جستجو
Close this search box.

مـعـرفـی سـیستـم پـیجینـگ

مـعـرفـی سـیستـم پـیجینـگ

یک سیستم پیجینگ یا سیستم پیجر امکان برقراری ارتباط یک طرفه با مخاطبان زیادی را فراهم می کند. صرف نظر از منبع پخش ، یک سیستم پیجینگ یک طرفه به بلندگو پیجینگ اجازه می دهد تا دستورالعمل های روشن و شفاف را در سراسر مرکز ارائه دهد.  این یک سیستم پیام رسانی یک طرفه است که در آن ایستگاه پایه برای همه مشترکین پیام ارسال می کند. سیستم پیجینگ یک سیستم ارتباطی مبتنی بر فناوری ارتباطی است که از طریق بلندگو با مردم ارتباط برقرار می کند.  از طریق این سیستم ، می توانید به سرعت و با دقت اعلان ها را در چندین زمینه منتشر کنید. این سیستم اجازه ارتباط یک طرفه با مخاطبان بسیار بزرگ را می دهد. یک سیستم صفحه بندی یک جهته به بلندگو اجازه می دهد تا در کل امکانات ، راهنمایی های شفاف و روشن را ارائه دهد.سیستم های پیجینگ یکی از تکنولوژی‌های ارتباطی درون سازمانی است که برای نظم بیشتر و ساماندهی کارها برای سازمان‌ها و ارگان‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سیستم ها برای اطلاع رسانی و اعلان شماره ها،پیام ها و هشدار های اضطراری،سیستم اعلان حریق،سیستم اذان گو، سیستم های امنیتی و نیز قابلیت اتصال به رادیو و یا سیستم های پخش را دارد

تاریخچه

اولین سیستم پیجر تلفنی در سال ۱۹۴۹ توسط آلفرد جی گروس ثبت اختراع شد. یکی از اولین خدمات پیجینگ عملی در سال ۱۹۵۰ برای پزشکان در منطقه شهر نیویورک راه اندازی شد. پزشکان ماهانه ۱۲ دلار بابت خدمات پرداخت می کردند و یک پیجر ۲۰۰ گرمی (۷ اونس) حمل می کردند که پیام های تلفنی را در فاصله ۴۰ کیلومتری یک برج فرستنده دریافت می کرد. این سیستم توسط شرکت ریوزوند ساخته شده و توسط Telanswerphone اداره می شد. در سال ۱۹۶۰ ، جان فرانسیس میچل با ترکیب عناصر فن آوری رادیوی اتومبیل و واکی تاکی موتورولا اولین پیج ترانزیستوریزه شده را ایجاد کرد

کاربرد :

همچنین در کنار سیستم پیجینگ ، سیستم اطلاع رسانی عمومی امروزه پخش فایل های صوتی ، رادیو و غیره نیز در کنار پیجینگ جهت کارایی بیشتر مورد مصرف دارد . سیستم های Paging تقریباً برای هر شغل یا سازمانی مهم است. مهم نیست که شغل شما چیست. یک مدرسه ، بیمارستان ، خرده فروشی ، یک ساختمان دولتی ، یک عبادتخانه ، کارخانه آب نبات یا دفتر کوچک. ابزار های مورد استفاده در سیستم های پیجینگ بسته به نوع کاربرد شان بسیار متنوع اند ، برای مثال از بلندگو های مختلفی استفاده میکنند، مانند بلندگو های شیپوری(هورن) ، سقفی توکار و روکار ، ستونی ، دکوراتیو و ..

 

کاملا رایگان و تخصصی مشاوره بگیرید

بخش های اداری

یکی دیگر از مزایای کلیدی یک سیستم پیجر این است که هیچ مکانیزم پخش اختصاصی مورد نیاز نیست. یک کارمند می تواند به راحتی تلفن را برداشته ، سیستم پبجر را انتخاب کرده و در کل ساختمان اطلاعات را پخش کند و یکی از مهمترین موارد استفاده از پیج ، هشدار به کارمندان در مورد آتش سوزی یا موارد اضطراری دیگر است. در این سناریوها ، هیچ وسیله مهمتری برای برقراری ارتباط سریع با نیروی کار وجود ندارد.

 

با توجه به توضیحات پیش گفته موارد زیر را میتوان به عنوان برخی از مراکزی که تجهیزات پیجینگ بیشترین کاربرد را خواهند داشت نام برد

هتل ها و مراکز اقامتی

کارخانه ها و مراکز صنعتی

مراکز نظامی

ساختمان ها و مراکز اداری

نمایشگاه ها

دانشگاه ها و مدارس

بیمارستان ها و مراکز درمانی

فرودگاه و ترمینال

هدف از سیستم اطلاع رسانی، اعلام شرایط اضطراری (آتش سوزی و حوادث امنیتی)، انتقال اطلاعات صوتی )مانند پخش اتوماتیک اذان( و بطور کلی مدیریت بهتر یک مجوعه می باشد. مکان هایی مانند: کارخانه ها و مراکز صنعتی، پارک ­ها ، مراکز آموزشی مانند مدارس و دانشگاه ها، فرودگاه ها، پایانه های تاکسی و اتوبوس، ایستگاه های مترو، مجتمع های تجاری، هتل ها ، بیمارستان ها، سالن کنفرانس و … مکان هایی هستند که نیاز به سیستم صوتی یکپارچه یا سیستم پیجینگ دارند.

 

کنفرانس ها

یکی دیگر از مجموعه های پرفروش این شرکت ، قسمت کنفرانس را شامل می شود ،  اما با وجود گستردگی طیف کاری این سیستم ها ، شرکت برای پوشش بهتر تقاضای مشتریان ، خدمات دیگری مانند نصب و راه اندازی ابزار آلات غیر صوتی سیستم های کنفرانس ، مانند ماژول ، مانیتور ، ویدیوپرژکتور و .. را نیز انجام میدهد.


در اینجا معیارهای مختــلفی وجود دارد که مزایای استفاده از سیستم صفحه بندی یک طرفه را در مقایسه با موارد مختلف نشان می دهد :

یک سیستم پیجینگ به سختی به زیرساخت های ساختمان می رود و امکان ارتباط جمعی قابل اعتماد را فراهم می کند.شبکه ای از بلندگوها مطمئن می شوند که پیامی به طور همزمان به هر فضای یک ساختمان منتقل می شود. همچنین در صورت لزوم می توان صفحات را به مناطق خاص ساختمان ارسال کرد. یکی دیگر از موارد مهم در مورد سیستم پیجر این است که به مکانیزم پخش اختصاصی نیاز نیست. یک کارگر صرفاً تلفن را به دست می آورد ، سیستم پیجر را انتخاب می کند و در ساختمان کامل پخش می کند.

سیستم پیجینگ یا سیستم پیجر :

تنها مخصوص محیط های سرپوشیده‌ی تمیز و بدون نویز نیست. کارخانه ای که ده‌ها هکتار مساحت و چندین سوله دارد را تصور کنید. پخش یک صدای هماهنگ در محوطه و همه‌ی سوله‌ها و یا پخش یک صدای خاص در سوله‌ای که دارای نویز زیاد است توسط سیستم پیجینگ، ضروریست. تصور کنید در نبودن سیستم پیجینگ، پیدا کردن یک نفر خاص در شرایطی که آنتن تلفن همراه در آن منطقه ضعیف است، چقدر می تواند سخت باشد. اما سیستم پیجینگ برای چنین مکان‌های خاص صنعتی راه حل‌های ویژه دارد.استانداردهایی که مختص مکان‌های صنعتی هستند؛ می بایست در ساخت و طراحی آن پیش بینی شده باشند. بنابراین به سیستم های پیجینگ صنعتی معروفند.

انواع سیستم های پیجینگ :

سیستم های پیجینگ به دو نوع دستی و خودکار تقسیم بندی می شوند. در بلندگو پیجینگ دستی تماس از طریق اپراتور مربوطه پیگیری و به شبکه پیجینگ ارسال می گردد. ولی در سیستم های پیجینگ خودکار درخواست های ورودی به صورت کاملا خودکار توسط ترمینال های مربوطه تجزیه و پردازش می شوند و به پیجر ارسال می گردد.

ترمینال پیجینگ :

ترمینال پیجینگ درواقع یک یا چند ترمینال رادیویی با واسطه ی ورودی برای دریافت پیام های فراخوانی مشترکین از شبکه های PSTN و PSPDN و اعمال مدیریت لازم بر روی آنها از نظر مشترکین و نهایتا انتقال پیام های اولیه به طبقه بعدی یعنی واحد پردازنده سیستم می باشد.

بخش های اصلی سیستم پیجینگ :

  ورودی میکروفن پیجینگ (مبدل سیگنال صوتی به سیگنال الکترونیکی)، پخش صوت، انواع DVD،  رایانه‌ها، سامانه‌های هوشمند صوتی

  آمپلی فایر (تقویت کننده تمامی ورودی ها)

  خروجی ها که عمدتا انواع مختلفی از بلندگوها (مبدل سیگنال الکترونیکی به سیگنال صوتی) می باشد

  وایرینگ و کابل کشی‌ها (اتصال دهنده آمپلی فایر به تمامی ورودی‌ها و خروجی‌ها)

چرا باید از سیستم پیجینگ با کیفیت استفاده کنیم؟

در بسیاری از مجتمع های تجاری شاهد کیفیت نامطلوب سیستم صوتی هستیم. کیفیت صدای پیجینگ بسیار کم است و باعث دلخوری شنونده می شود. اما راه حل چیست و چه کارهایی می توان انجام داد؟

برای طراحی سیستم پیجینگ باید به نکات زیر توجه کرد:

برای طراحی سیستم پیجینگ باید به نکات زیر توجه کرد:

صدای یکنواخت

چیدمان صحیح بلندگو پیجینگ از نکات حائز اهمیت برای دستیابی به صدای یکنواخت است. سیستم صوتی باید به گونه ای باشد که صدای مناسب (به اندازه کافی بلند) در تمام محیط به صورت یکنواخت شنیده شود.

انتخاب تجهیزات مناسب

تجهیزات گوناگونی تشکیل دهنده سیستم پیچینگ می باشند.

سیستم پیجر دستی :

در سیستم پیجینگ دستی، یک تماس به وسیله اپراتور مربوطه، ارسال می شود و سپس در مرحله بعد، پیام توسط اپراتور به شبکه پیجینگ ارسال می شود.

سیستم پیجر خودکار :

سیستم پیجینگ خودکار، درخواست های ورودی به صورت کاملا خودکار توسط ترمینال های مربوطه پیجینگ پردازش شده و در پایان؛ اطلاعات مربوطه به پیجینگ ارسال می شوند. در حال حاضر نیز، در اکثر مکان های عمومی و شرکت ها، به علت کاربرد آسان، از سیستم پیجینگ خودکار استفاده می کنند.

شش عنصر شبکه اصلی سیستم پیجینگ

تعدادی از مزایای استفاده از سیستم پیجینگ یک طرفه در مقایسه با سایر ابزارهای ارتباط جمعی وجود دارد:

سیستم پیجینگ به سختی به زیرساخت های ساختمان می رود و امکان ارتباط جمعی قابل اعتماد را فراهم می کند. شبکه ای از بلندگوها اطمینان می دهد که یک پیام به طور همزمان به هر منطقه از یک ساختمان منتقل می شود. در صورت لزوم می توان صفحات را به مناطق خاص ساختمان نیز ارسال کرد.

سیستم کنفرانس

با پیشرفت تکنولوژی، تجهیزات سیستم کنفرانس نیز به میزان قابل توجهی ارتقا یافته و امکانات منحصر به فردی را در اختیار مدیر و شرکت کنندگان در جلسه قرار می دهد. برگزاری یک جلسه هوشمند با امکاناتی از جمله تصویر برداری و ذخیره سازی خودکار، رای گیری، ترجمه همزمان، مدیریت جلسات با استفاده از نرم افزارهای تخصصی و… فصل جدیدی را جهت استفاده از سیستم کنفرانس های دیجیتال گشوده است.سیستم صوتی اتاق کنفرانس یکی از تجهیزات ضروری اتاق جلسات هستند به طوریکه هرچه کیفیت و کارایی آن بالاتر باشد، تصمیم گیری در خصوص موضوعات مهم و حیاتی یک شرکت یا سازمان نیز سریعتر و آسان تر انجام می گیرد. در گذشته سیستم صوتی اتاق کنفرانس تنها از چند دستگاه ساده شامل منبع تغذیه، میکروفون و کابل ها تشکیل می شد اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی تجهیزات جانبی بسیار زیادی جهت سهولت برگزاری جلسات به آن اضافه شده است. سیستم پیجینگ از ورودی میکروفون شروع به سرور مرکزی یا آمپلی فایر و در آخر به بلندگوهای خروجی خواهد رسید که طبق مطالب قید شده این ساختار بنا به محیط مورد نظر طراحی می گردد.

