جستجو
Close this search box.
اکوستیک سالن همایش

آکوستیک سالن کنفرانس و سالن همایش چگونه انجام می شود؟

هنگامی که صحبت از آکوستیک می­شود، بیشتر افراد به­ یاد اتاق فرمان و استودیو­های ضبط موسیقی می افتند. این موارد، نمونه مکان ­هایی هستند که به ­واسطه نصب و استفاده از آکوستیک می­توان در آن‌ها به­ بهترین شکل ممکن صدا را ضبط و تدوین کرد؛ اما مفهوم آکوستیک به استفاده در این مکان ­ها محدود نمی­شود. آکوستیک به معنای شنیده شدن است و از لحاظ علمی، دانش ایجاد، کنترل، پخش و انتقال صداها در مکان­ های مختلف می­باشد. آکوستیک سالن کنفرانس، سینما، سالن کنسرت و همچنین  سالن همایش از مباحثی است که در سال­ های گذشته به آن توجه بیشتری شده و طراحان و سازندگان این مکان­ها، به­ رعایت اصول آکوستیک ملزم هستند.

آکوستیک سالن کنفرانس و سالن همایش چگونه انجام می­شود؟

در سالن­ های کنفرانس و سالن همایش، اکوستیک یکی از اصلی ­ترین مورادی است که باید به آن توجه داشت. سیگنال­هایی صوتی که از اکو­های ناخواسته ایجاد می­شوند سبب کاهش شفافیت و وضوح صدای مورد نظر می­شوند. این اکوها که در اطراف دیوار، کف­پوش و سقف جابه­ جا می­شوند، سبب ایجاد نویز در سیگنال­ های اصلی می­شوند. این عامل برای میزبانی جلسات مختلف به ­هیچ عنوان مناسب نبوده و ارتباط داخل سالن را تهدید می­کند. با آکوستیک اتاق کنفرانس می­توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد. برای این منظور می­توان از پنل جذب صدا، پارچه عایق و شخصی­ سازی عایق صوتی استفاده کرد. در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص چگونگی آکوستیک سالن کنفرانس و همایش براساس روش ­های نام برده شده، خواهیم پرداخت. برای دریافت مشاوره در زمینه آکوستیک سالن همایش و آکوستیک سالن کنفرانس می­توانید با کارشناسان متخصص صدرا تماس حاصل نمایید.

آکوستیک سالن کنفرانس

پنل جذب صدا

پنل جذب صدا از متداول­ ترین روش ­ها برای آکوستیک اتاق کنفرانس است. این پنل­ ها انعکاس صوت را جذب می­کنند. با نصب پنل جذب صدا در اطراف محیط، امواج صداها جذب و از محیط خارج می­شود. از نتایج این فرآیند وضوح صدای اصلی، کاهش صداهای پس ­زمینه و از بین رفتن سیگنال های نامفهوم است. یکی از نکات مورد توجه در این روش، قیمت و اندازه پنل­ های جذب صدا است.

پارچه عایق

پنل­ های پارچه ­ای را می­توان براساس فضای سطح اتاق کنفرانس یا همایش سفارش داد. این پنل ­ها به­ منظور جذب پژواک صدا و افزایش کیفیت صدا در سالن همایش استفاده می­شوند. کارایی و زیبایی این ابزار سبب محبوبیت آن در آکوستیک اتاق کنفرانس شده است.

شخصی­ سازی عایق

با شخصی سازی عایق­ های موجود در سالن­ های همایش و اتاق­ های کنفرانس می­توانید علاوه­ بر بهره­ مندی از کاربرد عایق برای جذب امواج و سیگنال­ های نامفهوم، از مواردی چون لوگوی شرکت برای افزایش زیبایی بصری استفاده کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

مراحل آکوستیک اتاق کنفرانس

برای انجام فرآیند آکوستیک باید ابتدا طول، عرض و ارتفاع اتاق کنفرانس را اندازه­ گیری کنید. استفاده از نقشه ساختمان سبب افزایش سرعت در عمل اندازه­ گیری می­شود. سپس با استفاده از نرم­ افزارهای مربوطه به تجزیه و تحلیل آکوستیک بپردازید. هم­چنین می­توانید از کارشناسان و متخصصین در این زمینه کمک بگیرید. پس­ از مشاوره باید اقدام به طراحی و دریافت تاییدیه کنید. بعد از دریافت تاییدیه­ های لازم به­ جهت رعایت اصول آکوستیک، باید برای تهیه تجهیزات مربوطه اقدام کنید.  صدرا در زمینه ارائه مشاوره و فروش تجهیزات آکوستیک سالن همایش و کنفرانس فعالیت دارد و پیشنهاد می­شود برای استفاده از این خدمات از طریق پل­ های ارتباطی قرار گرفته در وب‌سایت این شرکت اقدام نمایید.

