تجهیزات-اتاق-کنترل

تجهیزات اتاق کنترل

اتاق مانیتورینگ یا همان اتاق کنترل، محلی است که در آن تصاویر تمامی دوربین‌های مداربسته ساختمان جمع آوری می‌شوند. این اتاق مجهز به چندین مانیتور بزرگ و کوچک و سیستم تهویه و سرمایش و گرمایش است. همچنین برق اضطراری برای موارد ضروری برای این اتاق در نظر گرفته شده است. امروزه اتاق مانیتورینگ محل فراهم سازی شرایط مناسب برای یکپارچه کردن اطلاعات و مدیریت سیستمی می‌باشد و از نظر ارتقاء کیفیت کار کارکنان و در نتیجه بالا بردن کیفیت کار سازمان، موثر است؛ لذا باید برای برنامه ریزی، طراحی مناسب و خرید بهترین تجهیزات اتاق کنفرانس بخش اعظم بودجه را در نظر گرفت. اگر برای خرید تجهیزات اتاق کنترل سوالی دارید می‌توانید با صدرا ایرانیان همراه شوید.

شکل کلی و تجهیزات اتاق کنترل

یک اتاق کنترل معمولا از یک یا چند میز با صندلی‌هایی جهت نشستن اپراتور‌های آن به همراه یک دیوار ویدئویی تشکیل می‌شود. فضای درون این اتاق باید طوری طراحی شده باشد که آسایش و رفاه اپراتور‌های آن اتاق را فراهم آورد؛ زیرا که این اتاق محلی است که به صورت شبانه روزی باید به فعالیت خود ادامه دهد و لحظه‌ای از کار متوقف نشود. امکاناتی از جمله میز و صندلی راحت اپراتورها، دما و رطوبت مطلوب، تهویه مناسب، سرویس‌های بهداشتی، فضایی برای استراحت و… . البته این رفاه در مرحله‌‌ی اجرای کار هم باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال دیوار ویدئویی به گونه‌ای در اتاق جای داده شده باشد که همه‌ی اپراتورها بتوانند نقطه نظر و دید واضحی از هر زاویه صفحه، در طول انجام فعالیت خود داشته باشند. در بهترین حالت جای‌گیری، دیوار ویدئویی خیلی بالا یا خیلی پایین قرار نمی‌گیرد تا اپراتورها بتوانند بدون نیاز به خم و راست کردن بیش از حد، محتوای ارائه شده بر روی مانیتور خود را نظاره کنند. اپراتورها باید بدون اینکه اتلاف انرژی و یا اتلاف زمان خاصی داشته باشند، وظایف خود را به مناسب‌ترین شکل ممکن انجام دهند. از این جهت فضای استاندارد اتاق کنترل از اهمیت خاصی برخوردار است.

تجهیزات اتاق کنترل

محیط بصری

احتمالا شما هم تجربه‌ی این را داشته‌اید که در خانه و یا محل کار خود بوده‌اید و انعکاس نور خورشید در هنگام صبح و ظهر بر روی رایانه و یا لپ تاپ شما باعث آزارتان شده است. با توجه به همین موضوع نورپردازی در اتاق کنترل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید به صورتی باشد که نور انعکاسی روی سطوح بازتابنده که از سوی اپراتور نظارت می‌شوند، نداشته باشد. بهتر است نوردهی در اتاق کنترل قابل تنظیم باشد اما به طور کلی استاندارد‌هایی در این زمینه وجود دارد؛ مثلا اینکه ابعاد اتاق نسبتی ایده‌آل با وسایل درون آن داشته باشد. همین موضوع در روند نوردهی تاثیر بسزایی دارد. مثال دیگری که در این زمینه می‌توان زد جایگاه پنجره هاست. پنجره‌های اتاق کنترل نباید طوری قرار گرفته باشند که اختلالی در تابش نور برای اپراتور ایجاد کند.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

امکانات و تجهیزات اتاق کنترل

از آنجایی که اپراتورهای اتاق مانیتورینگ ساعات طولانی ای را در این مکان سپری می‌کنند باید در زمان طراحی این مکان، امکانات مناسبی برای رفاه و آسایش کارکنان در نظر گرفت؛ صندلی راحت، تهویه مطبوع هوا، اتاقی برای استراحت و صرف غذا و … از جمله مواردی هستند که باید به آنها پرداخته شود. جدا از امکاناتی که باید فراهم شوند، باید برای تجهیز اتاق کنترل هم دقت لازم را به خرج داد؛ مانیتورهای اتاق کنفرانس از جمله مواردی هستند که باید برای تجهیز اتاق کنترل، تهیه شوند.

ارگونومی اتاق کنترل

اتاق کنترل می‌بایست دارای شرایط ارگونومیک اصولی باشد و کارکنان را در ایجاد یک همکاری تیمی موفق آماده کند. نوع چیدمانی که در اتاق کنترل فرض می‌شود دارای پارامتر‌های است که سعی داریم به طور خلاصه آن‌ها را توضیح دهیم.

  • بخش مهمی از ارتباط کارکنان به صورت کلامی و یا غیر کلامی است. این امکان را باید اتاق کنترل به بهترین نحو به اعضای خود بدهد.
  • چیدمان اتاق باید به صورتی باشد که سرعت نظارت را بهبود بخشد.
  • چیدمان اتاق باید دسترسی مورد نظر را برای اپراتور فراهم سازد.
  • و…

نمایشگر اتاق کنترل

نمایشگر اتاق کنترل

 ویدئو وال‌های به کار گرفته شده در اتاق کنترل باید باعث ایجاد تصاویری یک پارچه و در ابعاد وسیع باشند تا بتوان به سادگی قابلیت دریافت و پخش فایل‌های ویدئویی (که در فرمت‌های مختلف وارد سیستم می‌شوند) را در اختیار گرفت. در اتاق مانیتورینگ لازم است تا اپراتورها اطلاعات را به صورت دقیق و مداوم دریافت و بررسی کنند تا بتوانند واکنش مورد نیاز را با استفاده از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در دسترس، نشان دهند. برای تهیه یک ویدئو وال مناسب برای اتاق کنترل باید به ویژگی‌های زیر توجه کرد:

۱- دقت رنگ نمایشگرها

۲- کنتراست تصاویر

۳- تکنولوژی به کار رفته در ساخت نمایشگرها

۴- فاصله بین نمایشگرها در ویدئو وال

اتاق کنترل، یکی از مکان‌های حیاتی در پروژه‌ها و سازمان‌های بزرگ و معتبر است که به اپراتورها این امکان را می‌دهد تا با استفاده از تجهیزات تهیه ‌شده در این اتاق، محیط پیرامون را به دقت بررسی و تحت کنترل سازمان داشته باشند. این اتاق، نیازمند تجهیزاتی متنوع و فضایی استاندارد است که مهم‌ترین آن‌ها را در این مقاله توضیح دادیم و اشاراتی از این دست داشتیم. به نسبت وسعت محیط پروژه و تعداد دوربین‌های کار شده در مناطق مختلف، ابعاد گوناگونی برای این بخش مهم در سازمان یعنی اتاق کنترل در نظر گرفته می‌شود. مواردی که در این مقاله به ذکر آن پرداختیم تنها بخش کوچکی از مجموع نکات لازمه درباره تجهیزات اتاق کنترل است. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر و راه اندازی یک اتاق کنترل استاندارد با صدرا ایرانیان در ارتباط باشید و لذت این همکاری را با ما سهیم شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

فروش تجهیزات کنفرانس در مشهد

شاید تصور کنید که حتی در یک اتاق بزرگ و با چیدمان مناسب می‌توان جلسات و کنفراس‌ها را برگزار کرد؛ اما بدون شک باید بدانید

آشنایی با وبکم

واژه وبکم یا وب کم ترکیبی از وب و دوربین ویدئویی است. هدف از یک وبکم ، پخش ویدئو در وب نیست بلکه معمولا دوربین‌های

آشنایی با قیمت سیستم کنفرانس

موارد بسیاری را می‌توان نام برد که در بهبود کیفیت برگزاری جلسات، تاثیرگذار هستند. تجهیزات سالن کنفرانس مهم‌ترین موارد در بهبود کیفیت جلسات هستند؛ البته

مطالب سیستم کنفرانس

معرفی سیستم کنفرانس D&D

در عصر کنونی برای ساخت یک سالن کنفرانس با فناوری روز دنیا نیاز به تجهیزات مختلفی است. مهم‌ترین تحهیزات شامل سیستم کنفرانس بوده که به

معرفی سیستم کنفرانس C&D

در سال‌های اخیر به‌دلیل پیشرفت کسب و کار‌ها و گسترش سازمان‌ها، استفاده از سیستم کنفرانس در سازمان‌های خصوصی افزایش یافته و شیوع بیماری کووید-۱۹ این

میکروفون ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس‌ها با هدف افزایش ارتباطات و کاهش هزینه‌های رفت و آمد و جابه‌جایی ایجاد شدند. به کمک این ابزار دیگر برای شرکت در یک

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.