جستجو
Close this search box.
سیستم-ویدئو-کنفرانس

آشنایی با سیستم ویدئو کنفرانس

بسیاری از شرکت های مدرن و پیشرفته، همیشه برای مذاکرات ترجیح می دهند که در یک جلسه حضوری ، نقطه نظرات خود را بیان کنند چون این روش را موثرترین می دانند. طبق تحقیقات علمی ثابت شده است که در یک جلسه بیشتر مفهموم را حرکات چشم، صورت، دست و بدن و غیره یا بیان کلی زبان بدن، می تواند به طرف مقابل منتقل کند. در ارتباطی که امکان استفاده از زبان بدن وجود ندارد، همچنین انتقال مفهوم چند برابر مشکل تر می شود. یکی از بهترین راحل ها برای این موضوع، استفاده از سیستم ویدئو کنفرانس است. سیستم ویدئو کنفرانس به کاربران این امکان را می دهد تا از طریق مرورگر سیستم، وب کم یا موبایل خود با سایر همکاران در تمام سطوح یک سازمان ارتباط ویدئویی زنده بزقرار شود. در این مقاله با ما در صدرا کامپیوتر همراه باشید.

سیستم ویدئو کنفرانس چیست؟

سیستم ویدئو کنفرانس

سیستم ویدئو کنفرانس یک تکنولوژی ارتباطی است که صدا و تصویر را یکپارچه سازی می کند و امکان ایجاد ارتباط برای افراد را در هرجای دنیا فراهم می کند تا بتوانند صوت و تصویر همدیگر را به صورت زنده دریافت کرده و بتوانند همانند جلسات حضوری با یکدیگر ارتباط داشته باشند و همچنین تبادل نظر کنند. برای استفاده از ویدئو کنفرانس باید مجهز به لپ تاپ، دوربین، یک صفحه نمایش ، سیستم صوتی و همچنین اینترنت باشید. مزیت های که ویدئو کنفرانس دارد باعث صرفه جویی در زمان، هزینه ها و دردسرهای مربوط به سفرهای کاری می شود و همچنین استفاده از آن می توانید امکاناتی مانند تبادل اسناد و مدارک ، ارسال عکس ها و … داشته باشد.

مزایا سیستم کنفرانس ویدئویی

با پیدایش فناوری و تکنولوژی جدید، برگزاری جلسات گروهی به صورت آنلاین است. با پیشرفت هرچه بیشتر و گسترده شدن این سیستم به افراد کمک می کند تا در مکان های متفاوت ارتباط برقرار کنند. استفاده از چنین تجهیزات جانبی  و نرم افزار به شدت گسترده و محبوب شده است. در ادامه با مزیت های این تکنولوژی بیشتر آشنا می شویم.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

حذف هزینه های سفر

یکی دیگر از مزیت های سیستم ویدئو کنفرانس برای جلسات حذف هزینه های سفر و زمان آن است. افرادی بسیاری مجبور بودند برای برگزاری جلسات خود به سفرهای کوتاه در خارج از شهر یا داخل شهر بروند، با استفاده از این ابزار صاحبان کسب و کار و کارهای دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای جابه جایی در شهر و اقامت ندارند و می توانند به صورت آنلاین شرکت کنند و این مشکل برطرف شده است.

حضور در جلسات از طریق ارتباط زنده تصویری

یکی از رایج ترین موارد استفاده از سیستم ویدئو کنفرانس ، برقراری ارتباط زنده و تصویری در بین نقاط مختلف جغرفیایی است. از طریق ویدئو کنفرانس می توانید به صورت زنده، در جلسات شرکت کنید و بدین گونه در وقت، هزینه های سفر، اقامت و… صرفه جویی می شود. اکثر سازمان ها، شرکت ها دانشگاهها و… در سطح جهان مجهز به این تکنولوژی پیشرفته هستند و به راحتی می توانند برای برقراری ارتباط با آن استفاده کنند.

آموزش از راه دور

آموزش سیستم ویدئو کنفرانس

با استفاده از سیستم ویدئو کنفرانس امروزه بیشتر از دانشگاهها برای برگزاری کلاس ها و آموزش از راه دور استفاده می کنند. این سیستم، ارتباط بین استادان و دانشجویان را در هر نقطه ای که باشند مقدور می سازد. با استفاده از صفحه لمسی، سیستم ردیابی صدا، به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش و قابلیت ارسال و دریافت دیتا در این سیستم کیفیت آموزش در سطح بالایی خواهد بود. استادان و شرکت های اموزشی در هر کجای دنیا که باشند می توانند از این طریق به دانشجویان خود آموزش دهند.

کاربرد ویدئو کنفرانس در پزشکی

با استفاده از ویدئو کنفرانس در تیم پزشکی می توانید برای بیماران متفاوتی از نقاط مختلف جهان از تجربیات متخصصان و پروفسوران پزشکی استفاده کنید. با استفاده از ویدئو کنفرانس، پزشک می تواند مانند حضور فیزیکی بر بالین بیمار، شرایط جسمی ، روحی و علائم بیمار را مشاهده کند و ویزیت را انجام دهد.  همچنین سرعت در انتقال اطلاعات دقیق و معاینه و تصمیات دقیق تری فوری در پزشکی نقش حیاتی دارد.

قابلیت ویدئو کنفرانس در بانک

هر چند وقت یک بار بین رئیس بانک و صاحبان بانک یک جلسه کاری برگزار می شود که اگر تنها بخواهد مدیر بخواهد در آن جلسه حضور داشته باشد به صورت ماهانه چیزی حدود ۶۰ میلیون تومان به بانک تحمیل می شود تا بتواند در جلسه شرکت کند. با وجود سیستم ویدئو کنفرانس این مشکل تا حدودی برطرف شده است  و باعث شده تا هزینه ها کاهش چشمگیری داشته باشد.

دوربین سالن کنفرانس

سالن های کنفرانس مخصوص برگزاری جلسات در شرکت ها و سازمان های بزرگ می باشد. در این سالن ها امکان آموزشی مجازی و همچنین  پشتیبانی از چند صفحه نمایش، قابلیت محتوای پروژه از لپ تاپ یا دستگاه تلفنی و همچنین دوربین هایی که بر بلندگوهای فعال در اطراف اتاق متمرکز هستند.

معایب سیستم کنفرانس

 • کاهش ارتباط در میان همکاران
 • خرابی سیستم ویدئو کنفرانس
 • هزینه بالا

کاهش ارتباط در میان همکاران

برخی از صاحبان کسب و کار بر این باورند که با استفاده از ویدئو کنفرانس ملاقات حضوری انجام نمی شود، در حالی با کمک نرم افزارهای مانند نرم افزار اسکایپ به راحتی می توانید ملاقات حضوری داشته باشید.

خرابی سیستم ویدئو کنفرانس

برخی معتقدند استفاده از ویدئو کنفرانس احتمال خرابی یا کیفیت نامناسب در آن برقرار می شود. با پیشرفت تکنولوژی و قابلیت سیستم ویدئو کنفرانس لاجیتک توانایی فیلم برداری با کیفیت ۴K Ultra-HD را دارد. و همچنین قابلیت تشخیص چهره برای کار با قابلیت Windows Hello است که می توانید ویدئو کنفرانس لاجیتک با کیفیت را  در فروشگاه صدرا کامپیوتر خریداری کنید.

هزینه بالا

یکی از معایب ویدئو کنفرانس در گذشته هزینه بالا آن و نگهداری سرویس دهی دوره ای آن بود. ولی امروزه با استفاده دستگاههای جدید ویدئو کنفرانس نسبت به گذشته هزینه بسیار کمی دارند و به دلیل عدم نیاز به تجهیزات فراوان مانند سرور و بسیاری دیگر، هزینه نگهداری نیز ندارد.

نجهیزات سیستم های ویدئو کنفرانس

تجهیزات ویدئو کنفرانس

اگر قصد دارید در جلسه ای که با ویدئو کنفرانس برگزار می شود را دارید، تهیه یک وب کم ساده نمی تواند نیاز شما را برطرف کند، باید یک دستگاه ویدئو کنفرانس تهیه کنید. یک ویدئو کنفرانس خوب تجهیزات آن شامل موارد زیر می باشد:

مکان مناسب برای انتقال اطلاعات: سیستم ویدئو  کنفرانس به شبکه به نام سناریوی بستگی دارد. که آن شبکه می تواند اینترنت یا اینترانت باشد. برای جلسه های راه دور باید از اینترنت استفاده کنید، زیرا از لحاظ پهنای باند، سرعت بالای آن برای انتقال تصویر خوب می باشد.

وب کم و دوربین: سالن کنفرانس و همایش به دلیل سالن های بزرگی که هستند، باید دوربین ویدئو کنفرانس که مورد استفاده قرار می گیرد قوی و زاویه دید بالایی داشته باشد. عمومآ لپ تاپ ها دارای دوربین وب کم هستند، ولی برای سیستم باید جداگانه تهیه شود که به مشکل نخوریم.

دستگاه مرکزی ویدئو کنفرانس: دستگاههای مرکزی در ویدئو کنفرانس به دو مدل سخت افزار و نرم افزار تقسیم می شوند، که وظیفه مدیریت پردازش جلسه را برعهده دارند. دلیل استفاده از آن پهنای باند مورد نیاز می باشد.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

 

میکروفون: با استفاده از میکروفون های لپ تاپ و همچنین میکروفون اکسترنال برای سیستم ها، برای سالن کنفرانس باید میکروفون ها  قوی و به تعداد در اتاق کنفرانس نصب شود که می توانید در فروشگاه صدرا کامپیوتر آن را تهیه و نصب کنید.

هدفون و اسپیکر: لپ تاپ ها دارای اسپیکر و هدفون می باشد. ولی برای سالن کنفرانس باید اسپیکرهای قوی و با قدرتی تهیه کنیم.

 

کاربرد سیستم کنفرانس ویدئویی

 • آموزش از راه دور
 • پزشکی از راه دور
 • برگزاری جلسات منظم بین مدیران سازمانها
 • امکان نظارت و مدیریت سازمانها و شرکت های زیر مجموعه
 • امکان اتخاذ تصمیمات در شرایط بحرانی
 • مشاوره از راه دور
 • تجارت از راه دور شامل بازاریابی و معرفی محصولات و خدمات تبادل اسناد مالی
 • برگزاری و شرکت در سمینار ها و کنفرانس

سخن پایانی

با پیشرفت فناوری و تکنولوژی در زمینه راهای ارتباطی تغییر کرده است. فراهم شدن امکان دور کاری در بسیاری از شرکت ها، می توانید به راحتی با افراد دیگر به راحتی ارتباط برقرار کنید. سیستم ویدئو کنفرانس راهی آسان، منطقی و بسیار کاربردی برای بسیار افراد، شرکت ها و صنایع برای انجام پروژه و همچنین انتقال اطلاعات فراهم می آورد. سیستم کنفرانس ویدئویی امروزه یکی از پرطرفدارترین ابزار برای کاربران قرار گرفته است و می توان در تمام زمینه ها از آن استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در جهان امروز، تقریباً برای انجام هر فعالیتی، استفاده از ابزارهای تکنولوژیک لازم است. همان‌طور که می‌دانید ارتباطات یکی

تجهیز سالن همایش در مشهد

تجهیز سالن همایش در مشهد , همه ما احتمالا حداقل یک‌بار وارد همایش و یا سخنرانی‌ ای که در یک سالن برگزار بشود، شده‌ ایم.

کارت کپچر

کارت کپچر چیست ؟  کارت کپچر که با نام هایی مانند ویدیو کپچر ، کپچر کارت یا Video Capture Card هم نامیده می شود، به

معرفی سیستم کنفرانس اروپایی

یکی از نیاز‌های اساسی سازمان‌ها، وجود سیستم کنفرانس بوده که به دو شکل دیجیتال و آنالوگ موجود است. از سیستم آنالوگ تنها می‌توان برای پخش

مطالب سیستم کنفرانس

معرفی سیستم کنفرانس تصویری

سیستم کنفرانس متشکل از یک منبع تغذیه، واحد شرکت‌کننده، واحد ریاست جلسه، دوربین کنفرانس (در صورتی که سیستم دیجیتال باشد) و سایر تجیهزات ارتباطی دیگر

کنترل دوربین ویدئو کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در زندگی روزمره افراد و گسترش ارتباطات و برگزاری جلسات متنوع و متعدد، امروزه روابط کاری به ‌طرز چشمگیری

اسپیکرفون چیست ؟

با توجه به شرایط پیش آمده و شیوع ویروس کرونا، افراد نسبت به قبل، زمان بیشتری را در خانه سپری می­کنند. همچنین اساتید، معلمان، مدیران

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.