رعایت اصول آکوستیک سالن همایش

برای افزایش عملکرد عایق کاری باید اصول آکوستیک را رعایت کرد. طراحی دکوراسیون داخلی براساس اصول آکوستیک می­تواند در بهبود عملکرد آن تاثیر به‌سزایی داشته باشد. هم­چنین توجه به مواردی چون متریال مناسب، تجهیزات مناسب و جلوگیری از تبادل صدا در تحقق این مهم موثر هستند. هنر آکوستیک، رساندن صدایی واضح و رسا به­ گوش مخاطبین است؛ بنابراین برای اجرای فرایند اکوستیک سازی باید طراحان و سازندگان سالن­ های همایش را به رعایت اصول آکوستیک ملزم کرد. الزام طراحان باید منوط ­بر بهره­ مندی از بهترین و باکیفیت ­ترین تجهیزات باشد و موضوع تهیه این تجهیزات مهم­تر از نحوه به‌کارگیری آن­ها است. در زمان خرید تجهیزات مورد نیاز، اگر به مواردی چون کیفیت، ضمانت و خدمات آن توجه نشود، کارایی آن­ها در بهترین مکان­ نیز از حد استاندارد پایین ­تر بوده و این موضوع نتیجه ­ای جز هدر رفتن هزینه­ های آکوستیک ندارد.

طراحی داخلی با ملاحظات آکوستیک

چگونگی طراحی دکوراسیون در تحقق آکوستیک سالن­ های همایش و کنفرانس، نقش بسیار مهمی را ایفا می­کند. امروزه معماران علاوه ­بر مدنظر قرار دادن زیبایی سالن کنفرانس و همایش، به اصول آکوستیک آن نیز توجه دارند. شکست­ ها و انحناهای موجود در فضا باید به­ شکلی هوشمند به ­جهت انعکاس صوت، صورت پذیرند. به ­عنوان مثال استفاده از ابرهای آکوستیک می­تواند در زمینه انتقال صوت به نقاط مختلف سالن، بهترین انتخاب باشد. نحوه انجام این تمهیدات باید به ­شکلی باشد که در سالن ­های کوچک، نیازی به سیستم صوتی نباشد. معماران باید طراحی سالن ­های کوچک را به نحوه­ای انجام دهند که صوت سخنران بدون هیچ تاخیری و به شکل رسا به مخاطبین برسد. استفاده از شکست ­های سطوح گوناگون، سطوح انتشاردهنده در دیوارها و سقف ­ها و تنظیم صحیح آن­ها در جهت هدایت صوت به مخاطبین می­تواند در بی­ نیازی سالن به سیستم صوت کمک کند.

آکوستیک سالن همایش

تجهیزات مناسب

تجهیزات سیستم صوتی و سایر تجهیزات استفاده شده در سالن، در تحقق اصول آکوستیک موثر هستند. سیستم صوتی باید به­ شکلی نصب گردد که از مواردی چون تجمع صدا و فیدبک جلوگیری شده و صدا به­ صورت یک‌دست در فضا پخش شود. محاسبات مهندسی صوت می­تواند در بهبود عملکرد این سیستم کمک کند. این محاسبات باید توسط کارشناسان متخصص و به­ وسیله تجهیزات و نرم‌افزارهای مربوطه صورت پذیرد. تعداد، نوع و چیدمان مناسب تجهیزات باید براساس ابعاد، متریال دکور، چگونگی انتشار و بازتاب صوت، شکل فضا و مواردی از این دست باشد. این موضوع در رعایت اصول آکوستیک نقش به‌سزایی دارد. علاوه ­بر موارد بیان شده باید تجهیزات خنک کننده و سیستم ­های نورپردازی، ضبط و پخش تصویر که دارای فن خنک کننده هستند، دارای کمترین سروصدا باشند.

متریال مناسب

کفپوش­ ها، دیوارپوش ­ها، صندلی­ ها، روکش صندلی­ها و جنس سقف باید از متریالی تولید شده باشد که کمترین تاثیر را بر روی امواج صوتی داشته باشند. علاوه ­بر این موارد باید بر کاهش نویز و بازتاب صداهای ناخواسته موثر باشند. پیشنهاد می­شود جنس کفپوش­ های سالن همایش و کنفرانس را از موکت­ های ضخیم نفوذپذیر انتخاب نمایید. این موکت­ های ضخیم در جذب امواج بسیار کاربردی هستند. هم­چنین بهتر است روکش صندلی­ های موجود در سالن از جنس پارچه باشد. پیشنهاد می‌شود به ­هیچ عنوان از چرم برای روکش صندلی ­های سالن کنفرانس یا همایش استفاده ننمایید؛ زیرا این جنس امواج صوت را به ­راحتی بازتاب می­دهد. بنابراین در هنگام تهیه تجهیزات و لوازم مورد نیاز سالن­ های کنفرانس و همایش به متریال آن توجه ویژه­ای داشته باشید.

