جستجو
Close this search box.
tttttttt

درب اکوستیک یا عایق صدا

درب اکوستیک یا عایق صدا برای کاهش فرار از سر و صدا و ارتعاشات از یک اتاق به اتاق دیگر طراحی شده اند. با در نظر گرفتن تعداد زیادی از کاربردهای بالقوه در طیف گسترده ای از صنایع و بخش ها ، این درها با درجه های مختلف دسی بل در دسترس هستند تا نیازهای شرایط فردی را تأمین کنند.درب های اکوستیک  برای عایق بندی صحیح صداهای داخل اتاق بسیار حیاتی هستند. ترکیبی از ساختار جامد درها ، مهر و موم های لبه آنها و قاب ، همراه با مهندسی عایق بندی شده در بدنه درب ، همه به کاهش قابل توجهی در ارتعاشات و صدای عبور داده شده از آن کمک می کند.

این درب ها می توانند اهداف مختلفی داشته باشند ، از جمله امکان ایجاد بحث های محرمانه در داخل اتاق و بدون خطر شنیدن صدای خارج از منزل ، و اجازه دادن به فعالیت های پر سر و صدا مانند تمرین های موسیقی ، بدون وجود اتاق های مجاور و مناطق ساختمان

درب های ضدصدا چگونه کار می کنند؟

وقتی از درب اکوستیک یا عایق صدا استفاده می شود ، معمولاً برای جلوگیری از انتقال صداهای بلند از یک اتاق به اتاق دیگر است. اصابت صدا به یکی از این درها به دلیل هسته کف که به شکلی شکل گرفته است که باعث شکستن و جذب امواج صوتی می شود ، خفه خواهد شد. همچنین این مهر و موم به طور خاص طراحی شده است که از عبور آسان صدا از یک رگ به فلز دیگر جلوگیری می کند و سیگنال را قبل از عبور از آن بسیار ضعیف می کند.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

درب های اکوستیک در کجا استفاده می شوند؟

 درب اکوستیک یا عایق صدا معمولاً به عنوان ورودی اتاق های سینمای خانگی استفاده می شوند ، جایی که صدای بلند موسیقی و صدای فیلم می تواند به حجم بسیار بالایی برسد. یک درب معمولی مانع از خارج شدن صدا از یکی از این اتاق ها می شود ، اما یک درب ضدعایق به شما امکان می دهد بدون اینکه نگران مزاحمت برای سایر سرنشینان باشید ، میزان صدا را کم کنید. این درب ها همچنین ممکن است به عنوان درب های جلو یا عقب در خانه هایی که ترافیک یا سایر صدای محیط زیست با مشکل روبرو هستند ، به طور معمول در رابطه با سایر اشکال عایق صوتی در دیوارها ، سقف ها و پنجره ها استفاده شود.  درب اکوستیک یا عایق صدا می توانند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند و برای افرادی که در مناطقی با صدای بلند یا مکانهایی که نیاز به محرمانه بودن و محرمانه بودن دارند مانند مراقبت های بهداشتی و اماکن تجاری که اطلاعات حساس در آن به اشتراک گذاشته می شود ، یک انتخاب بسیار محبوب هستند.از آنجا که درب های عایق به عنوان مانع صوتی عمل می کنند ، می توان از آنها برای ضبط استودیوها ، باشگاه ها ، کارخانه ها ، فرودگاه ها ، اتاق مصاحبه پلیس نیز استفاده کرد

بخشهای دیگری که از نصب درهای اکوستیک بهره مند شده اند شامل موارد زیر است:

  • اجرای قانون ، بنابراین مصاحبه های پلیس می تواند با اطمینان کامل انجام شود
  • صدا و سیما
  • سایت های ساختمانی
  • مدارس و دانشگاه ها ، برای مناطق آرام مطالعه و آزمایشگاه های زبان
  • آزمایشگاه های شنوایی شناسی و امکانات آزمایش
  • اتاق های کنفرانس – اتاق های جلسه و مصاحبه

یکی دیگر از محیط های کاری که درب های صوتی به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرند ، مکان های پزشکی یا بهداشتی است.
هنگامی که بیماران با اعتماد به نفس با پزشک ، پرستار یا مشاور خود صحبت می کنند ، انتظار حفظ حریم خصوصی و اختیار دارند.
به خطر انداختن این مسئله و اعتماد آنها به خدمات یا پرسنلی که با آنها کار می کنند ، داشتن درهایی که به صدا اجازه نفوذ می دهد می تواند تأثیر بر روابط آنها با پزشک یا کارکنان بهداشت و درمان آنها داشته باشد ، بنابراین اگر آنها می توانند بحث پزشک با دیگری را بشنوند بیمار از طریق درب ایمان نخواهد داشت که گفتگوها و نگرانی های شخصی آنها خصوصی حفظ می شود.

  ساختار

جذب صدا عبارت است از کاهش انرژی صوتی هنگامی که صدا از سطح منعکس می‌گردد. ضریب جذب صدا با عددی بین صفر و یک بیان می‌شود. اگر سطحی هیچ صدایی را جذب نکند، ضریب جذب صفر است.
اگر ۱۰۰% صدا جذب شود ضریب برابر یک می‌شود. عایق پشم سنگ بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد؛ به همین دلیل در فرودگاه‌ها، استودیوهای صدابرداری، زیر ریل‌ها و در ایستگاه‌های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا از عایق پشم سنگ استفاده می‌کنند. مقدار افت انرژی صوتی در هنگام عبور از مواد بستگی به ضخامت آن‌ها دارد. این مقدار در مورد پشم سنگ به ویژه در فرکانس‌های کم با افزایش ضخامت بالا می‌رود. قرار دادن فاصله هوایی مناسب در پشت عایق صدا، ضریب تضعیف آن را به نحوه محسوسی افزایش می‌دهد.

پشم سنگ

عایق حرارتی و صوتی و از بین انواع عایق‌ها امن‌ترین می‌باشد و با محیط زیست کاملاً سازگاری دارد و برای مهیا کردن آرامش بیشتر در ساختمان‌ها و ادارات و جلوگیری از آلودگی صوتی در سالن‌های کنفرانس، استودیوهای ضبط صدا، هتل‌ها، سالن‌های سینما، آموزشگاه‌ها و… استفاده می‌شود.

 درب معمولاً شامل نوعی عایق کف است که به طور خاص برای شکستن امواج صوتی به عنوان هسته تشکیل شده است.این درب ها اغلب دارای یک واشر مخصوص در امتداد لبه ها هستند که سطح اضافی عایق صدا را فراهم می کند. این مهر و موم شامل چند میله لاستیکی است که هنگام بسته شدن بر روی یک نوار برجسته در اطراف لبه در قرار می گیرد. این امکان باعث می شود که یک مهر و موم تقریباً هوادهی شود ، به طوری که هیچ صدایی نمی تواند از آن خارج شود.

استودیوهای موسیقی

محیطی است که معمولاً از درب اکوستیک یا عایق صدا استفاده می کند. هنگام ضبط صدا مهم است که صداهای خارجی با صدای ضبط شده تداخل نداشته باشند. اتاق کنترل با تولیدکنندگان و مهندسان داخل آن باید جدا شود و هر اتاق در استودیو باید با موفقیت سطح صدای خاص خود را داشته باشد تا از مزاحمت اتاق های همسایه جلوگیری کند. عایق صدا در این تنظیمات یک گزینه اختیاری نیست ، بلکه برای عملکرد ساختمان کاملاً ضروری است. استودیو های موسیقی بیشترین استفاده را در زمینه آکوستیک کردن دارند که می توان به آکوستیک کردن دیوار – آکوستیک کردن درب ، کف و … استفاده های زیادی دارد.

چه نکاتی را در زمان سفارش درب آکوستیک باید در نظر بگیرید

معمولا از درب چوبی برای درب آکوستیک استفاده می کنند. درب های آهنی این امکان را ندارند.

روش های آکوستیک کردن یا ضد صدا کردن درب یکی از شاخه های علم آکوستیک درب های ساختمان و سالن ها می باشد.
هدف اصلی از بین بردن صداهای زائد می باشد.
مهمترین نکته در آکوستیک درب ها استفاده از عایق صوتی مناسب و درز گیری درب در محل تقابل درب با چهارچوب (فریم آهنی) است.
هر چه عایق صوتی استفاده شده و درز بین چهارچوب و درب به خوبی پوشش داده شود درب آکوستیک شده نشت صدای کمتری خواهد داشت.

در تولید درب های آکوسیتک استفاده از عایق بسیار حائز اهمیت است، استفاده از عایق غیر استاندارد عملکرد درب آکوسیتک را دچار اختلال میکند و کارایی درب را پایین می آورد و حتی آن را مثل یک درب معمولی میکند. یکی از مواد مهم در درب های آکوستیک چارچوب درب است که باید مناسب باشد زیرا مقداری از عایق صدا در درب های آکوستیک به علت استفاده از چهارچوب مناسب و مخصوص می باشد.

ویژگی های ساختاری

  • مقاومت بالا در برابر حریق:

حداقل به میزان ۱۲۰ دقیقه، با استفاده از عایق پشم‌سنگ با چگالی بالا به عنوان عایق حرارتی، همچنین نوارهای درزگیر ضد‌ حریق منبسط شونده و نیز به کارگیری قفل و یراق آلات مقاوم در برابر حریق، این قابلیت فراهم شده است.

  • عدم نفوذپذیری امنیتی:

با بهره‌گیری از ساختار فلزی مستحکم، تقویت‌های مخصوص جهت لولا، قفل، و یراق‌آلات، همچنین توجه به مسایل امنیتی در طراحی درب با نصب پیم‌های امنیتی، این قابلیت فراهم شده است.
سهولت در خروج اضطراری: با بهره‌گیری از یراق‌آلات مخصوص خروج اضطراری و آستانه‌های کوتاه و پروفیل‌ های رمپی برای هموار کردن مسیر خروج، این قابلیت فراهم شده است.

هزینه ساخت درب آکوستیک

بسته به نوع و تعداد درب های شما دارند. برای مثال می توان به دستگیره درب نیز اشاره کرد. دستگیره درب یکی از مواردی است که در هزینه درب آکوستیک شما تاثیر بسیاری دارد، با انتخاب ویا خرید دستگیره درب های خاص هزینه شما می تواند تا چندین میلیون تومان افزایش داشته باشد.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

عایق های استفاده شده در درب آکوستیک

عایق پشم سنگ (Stone Wool):

پشم سنگ عایق حرارتی و صوتی و از بین انواع عایق‌ها امن‌ترین می‌باشد و با محیط زیست کاملاً سازگاری دارد و برای مهیّا کردن آرامش بیشتر در ساختمان‌ها و ادارات و جلوگیری از آلودگی صوتی در سالن‌های کنفرانس، استودیوهای ضبط صدا، هتل‌ها، سالن‌های سینما، آموزشگاه‌ها و… استفاده می‌شود.

عایق صوتی سرب (Lead Sheet):

مهم‌ترین ویژگی یک عایق صوتی مناسب، زیاد بودن وزن ویژه، نرمی طبیعی، ظرفیت بالای کاهش سر و صدا و غیر قابل نفوذ بودن است.  زیادی وزن از این نظر حائز اهمیت است که باعث کاهش شدت ارتعاشات صوتی می‌شود. نرمی ورق سرب باعث کاهش ارتعاشاتی می‌شود که در سایر مصالح آکوستیکی عادی است. ورق سرب را می‌توان در بسیاری از تیغه‌های نازک مانند درب مصرف کرد تا بدون افزایش حجم، عبور صدا را کاهش دهد. لذا با تعبیه ورق سرب، ساختار درب مانع عبور فرکانس‌های کم می‌شود که برای سالن‌های سینما و کنسرت و استودیوهای ضبط صدا بسیار مناسب می‌باشد.

درب اکوستیک در منزل

طراحی یک خانه یا ساختمان به طور سنتی بر زیبایی شناسی متمرکز شده است. با این حال ، سرنشینان امروزی انتظار بیشتری از فضاهای خود دارند ، به خصوص که گرایش به سمت طراحی فضاهای سبک زندگی سالم بیشتر جلب توجه می کند. اما ، علاوه بر توجه به روشنایی انسان محور و فیلتراسیون هوا و آب ، حداقل یک گروه شروع به ترویج ایده طراحی های صوتی و درهای صوتی برای کمک به ایجاد فضاهای داخلی آرام و آرام تر می کند. برای ایجاد فضاهای داخلی ساکت تر ، سازندگان ، معماران و بازسازی کنندگان می توانند درهای دارای درجه صدا را انتخاب کنند. ده ها سال است که درب های صوتی در محیط های پر سر و صدا مانند امکانات تولید و استودیوهای موسیقی مورد استفاده قرار می گیرند. اکنون ، آنها در ساختمان های اداری ، هتل ها ، مدارس و حتی خانه ها به طور فزاینده ای محبوب شده اند.

 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

قیمت دستگاه ویدئو کنفرانس

برای اطلاع از قیمت دستگاه ویدئو کنفرانس، بهتر است ابتدا بیشتر با این دستگاه آشنا شوید. در بازار امروز، نمونه‌های گوناگونی از سیستم‌های ویدئو کنفرانس

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در جهان امروز، تقریباً برای انجام هر فعالیتی، استفاده از ابزارهای تکنولوژیک لازم است. همان‌طور که می‌دانید ارتباطات یکی

معرفی سیستم کنفرانس D&D

در عصر کنونی برای ساخت یک سالن کنفرانس با فناوری روز دنیا نیاز به تجهیزات مختلفی است. مهم‌ترین تحهیزات شامل سیستم کنفرانس بوده که به

مطالب سیستم کنفرانس

معرفی سیستم کنفرانس خارجی

در عصر حاضر به­ طور کلی همه چیز را می­توان وابسته به ارتباطات دانست. از طریق تلفن، پیام، نامه، ایمیل و… افراد در ارتباط با

بررسی سیستم کنفرانس رکسون

سیستم کنفرانس را می­توان مجموعه ­ای کامل از میکروفون کنفرانسی، آمپلی فایرها، بلندگوها، میکسرهای صدا، مانیتور های کنفرانسی، دوربین کنفرانسی و… دانست. این تجهیزات براساس

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در جهان امروز، تقریباً برای انجام هر فعالیتی، استفاده از ابزارهای تکنولوژیک لازم است. همان‌طور که می‌دانید ارتباطات یکی

سیستم اتوترکینگ و دوربین اتوترک

برخی از دوربین های پیشرفته اتوترکینگ می توانند عملکرد ردیابی خودکار در محیط های شما انجام دهند، بنابراین معمولاً دوربین اتوترک “هوشمند” نامیده می شوند.

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.