جستجو
Close this search box.
استاندارد-طراحی-اتاث-کنترل

معرفی استانداردهای طراحی اتاق کنترل

استانداردهای طراحی اتاق کنترل ، اتاق کنترل یا مانیتورینگ به اتاقی می‌گویند که در آن می‌توان تصاویر تمام دوربین‌های مداربسته را کنترل و هدایت کرد. به صورت کلی اتاق کنترل دارای چند مانیتور بزرگ و کوچک است و مجهز به سیستم برق اضطراری، تهویه و گرمایش و سرمایش مطلوب است. موضوعی که امروز می‌خواهیم به آن بپردازیم، استانداردهای طراحی اتاق کنترل است. با صدرا ایرانیان همراه باشید. اپراتور باید ساعت‌های زیادی را در اتاق مانیتورینگ یا کنترل بگذراند، پس امکانات و تجهیزات اتاق کنترل بایستی از نظر رفاهی، آسایش و راحتی طوری باشد که موجب کاهش کیفیت کار اپراتور نشود. در طراحی ابتدایی اتاق کنترل، مواردی مانند صندلی مناسب و راحت، تهویه و دمای مناسب، فضایی جهت استراحت و… باید در نظر گرفته شود. شما با طراحی درست و اصولی اتاق‌های کنترل و سیستم‌های دوربین مداربسته یکپارچه، می‌توانید به امنیت بیشتر با به کار بردن میزان کاربران کمتر و همچنین بالا رفتن کارآمدی و مسئولیت پذیری آن‌ها دست یابید.

طراحی ارگونومیک اتاق کنترل

اتاق کنترل را می‌توان به عنوان مرکز و قلب عملیاتی تمام سازمان‌ها یا ارگان‌ها به حساب آورد که اصلی‌ترین نقش را در ارتقای راندمان کاری کارکنان دارد. اتاق کنترل لازم است که از نظر ارگونومیکی نیز از طراحی مناسبی برخوردار باشد، زیرا اپراتورها زمان طولانی را در این اتاق سپری می‌کنند و به همین خاطر باید به راحتی آن‌ها توجه شود، به این ترتیب طراحی هر چه صحیح‌تر و بهتر اتاق کنترل بسیار ضروری است. چگونگی طراحی اتاق‌های کنترل و نوع چیدمان نمایشگرها، تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد اپراتورها برای دستیابی موفق به دیتاهای به‌موقع و بدون خطا دارد. درصورتی‌که فضای اتاق کنترل، وسیله‌هایی که در اتاق استفاده می‌شوند و وظایف، طراحی ارگونومیک نشده باشند، می‌توانند موجب به وجود آمدن احساس عصبانیت، اضطراب، خستگی، افسردگی و ناکامی در اپراتور شوند. هدف‌های ارگونومی شامل بهینه‌سازی و اصلاح عملکرد فرد، ایمنی، سلامت و راحتی شخص با طراحی فضای کار‌ و امکانات موجود در آن محیط، روش‌های کار کردن و انجام وظیفه است. نحوه طراحی اتاق‌های کنترل، بر روی عملکرد اپراتورها در دستیابی موفق به اطلاعات به موقع و بدون خطا با استفاده از سیستم‌های دوربین مداربسته، نقش دارد.

استانداردهای طراحی اتاق کنترل

اپراتورها با استفاده از این موارد می‌توانند به صورت خیلی موثرتری وظیفۀ خود را انجام دهند.

  • اگر روی صندلی‌هایی که طراحی ارگونومیک شده‌اند، به راحتی نشسته باشند.
  • اگر صفحه نمایش‌ها در وضعیت مناسب و صحیح (از لحاظ ارگونومیک) نصب گردیده باشند.
  • اگر مقدار روشنایی جهت مشاهده (دیده بانی) تصاویر دوربین‌ها مناسب باشد.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

استانداردهای طراحی اتاق کنترل یا مانیتورینگ

برای کسب اطلاعات در مورد الزامات اتاق کنترل و اینکه یک اتاق کنترل حرفه‌ای داشته باشید، باید به مواردی توجه کنید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

شکل و اندازه اتاق کنترل

این اتاق باید به مقدار لازم بزرگ باشد به این صورت که بتوانید اسباب، تجهیزات و وسیله‌ها را داخل آن جا کنید و برای کار کردن اشخاص، فضای لازم وجود داشته باشد. درصورتی‌که اتاق مانیتورینگ بسیار کوچک بوده یا از لحاظ ظاهری دارای شکل ناموزونی باشد و یا از ستون‌ها و سقف شیبدار برخوردار باشد، در طراحی آن به محدودیت خواهید خورد. به علاوه، بد شکل بودن اتاق می‌تواند بر نوع قرارگیری مانیتورها اثر بگذارد که این موضوع جدای از اینکه توانایی اپراتور را در اسکن کردن تصاویر چندگانه دوربین محدود خواهد کرد، او را در معرض خطرهای ایمنی و صدمه به سلامت قرار خواهد داد. همچنین بایستی فضای لازم جهت نگهداری از تجهیزاتی که در زمان‌های لازم بدون ایجاد وقفه در روند طبیعی کار اتاق مانیتورینگ، به کار برده می‌شوند، وجود داشته باشد. در صورتی‌که امکان دارد سیستم دوربین‌های مداربسته در آینده افزایش پیدا کند، لازم است که فضای مورد نیاز برای ایستگاه‌های کاری اضافی و تجهیزات با رعایت شرایط ارگونومیک وجود داشته باشد.

موقعیت درب‌ها در اتاق کنترل

نقاط ورودی و خروجی بایستی طوری طراحی گردد که تردد ویلچر و همچنین آوردن قطعات بزرگ وسایل به داخل اتاق مانیتورینگ سخت نباشد و به راحتی انجام شود. فاصله‌های مناسب برای تردد آسان نیز بایستی لحاظ گردد.

استاندارد اتاق کنترل

پنجره‌های اتاق کنترل

یکی دیگر از استانداردهای طراحی اتاق کنترل، مربوط به پنجره‌های اتاق کنترل است. پنجره‌ها در هر نقطه‌ای از اتاق مانیتورینگ که بتوان در آنجا از نور طبیعی استفاده کرد، باید تعبیه گردند. نور طبیعی نسبت به نور مصنوعی اولویت دارد، چون نمایی از محیط بیرون و خارج را نشان می‌دهد. لازم است که جهت کنترل میزان نور ورودی پرده تعبیه گردد و محل پنجره‌ها نسبت به مانیتور و خط دید اپراتور در مناسب‌ترین وضعیت قرار گرفته باشد.

اپراتورهای کارآمد و آموزش دیده

یک استاندارد اتاق کنترل دیگر که باید به آن توجه کنید، در ارتباط با اپراتورها است. خیلی از وظیفه‌های اپراتورهای دوربین‌های مداربسته نیازمند قوه بصری و دیدن هستند، پس این موضوع اهمیت زیادی دارد که از طراحی اتاق کنترل برای بهینه‌سازی کارایی دیداری اطمینان حاصل کنیم. عوامل تاثیرگذار در کارایی و راحتی بصری عبارتند از: روشنایی (طبیعی و مصنوعی)، کیفیت و چگونگی قرار گرفتن مانیتورها و خواص سطوح داخل اتاق مانیتورینگ. خسته بودن چشم‌ها، قرمز بودن چشم‌ها یا چشم‌های دردناک و سردرد می‌تواند نتیجۀ بودن در معرض نور ضعیف در طول شیفت کاری باشد که باعث افت کارآمدی دیداری همراه با حس ناراحتی در اپراتور می‌شود. به علاوه، طریقۀ کار کردن درست باید به اپراتورها آموزش داده بشود. وضعیت نادرست بدنی و عدم تحرک لازم می‌تواند باعث ایجاد اختلالات اسکلتی عضلانی بشود.

درصورتی‌که اپراتور به خاطر مشکل در طراحی ایستگاه کاری، صندلی و یا تجهیزات، یک وضعیت نادرست بدنی یا چرخش بدن در طول کار کردن را مدام داشته و آن را در خودش حفظ کند، دامنه‌ای از مشکل‌های فیزیولوژیکی به همراه صدمات بخش فوقانی تنه (مچ‌ها، بازوها، دست‌ها، سر و گردن) برای او به وجود می‌آید.به صورت خلاصه، امکان دارد اپراتور خسته بودن موقت، ناراحتی یا درد در اندام‌های  و حس سوزش در انگشت‌های خود را تجربه کند و در شرایط حاد می‌تواند باعث ناتوانی‌های جدی‌تری برای او بشود. مطمئن شدن از اینکه طراحی اتاق مانیتورینگ را اشخاص دوره دیده و دارای مهارت انجام داده‌اند و همچنین فراهم کردن دوره‌های آموزشی لازم با موضوع ایمنی و سلامت برای اپراتور، می‌تواند به پیشگیری کردن از ایجاد این نوع خطرها که تاثیر منفی در سلامت و ایمنی، راحتی و کارایی دارند، کمک کند.سعی کردیم به استانداردهای طراحی اتاق کنترل مهمی در این مقاله بپردازیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید به نتایج خوبی برسید. البته استانداردهای مهم دیگری هم در طراحی اتاق کنترل وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود که توصیه می‌کنیم در مورد آن‌ها هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در جهان امروز، تقریباً برای انجام هر فعالیتی، استفاده از ابزارهای تکنولوژیک لازم است. همان‌طور که می‌دانید ارتباطات یکی

معرفی سیستم کنفرانس اروپایی

یکی از نیاز‌های اساسی سازمان‌ها، وجود سیستم کنفرانس بوده که به دو شکل دیجیتال و آنالوگ موجود است. از سیستم آنالوگ تنها می‌توان برای پخش

سوئیچ ۱ به ۳ hdmi مدل full hd

امروز قصد داریم یکی از انواع سوئیچ hdmi که سوئیچ ۱ به ۳ hdmi مدل full hd است را به شما معرفی کنیم و درباره

مطالب سیستم کنفرانس

میکروفون ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس‌ها با هدف افزایش ارتباطات و کاهش هزینه‌های رفت و آمد و جابه‌جایی ایجاد شدند. به کمک این ابزار دیگر برای شرکت در یک

سیستم صوتی در مراکز مذهبی

سیستم صوتی مساجد و مراکز مذهبی این مراک برای اجرای مراسم های اعیاد و ایام عزاداری نیاز به یک سیستم صوتی مناسب با قدرت بالا

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.