اتاق-بحران-چیست

اتاق بحران چیست

اتاق بحران چیست ؟ تمامی سازمان ­هایی که بر پایۀ قوانین استاندارد طراحی و راه ­اندازی شده‌اند، برای افزایش امنیت کارکنان و محصولات، نیازمند اتاق بحران هستند. به طور کلی، اتاق­ های بحران به عنوان مکان ­های منزوی با فناوری پیشرفته تلقی می­شوند که در آن مانیتورهای بزرگ و صفحه نمایش کامپیوتر، داده­ ها، تصاویر و اطلاعات را از خارج جمع آوری و پردازش می­کنند. بسیاری از تجهیزات موجود برای راه­ اندازی اتاق بحران را می­ توانید  از شرکت صدرا ایرانیان خریداری کنید. در این مقاله ضمن پاسخ به سوال اتاق بحران چیست، به لزوم وجود آن در مراکز مختلف می­پردازیم.

اتاق بحران چیست؟

اتاق بحران تمام اطلاعات مورد نیاز برای غلبه بر بحران را در خود دارد. این بخش جایی است که مدیریت ارشد گرد هم می­ آیند و از منابع فناوری و ارتباطات برای ارزیابی وضعیت و تصمیم ­گیری عملیاتی استفاده می­کنند. ضروری است که همۀ هاب­ های داخلی و خارجی به هم متصل باشند و سیستم­ ها همیشه در دسترس باشند. اتاق بحران به مجموعه­ ای از تجهیزات، از جمله یک سیستم تجسم اطلاعات ساخته شده بر اساس یک صفحه نمایش استفاده جمعی (ویدئو وال)، برای نمایش اطلاعات رایانه ­ای و ویدئویی و همچنین مجموعه­ ای از تجهیزات اضافی نیاز دارد.

اتاق-بحران-چیست

مزایای اتاق بحران

  • اثربخشی بالا برای سازماندهی نظارت و مدیریت فرآیندهای فناوری جداگانه که نیاز به توجه خدمات کنترل دارند.
  • قابلیت اطمینان و نگهداری بالا، عمر طولانی، پشتیبانی از عملیات ۲۴ ساعته
  • قابلیت افزایش تدریجی و به روزرسانی سیستم نمایش

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

ملزومات اتاق بحران

 ملزومات اتاق بحران چیست ؟ آماده بودن تیم مدیریت بحران شرکت شما برای هر احتمالی می­تواند یک چالش باشد، بنابراین داشتن ابزار و منابع مختلف مهم است. ابزارها و منابعی که برای پشتیبانی از تیم خود انتخاب می­کنید و توانایی آن در مدیریت شرایط اضطراری ممکن است آنقدرها هم که فکر می­کنید سخت نباشد اما نیازمند دقت است. همواره این نکته را در نظر بگیرید که در صورت نیاز، تیم شما برای شروع مدیریت یک بحران، نیازمند چه چیزی است. در ادامه یک لیست پیشنهادی به شما ارائه می­شود.

  • مرکز عملیات اورژانس یا اتاق موقعیت؛ این مکان باید امن و مجهز باشد و ترجیحاً در مکانی خارج از سازمان اصلی باشد.
  • پورتال دیجیتال CM (مدیریت بحران)؛ دسترسی به اسناد و فرم­ های مهم حیاتی است. امکان دسترسی به طرح­ها و سایر اسناد مرتبط به تیم در مدیریت رویداد کمک می­کند. سعی کنید اطمینان حاصل کنید که تیم می­تواند از یک مکان خارجی به اطلاعات دسترسی داشته باشد.
  • حتماً یک نسخۀ کاغذی از طرح بحران و اسناد مهم داشته باشید؛ اگر به دلایلی پورتال یا اطلاعات CM در دسترس نیست، مطمئن شوید که تیم به نسخه‌های کاغذی تمام اطلاعات مربوطه دسترسی دارد. برخی از تیم‌ها کپی‌هایی را در وسایل نقلیه خود حمل می‌کنند و همچنین نسخه‌هایی در EOC اولیه و ثانویه قرار دارند.
  • نقشۀ دارایی­ها (ساختمان‌ها، تاسیسات و سایر مکان­ها)؛ یک نسخۀ کاغذی از نقشه یا نقشه­ های دارایی­های مختلف در EOC و همچنین نسخه­ های دیجیتالی خود داشته باشید.

ثبت سهامداران کلیدی

فهرستی از ذی­نفعان کلیدی داشته باشید که به راحتی به آن­ها دسترسی داشته باشید. فهرست باید شامل نام و عنوان ذی­نفع، سازمان، اطلاعات تماس و افراد باشد.

گزارش رویدادهای اصلی MEL (Master Events Log)

سندی است که در اسرع وقت در طول یک بحران یا حتی حادثه­ای که به نظر شما ممکن است به یک بحران منجر شود ایجاد می­شود. MEL باید تاریخ، زمان، اتفاقات و فرضیات و همچنین وضعیت هر اقدام کلیدی انجام شده را شامل شود.

کیف دستی

اکنون فهرستی از ابزارها و منابعی دارید که از CMT پشتیبانی می‌کنند، بنابراین بهتر است که یک کیف برای نگه­داری اطلاعات پشتیبانی داشته باشید. کیف را می‌توان در وسیلۀ نقلیۀ شخصی یا نزدیک خروجی ساختمان نگه داشت، جایی که کسی بتواند قبل از خروج به سرعت آن را بردارد.

مدیریت اتاق بحران

مدیریت اتاق بحران

تمامی کسب و کارها، سازمان­ها و یا شرکت­های مختلف، در طول عمر کاری خود دچار بحران­ های مختلفی شده‌اند. به همین دلیل به راحتی به سوال اتاق بحران چیست پاسخ می دهند. بحران­ها می­توانند کل مسیر زندگی یا آیندۀ شرکت شما را تغییر دهند. به همین دلیل است که چگونگی رفتار ما در یک بحران و یا چگونگی مدیریت بحران، موضوع بزرگی است؛ بنابراین عبور از این چالش، به نحوۀ رفتار مدیران وابسته بوده و آن­ها می­تواند سرنوشت هزاران نفر، کل شرکت ها و یا حتی کل صنعت را تغییر دهند. در ادامه به بیان پنج مرحله برای مدیریت یک بحران می­پردازیم.

ارزیابی کنید.

زمان معقولی را صرف ارزیابی دقیق وضعیت کنید. بهتر است در این مرحله هر کاری که برای بازگرداندن آرامش شما لازم است تا بتوانید کار را انجام داده و آرامش خود را حفظ کنید. بهتر است تا حد امکان از واکنش عجولانه اجتناب کنید. سپس تمام حقایق را بدست آورید، راهنمایی ­های لازم را از افراد خبره دریافت کنید و تصویر واضحی از وضعیت ایجاد کنید.

درگیر کردن افراد

همۀ ذی­نفعان کلیدی را از ماجرا مطلع کنید. به افراد داخلی که به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار خواهند گرفت و یا باید وظایف مختلف را انجام دهند، اعتماد کنید. با افرادی دانش لازم جهت کمک کردن به شما را داشته و به تجزیه و تحلیل یا برنامه ریزی کمک می­کنند، مشوت کرده و آن­ها را درگیر بحران کنید. این امر تصمیم گیری و ارتباطات داخلی را بسیار مؤثرتر می­کند.

طرح و نقشه

 هنگامی که تمام داده ­ها و تیمی از سهام­داران کلیدی را در اختیار دارید، بهترین، معمولی و بدترین سناریوها و برنامه ­ها را بر اساس متغیرها و مفروضات کلیدی ایجاد کنید. برنامه ریزی شما را قادر می­سازد تا زمانی که زمان اقدام فرا می‌رسد، سریع، با اطمینان و مؤثر عمل کنید. با اینکار به سوال اتاق بحران چیست پاسخ درستی می دهید.

عمل کنید

فعال باشید،  به بیان دیگر؛ گاهی فکر کردن به چگونگی حل مشکل در تئوری واضح است اما در عمل دشوار است.  با این حال،  ارزیابی و برنامه ریزی عینی منجر به آرامش و اعتماد به نفس می‌شود. شما می­دانید که چه زمانی برای اقدام آماده هستید.

برقراری ارتباط

شفاف و صادقانه ارتباط برقرار کنید. درک کردن افراد و شرایط مهم است و شما باید مخاطب خود را در نظر داشته باشید و به آن احترام بگذارید تا بدانید در مواقعی که نیاز به دانستن دارند، چگونه به بهترین شکل به آن­ها بگویید که چه چیزی باید بدانند. حالا با دانستن مفهوم اتاق بحران، فراهم کردن ملزومات و تجهیزات مورد نیاز آن و درنهایت آماده کردن خود برای مدیریت بحران، می­توانید به بهترین نحو بحران را پشت سر بگذارید. شما می توانید جهت مشاوره در زمینه زیر ساخت و تجهیز اتاق بحران با شماره ۳۷۰۲۴-۰۵۱ تماس حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

تجهیز سالن کنفرانس در مشهد

تجهیز سالن کنفرانس یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر سازمانی محسوب می‌شود؛ علت حساسیت این موضوع در این است که تمامی جلسات مهم، تصمیم‌گیری ها و

میکروفون اتاق کنفرانس

در بسیاری از شرکت­ها و سازمان­ها وجود حداقل یک اتاق کنفرانس بسیار ضروری است. برگزاری جلسات مهم درون سازمانی و برون سازمانی برای اشتراک و

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در جهان امروز، تقریباً برای انجام هر فعالیتی، استفاده از ابزارهای تکنولوژیک لازم است. همان‌طور که می‌دانید ارتباطات یکی

معرفی سیستم کنفرانس D&D

در عصر کنونی برای ساخت یک سالن کنفرانس با فناوری روز دنیا نیاز به تجهیزات مختلفی است. مهم‌ترین تحهیزات شامل سیستم کنفرانس بوده که به

بررسی مبدل تصویر ماجیکا U80

در گذشته متداول­ ترین نوع پورت ورودی و خروجی VGA بوده و این امکان را در اختیار کاربر قرار می­داد که بتواند رایانه خود را

مطالب سیستم کنفرانس

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در جهان امروز، تقریباً برای انجام هر فعالیتی، استفاده از ابزارهای تکنولوژیک لازم است. همان‌طور که می‌دانید ارتباطات یکی

سیستم تصویر برداری اتوترکینگ

برخی از دوربین های پیشرفته اتوترکینگ می توانند عملکرد ردیابی خودکار در محیط های شما انجام دهند  ، بنابراین معمولاً دوربین اتوترکینگ “هوشمند” نامیده می

معرفی سیستم کنفرانس CREATOR

امروزه برگزاری جلسات کنفرانس یکی از اصلی ­ترین بخش­ ها در هر سازمان و نهادی است. نحوه برگزاری این جلسات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار

معرفی سیستم کنفرانس اروپایی

یکی از نیاز‌های اساسی سازمان‌ها، وجود سیستم کنفرانس بوده که به دو شکل دیجیتال و آنالوگ موجود است. از سیستم آنالوگ تنها می‌توان برای پخش

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان