تا چند سال پیش مردم روزانه با میلیون‌ها بیلبورد و تابلوهای تبلیغاتی روبه‌رو می‌شدند اما به دنبال دیجیتالی شدن کارها، بیشتر تبلیغات نیز دیجیتالی شدند؛ به طوری‌که امروزه در کشورهای پیشرفته، مردم روزانه با تعداد زیادی نمایشگر دیجیتالی احاطه می‌شوند و سیستم‌های تبلیغاتی دیجیتال جایگزین سیستم‌های تبلیغاتی سنتی مانند بنرها و تابلوها شده است. به دلیل اینکه نمایشگرهای خانگی و معمولی قابلیت کار طولانی در محیط‌های نامبرده را ندارند، برندهای شاخص تولیدکننده سیستم‌های تصویری، اقدام به طراحی و ساخت نمایشگرهای جدید یا ویدئو وال نموده‌اند. ما در این مطلب ضمن پاسخ به این سوال که ویدئو وال چیست؟ به معرفی انواع ویدئو وال نیز اشاره خواهیم کرد.

ویدئو وال چیست؟

ویدئو وال که از آن با نام Display Wall نیز یاد می‌شود، به اجتماع چند نمایشگر گفته می‌شود که به‌منظور ایجاد تصویر در ابعاد بزرگتر، در کنارهم قرارگرفته‌اند. با توجه به استفاده اختصاصی از این نمایشگرها در امر تبلیغات، این سیستم‌ها توانایی کارکرد ۲۴ ساعته در طول هفته را دارند‌. به کمک ویدئو وال ها می‌توان پنجره‌های متعددی در سایزها و ابعاد مختلف با هدف نمایش همزمان ورودی‌های متنوع فراهم کرد. همچنین می‌توان از طریق واسط کاربری این نرم‌افزار، به سهولت به ورودی‌های سیستم دسترسی داشت و تصاویر را مدیریت کرد. تاکنون این سیستم‌های تصویری پیشرفته در برندهای مختلفی مانند ویدئو وال ال جی، ویدئو وال سامسونگ، ویدئو وال جی پلاس و… به بازار عرضه شده‌اند. برای آشنایی بیشتر با این محصولات، با ما همراه باشید.

تجهیزات ویدئو وال چیست؟

صفحه نمایش

نمایشگرهای ویدیو وال این قابلیت را دارند که در کنار یکدیگر یک تصویر را در مقیاس بزرگ نمایش دهند. صفحه نمایش ویدئو وال از به هم پیوستن مانیتورها، پنل‌ها یا پرده‌های نمایش ساخته شده است. ویدئو وال ها در انواع مختلفی مانند LCD, LED, Projection Cube, Blended Projection و غیره در بازار موجود هستند. هر یک از این صفحه نمایش‌ها دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی است که آن را از دیگری متمایز کرده است.

کنترلر

وظیفه کنترلر ویدئو وال، اتصال منابع محتوایی به نمایشگرها است. درواقع این دستگاه به شما فرصت کنترل و مدیریت محتوای به نمایش درآمده را می‌دهد. به کمک استریم IP یا ورودی فیزیکی، کنترلر می‌تواند محتوای مورد نظر را از تمامی منابع قابل دسترس مانند دوربین‌های ویدئویی، ورک استیشن کامپیوتری و پلیرها ضبط کند؛ سپس آن‌ها را در یک رابط کاربری به نمایش درآورد. حال با استفاده از دستوراتی که شما از طریق نرم‌افزار کنترل‌کننده ایجاد می‌کنید، دستگاه کنترلر محتوا را به نمایشگرها ارسال می‌کند و این فرصت را در اختیار شما می‌گذارد تا محتوای نمایش داده شده را بر اساس سلیقه خود تنظیم و مرتب نمایید.

نرم افزار

از نرم افزار Video Wall به‌عنوان یک رابط کاربری جهت کنترل نمایشگر، کنترلر و محتوای دستگاه منبع استفاده می‌شود. بیشتر نرم افزارهای ویدیو وال دارای یک داشبورد کاری هستند که شامل نمایش لحظه‌های تصویر در حال انتقال و لیست محتوای دستگاه‌های منبع موجود است. نرم‌افزار‌های ویدیو وال دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی هستند؛ برخی از بین قابلیت‌ها مشترک و برخی دیگر منحصربه‌فرد می‌باشند.

آشنایی با انواع ویدئو وال

صفحات ال سی دی

ویدئو وال های ال سی دی از اجتماع چندین نمایشگر مختلف در کنار یکدیگر ساخته شده‌اند. این نمایشگرها دارای قاب یا بزل بسیار باریکی هستند؛ که این ویژگی یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های آن‌ها با نمایشگرهای خانگی محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در هنگام خرید ویدئو وال باید در نظر گرفت، فاصله قاب تا قاب این نمایشگرها است. به طورکلی فاصله استاندارد قاب تا قاب این نمایشگرها، ۴٫۹ میلی‌متر، ۳٫۵ میلی‌متر و ۱٫۸ میلی‌متر می‌باشد. امروزه به کمک تکنولوژی‌های نوین صنعتی، فعالان این حوزه توانسته‌اند اندازه این فاصله را به ۰/۸۸ میلی‌متر یعنی عددی کمتر از یک میلی‌متر برسانند. بدون شک کاهش این فاصله تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت تصاویر خواهد داشت. حال که با مفهوم ویدئو وال چیست؟ آشنا شدید می‌توانید به راحتی آن را خریداری کنید.

صفحات دات پیچ ال ای دی

در این نمایشگرها، تصاویر از کنارهم قرارگرفتن نقطه‌ها (لامپ‌های ال ای دی) ایجاد می‌شوند. هرچه فاصله بین این نقاط از یکدیگر کمتر باشد، تصویر ایجاد شده از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود. در این نمایشگرها اندازه نقاط را با دات اعلام می‌کنند و اعداد در فاصله ۱ تا ۱۵ قرار دارند؛ هرچه مقدار این اعداد کمتر باشد، قیمت محصول بالاتر خواهد بود، چراکه کیفیت تصاویر در چنین نمایشگری بالاتر است. در نمایشگرهای ال ای دی هرچه فاصله مشتری با صفحه نمایش بیشتر باشد، می‌تواند تصاویر را باکیفیت بالاتری مشاهده کند. با توجه به مقاومت بالای این نمایشگرها در برابر تغییرات دما، از آن‌ها بیشتر در اماکن بیرونی استفاده می‌شود. اگرچه این محصول مزیت‌های بسیار زیادی دارد اما مصرف زیاد برق و آلودگی‌های حرارتی، دو نمونه از اصلی‌ترین معایب آن شناخته شده است.

سیستم تابش نور از پشت

این ویدئو وال دارای سیستم پخش یکپارچه تصاویر است و از تکنولوژی پروژکشن برخوردار می‌باشد. این نمایشگرها ساختار مشابهی با تلویزیون‌های قدیمی دارند و مانند آن‌ها دارای لامپ تصویر می‌باشند؛ همین موضوع باعث شده است که ابعاد این محصولات بسیار بزرگ باشد؛ به طوری‌که بیرون زدگی از بخش پشتی نمایشگر بسیار زیاد است. این ویدئو وال ها نیز مانند سایر محصولات این دسته قابلیت کارکرد ۲۴ ساعته را دارند اما به دلیل عمر پایین لامپ‌های تصویر پروژکتور، دارای هزینه‌های تعمیر و نگهداری بالایی می‌باشند. آلودگی صوتی و حرارتی بالا از دیگر معایب این محصول محسوب می‌شود. البته باید توجه داشت که تمامی محصولات موجود در این حوزه دارای مزایا و معایب منحصربه‌فردی هستند؛ بنابراین لازم است پیش از خرید ویدئو وال، به چگونگی کارکرد و قابلیت‌های آن توجه داشت.

امروزه با گسترش شرکت‌های فعال در عرصه‌های مختلف تبلیغات می‌توانند نقش موثری در فروش محصولات یا خدمات این شرکت‌ها داشته باشند؛ تبلیغات هم امروزه شکل جدیدی به خود گرفته و دیگر روش‌های سنتی همچون استفاده از بروشور و یا پوستر نمی‌توانند به اندازه کافی بازدهی داشته باشند. با پدید آمدن نیاز به سیستم‌های تبلیغات و اطلاع رسانی دیجیتال، تجهیزات گسترده‌ای برای این امر روانه بازار شد؛ یکی از این تجهیزات ویدیو وال نام دارد. ویدئو وال یک نوع سیستم نمایش عریض صنعتی است که قابلیت دریافت انواع فایل‌های ویدئویی با فرمت‌های مختلف را دارد و می‌تواند آن‌ها را در تمام طول سال به صورت مداوم پخش کند. در این مقاله صدرا ایرانیان تلاش کرده است تا اطلاعاتی در زمینه این تکنولوژی، انواع آن و همچنین شیوه استفاده از آن را در اختیار شما بگذارد.

ویدئو وال چیست؟

Video Wall مجموعه‌ای از نمایشگرها است که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر و پخش تصاویر به صورت یکپارچه و هماهنگ شده، فایل‌های ویدئویی را به نمایش درمی‌آورند. شیوه فعالیت این فناوری می‌تواند به صورت پخش به شکل تکی یا مولتی باشد؛ در حالت تکی ما شاهد یک تصویر کلی هستیم که بر روی مانیتورهای متعدد تقسیم شده‌اند؛ اما در حالت مولتی یا چندگانه هر مانیتور تصویر جداگانه‌ای را به نمایش می‌گذارد. برای مدیریت نحوه پخش تصاویر می‌توان به سادگی از نرم افزارهای واسط گرافیکی یا کنترلر ویدئو وال که از زبان فارسی هم پشتیبانی می‌کنند استفاده کرد.

کاربردهای ویدئو وال

با وجود اینکه بیشترین کاربرد ویدئو وال برای امور تجاری و تبلیغاتی در مراکز تجاری، تفریحی، رستوران‌ها، سالن‌های کنفرانس و …است اما تنها مورد استفاده از آنها برای امور تبلیغاتی نیست بلکه از این فناوری در سیستم‌های چند منظوره در مراکز کنترل شهری، استودیوها، پایانه‌های مسافربری و در تمامی اتاق‌های کنترل و حراست برای نظارت بر دوربین‌های مداربسته ساختمان‌ها استفاده می‌شود. از مکان‌هایی که ویدئو وال در آن‌ها استفاده می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-مراکز اورژانس، آتش نشانی، پلیس، صدا و سیما، مراکز مخابراتی شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها و…

-خطوط تولید کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها و …

-مراکز نظامی همچون ستادهای فرماندهی، ستادهای کنترل مراکز حساس، زندان‌ها، پادگان‌ها و …

-در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، پایانه‌های مسافربری و… به منظور تبلیغات، نظارت‌های امنیتی، اطلاع رسانی از زمان و مسیرهای حرکت و …

-در مراکز حمل و نقل درون شهری مانند مترو، اتوبوسرانی، تاکسیرانی و … به دلایلی مشابه با مراکز حمل و نقل بین شهری

چرا ویدئو وال می‌تواند بهترین انتخاب در بین دیگر محصولات باشد؟

اگر از دید فنی به ساختار ویدئو وال دقت کنید دلایلی کافی برای استفاده از آنها به دست خواهید آورد. در ادامه به چند مورد از مزیت‌های استفاده از ویدئووال ها اشاره کرده‌ایم:

۱- ویدئو وال برخلاف تلویزیون‌های خانگی که تا حد خاصی (حداکثر دوازده ساعت در روز) می‌توانند به پخش تصاویر ادامه دهند، می‌تواند به صورت مداوم برای ۲۴ ساعت در تمام روزهای سال به پخش تصویر ادامه دهد.

۲- ویدئو وال در مقایسه با پنل‌های خانگی بیشتر از سه برابر عمر مفید در اختیار ما می‌گذارد.

۳- روشنایی بیشتر ارائه شده توسط ویدئو وال و همچنین ۳۰ درصد صرفه جویی در انرژی با استفاده از فناوری Smart Energy Saving هم از دیگر دلایل برتری این فناوری است.

۴- این تکنولوژی همچنین می‌تواند برای مدیریت تصاویر امکانات گسترده و مفیدی در اختیار شما بگذارد. به طور مثال شما می‌توانید علاوه بر استفاده از دستگاه‌های پخش همچون کامپیوتر، لپ‌تاپ و … به سادگی و با کمک تلفن همراه هوشمندتان به سادگی ویدئووال را کنترل کنید. همچنین از امکانات جالب دیگر ویدیو وال قابلیت پخش ویدئو به صورت آنلاین است که ویدئو را با اختلاف زمانی حداکثر هشت میلی ثانیه پخش می‌کند.

از دیگر مزیت‌های آن می‌توان قابلیت پخش ویدئو با فرمت‌های Dat، Mp4، Mkv، Mov، Dvix، Avi و Vcd/Dvd را نام برد.