سیستم-صوتی-کنفرانس

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در جهان امروز، تقریباً برای انجام هر فعالیتی، استفاده از ابزارهای تکنولوژیک لازم است. همان‌طور که می‌دانید ارتباطات یکی از اصلی‌ترین مواردی است که با تکنولوژی آمیخته شده است. استفاده از تلفن‌های همراه و پس از آن موبایل‌های هوشمند، نمونه‌ای از اولین تجهیزاتی هستند که سبب بهبود ارتباطات در زندگی بشر شده‌اند. این تجهیزات عامل برقراری ارتباط از راه دور هستند. گاهی نیز لازم است ارتباطات حضوری و به صورت مستقیم باشند. برای این کار می‌توان از فناوری‌های نوینی چون سیستم سالن کنفرانس بهره گرفت. به ‌طور کلی به کمک سیستم تصویری و سیستم صوتی کنفرانس حرفه‌ای، ارتباط با هر نقطه‌ای در دنیا به ‌آسانی امکان‌پذیر است.

در سالن‌های کنفرانس می‌توان جلسات را به صورت حضوری و غیرحضوری برگزار کرد که در هر دو حالت بیان شده امکان ارتباط به صورت مستقیم وجود دارد. با کامپیوتر صدرا همراه باشید تا به معرفی سیستم صوتی کنفرانس و ویژگی‌های آن بپردازیم.

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

یک سیستم کنفرانس صوتی شامل دو بخش یونیت‌های شرکت‌کننده و یونیت‌های مدیر جلسه است. این یونیت‌ها با توجه به نوع و برند سیستم کنفرانس، دارای امکانات و قابلیت‌های مختلفی مثل احراز هویت هستند. با این حال میکروفون را می‌توان به‌ عنوان اصلی‌ترین رکن یک سیستم صوتی معرفی کرد. پس از میکروفون، اسپیکر از جمله ابزارهای اصلی یک سیستم کنفرانس صوتی شناخته می‌شود. به ‌عبارت دیگر یک سیستم صوتی، مجموعه‌ای از تجهیزات الکترونیکی نظیر میکروفون، منبع تغذیه، اسپیکر، سیم‌های اتصال و… است که جهت پخش صوت در سالن‌های کنفرانس مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این سیستم بیشتر در سالن‌های اجتماعات، آمفی‌تئاترها، سالن‌های همایش و موارد دیگر استفاده می‌کنند. سیستم‌های صوتی از گذشته تاکنون دچار تغییرات بسیار زیادی شده‌اند و کیفیت تجهیزات به‌ کار رفته در آن‌ها نسبت به گذشته به مراتب افزایش یافته است.

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

اصلی‌ترین ابزاری که انسان‌های مدرن برای تعامل با یکدیگر از آن استفاده می‌کنند گفتگو است. بسیاری از مهم‌ترین تصمیمات کشور‌ها و دنیا در جلسات گرفته می‌شود. همچنین بزرگ‌ترین اقدامات اقتصادی حاصل همفکری و نتیجه‌گیری در جلسات است. امروز هر سازمان دولتی یا خصوصی، دانشگاه، مراکز سیاسی و این دست مکان‌ها نیازمند یک سالن یا اتاق کنفرانس است. در اکثر مواقع از این سالن برای برگزاری انواع جلسات استفاده شده و باید مجهز به سیستم کنفرانس باشد. سیستم صوتی اتاق کنفرانس اصلی‌ترین ابزار مورد نیاز در اتاق کنفرانس است. جهت آشنایی بیشتر با سیستم صوتی سالن کنفرانس با کامپیوتر صدرا همراه باشید.

سیستم صوتی سالن کنفرانس

سیستم صوتی اتاق کنفرانس مجموعه‌ای از انواع تجهیزات بوده که صدای مورد نیاز در جلسات و کنفرانس‌ها را با بالاترین کیفیت پخش می‌کند. انتخاب و نصب هر کدام از این تجهیزات سیستم صوتی با یکدیگر متفاوت است. تجهیزات هر سالن کنفرانس باید براساس نیاز و کاربردهای آن در سالن انتخاب شود. باتوجه به کارکرد و هدف سالن کنفرانس و نحوه برگزاری جلسات، از سیستم‌های صوتی مختلف و سایر تجهیزات دیگر می‌توان در سالن کنفرانس استفاده کرد. این تجهیزات شامل انواع میکروفون‌ها، منبع تغذیه، آمپلی‌فایر و انواع بلندگو است. سایر تجهیزات جانبی مانند سیستم ترجمه همزمان، سیستم رای‌گیری، امکان ضبط صدا و تصویر و… براساس نیاز کاربران و سازمان در اتاق کنفرانس نصب می‌شوند.

برای ایجاد یک صدای رسا و باکیفیت در سالن، انتخاب برند و مدل تجهیزات بسیار مهم است؛ بنابراین بهتر است تمامی تجهیزات نام برده شده از یک برند معتبر انتخاب شود. برای دست‌یابی به این امر نیاز است از کارشناسان متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید. کامپیوتر صدرا با دارا بودن کادری مجرب از کارشناسان فروش و تکنسین‌های حرفه‌ای در زمینه نصب و تعمیر، می‌تواند در این خصوص راهنمای مشتریان و کاربران برای انتخاب و نصب تجهیزات صوتی سالن کنفرانس باشد.

انواع سیستم‌های صوتی در اتاق‌های کنفرانس

به‌طور کلی سیستم کنفرانس را می‌توان به دو بخش دیجیتال و آنالوگ دسته‌بندی کرد. هرکدام از این تجهیزات امکانات و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. در ادامه به تفاوت‌های این دو نوع اشاره خواهیم کرد.

سیستم کنفرانس آنالوگ

این سیستم شامل نسل‌های قبلی سیستم کنفرانس است که تنها قادر به دریافت صدا و پخش با کیفیت آن است. سیستم کنفرانس آنالوگ از دوربین‌های کنفرانسی پیشتیبانی نمی‌کند؛ بنابراین در سازمان‌هایی که نیاز به سیستم تصویر برداری و ضبط صدا و تصویر دارند، کاربرد ندارد. این تجهیزات نسبت‌به مدل دیجیتال خود ارزان قیمت‌تر است و این می‌تواند مزیت آنها نسبت به سیستم های دیجیتالی باشد.

سیستم کنفرانس دیجیتال

سیستم صوتی دیجیتال توانایی پشتیبانی از دوربین‌های سالن جلسات را دارد و با استفاده از سیستم اتوتراک یا دستی می‌توان از تمامی ساعات جلسه تصویربرداری کرد. از دیگر قابلیت‌های این سیستم انجام حضور و غیاب، رای‌گیری و مترجم است. این سیستم دیجیتال سبب بهبود عملکرد ریاست جلسه در نظارت و کنترل سالن کنفرانس می‌شود.

سیستم-صوتی-کنفرانس

قیمت سیستم صوت اتاق کنفرانس

در یک اتاق کنفرانس می‌توان از تجهیزات صوتی متفاوتی استفاده کرد. این تجهیزات بسته‌ به نوع اتاق کنفرانس، بودجه، ظرفیت سالن، کاربرد آن و… می‌تواند تغییر کند. به‌همین دلیل بهتر است ابتدا با انواع تجهیزات سیستم کنفرانس آشنایی پیدا کرده تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید. بهترین انتخاب، استفاده از گزینه ای است که هم از نظر کارایی و هم از لحاظ قیمت برای شما مناسب باشد. برای دست‌یابی به این منظور می‌توانید از سایر مقالات ارزشمند درج شده در بلاگ کامپیوتر صدرا استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از کارشناسان فروش کامپیوتر صدرا برای انتخاب هرچه بهتر سیستم صوتی کمک بگیرید. برای اطلاع از قیمت انواع سیستم صوت سالن کنفرانس و دریافت مشاوره، می‌توانید از طریق شماره ۰۵۱۳۷۰۲۴ اقدام نمایید.

نصب سیستم صوت

یکی از موارد مهمی که می‌تواند سبب افزایش عملکرد سیستم صوت کنفرانس شود، چگونگی نصب آن است. محل قرار گیری و زاویه نصب این تجهیزات در بهبود کارایی آن موثر است. به هنگام نصب باید به زاویه بلندگوها، محل قرارگیری میکروفون، محل نصب آمپلی ‌فایر، نحوه کابل‌کشی، محل نصب دوربین‌ها، محل نصب کیبورد کنترل و مواردی از این دست دقت کرد. این موارد نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد نصب است؛ بنابراین این فرآیند باید توسط متخصصین نصب انجام شود تا کارایی لازم را داشته باشد. مواردی مانند آکوستیک سالن و نحوه چیدمان صندلی نیز در افزایش کارایی سیستم صوت نیز موثر است.

ویژگی‌های سیستم  کنفرانس

 • پخش یکنواخت صدا در تمام فضای سالن
 • ضبط و ذخیره‌سازی صدا در جلسه
 • امکان تعیین تعداد سخنرانان به ‌صورت هم‌زمان
 • قابلیت افزودن سیستم ترجمه هم‌زمان
 • امکان مدیریت صدای سخنرانان و قطع میکروفون آن‌ها توسط رییس جلسه
 • قابلیت نصب سیستم به‌ صورت وایرلس و امکان برقراری تله کنفرانس با سایر نقاط دنیا
 • هماهنگی و سازگاری با دیگر تجهیزات صوتی و تصویری

ترجمه هم‌زمان در سیستم کنفرانس صوتی

یکی از اصلی‌ترین قابلیت‌های یک سیستم صوتی ایده‌آل، ترجمه هم‌زمان صدا است که به سیستم کنفرانس چند زبانه نیز معروف است. کاربرد این ویژگی را می‌توان در جلساتی مشاهده کرد که شرکت‌کنندگان به زبان سخنران همایش مسلط نیستند. بنابراین بهره بردن از سیستم‌های ترجمه هم‌زمان در برخی از جلسات الزامی است و عاملی مؤثر برای موفقیت این رویداد مهم و حیاتی قلمداد می‌شود. اساس کار این سیستم به این صورت است که هم‌زمان سخنرانی سخنرانان را به زبان دیگری انتقال می‌دهد و شرکت‌کنندگان در همایش، توانایی گزینش زبان مورد نظر خود را دارند. در چنین مکانیزمی مترجمان این اطمینان را به شرکت‌کنندگان می‌دهند که تفاوت زبان‌ها هیچ مانعی برای درک معانی و مفاهیم سخنرانی محسوب نمی‌شود و تمامی افراد در هر نقطه از دنیا می‌توانند در جلسات بین‌المللی شرکت کنند.

سیستم صوتی جانبی سالن کنفرانس

استفاده از سیستم صوت جانبی کنفرانس در مواقعی که صدای خروجی از بلندگوهای داخلی میکروفون برای تمامی حاضران در جلسه کافی نباشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. توصیه می‌شود از این سیستم متناسب با ابعاد سالن کنفرانس و حجم صدای مورد نیاز استفاده شود. در ادامه به برخی از تجهیزات تشکیل‌دهنده این سیستم اشاره می‌کنیم.

 • بلندگو یا اسپیکر: نوعی دستگاه مبدل انرژی است که انرژی الکتریکی را به صدا تبدیل می‌کند. بلندگو بخش مهمی از هر سیستم صوتی است و نقش قابل‌ توجهی در تفاوت کیفیت صدای سیستم‌های صوتی دارد.
 • آمپلی‌فایر: از آمپلی‌فایر برای تقویت صدا استفاده می‌شود. آمپلی‌فایرها به ‌طور کلی دارای دو مدار الکتریکی با عنوان دریافت سیگنال صدا و تقویت‌کننده صدا هستند.
 • میکروفون: میکروفون، حسگری است که صدا را به جریان الکتریکی تبدیل می‌کند. میکروفون‌ها انواع مختلفی دارند و استفاده از آن‌ها در جلسات کنفرانس به صورت بی‌سیم، سیمی و یقه‌ای امکان‌پذیر است.
 • میکسر: میکسر یک دستگاه الکترونیکی است که برای ترکیب و منظم کردن سیگنال‌های صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنظیم انواع افکت، حجم صدا و… از طریق دستگاه میکسر انجام می‌شود.

تجهیزات صوتی کنفرانس، یکی از اصلی‌ترین بخش‌های یک سیستم سالن کنفرانس هستند و نقش به‌سزایی در کیفیت جلسات دارند. شما می‌توانید جهت آشنایی بیشتر با این تجهیزات و کسب اطلاع از قیمت آن‌ها با مشاوران تخصصی تیم کامپیوتر صدرا در ارتباط باشید.

 

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »