استاندارد اتاق ویدئو کنفرانس

استاندارد های اتاق ویدئو کنفرانس چیست؟

نکات زیر برای اهداف مختلفی از استاندارد های اتاق ویدئو کنفرانس استفاده می شوند. تمام ساخت و سازها برای استاندارد سازی و تجهیز اتاق ویدئو کنفرانس در زیر مشخص شده است. درصد قابل توجهی از سالن های کنفرانس حاوی تجهیزات ویدئو کنفرانس و یا ویدئو پروژکتور و صقحه نمایش هومشند هستند.  آن دسته از اتاق هایی که تجهیزات کنفرانس ویدیویی یا پروژکتور و صفحه نمایش ندارند معمولا کوچک هستند و باید به اتصالات برق ، تلفن و اینترنت داخلی مجهز باشند تا امکان استفاده از تجهیزات کنفرانس ویدیویی قابل حمل فراهم باشد.

تنظیم و منظم سازی اتاق ملاقات ، کنفرانس برای ویدئو کنفرانس :

هر نوع اتاق جلسات ، سالن کنفرانس یا اتاق درسی تنظیمات استاندارد و تجهیزات مورد نیاز مختلف خود را دارد که در زیر ذکر شده است. تنظیمات استاندارد ویدئو کنفرانس شامل موارد زیر است که باید در تجهیز اتاق ویدئو کنفرانس در نظر گرفت:

۱- راه اندازی اتاق جلسات :

معمولاً اتاقهای کوچکتر که در آن اتاق ها عمدتاً همفکری های کاریی و گفتگوهای تجاری صورت می گیرد اتاق جلسات نامیده می شود. کوچکتر از این اتاق ها معمولاً برای اجرای یک کنفرانس و جلسات مناسب نمی باشند در حالی که اتاق های بزرگتر از آن ها ممکن است اتاق های کنفرانس ویدئویی برای انجام امور کارها و فعالیت ها در نظر گرفته شوند.

۲- راه اندازی اتاق کنفرانس و ارائه :

اتاق های بزرگتر معمولاً به صورت پیش فرض برای اتاق کنفرانس تنظیم می شوند این اتاق ها معمولاً اتاق های کنفرانس ویدیویی نیز هستند. یکی از استاندارد های اتاق ویدئو کنفرانس وجود ترکیبی یکدست از صدا و تصویر با هم است. برای اجرای ویدئو کنفرانس نیاز است هماهنگی کاملی بین صوت و تصویر در اتاق کنفرانس برقرار شود.

۳- راه اندازی اتاق آموزش :

بیشتر اتاق های آموزش یا درسی نیاز به رایانه های ثابت دارند زیرا در درجه اول فعالیتهای آموزشی با استفاده از رایانه صورت می گیرد. هر نوع اتاق دارای یک سبک پیش فرض است که در شکل زیر مشخص شده است. برای فراهم کردن حداکثر انعطاف پذیری ، لازم است که هر نوع اتاق تا حدی ، در هر یک از این سبک ها تنظیم شود. این موضوع به طور معمول به نوع تجهیزات صوتی و تصویری موجود در اتاق کنفرانس یا تجهیزات رایانه ای که برای ارائه مطالب استفاده می شود وابسته است.

سوالی دارید؟ مشاوره تخصصی دریافت کنید.

سبک اتاق آموزشی

استاندارد اتاق ویدئو کنفرانس

سبک سالن و اتاق ارائه

سبک اتاق کنفرانس و جلسات

استاندارد اتاق ویدئو کنفرانس

انواع اتاق ویدئو کنفرانس

اتاق ها را می توان به روش های زیر به راحتی دسته بندی کرد. انواع مختلفی از اتاق ها وجود دارد که ممکن است برای برگزاری کنفرانس ویدیویی مناسب نباشند.اتاقهای بزرگ همچنین ممکن است با استفاده از پانل های دیواری تاشو ، به دو یا سه اتاق مجاور و مجزا تقسیم شوند. برای جزئیات بیشتر در مورد عملکرد تجهیزات ویدئو کنفرانس ، ویدئو پروژکتور و یا سایر تجهیزات صوتی و تصویری در هر نوع اتاق ، به ادامه مطالب بپردازید.