بلندگو پیجینگ :

بطور کلی در بلندگو ها دو مدل ولتی و اهمی وجود دارد که در بلندگوهای ولتی برای خارج کردن امواج صوتی باید جریان برق را بصورت مستقیم به بلندگوها متصل کرده باشیم. اما شما در بلندگوهای اهمی نیاز ندارید تا بصورت مستقیم این کار را انجام داده باشید. جالب است بدانید که جریان برق از سیم پیجینگ مرکزی تامین می شود و به دلیل طول زیاد سیم این انرژی مصرف شده است. بلندگو پیجینگ بصورت کلی نمی توانند از دستگاه پیجینگ بیش از ۱۵ متر دور باشند، به دلیل داشتن سیم کشی طولانی این امکان شدنی نیست شما می توانید بلندگو های این سیستم را در اشکال مختلف تهیه نمایید و آنها را بر روی دیوار و سقف وصل کرده باشید.

مزایای بلندگوی پیجینگ :

امکان اتصال به خطوط تلفن شهری

امکان استفاده از تلفن های رومیزی به عنوان پیجر

مدیریت آسان

کیفیت بالا و دیجیتالی با سیستم صوتی HD

امکان مدیریت پیام ها و زمان بندی پخش اعلان یا اذان

انعطاف پذیری در جایگاه اپراتور بدون وابستگی به مکان

امکان نصب ثابت یا متحرک

امکان مانیتور کردن و نظارت بر کلیه اجزا سیستم

کنترل صدای دیجیتال

امکان پخش پیامهای اتوماتیک مطابق با جدول زمانبندی از پیش تعیین شده توسط SCU

دسترسی کامل شبکه (کابل یا فیبر نوری)

تنظیم اتوماتیک حجم صدا توسط AVC

امکان انتخاب زون و پیج از طریق خطوط تلفن یا اینترنت

امکان پخش زنده آلارم ها بین یونیت های شبکه

مجهز به سیگنال پروسسور، اکولایزر دیجیتالی جهت حذف فید بک

مجهز به اینترفیس جهت اتصال به سیستم ها

کاملا رایگان و تخصصی مشاوره بگیرید

آمپلی فایر :

یکی از کاربرد های اصلی استفاده از آمپلی فایر در تقویت صدا در شبکه مورد استفاده است. اما در سیستم پیجینگ تحت آی پی تنظیمات تحت وب بو ده و پروتکل نیز SIP خواهد بود. شما به هرکدام از این اجزا بصورت جداگانه نیازمند هستید پس کیفیت هریک از این اجزا بسیار حائز اهمیت است زیرا کارکرد درست از این سیستم در کنار یکدیگر تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. آمپلی فایر برای تقویت صدا در شبکه استفاده می شود، در سیستم پیجینگ IP تنظیمات تحت وب بوده و پروتکل SIP خواهد بود. کیفیت هریک از این اجزا بسیار اهمیت دارد زیرا کارکرد درست از این سیستم در کنار یکدیگر تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. پس توجه داشته باشید که اگر تنها یک بخش شما دچار آسیب دیدگی شود ممکن اس ال در شبکه سیستمی شود.

امکان مدیریت از راه دور

ویژگی مهم دیگری که یک سیستم پیجینگ مطلوب و کارآمد را متمایز می‌کند امکان مدیریت سیستم پیجینگ از راه دور است. اگر سیستم پیجینگ شما این قابلیت را داشته باشد نیازی به حضور فیزیکی در محیط سیستم پیجینگ نخواهید داشت و می‌توانید از طریق اتصال از راه دور (ریموت کنترل) به هدایت و پیکربندی تنظیمات سیستم بپردازید.

نکات مهم در هنگام نصب سیستم پیچینگ

سیستم های پیچینگ باید از لحاظ قدرت الکترونیکی و استحکام میکانیکی بر فضای داخلی محیط منطبق باشد.

این سیستم ها باید از لحاظ توان تولید و قدرت و توان مصرفی در یک راستا قرار داشته.

نحوه ی جا گذاری بلندگوها در فضای موجود با رعایت فشار صوتی ایجاد شده توسط بلندگوها و میکروفون بسیار اهمیت دارد

مزایای داشتن سیستم پیجر :

داشتن سیستم پیجر به شما آزادی حرکت می دهد. کافیست به مردم بگویید « اگر با من کاری دارید کافیست با پیجر من تماس بگیرید»

داشتن سیستم پیجر به شما آزادی حرکت می دهد. کافیست به مردم بگویید « اگر با من کاری دارید کافیست با پیجر من تماس بگیرید»

کسانی که برای شما مهم هستند می توانند در هر زمان به شما دسترسی پیدا نمایند. پیجر وسیله ای است مطمئن – فوری و اختصاصی

اگر بنا به مناسبت شغلی برای مدت کوتاهی باید در حال حرکت و دور از محل کارتان باشید، داشتن پیجر به شما این امکان را می دهد که همیشه در دسترس باشید.

داشتن پیجر به شما استفاده مادی نیز می رساند. همیشه در دسترس بودن یعنی ارائه سرویس خوب به مشتری ها و سرویس خوب به مشتری ها یعنی در آمد بیشتر.

همیشه مشتری ها نیستند که نیاز به تماس با شما را دارند.با داشتن پیجر؛افراد خانواده فرزندان و دوستان شما نیز می توانند به راحتی با شما تماس بگیرند.

پیجر باعث صرفه جویی در وقت و پول نیز هست. در شهرهای پر جمعیت امروزی داشتن پیجر بهترین راه صرفه جویی در وقت و پول است.

داشتن سیستم پیجر به شما آزادی حرکت می دهد. کافیست به مردم بگویید « اگر با من کاری دارید کافیست با پیجر من تماس بگیرید»

کسانی که برای شما مهم هستند می توانند در هر زمان به شما دسترسی پیدا نمایند. پیجر وسیله ای است مطمئن – فوری و اختصاصی

اگر بنا به مناسبت شغلی برای مدت کوتاهی باید در حال حرکت و دور از محل کارتان باشید، داشتن پیجر به شما این امکان را می دهد که همیشه در دسترس باشید.

داشتن پیجر به شما استفاده مادی نیز می رساند. همیشه در دسترس بودن یعنی ارائه سرویس خوب به مشتری ها و سرویس خوب به مشتری ها یعنی در آمد بیشتر.

همیشه مشتری ها نیستند که نیاز به تماس با شما را دارند.با داشتن پیجر؛افراد خانواده فرزندان و دوستان شما نیز می توانند به راحتی با شما تماس بگیرند.

پیجر باعث صرفه جویی در وقت و پول نیز هست. در شهرهای پر جمعیت امروزی داشتن پیجر بهترین راه صرفه جویی در وقت و پول است.

داشتن سیستم پیجر به شما آزادی حرکت می دهد. کافیست به مردم بگویید « اگر با من کاری دارید کافیست با پیجر من تماس بگیرید»

کسانی که برای شما مهم هستند می توانند در هر زمان به شما دسترسی پیدا نمایند. پیجر وسیله ای است مطمئن – فوری و اختصاصی

اگر بنا به مناسبت شغلی برای مدت کوتاهی باید در حال حرکت و دور از محل کارتان باشید، داشتن پیجر به شما این امکان را می دهد که همیشه در دسترس باشید.

داشتن پیجر به شما استفاده مادی نیز می رساند. همیشه در دسترس بودن یعنی ارائه سرویس خوب به مشتری ها و سرویس خوب به مشتری ها یعنی در آمد بیشتر.

همیشه مشتری ها نیستند که نیاز به تماس با شما را دارند.با داشتن پیجر؛افراد خانواده فرزندان و دوستان شما نیز می توانند به راحتی با شما تماس بگیرند.

پیجر باعث صرفه جویی در وقت و پول نیز هست. در شهرهای پر جمعیت امروزی داشتن پیجر بهترین راه صرفه جویی در وقت و پول است.

سخن پایانی

به طور کلی پیچینگ سیستم هایی هستند که برای اطلاع رسانی در مکان عمومی و بزرگ از طریق پیغام های صوتی، زنگ هشدار، پیغام های دیجیتالی و پیغام های متنی استفاده می شود. اجزای اصلی این پیچینگ شامل: آمپلی فایر، بلندگو و میکروفون کنفرانسی می باشد. به طور کلی این پیچینگ به دو نوع دستی یا خودکار می باشند. سیستم پیچینگ دستی می تواند از طریق اپراتور، پیگیری و ارسال شود ولی سیستم های خودکار درخواست ورودی خودکار توسط ترمینال پردازش می شود و ارسال می شود.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.