میکروفون-کنفرانسی

میکروفون سالن کنفرانس چیست؟

میکروفون سالن کنفرانس چیست؟ اتاق کنفرانس را می‌توان به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر شرکتی دانست. تجهیزات بسیاری در برقراری یک اتاق کنفرانس نقش دارند که سیستم صوتی کنفرانس را می‌توان یکی از مهم‌ترین آن‌ها دانست. ما در این ادامه مطلب قصد داریم با ارائه مطالبی پیرامون میکروفون کنفرانس، به اهمیت آن در کیفیت برگزاری جلسات کنفرانس بپردازیم.

میکروفون کنفرانس چیست؟

میکروفون کنفرانس نوعی حسگر الکتریکی است که برای افزایش قدرت صدای شرکت‌کنندگان در یک جلسه یا کنفرانس مورد استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه این دستگاه، تبدیل صدای انسان به جریان الکتریکی است. بنابراین میکروفونی خوب است که بتواند این تبدیل را با بهترین کیفیت ممکن انجام دهد و صدای فرد را بدون تغییر ماهیت و به‌ صورت استاندارد انتقال دهد. در واقع میکروفون سالن کنفرانس دستگاهی است که با هدف برقراری ارتباط و گفتگو در اتاق کنفرانس طراحی و تولید شده است. به‌ طور کلی میکروفون‌های کنفرانس را می‌توان به دو دسته سیمی و بی‌سیم تقسیم‌بندی کرد. در میکروفون‌های سیمی، پس از دریافت صدا، اطلاعات و سیگنال‌ها از طریق کابل انتقال پیدا می‌کنند؛ ولی در میکروفون‌های بی‌سیم فرآیند انتقال داده‌ها برمبنای فناوری Wifi یا IR صورت می‌پذیرد.

اجزای تشکیل‌دهنده میکروفون کنفرانس

اگرچه میکروفون‌های کنفرانسی در مدل‌ها و برندهای مختلفی تولید می‌شوند، اما اجزای تشکیل‌دهنده بیشتر آن‌ها با یکدیگر مشابه است. در ادامه به برخی از این بخش‌ها اشاره می‌کنیم.

  • کپسول میکروفون کنفرانس
  • بدنه یونیت میکروفون کنفرانس
  • دکمه روشن و خاموش یونیت
  • چراغ نشانگر دور کپسول
  • میله اتصال میکروفون کنفرانس به بدنه یونیت
  • ولوم تنظیم صدا
  • کانکتور اتصال یونیت به مرکز کنفرانس
  • کانکتور اتصال هدفون به یونیت

میکروفون سالن کنفرانس

موارد نام‌برده شده مهم‌ترین بخش‌ها و قابلیت‌های هر میکروفونی هستند؛ اما برخی از میکروفون‌های کنفرانسی دارای امکانات بیشتری مانند پنل رأی‌دهی، سیستم ترجمه هم‌زمان و… نیز هستند. اگرچه این امکانات از لحاظ کمی مشابه یکدیگر هستند، ولی بدون شک از نظر کیفی تفاوت‌های بسیار زیادی دارند. کیفیت یک میکروفون کنفرانس را می‌توان با پارامترهای مختلفی نظیر جنس بدنه، بردهای الکترونیکی، کیفیت کپسول میکروفون و… ارزیابی کرد. شما می‌توانید جهت آشنایی بیشتر و یا خرید میکروفون سالن کنفرانس به وبسایت کامپیوتر صدرا مراجعه نمایید.

تفاوت یونیت‌های مختلف میکروفون کنفرانس

میکروفون‌های یک سالن کنفرانس را می‌توان به صورت یک زنجیره متصل به ‌هم دانست که به دستگاهی به نام مرکز کنفرانس متصل می‌شوند. یونیت‌های میکروفون شرکت‌کنندگان کاملاً مشابه یکدیگر هستند و هیچ تفاوتی میان آن‌ها وجود ندارد. اما یونیت میکروفون کنفرانس رییس جلسه کمی متفاوت است. اگرچه ظاهر و امکانات یونیت میکروفون رییس جلسه شباهت بسیار زیادی با یونیت‌های شرکت‌کنندگان دارد، ولی این دستگاه از قابلیت‌های بسیار بیشتری مانند حق تقدم در صحبت کردن، دکمه تذکر و یا قطع میکروفن شرکت‌کنندگان برخوردار است.

انواع میکروفون‌های سالن کنفرانس

میکروفون کنفرانس سیمی

همان‌طور که می‌دانید، از میکروفون کنفرانس سیمی، به منظور برقراری ارتباط در سالن کنفرانس استفاده می‌شود. اساس کار این میکروفون مبتنی ‌بر انتقال سیگنال از طریق کابل است و قیمت با صرفه را می‌توان از مهم‌ترین مزایای این نوع میکروفون دانست. مهم‌ترین نکته درباره میکروفون‌های سیمی، توجه به کابل آن‌ها است که امکان دارد توانایی حرکت و جابه‌جایی را از گوینده بگیرد.

میکروفون-سالن-کنفرانس

میکروفون کنفرانس بی‌سیم

میکروفون‌های بی‌سیم برای برقراری ارتباط و انتقال داده از فناوری مادون قرمز و WIFI استفاده می‌کنند. آزادی حرکت و جلوگیری از مشکلات مربوط به کابل‌ها از اصلی‌ترین مزیت‌های این میکروفون‌ها محسوب می‌شوند. به‌ عنوان مثال اگر در هنگام برگزاری جلسه توسط یک میکروفون سیمی، کابل میکروفون دچار خرابی یا پارگی شود، برای استفاده مجدد از آن لازم است که تمامی کابل تعویض گردد و این مسئله جلسه را با اختلال روبه‌رو می‌کند. این در حالی است که میکروفون‌های بی‌سیم، سیمی برای آسیب دیدن نخواهد داشت.

قیمت میکروفون کنفرانس

کیفیت یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت میکروفون کنفرانس است. همچنین امکانات و قابلیت‌های موجود در هر مدل و برند می‌توانند نقش قابل‌ توجهی در قیمت میکروفون سالن کنفرانس داشته باشند. بنابراین پیش از تعیین قیمت میکروفون اتاق کنفرانس، باید نیازهای تجهیز سالن همایش را مشخص کرد؛ سپس بسته به نوع نیازهای سالن کنفرانس، نسبت به خرید یک میکروفون مناسب اقدام کرد. مسلم است که قیمت میکروفون کنفرانس به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از همین‌ رو نمی‌توان قیمت ثابتی را برای آن در نظر گرفت. بنابراین بهتر است برای خریدی مطمئن و با صرفه از افراد با تجربه در این حوزه مشورت گرفت.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با تجهیزات مربوط به سالن کنفرانس به‌ ویژه سیستم صوتی کنفرانس، به دیگر مطالب موجود در وب‌سایت تخصصی کامپیوتر صدرا مراجعه نمایید و پس از مشورت با کارشناسان باتجربه در این حوزه، تجهیزات موردنظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »

کنفرانس و ویدئو کنفرانس

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »

تجهیزات کنفرانسی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »