جستجو
Close this search box.
آشنایی با سیستم پیجینگ اداری و صنعتی

آشنایی با سیستم پیجینگ اداری و صنعتی

آشنایی با سیستم پیجینگ اداری و صنعتی ، با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش صنایع، مدیریت فضا و سیستم‌های ارتباطی امری ضروری است؛ از همین‌رو باید مکانی را در محیط‌های اداری و صنعتی در نظر گرفت که به سیستم‌های صوت و پیجینگ صنعتی مجهز باشد. این سیستم‌ها مجموعه‌ای از باند و بلندگوها هستند که از طریق یک دستگاه مرکزی یا آمپلی فایر کنترل و مدیریت می‌شوند و معمولا در محیط‌هایی مثل سالن اجتماعات با هدف برگزاری جلسات و مصاحبه استفاده می‌گردند. حال اگر قصد راه‌اندازی یک پیجینگ برای اداره را دارید بهتر است برای راه‌اندازی سیستم پیچینگ شرکت خود از متخصصین آگاه در این حوزه کمک بخواهید.

سیستم پیجینگ صنعتی چیست؟

لزوم برقراری ارتباط در محیط‌های مختلف اعم از اداری، تجاری، آموزشی،صنعتی و… دسترسی به مکان‌هایی است که به سیستم پیجینگ صنعتی مجهز باشند. درواقع نیاز به انتشار پیام‌ها، اطلاعات و یا اعلام شرایط اضطراری به صورت عمومی، مسئله‌ای است که سبب رشد و توسعه سیستم پیجینگ در مکان‌های اداری و صنعتی شده است. این سیستم از تجهیزاتی تشکیل شده است که صدا را به وسیله منبع صوتی دریافت و تقویت می‌کنند، سپس از طریق انواع بلندگوها، آن را در محیط پخش می‌کنند. استفاده از سیستم پیجینگ برای اداره به انتشار صدا با وضوح و کیفیت مناسب کمک می‌کند.

تجهیزات سیستم پیجینگ صنعتی

تجهیزات سیستم پیجینگ

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

بلندگوی دیواری یا ستونی

بلندگوی دیواری را با نام‌های دیگری مثل بلندگوی دکوراتیو یا بلندگوی ستونی می‌شناسند. بلندگوی دیواری نمونۀ دیگری از دستگاه‌های خروجی در یک سیستم پیجینگ شرکت است که بر روی دیوار نصب می‌گردد. این بلندگو را می‌توان به شکل‌های افقی و عمودی مشاهده کرد. البته در برخی از مواقع نیز آن را به حالت خوابیده به سقف نصب می‌کنند. معمولا از بلندگوهای دیواری برای پخش موسیقی در مکان‌های مختلف استفاده می‌شود. نمونۀ ضدآب این دسته از بلندگوها را نیز می‌توان از بازار تهیه کرد که در فضاهای خارجی و روباز کاربرد دارد.

بلندگوی سقفی

یکی دیگر از دستگاه‌های خروجی سیستم پیجینگ اداره، بلندگوی سقفی است. این بلندگو که در سقف مکان مورد نظر نصب می‌شود، دارای دو مدل توکار و روکار است. مدل توکار بلندگوی سقفی، قابلیت کابل‌کشی درون سقفی دارد؛ بنابراین اگر زیبایی ظاهری محیط برایتان مهم است، پیشنهاد می‌شود از مدل سقفی توکار استفاده کنید. مسلم است که بلندگوی سقفی را باید در مکان‌های سرپوشیده و مسقف مثل رستوران‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید، بیمارستان‌ها، ادارات، دفاتر کار و… استفاده کرد. این بلندگو هم مانند بلندگوی شیپوری در دو مدل اهمی و ولتی موجود است. بلندگوی سقفی از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پخش صدای یکنواخت در محیط اشاره کرد.

بلندگوی شیپوری

بلندگوی شیپوری یا بلندگوی هورن را می‌توان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های خروجی در سیستم پیجینگ شرکت معرفی کرد که دارای دو مدل موزیکال و ساده است. کاربرد این بلندگو را می‌توان در فضاهای وسیع و سرباز مثل مدارس، کارخانه‌ها، مساجد و… مشاهده کرد. قدرت پرتاب صوت در این بلندگو بسیار زیاد است و مدل موزیکال آن دارای کراس اور می‌باشد. بلندگوی شیپوری به دلیل کاربردی که دارد جزء مهم‌ترین تجهیزات سیستم پیجینگ کارخانه محسوب می‌شود. این بلندگو دارای دو مدل اهمی و ولتی است؛ اگر در این بلندگو از ترانس مچینگ استفاده شود، ولتی است؛ در غیر این صورت این سیستم در دسته بلندگو اهمی جای می‌گیرد. درواقع باید گفت که بلندگوی ولتی همان بلندگوی اهمی است با این تفاوت که بلندگوی ولتی یک ترانس اضافه نسبت به بلندگوی اهمی دارد.

