جستجو
Close this search box.
آموزش ساخت اتاق اکوستیک | نکات ضروری اکوستیک کردن اتاق

آموزش ساخت اتاق اکوستیک | نکات ضروری اکوستیک کردن اتاق

عده زیادی از افراد به موسیقی و خوانندگی علاقه دارند و به تعداد این افراد روز به روز افزوده می‌شود. همچنین عده‌ای به دلیل شغلشان نیاز به اتاق اکوستیک دارند. در حال حاضر تعداد زیادی از افراد مستعد و توانمند به دلیل نداشتن فضا و شرایط مناسب برای ضبط صدا و محلی برای تمرین از خوانندگی، نوازندگی و علاقه خود دست می‌کشند. ما در این مقاله ازصدرا  سعی می‌کنیم آموزش ساخت اتاق اکوستیک را از ابتدا برای شما تشریح کنیم، پس اگر نیاز به اتاق ضد صدا دارید در این مقاله با ما همراه باشید.

نحوه اکوستیک کردن اتاق

برای اکوستیک کردن یک اتاق باید اطلاعات لازم و زیادی از نحوه فیزیک انتشار صدا داشته باشید، همچنین باید اطلاعات کاملی از انواع کف پوش‌ها، دیوار پوش‌ها و لوازم موجود برای اکوستیک کردن اتاق داشته باشید. از آنجایی که ضبط صدا در استدیو‌های آماده، کاری به شدت هزینه‌بر و گران بوده و امکان حضور در این مکان‌ها بدون رزرو وقت قبلی میسر نیست، از همین رو ما در صدرا کامپیوتر به فکر تولید مقاله‌ای با عنوان آموزش ساخت اتاق اکوستیک افتادیم.

چرا به اتاق اکوستیک نیاز داریم؟

در حال حاضر تعداد کمی از ساختمان‌ها از لحاظ عایق بندی شرایط مناسبی دارند. اما در بسیاری از ساختمان‌ها اصول عایق بندی به درستی رعایت نشده و حتی در آن‌ها چیزی به عنوان عایق وجود ندارد! عایق سازی معمولا در اتاق‌های خواب، دستشویی و اتاق بچه انجام می‌شود. همان طور که اطلاع دارید اکوستیک کردن یا عایق بندی کردن اتاق برای جلوگیری از ورود سر و صدا به اتاق انجام می‌گیرد. همچنین اتاق خواب محلی برای استراحت و خواب است و اگر این فضا آرام باشد شما از کیفیت خواب بهتری برخوردار خواهید شد. این کم کردن سر و صدای اضافی زمانی از اهمیت زیادی برخوردار می‌شود که شما بخواهید به صورت حرفه‌ای کار نوازندگی یا خوانندگی انجام دهید. اکوستیک کردن اتاق باعث حذف صدا‌های مزاحم از محل می‌شود و فرآیند ضبط با کیفیت انجام خواهد شد.

مزایای-اتاق-اکوستیک

اتاق اکوستیک حرفه‌ای

هزینه زیادی باید خرج کنید تا اتاق اکوستیک حرفه‌ای داشته باشید. به دلیل هزینه زیاد اتاق اکوستیک، معمولا افراد از خیر استفاده از این اتاق می‌گذرند. اولین نکته برای داشتن یک اتاق اکوستیک به تعادل رساندن فضای اتاق است. برای این کار نیاز است که در مورد دو موضوع جذب و انتشار اطلاع کافی داشته باشیم. محصولاتی وجود دارند که خاصیت جذب کنندگی صدا را دارند. این محصولات صدای ایجاد شده را جذب کرده و انرژی صدا را به گرما تبدیل می‌کنند. مورد دیگر بحث انتشار است. پراکندگی انرژی صوتی به وسیله اجسام دارای وجه انجام می‌شود. در یک توضیح کلی می‌توان گفت: انتشار، به کنترل کردن انرژی صدا کمک کرده و کیفیت صدا را در فرکانس‌های متوسط و زیاد تا حد قابل قبولی بهبود می‌بخشد.

آموزش ساخت اتاق اکوستیک

استفاده از صداگیر‌ها

در اولین قدم نیاز است که شما صداگیر‌های مناسب برای اتاق مورد نظر خود تهیه کنید. لزوما نیازی نیست که تمامی دیوار‌ها و پنجره‌ها با صداگیر به طور کامل پوشانده شوند تا یک اتاق اکوستیک داشته باشیم. برای این کار تنها نیاز است فضا و قسمت‌های حساس اتاق را با پنل‌های اکوستیک بپوشانید. به صورت معمول برای ایجاد استدیو خانگی نیاز است که ۳۰ تا ۴۰ درصد از فضا پوشیده شود تا مشکلی در ضبط صدا به وجود نیاید. شما در این مرحله باید تمام منافذی که امکان دارد صدا از آن عبور کند را پیدا کرده و پر نمایید. محل‌هایی مانند فاصله بین لولاهای در و پنجره و درز دیوار از جمله این موارد هستند.

سوالی دارید؟ مشاوره تخصصی دریافت کنید.

انتخاب کف پوش مناسب

انتخاب کفپوش مناسب دومین قدم برای ساخت اتاق اکوستیک است. به صورت کلی استفاده از وسایل و کف پوش‌های دارای پرز مانند فرش و موکت بهترین انتخاب برای کف اتاق است. 

درزگیری راه پله‌ها

یکی از محل‌های ایجاد کننده صدا‌های مزاحم، راه پله و درب ساختمان است. برای حذف این صدا‌های مزاحم می‌توانید از گلدان با گل‌های بلند و درختچه‌ در راه پله‌ها استفاده نمایید.

پوشش دادن فضای خالی پایین در

برای داشتن اتاق ضبط صدای عالی نیاز است که پایین درب را با اجسام پلاستیکی بپوشانید. این محل‌ها تاثیر خیلی زیادی در کیفیت ضبط صدا دارند. معمولا این فاصله کم است. اگر فاصله زیاد بود نیاز است که در ابتدا به وسیله چوب این قسمت بسته شود و سپس از پلاستیک استفاده کنید. پس از پوشاندن این محل با پلاستیک می‌توانید این قسمت را با پیچ به درب محکم کنید.

پوشاندن دیوار‌های اتاق با عایق مناسب

یکی از راه‌های ورود صدا به اتاق، دیوار‌ها و سطوح سخت هستند. استفاده از الیافی مانند پنبه سنگین وزن و پشم می‌تواند این صدای ورودی را تا حد بسیار زیادی کم کند و ضبط صدای خوبی را برای شما به همراه داشته باشد.

حذف تجهیزات صدادار

در اتاقی که قرار است فرآیند ضبط صدا انجام شود، لازم است که تجهیزاتی که باعث ایجاد صدا می‌شوند از اتاق حذف شوند.

نحوه آموزش ساخت اتاق اکوستیک

معرفی برخی نکات در آموزش ساخت اتاق اکوستیک

 • برای داشتن یک اتاق اکوستیک مناسب نیاز است که از در‌های ضد صدا استفاده کنید. این درها در عایق بندی اتاق تاثیر بسیار بالایی دارند.
 • لازم است در قسمت‌های که لوله وجود دارد از یک لایه فوم برای عایق کاری استفاده شود.
 • استفاده از پنل اکوستیک برای سقف اتاق پیشنهاد می‌شود، این پنل از میزان انعکاس خوبی برای کنترل کیفیت صدا برخوردار است.