اتاق جلسات معمولی و ساده :

یک فضای جلسات معمولاً اتاق کوچک با محوریت های مهم است که به عنوان اتاق ملاقات یا کنفرانس ساده شناخته می شود. این اتاق ها فقط دارای یک تلفن کنفرانسی به عنوان تجهیزات استاندارد خواهند بود ، اما در مواقع ضروری از یک دستگاه ویدئو کنفرانس قابل حمل استفاده خواهند کرد.

استاندارد اتاق ویدئو کنفرانس

اتاق جلسه با ویدئو پروژکتور :

این اتاق ها یا اتاق جلسات بزرگ حاوی یک پروژکتور نصب شده و پرده نمایش پروژکتور به همراه تلفن کنفرانسی هستند و دستگاه ویدئو کنفرانس یا تجهیزات صوتی خاصی در آن ها وجود ندارند ، مگر از طریق دستگاه  کنفرانس ویدیویی قابل حمل استفاده کنند.

استاندارد اتاق ویدئو کنفرانس

اتاق آموزش و درسی :

اینها اتاق هایی هستند که برای آموزش به کامپیوتر اختصاصی نیاز دارند. آنها در قالب کلاس درسی و  آموزش تنظیم شده اند و مجهز به میزهای درسی ثابت با کامپیوترهای جلوی آن ها و جایگاهی برای مربی با رایانه در جلوی آن و صفحه نمایش پروژکتور است. هر یک از این اتاق ها به یک پروژکتور و صفحه نمایش مجهز است. این اتاق ها به طور فزاینده ای از قابلیت کنفرانس ویدیویی نیز برخوردار هستند زیرا هم اکنون آموزش ها از طریق ویدئو کنفرانس ها ارائه می شود.

استاندارد اتاق ویدئو کنفرانس
تجهیز اتاق ویدئو کنفرانس
تجهیز اتاق ویدئو کنفرانس

تجهیز اتاق ویدئو کنفرانس کوچک :

اتاق های کنفرانس ویدئویی کوچک معمولاً اتاق های کنفرانس و اتاق جلسات کوچک هستند که برای کنفرانس های ویدیویی استفاده می شوند. آنها حاوی تنظیمات کنفرانس ویدیویی ثابت هستند و معمولاً بصورت پیش فرض در قالب کنفرانس تنظیم می شوند. این اتاق ها معمولا دارای تجهیزاتی از قبیل : وبکم ، میکروفون می باشند و در بیشتر اوقات صوت از طریق اسپیکر های کوچک لپ تاپ یا رایانه رومیزی منتقل می گردد.

تجهیز اتاق ویدئو کنفرانس بزرگ :

بیشتر ساختمانهای اداری یک یا دو اتاق کنفرانس بزرگ خواهند داشت. آن ها در اصل همیشه به عنوان اتاق های ویدئو کنفرانس ثابت تنظیم می شوند و دارای پیشرفته ترین قابلیت کنفرانس ویدئویی شامل میکروفون های اختصاصی و مانیتورهایی آسانسوری و دستگاه ویدئو کنفرانس ثابت خواهند بود. این اتاق های بزرگ معمولا دارای تجهیزاتی از قبیل : وبکم ، میکروفون ، پنل های رومیزی ، مانیتور آسانسوری و بلندگو های ستونی می باشند.

تجهیز اتاق ویدئو کنفرانس

به منظور ایجاد انعطاف پذیری برای پیکربندی اکثر اتاق های کنفرانس به روش های مختلف ، به باکس های زمینی نیاز داریم. که دارای اتصالات برق و اتصالات صوتی و تصویری هستند. اتصالات ارائه شده در باکس های کف از قسمت جلوی اتاق و نواحی دیگر قابل دسترسی هستند. 

باکس های زمینی :

باکس های زمینی بیشتر اوقات برای فعال کردن یک اتاق ویدئو کنفرانس کوچک یا بزرگ به عنوان یک اتاق آموزش رایانه استفاده می شوند ، درصورتیکه سازمان بخواهد این نوع خدمات را بطور موقت در یک اتاق ویدئو کنفرانس ارائه دهد. جعبه ها به گونه ای قرار خواهند گرفت که اتصالات را برروی میز که شامل برق و اتصالات صدا و تصویر می باشد را انتقال دهد و باید به گونه ای باشد که یک لپ تاپ بتواند به سیستم وصل شود و یک ارائه صوتی و تصویری را از طریق اسپیکرها و امکانات ویدیویی انجام دهد. همچنین ، یک باکس زمینی در زیر میز هر اتاق قرار خواهد گرفت.

باکس های زمینی باید موارد زیر را انتقال دهند :
  • انتقال کابل برق
  • انتقال USB
  • انتقال اتصال ویدیویی (VGA ، HDMI یا DVI)
  • انتقال یک اتصال صوتی

سوالی دارید؟ مشاوره تخصصی دریافت کنید.

استاندارد اتاق ویدئو کنفرانس
استاندارد اتاق ویدئو کنفرانس
استاندارد اتاق ویدئو کنفرانس

دوربین :

دوربین های ویدئویی عنصر تعیین کننده کیفیت بصری کنفرانس ویدیویی شما هستند. آنها اساساً بسته به برنامه ، اندازه اتاق یا تعداد شرکت کنندگان در هر اتاق متفاوت هستند. در نظر بگیرید که آیا شما نیاز به دوربین های ثابت یا زاویه دار (PTZ) دارید که بلندگو را بطور خودکار ردیابی کنند. یا به عنوان مثال می خواهید یک دوربین قابل حمل داشته باشید. آیا دوربین شما نیز باید صداها را ضبط کند؟ برای اتاق های کنفرانس بزرگ حداقل به یک میکروفون داخلی یا خارجی نیاز دارید. دوربین های دیجیتال مبتنی بر IP را نسبت به دوربین های دیجیتال اختصاصی یا آنالوگ ترجیح دهید. به منبع تغذیه توجه کنید. بسیاری از دوربین ها می توانند از طریق Power over Ethernet (PoE) استفاده شوند.

اسپیکرفون ها و تلفن های عنکبوتی :

تلفن های ویژه ای هستند که مستقیماً در کنفرانس ادغام می شوند. آنها صدا ها را با چندین میکروفون از همه جهات با کیفیت بسیار خوب ضبط و انتقال می دهند. از نظر مکانیکی انواع مختلفی وجود دارد (مثلاً تلفن های عنکبوتی یا دستگاه های تلفن همراه با بلندگو مرکزی). برخی از این دستگاه های تخصصی دارای نمایشگرهای رنگی لمسی بزرگ هستند.

نمایشگر ها :

بسته به نوع برنامه ، ویژگی های مختلفی از نمایشگر مورد نیاز است. از آنجا که آنها بیشتر در نور روز مورد استفاده قرار می گیرند باید به روشنایی و کنتراست آنها توجه کرد. اندازه و وضوح تصویر (امروز تا ۴k یا ۸k) به مسافتی بستگی دارد که کاربران از آن به صفحه نمایش نگاه می کنند. برای موارد خاص اتاق کنفرانس ، نمایشگرهای چند صفحه ای و چند تکه ای می توانند بیشتر مورد استفاده قرار گیرند (ویدئو وال).

استاندارد اتاق ویدئو کنفرانس
استاندارد اتاق ویدئو کنفرانس

مبلمان :

به خصوص در اتاق های کنفرانس با صفحه نمایش های بسیار بزرگ برای نمایش چندین همکار در یک ردیف (به اصطلاح  telepresence) از مبلمان اضافی استفاده می شود. شرکت کنندگان در کنفرانس ممکن است بنشینند و بخواهند همتایان خود را در اندازه شبیه به یک نشست واقعی چهره به چهره ببینند.

برنامه ها :

بسته به نوع اتاق ویدئو کنفرانس ، ممکن است نرم افزار های مختلفی برای ارائه خدمات کنفرانس در نظر داشته باشید. بعد از نصب این برنامه ها ، رایانه رومیزی یا نوت بوک می توانند به یک کنفرانس به راحتی بپیوندند.

سرور :

خدمات کنفرانس برای صدا ، تصویر و همکاری های تیمی ارائه می شود. سرور از نقاط متفاوت پشتیبانی می کند و اتصالات بین نقاط مختلف را به هم وصل می کند. اجرای و راه اندازی سرور از لوازم مبتنی تا خدمات مجازی متغیر است.

امنیت شبکه :

آیا سیستم های امنیتی موجود شما از زیرساخت ها و خدمات ویدیوی کنفرانس شما به اندازه کافی محافظت می کنند؟ آیا به روزرسانی مورد نیاز است؟ کنترل کننده های ویژه حاشیه جلسه (SBCs) یا سیستم های پروکسی به شما کمک می کنند تا راه حل کنفرانس ویدئویی شما را ایمن کنید و ارتباطات یا حملات غیرمجاز را مسدود کنید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

ویدیو وال چیست

آیا تاکنون به سیستم های نمایشگر عظیم – مانند آنهایی که در اتاق های کنترل ، بورس ، اوراق بهادار و غیره موجود است –

قیمت میکروفن میز کنفرانسی

برخورداری از فناوری‌های جدید و به‌روز کنفرانسی و ارتباطی، یکی از لازمه‌های هر مجموعه یا سازمان پیشرو برای دستیابی به هدف‌های مهم آن مجموعه است.

معرفی سیستم کنفرانس تلویک

در عصر کنونی، شرکت‌های خصوصی و مراکز دولتی به مکانی مشخص برای برگزاری جلسات و کنفرانس‌های خود نیاز دارند. برای پاسخ به این نیاز، اقدام

آشنایی با قیمت سیستم کنفرانس

موارد بسیاری را می‌توان نام برد که در بهبود کیفیت برگزاری جلسات، تاثیرگذار هستند. تجهیزات سالن کنفرانس مهم‌ترین موارد در بهبود کیفیت جلسات هستند؛ البته

نحوه راه اندازی ویدئو کنفرانس

خصوصیات راه اندازی ویدئو کنفرانس ،اگر بالاترین کیفیت را در جهان می خواهید ، به تجهیزات نیاز داربد که بتوانید با صرف هزینه های بسیار

آشنایی با دوربین ویدئو کنفرانس

برقراری جلسات کاری یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در هر سازمانی در نظر گرفته می‌شود. به‌طور معمول افراد ترجیح می‌دهند برای مذاکرات مهم از

مطالب سیستم کنفرانس

نحوه ویدئو کنفرانس اسکایپ

با گسترش ارتباطات بین سازمان ­ها، استفاده از شیوه­ های قدیمی برای برقراری ارتباط، دیگر پاسخگوی نیاز این سازمان­ ها نیست. این سازمان­ها برای ایجاد

معرفی برند های سیستم کنفرانس ایرانی

تجهیزات اصلی کنفرانس شامل سه بخش تصویری، صوتی و روشنایی می‌شود. یک نمونه از اصلی‌ترین تجهیزات مورد نیاز سازمان‌ها، وجود سیستم کنفرانس برای برگزاری جلسات

سیستم تصویر برداری اتوترکینگ

برخی از دوربین های پیشرفته اتوترکینگ می توانند عملکرد ردیابی خودکار در محیط های شما انجام دهند  ، بنابراین معمولاً دوربین اتوترکینگ “هوشمند” نامیده می

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.