آمپلی فایر

آمپلی فایر نوعی تقویت‌کننده صدا است که در شبکه استفاده می‌شود. تنظیمات سیستم پیجینگ  آی پی، تحت وب بوده و پروتکل نیز SIP خواهد بود. با توجه به اینکه وجود هر یک از موارد نام‌برده شده به صورت جداگانه لازم است، پس کیفیت هریک از آن‌ها نیز بسیار مهم است؛ زیرا زمانی این سیستم به درستی کار می‌کند که اجزای آن از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند. برای انتخاب نوع آمپلی فایر باید به نوع بلندگوها و ولتی یا اهمی بودن آن‌ها توجه کرد. هر آمپلی فایر دارای ویژگی‌ها و خصوصیات مشخصی است و مشتری باید براساس نیاز و بودجه‌ای که در اختیار دارد، اقدام به خرید این محصول مؤثر در سیستم پیجینگ شرکت‌ها کند.

میکروفون

 میکروفون‌ها انواع مختلفی دارند و در تجهیزات صوت و پیجینگ صنعتی به‌کارگرفته می‌شوند. میکروفون سیمی، بیسیم، پایه‌دار و رومیزی نمونه‌هایی از انواع این میکروفون ها هستند. درحال حاضر میکروفون رومیزی پرکاربردترین نمونه در سیستم‌های پیجینگ صنعتی محسوب می‌شود و معمولا در سیستم‌های فراخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول از کلید قطع و وصل با چراغ LED برخوردار است که با این قابلیت روشن یا خاموش بودن سیستم را مشخص می‌کند. همچنین میکروفون رومیزی را می‌توان از طریق کابل به آمپلی فایر متصل کرد و میزان کیفیت صدای آن را افزایش داد. این محصول در مدل‌ها و طرح‌های مختلفی به بازار عرضه شده است که شما می‌توانید بسته به نیاز خود نسبت به خرید میکروفون رومیزی اقدام نمایید.

کابل کشی

تمامی اجزای نام‌برده شده در سیستم پیجینگ صنعتی باید در مناطقی قرار بگیرند که با حداقل میزان کابل کشی، به شبکه‌های مورد نظر متصل شوند. استفاده از کابل‌های CAT5 و CAT6 در سیستم‌های تحت شبکه مشهود است. هدف از پروسه این کابل‌کشی، اتصال تجهیزاتی مثل بلندگوها، آمپلی فایر و میکروفون ها به یکدیگر است. البته تجهیزات جانبی دیگری نیز وجود دارند که می‌توان آن‌ها را به سیستم پیجینگ شرکت اضافه کرد؛ مثلا در بعضی از سیستم‌ها با هدف ‌عملکرد بیشتر اقدام به نصب پردازنده‌های خاص می‌کنند یا اینکه سیستم‌های PA امکان اتصال به سانترال یا اینترکام را دارند. پردازشگر هشدارها و انتخاب کننده زون از دیگر مواردی هستند که در تجهیزات سیستم‌های پیجینگ به‌کارگرفته می‌شوند.

 

سیستم پیجینگ صنعتی

انواع سیستم پیجینگ صوتی

 سیستم‌های پیجینگ به دو گروه دستی و خودکار تقسیم‌بندی می‌شوند.‌ در سیستم پیجینگ دستی، تماس‌ها از طریق اپراتور مربوطه ارسال می‌شوند و در مرحله بعد پیام‌ها از طریق اپراتور به شبکه پیجینگ فرستاده می‌شوند. اما در سیستم پیجینگ خودکار، درخواست‌ها به صورت خودکار به وسیله ترمینال‌های مربوطه پیجینگ پردازش شده و اطلاعات مربوطه به پیجینگ ارسال می‌شوند. با توجه به اینکه پیجینگ خودکار کاربرد آسان‌تری دارد، تعداد متقاضیان استفاده از آن در مکان‌های عمومی و شرکت‌ها بسیار بیشتر از پیجینگ دستی است.

انواع میکسر سیستم پیجینگ و صوتی

 میکسرها نمونه­ای از تجهیزاتی هستند که در نصب و راه ­اندازی سیستم­ های پیجینگ و صوت صنعتی مورد استفاده قرار می­گیرند. این محصولات به دو شکل در بازار عرضه شده و در محیط­های صنعتی استفاده می­شوند. میکسرها را می­توان به دو گروه میکسر پاوردار و میکسر بدون پاور دسته­ بندی کرد.

  • میکسر پاوردار: این نوع میکسر مجهز به آمپلی فایر است. این تقویت کننده صدا به­ منظور افزایش کیفیت صدا، به بلندگوهای پسیو متصل می­شود. میکسر پاوردار به ­طور معمول در سیستم­ های صوتی محیط­ های صنعتی مورد استفاده قرار می­گیرد.
  • میکسر بدون پاور:همان­طور که از نام آن پیداست، این نوع میکسر از تقویت کننده صدا بهره ­مند نبوده و میکسری معمولی است.

اگر قصد دارید برای محیط­های صنعتی سیستم­های پخش‌کننده راه­ اندازی کنید، باید متناسب با فضا و محیط خود از تجهیزات الکترونیکی استفاده نمایید. این امر سبب بهبود کیفیت صدا و کاهش نویز می­شود.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سیستم پیجینگ برای اداره

اگرچه هر اداره از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است اما هر یک از این بخش‌ها ساختار اداری مشترکی دارند و سیستم صوتی به‌کاررفته در آن‌ها با یکدیگر مشابه است.  به‌طور کلی سیستم‌ پیجینگ برای اداره را می‌توان در چند زون بندی مختلف دسته‌بندی کرد. هر اداره از سه محور صوتی شامل بخش کنفرانس، صوت عمومی و نمازخانه تشکیل شده است و هر بخش با ابزار مخصوص به خودش تجهیز می‌شود. اسپیکر، آمپلی فایر، میکروفون و… از مهم‌ترین تجهیزات به‌کاررفته در هر سیستم صوت اداری است. از آمپلی فایر به‌عنوان منبع تغذیه اسپیکرها استفاده می‌شود؛ به این صورت که سیگنال‌های صوتی دریافت شده از میکروفون را پس از تقویت، از طریق بلندگوها که نوعی دستگاه خروجی هستند، در محیط پخش می‌کند.

 وجود آمپلی فایر در یک سیستم پیجینگ برای اداره امری ضروری است و باید متناسب با تعداد بلندگوها انتخاب شود. توجه داشته باشید که تمامی تجهیزات مورد استفاده در سیستم صوتی اداره، باید متناسب با محیط و نیاز آن خریداری شود.

سیستم پیجینگ کارخانه

سیستم پیجینگ کارخانه

همان‌طور که می‌دانید کارخانه محیطی متشکل از افراد زیادی است که در بخش‌های مختلف فعالیت می‌کنند. چنین محیطی برای ارتباط بهتر و دسترسی بیشتر به نیروی کار خود، نیازمند یک سیستم پیجینگ صنعتی است. انتخاب سیستم پیجینگ کارخانه باید براساس ابعاد و نیاز آن کارخانه تهیه شود. به‌طور مثال ممکن است استفاده از بلندگو که یکی از مهم‌ترین تجهیزات سیستم پیجینگ کارخانه است در بخش‌های مختلف آن متفاوت باشد، برخی از مکان‌ها وسیع هستند؛ بنابراین بلندگوی استفاده شده در این مکان‌ها باید متناسب با متراژ آن‌ها در نظر گرفته شود. برای محیط‌های روباز استفاده از بلندگوهای ضدآب مناسب است و برخی از محیط‌ها نیز، نیازی به بلندگو ندارند. بنابراین طراحی و نصب سیستم صوتی هر کارخانه منحصربه‌فرد است و نمی‌توان آن را با سایر کارخانه‌ها مقایسه کرد.

توجه داشته باشید که انتخاب اجزای به­ کاررفته در سیستم صوتی صنعتی بسیار مهم است؛ زیرا هرچه کیفیت این محصولات بالاتر باشد، مجموعه صوتی بازدهی مطلوب­تری را ارائه خواهد داد. بنابراین انتخاب یک فروشگاه مطمئن اولین گام در جهت رسیدن به یک سیستم صوتی ایده­ آل محسوب می­شود. شما می­توانید جهت خریدی مطمئن و مناسب با کارشناسان متخصص و با تجربه فروشگاه اینترنتی صدرا در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

نحوه برگزاری ویدئو کنفرانس

نحوه برگزاری ویدئو کنفرانس ، با شیوع ویروس کرونا در سال ­های اخیر، افراد با جایگاه­ های شغلی و اجتماعی مختلف درگیر نوع تازه ­ای

بلندگوهای لاین اری

بلندگوهای لاین اری (Line Array) متشکل از مجموعه ای متصل از بلندگوهای عمدتا هم سایز و ذوزنقه ای شکل می باشد. سیستم لاین اری (Line

مطالب سیستم کنفرانس

معرفی سیستم کنفرانس اروپایی

یکی از نیاز‌های اساسی سازمان‌ها، وجود سیستم کنفرانس بوده که به دو شکل دیجیتال و آنالوگ موجود است. از سیستم آنالوگ تنها می‌توان برای پخش

معرفی برند های سیستم کنفرانس ایرانی

تجهیزات اصلی کنفرانس شامل سه بخش تصویری، صوتی و روشنایی می‌شود. یک نمونه از اصلی‌ترین تجهیزات مورد نیاز سازمان‌ها، وجود سیستم کنفرانس برای برگزاری جلسات

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.