اتاق اکوستیک چه انواعی دارد؟

در حالت کلی دو نوع اتاق اکوستیک وجود دارد، اتاق‌های ثابت آکوستیکی و اتاق‌های پرتابل آکوستیکی

مزیت اتاق‌ اکوستیک پرتابل

 • قابلیت باز و بسته کردن در صورت نیاز
 • عایق صدا بسیار عالی
 • قابلیت ساخت در ابعاد مورد نظر
 • ساخته شده با چندین لایه چوب باکیفیت  (جهت سبک شدن و مقاومت بهتر اتاقک)
 • قابلیت استفاده در هر محل و مکان
 • نصب آن سریع و حمل و نقل آن آسان می باشد.
 • دارای پورت های مخصوص صدا جهت ریکورد و پخش می باشد.
 • استفاده از پشم سنگ با دانسیته بالا جهت عایق بندی و همچنین استفاده از متریال مختلف برای عایق بندی بهتر.
 • رنگ بندی متنوع.
 • قابلیت ساخت در ابعاد مختلف.
 • دارای فوم آکوستیک در داخل اتاقک.
 • طراحی شده توسط مهندسین آکوستیک.
   
   
اتاق اکوستیک پرتابل
اتاق اکوستیک پرتابل2

مزیت اتاق اکوستیک ثابت

 • دامنه کاربرد بالای اتاق برای مواردی غیر از ضبط صدا
 • دارای فضای کاری بسیار مناسب با اندازه بزرگ‌تر
 • قابلیت اجرا در تمام فضا‌ها
 • اتاق از چند لایه عایق صدا برای ایزوله کردن صدا در فرکانس های مختلف تشکیل شده است.
 • اتاق ها دامنه کاربرد وسیعی دارد و قابل استفاده در تمام فضاها هستند.

برخی از تجهیزات مورد نیاز برای اتاق اکوستیک

 • دیفیوزر‌ها: این وسیله فرکانس‌ها را پراکنده می‌کند و تا حد قابل قبولی می‌تواند از بازتاب صدا جلوگیری نماید.
 • بیس ترپ: معمولا در اتاق‌ها زاویه ۹۰ درجه بسیاری وجود دارد. برای داشتن یک اتاق اکوستیک کاری شده حرفه‌ای باید حداقل ۶ تا ۷ بیس ترپ خریداری کنیم تا بتوانیم این زاویه‌ها را به حداقل برسانیم، کار این وسیله رقیق کردن فرکانس‌های سطح پایین است. طبق علم اکوستیک نباید اتاق دارای زاویه‌های ۹۰ درجه‌ای باشد.

علاوه بر این موارد شرکت صدرا در زمینه طراحی و اجرا تجهیز سالن کنفرانس و تجهیز سالن همایش هم فعالیت می کند.

عایق صوتی اتاق

سوالی دارید؟ مشاوره تخصصی دریافت کنید.

عایق صوتی اتاق

به منظور آکوستیک سازی ، نیاز به عایق صوتی اتاق داریم. مواد مختلفی مانند پشم شیشه، فوم و… به طور پیش فرض برای ضد صدا کردن اتاق کاربرد داشته‌اند. اما امروزه از وسیله‌های دیگری مانند Elastomery  برای ایجاد عایق صوتی اتاق استفاده می‌شود. در این صفحه از “خدمات آنلاین نکت” به نکات ابتدایی برای ایجاد یک اتاق ضد صدا اشاره شده است اما برای افراد حرفه‌ای و انجام کار دقیق و بدون نقص قطعا این تازه اول راه است و باید به اینکه چگونه یک اتاق اکوستیک بسازیم واقف باشید. به همین منظور برای اینکه نتیجه آکوستیک و عایق صوتی اتاق کاملا رضایت‌بخش باشد و در حین ضبط صدا و یا کارهای دیگرتان به مشکل بر نخورید، پیشنهاد می‌شود از متخصص کمک بگیرید و از چند نوع عایق صوتی اتاق مختلف استفاده کنید.

 

5 پاسخ

 1. سلام و خسته نباشید
  سوالی که من دارم در مورد میکروفون هستش.برای شخصی که میخواد داخل خونه و اتاق آکوستیکی که خودش تهیه کرده، خوانندگی و ضبط صدا یا پادکست داشته باشه، بهتره از چه نوع میکروفون هایی در این شرایط استفاده کنه؟از لحاظ نوع و مدل پیشنهاد شما بعنوان یک متخصص چیه؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائید

  1. باسلام
   برای موضوعی که شما عنوان کردید استفاده از میکروفون های کاندنسر بهترین گزینه است.
   مدل های مختلفی در حال حاضر وجود دارد. که باتوجه به نوع استفاده شما مدل های متفاوت معرفی می شوند.

 2. سلام
  من گیمرم و توی وویس چت بازی با میکروفونم مشکل دارم
  میکروفون جنس خوب گرون قیمت هست ولی کیفیت صدای وویس چتم اصلا خوب نیست و صدای اضافه هم دارم داخل میکروفونم
  میخوام پنل آکوستیک کار کنم زیبایی و قیمتش هم برام مهمه
  میکروفون هدست هست و رو میزی نیست و نمیتونم ایزولاتور براش بذارم
  چیکار کنم بنظرتون؟؟؟

  1. باسلام و وقت بخیر
   هزینه آکوستیک کردن اتاق به صورت استاندارد و صحیح بسیار بالا است و به جای آن از گزینه های بهتری می توانید استفاده کنید.
   با در نظر گرفتن هزینه و افزایش کیفیت صدا توصیه می شود از میکروفون های کندانسور استفاده نمایید.
   تا علاوه بر افزایش و کیفیت ویس و صدای شما ، از تمرکزی تر بودن میکروفون هم اطمینان حاصل نمایید.
   در صورتی که قصد آکوستیک کردن اتاق خود را دارید با شماره ۳۷۰۲۴-۰۵۱ داخلی ۱۲۱ تماس حاصل فرمایید.
   باسپاس از تماس شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

معرفی سیستم کنفرانس تلویک

در عصر کنونی، شرکت‌های خصوصی و مراکز دولتی به مکانی مشخص برای برگزاری جلسات و کنفرانس‌های خود نیاز دارند. برای پاسخ به این نیاز، اقدام

معرفی شرکت Aten

معرفی شرکت Aten ، امروزه تجهیزات سخت افزاری مربوط به سیستم ­های مختلف، بیشترین کاربرد را دارند؛ به­ طوری که استفاده از آن­ها را می­توان

معرفی سیستم کنفرانس چرمن

در سالن‌های کنفرانس پیوسته شاهد تبادل نظر میان مدیران و کارمندان و در نهایت تصمیم‌گیری‌های بسیار مهم هستیم. از این جهت طراحی و تجهیز سالن

مطالب سیستم کنفرانس

قیمت دستگاه ویدئو کنفرانس

برای اطلاع از قیمت دستگاه ویدئو کنفرانس، بهتر است ابتدا بیشتر با این دستگاه آشنا شوید. در بازار امروز، نمونه‌های گوناگونی از سیستم‌های ویدئو کنفرانس

کنترل دوربین ویدئو کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در زندگی روزمره افراد و گسترش ارتباطات و برگزاری جلسات متنوع و متعدد، امروزه روابط کاری به ‌طرز چشمگیری

معرفی سیستم کنفرانس C&D

در سال‌های اخیر به‌دلیل پیشرفت کسب و کار‌ها و گسترش سازمان‌ها، استفاده از سیستم کنفرانس در سازمان‌های خصوصی افزایش یافته و شیوع بیماری کووید-۱۹ این

معرفی برند های سیستم کنفرانس ایرانی

تجهیزات اصلی کنفرانس شامل سه بخش تصویری، صوتی و روشنایی می‌شود. یک نمونه از اصلی‌ترین تجهیزات مورد نیاز سازمان‌ها، وجود سیستم کنفرانس برای برگزاری جلسات

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.