جلوگیری از تبادل صدا

یکی از روش ­های مهم برای محقق کردن آکوستیک سالن­ های کنفرانس و همایش، جلوگیری از ورود صداهای مزاحم و ناخواسته به داخل سالن است. هم­چنین باید از خارج شدن صدا از سالن نیز جلوگیری به­ عمل آید. دلیل این جلوگیری این است که اگر صدای خارج سالن به داخل سالن نفوذ کند می­تواند برکیفیت صدای اصلی و سخنران داخل سالن تاثیر منفی بگذارد. در برخی از جلسات، بهتر است صداهای داخل سالن به بیرون نفوذ نکرده و شنیده نشود. برای جلوگیری از تبادل صداها، باید از عایق، پنل­های جاذب، پرده ­های ضخیم و پنجره­ های دوجداره استفاده کرد. هم­چنین اگر سرمایش سالن از نوع کولر آبی است، کانال­ ها باید عایق کاری شوند.

نکات مورد توجه در مجهز کردن سالن کنفرانس

در سالن­ هایی که منبع صدا به صورت طبیعی پخش شده و از سیستم­ های صوتی استفاده نمی­شود، بخش­ های مختلف سالن باید دارای ابزار منعکس کننده صدا باشند؛ به هنگام تجهیز سالن ­های کنفرانس و همایش باید به این مورد توجه ویژه ­ای داشت. نبود ابزارهای منعکس کننده صدا سبب کاهش کیفیت و تاخیر در ارسال صدا به مخاطب می‌شود. دیوارها و کف سالن باید به­ خوبی در فرآیند جذب صداهای اضافی نقش داشته باشند. جنس پرده­ های استفاده شده در سالن­ ها بهتر است از مخمل باشد. این نوع پارچه به­ خوبی در جذب صدا عمل می­کند. هم­چنین در هنگام نصب پرده‌ها­، فاصله ۱۵ الی ۲۰ سانتی تا دیوار را رعایت نمایید. این فضای خالی سبب کاهش ورود صداهای اضافی و خروج صدا از سالن کنفرانس می­شود. با رعایت نمودن این نکات می­توانید تا حدودی آکوستیک سالن­های همایش و کنفرانس را به­ صورت چشمگیری انجام دهید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

درب­های آکوستیک

درب­ های ورودی و خروجی سالن­ های همایش و کنفرانس باید عایق ­بندی شده باشند. درب یکی از اصلی­ ترین ورودی­ های صدا به داخل سالن است. اگر در­ب­ ها به خوبی عایق بندی نشوند، صداهای خارجی به راحتی به داخل ورود پیدا می­کنند. با نصب درب ­های آکوستیک درصد احتمال این تبادل صدا به صفر نزدیک می­شود. فوم پلی­یورتان، پشم سنگ، پلی­استایرن، فوم الاستومری و در برخی موارد ورق­ های سربی بهترین عایق­ ها برای استفاده هستند. لمسه کاری از معمول ­ترین روش­ها برای آکوستیک کردن درب­ ها است. در روکش این نوع درب­ ها از پارچه مخمل و انواع چرم مصنوعی و طبیعی استفاده می­شود.

آکوستیک سالن­ های همایش و کنفرانس باید به ­گونه ­ای انجام شود که تبادل صدا به ­هیچ صورت اتفاق نیفتد. هم­چنین رعایت اصول آکوستیک از دیگر موارد مهمی است که باید در ساخت و تجهیز سالن­ ها به آن توجه ویژه داشت. برای تحقق این موارد باید آکوستیک را با بررسی­ ها و تحلیل­ های کارشناسی شده انجام داد.  صدرا با ارائه بهترین تجهیزات آکوستیک و صوتی برای سالن ­های همایش، کنفرانس، ورزشی و… می­تواند بهترین انتخاب ­ها را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

ویدیو وال چیست

آشـنـایی با ویـدئـو وال آیا تاکنون به سیستم های نمایشگر عظیم – مانند آنهایی که در اتاق های کنترل ، بورس ، اوراق بهادار و

سوئیچ ۱ به ۳ hdmi مدل full hd

امروز قصد داریم یکی از انواع سوئیچ hdmi که سوئیچ ۱ به ۳ hdmi مدل full hd است را به شما معرفی کنیم و درباره

مطالب سیستم کنفرانس

تجهیز سالن کنفرانس در مشهد

تجهیز سالن کنفرانس یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر سازمانی محسوب می‌شود؛ علت حساسیت این موضوع در این است که تمامی جلسات مهم، تصمیم‌گیری ها و

آشنایی با سیستم کنفرانس دیجیتال

سیستم کنفرانس دیجیتال مجموعه ای از تجهیزات کنفرانس شامل میکروفون کنفرانسی ، بلندگو سالنی ، آمپلی فایرها ، میکسرهای صوت و …می باشند که بدون

آشنایی با قیمت سیستم کنفرانس

موارد بسیاری را می‌توان نام برد که در بهبود کیفیت برگزاری جلسات، تاثیرگذار هستند. تجهیزات سالن کنفرانس مهم‌ترین موارد در بهبود کیفیت جلسات هستند؛ البته

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.