تفاوت پروژکتور های LCD و پروژکتورهای DLP – کدام یک برای شما مناسب تر است؟

زمانی که قصد خرید یک پروژکتور دیجیتال دارید، اولین سوال که به ذهنتان می رسد باید این باشد:

 “بهترین تکنولوژی پروژکتور کدام است، و تفاوت آن ها چیست؟”

دو رقیب اصلی در عرصه ی پروژکتورهای دیجیتال پروژکتورهای صفحه ی کریستال مایع LCD و پروژکتور های پردازش نور دیجیتال DLP می باشند. این نام ها  به مکانیسمی که پروژکتورها برای تولید تصاویر به کار می گیرند، اشاره دارند.

به دلیل این که هر دوی این تکنولوژی ها نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند انتخاب بین آن ها کار سختی خواهد بود، و دانستن تفاوت های بین آنها برای شما به منظور این که بدانید کدام یک بهتر نیازهای شما را برطرف می کنند بسیار مهم است. در این مقاله ی مشاوره ای ما تکنولوژیهای پروژکتروهای DLP و LCD  را برای شما توضیح خواهیم داد، و سپس مقایسه ای بین آن ها برای شما انجام خواهید داد تا بهتر بتوانید برای خرید یکی از آن ها تصمیم بگیرید.

تکنولوژی LCD چگونه کار می کند؟

پروژکتورهای LCD نور را به روی آینه هایی می تابانند که آن را به سه رنگ اصلی خود یعنی قرمز، آبی و سبز تجزیه می کند. سپس رنگ ها از سه پنل شیشه ای جدا عبور می کنند ( در واقع منشور)، که به این دلیل این تکنولوژی با نام ۳LCD نیز نامگذاری می شود. وقتی که نور از طریق پنل LCD ارسال می شود، تک پیکسل ها برای دادن اجازه ی عبور نور یا مسدود کردن آن باز یا بسته می شوند. سپس رنگ های مجزا به کمک یک منشور دیگر یکی شده و به روی صفحه ی نمایش ارسال می شوند.

how-lcd-projector-works

تکنولوژی DLP چگونه کار می کند؟

پردازش نور دیجیتال یک تکنولوژی اختصاصی گسترش داده شده توسط شرکت Texas Instrumentals می باشد، و نحوه ی کار آن با پروژکتورهای LCD متفاوت می باشد. بیشتر پروژکتورهای DLP یک چیپ دارند که شامل پنل های شیشه ای است که نوز از آن ها عبور می کند، و این چیپ یک سطح منعکس کننده ی متشکل از هزاران آینه ی ریز است که با پیکسل های تکی مطابقت دارند. این آینه ها می توانند زمانی که نور بر روی چیپ تابیده می شود به عقب یا جلو حرکت کنند تا نور تابیده شده از پیکسل های تکی را به سمت لنز پروژکتور یا دور از آن هدایت کنند. برای تعیین رنگ ها، پروژکتورهای DLP یک چرخه ی رنگ متشکل از فیلترهای آبی، قرمز و سبز دارند. این چرخ بین منبع نور و چیپ DLP می چرخد و رنگ نور عبوری از چیپ را از بین قرمز، سبز و آبی تغییر می دهد. آینه ها بسته به مقدار نور مورد نیاز در هر لحظه برای هر پیکسل به سمت مسیر لنز یا در جهت مخالف آن کج می شوند.

how-dlp-projector-works

بنابراین این دو تکنولوژی بسیار متفاوت می باشند، و از این رو تعجب آور نیست که پروژکتورهای DLP و LCD در عملکرد و مناسب بودن برای کاربردهای مختلف با هم خیلی تفاوت دارند.

مزایای پروژکتورهای LCD چیست؟

پروژکتورهای LCD  سه مزیت اساسی در مقایسه با پروژکتورهای DLP دارند.

رنگ های دقیق تر

 • پروژکتورهای DLP معمولاً یک بخش خالی در چرخ رنگ خود دارند که روشنایی تصویر را افزایش می دهد ولی باعث کاهش دقت رنگ می شود. پروژکتورهای LCD فاقد چرخ رنگ می باشند.

تصویر واضح تر

 • در رزولوشن های برابر، پروژکتورهای LCD تصاویر واضح تری نسبت به پروژکتورهای DLP دارند. این واقعا می تواند یک نقطه ی ضعف باشد که با آن کنار خواهیم آمد.

نور موثرتر

 • به این معنی است که یک لامپ با میزان وات مساوی در یک پروژکتور LCD تصویری روشن تر نسبت به پروژکتور DLP ایجاد خواهد کرد.

معایب پروژکتورهای LCD

معایب  پروژکتورهای LCD بیشتر هنگام تماشای ویدئو بروز میکند تا نمایش دیتا :

اثر Screen Door

 • تصاویر واضح تر تولید شده توسط پروژکتورهای LCD می تواند یک عیب برای آن ها باشد، چون فوکوس دقیق تر باعث می شود تا پیکسل های یک تصویر (“chicken wiring” یا “screen door effect”) بیشتر نمایان شوند. در واقع گاهی اوقات اگر از نزدیک به صفحه نمایش نگاه کنید میتوانید پیکسل ها را از هم تشخیص دهید.

کنتراست

 • کنتراست پروژکتورهای LCD در مقایسه با DLP زیاد خوب نیست، به این معنی که پروژکتورهای LCD نمی توانند تصاویر کاملاً سیاه ایجاد کنند. هر دو مورد اشاره شده در بالا اکنون با عرضه ی مدل های جدید ۳LCD با رزولوشن بالا کمتر به عنوان یک مشکل مطرح می شوند.

قابلیت حمل

 • پروژکتورهای LCD قطعات بیشتری داشته و حجیم تر هستند و نسبت به DLP ها قابلیت حمل کمتری دارند.

تنزل تصویر

 • وجود قطعات بیشتر به این معنی است که قطعات بیشتری می توانند مشکل پیدا کنند. پنل های LCD در بلند مدت می توانند تنزل تصویر را تجربه کنند که تعادل رنگ تغییر کرده و کنتراست کلی کاهش پیدا می کند. جایگزینی پنل های LCD بسیار گران قیمت خواهد بود.

پیکسل های مرده

 • پیکسل های مرده می تواند یک مشکل در پروژکتورهای LCD باشد، به گونه ای که یک یا چند پیکسل به صورت دائمی روشن یا خاموش می شوند. در صورتی که یک پیکسل این مشکل را داشته باشد تاثیر آن به سختی قابل مشاهده خواهد بود، اما اگر این مشکل در دسته ای از پیکسل ها رخ دهد بسیار آزار دهنده می شود.

مزایای پروژکتورهای DLP چیست؟

پروژکتورهای DLP مورد علاقه ی مسافران جاده و علاقه مندان سینمای خانگی می باشد به دلایل مختلف:

قابلیت حمل

 • پروژکتورهای DLP کوچکتر بوده و نقل و انتقال آن ها آسان تر است چون آن ها در مقایسه با سه پنل پروژکتورهای LCD فقط یک عدد چیپ دارند.

کنتراست بالاتر

 • رنگ های سیاه عمیق دست یافتنی در پروژکتورهای DLP آن ها را در بین برنامه های سینمای خانگی بسیار محبوب کرده است.

پیکسلیزه شدن کمتر

 • این مورد به خصوص در مقایسه با مدل های قدیمی LCD ها قابل توجه است، و همین موضوع DLP را انتخابی محبوب برای برنامه های ویدیوئی می کند.

قابلیت اطمینان

 • DLP ها به دلیل وجود قطعات کمتر دفعات کمتری خراب می شوند و هزینه ی تعمیر آن ها زیاد بالا نیست. پروژکتورهای DLP دارای اپتیک های محکم شده هستند که آن های برای محیط های با گرد و غبار زیاد ایده آل می کند.

معایب تکنولوژیDLP

اثر رنگین کمانی

 • وقتی که در حال تماشای یک تصویر ارسال شده توسط پروژکتور DLP هستید، اگر به یک شیء خارجی نگاه کنید، یا وقتی که به سرعت از یک سمت صفحه ی نمایش به سمت دیگر آن نگاه کنید اثر رنگین کمان را تجربه خواهید کرد –یک فلش لحظه ای که به صورت نوارهای به رنگ رنگین کمان در حاشیه ی اشیاء روشن تر نمایان می شوند. این موضوع البته در DLP های قدیمی بدون چرخ های ۶ رنگی مدرن و سریع وجود دارد و در پروژکتور های جدید تر به سختی قابل تشخیص است.

نشت نور

 • بعضی از افراد ممکن است “نشت نور” را هنگام استفاده از پروژکتورهای DLP خود به صورت یک خط خاکستری در اطزاف قسمت خارجی تصویر تجربه کنند. این حالت توسط نورهای ولگرد که گوشه های آینه های روی چیپ DLP را منعکس می کنند اتفاق می افتد. برای جلوگیری از این حالت می تواند نوارهایی سیاه را دور صفحه ی نمایش کشید، باز هم تاکید میکنیم که نشت نور فقط در DLP های قدیمی وجود دارد.

کدام تکنولوژی پروژکتور برای شما مناسب می باشد؟

مزایا و معایب مختلف پروژکتورهای DLP و LCD به این معناست که هر کدام از آن ها برای برنامه های مختلف مناسب می باشند. پروژکتورهای DLP سبک تر و کم حجم تر برای افرادی که زیاد مسافرت می کنند مناسب تر می باشند. همچنین پروژکتورهای DLP در بین علاقه مندان سینمای خانگی به دلیل دقت رنگ بیشتر، کنتراست بهتر و پایداری تصویر محبوب هستند. همچنین پروژکتورهای DLP ساده ی سینمای خانگی قیمت بسیار مناسبی دارند.

از لحاظ سهم بازار، تکنولوژی LCD در حال حاضر برتر از تکنولوژی DLP است به دلیل این که تعداد بسیار زیادی از پروژکتورها از سیستم LCD استفاده می کنند. سونی و اپسون در کنار هیتاچی و سانیو بزرگترین تولید کننده های LCD هستند، در طرف دیگر؛ NEC , اپتوما، اینفوکوس و بنکیو از تکنولوژی DLP استفاده می کنند.

آینده ی تکنولوژیهای ارتقا یافته ی LCD و DLP

پیشرفت های تکنولوژی LCD بیشتر روی کاهش مشکل “screen door” هدف گذاری شده اند. شامل این موضوعات می شوند:

 • رزولوشن های بالاتر
 • کاهش فاصله ی بین پیکسل ها
 • استفاده از آرایش میکرو لنز (MLA) برای افزایش بهره وری انتقال نور از طریق پنل های LCD با رزولوشن XGA

آخرین نوآوری بزرگ DLP یک سیستم پروژکتور با سه عدد چیپ DLP به جای یک عدد می باشد. پروژکتور DLP دارای سه چیپ شبیه تکنولوژی LCD می باشد، در این مورد که نور توسط منشور به قرمز، سبز و آبی تجزیه می شود و سپس هر رنگ چیپ DLP مختص خود را دارد. پروژکتور DLP دارای سه چیپ به طور گسترده ای به داشتن بهترین تصاویر در بین تمامی تکنولوژیهای پروژکتورها شناخته شده اند، اگر چه آن ها همچنین تا حد زیادی گرانترین نیز هستند.

مطالب دیگر
8 پاسخ
 1. سلام کفاشان هستم وخیلی مطالب جالب وخوبی بود وبنده را ازیک سردرگمی نجات داد باز هم از راهنمایی این بخش از شما وگروه تان ممنون هستم

  1. سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که مطلب برای شما مفید بوده
   از شما بسیار سپاسگزاریم

 2. سلام ممنون از راهنمایی خوبتون
  بهرحال فکر میکنم با تمام تفاوتهاییزطس که ذکر فرمودید ، بازهم برای خرید ابهامات زیادی وجود دارد و متأسفانه هنوز انتخاب آسان نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »