Angle image display on the projector

قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر در پروژکتورها چیست و چرا زاویه ی نمایش تصویر یک مشکل محسوب می شود؟

اگر در بازار به دنبال خرید یک پروژکتور جدید باشید، بدون شک شما زمانی را به مطالعه ی خصوصیات فنی پروژکتورهایی که به آن ها علاقه مند هستید گذرانده و آن ها را با هم مقایسه کرده اید. این خصوصیات فنی و تفاوت آن ها با یکدیگر بر چگونگی عملکرد مجموعه ی سمعی و بصری شما تاثیر می گذارد، و بنابراین درک خصوصیات هر پروژکتور برای بدست آوردن بهترین کارایی و عملکرد آن ها در مقابل پول پرداختی بسیار مهم است.

 زمان مقایسه ی پروژکتورهای LCD و DLP، احتمالاً در بخش مشخصات فنی آن ها قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر را مشاهده کرده اید. همچنین ممکن است دیده باشید که بعضی از پروژکتورها قابلیت اصلاح زاویه ی عمودی تصویر را  ارائه می دهند، در حالی که بعضی دیگر آن ها هم قابلیت اصلاح زاویه ی عمودی و هم افقی را عرضه می کنند. آن هایی که امکان اصلاح زاویه افقی تصویر را دارند معمولاً گران تر هستند.

 ممکن است از خودتان بپرسید:

“آیا مانند قابلیت اصلاح زاویه عمودی تصویر به قابلیت اصلاح زاویه ی افقی نیز نیاز دارم؟”

در این مقاله ی آموزشی به شما کمک خواهیم کرد تا بفهمید قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر چیست و در کل چرا زاویه ی نمایش تصویر نیاز به اصلاح دارد. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا مطمئن شوید پروژکتوری که خریداری می کنید قابلیت های اصلاح زاویه ی نمایش تصویری مورد نیاز برای مطالب و برنامه هایی که می خواهید ارائه نمایید را داشته باشد تا بتوانید به مخاطبان خود بهترین تجربه ی مشاهده ی مطالب ممکن را عرضه کنید.

 مشکل زاویه ی نمایش تصویر یا Keystone Correction چیست؟

ارائه کنندگان مطاب، به خصوص کسانی که زیاد سفر می کنند یا آن هایی که مرتباً در محیط های نا آشنا مطالب خود را ارائه می نمایند، گاهی اوقات در شرایطی قرار می گیرند که پروژکتوری که استفاده می نمایند به صورت عمودی با صفحه ی نمایش تراز نمی شود، یا این که سطح صفحه ی نمایش زاویه دار است،  حتی در بیشتر مواقع کاربران مجبور به قرار دادن پروژکتور روی یک میز یا سقف می شوند که باز هم به این معنی است که تراز پروژکتور عمودی نخواهد بود. در نتیجه پدیده ی  اذیت کننده ی “مشکل زاویه ی نمایش تصویر” اتفاق می افتد، که باعث ایجاد تصویری منحرف شده و ذوزنقه ای شکل به جای تصویر مطلوب مربع و مستطیل شکل می شود.

keystone-correction-projector-problem-2

در زیر عکس حالت های مختلف Keystone را میبینید.

عکسِ بالاییِ تصویرِ، ذوزنقه ای شکلی را نشان می دهد که زمانی ایجاد می شود که قسمت جلویی پروژکتور به صورت موازی با صفحه ی نمایش قرار نمی گیرد. این مشکل به قابلیت اصلاح زاویه ی افقی ( Horizental Keystone Correction ) تصویر نیاز دارد.

 عکسِ پایینیِ زیر تصویر ذوزنقه ای شکلی را نشان می دهد که به دلیل کج قرار گرفتن رو به پایین یا رو به بالای پروژکتور در برابر صفحه ی نمایش ایجاد می شود. . این مشکل به قابلیت اصلاح زاویه ی عمودی ( Vertical Keystone Correction ) تصویر نیاز دارد.

keystone-correction-projector-problem-3

قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر، چه دستی چه دیجیتال، تکنیکی است که پروژکتورها برای تغییر وباز سازی تصویر خروجی به منظور تغییر شکل تصویر استفاده کرده و آن را به صورت تصویری مستطیل شکل ارسال می کنند. این انتخابی  است که بسیار بر تغییر فیزیکی و جابجایی پروژکتور به منظور اصلاح انحرافات تصویر وابسته است. قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر یک تکنولوژی دیجیتال موثر برای هرکسی که می خواهد با استفاده از پروژکتور تصویری واضح بدون هر گونه انحرافات اذیت کننده را ارائه کند می باشد.

 قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر دستی ( Keystone Correction ) چگونه کار می کند؟

قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر دستی به تنظیم فیزیکی لنز داخل پروژکتور بدون نیاز به تغییر موقعیت خود آن برای تغییر زاویه ی تصویر ارسال شده اشاره می کند. هر چند تعداد درجاتی که لنز می تواند تنظیم شود به پانزده درجه محدود شده است، و برای تاثیر قابل ملاحظه پروژکتور باید در فاصله ای نسبتاً دور نسبت به صفحه ی نمایش قرار بگیرد. به علاوه، قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر دستی فقط می تواند زوایای عمودی را تنظیم کند و نمی تواند راه حلی برای مشکل زاویه نمایش افقی تصویر باشد.

 قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر دیجیتال چیست؟

قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر دیجیتال از سوی دیگر، به این معنی است که پروژکتور از تنظیم کننده های تصویر داخلی برای اصلاح دیجیتالی سیگنال تصویر حتی قبل از رسیدن آن به لنز استفاده خواهد کرد، تا کاربر بتواند اطمینان حاصل کند که تصویر ارسال شده شکل مستطیلی صحیحی خواهد داشت، در این صورت وی انعطاف پذیری بیشتری در تصمیم گیری برای این که پروژکتور را در چه مکانی قرار دهد خواهد داشت.

 درجات مختلف قابلیت Keystone Correction

وسعت و نوع قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر موجود بر اساس نوع پروژکتوری که شما قصد استفاده دارید متفاوت می باشد. در حالی که پانزده درجه برای این قابلیت در میان پروژکتورها معمولاً به عنوان یک استاندارد محسوب می شود، بعضی پروژکتورها تا سی و پنج درجه را نیز پشتیبانی می کنند. هر چند، دانستن این نکته ضروری است که این ارقام  معمولا فقط ً به زوایای عمودی قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش اشاره می کند. قابلیت اصلاح زاویه ی افقی تصویر هنوز در بین پروژکتورها بسیار کمیاب است، اگر چه اخیراً سونی تعدادی از پروژکتورها را با این قابلیت معرفی کرده است.

 قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر و تغییر لنز پروژکتور

در حقیقت استفاده از پروژکتورهایی که قابلیت تغییر لنز را بجای قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر دیجیتال دارند بیشتر ترجیح داده می شوند، چون تغییر لنز تصاویر با کیفیت بالاتری را تولید خواهد کرد. دلیل این موضوع این است که تغییر لنز با تصویر کاری ندارد، و در عوض موقعیت لنز در داخل پروژکتور را تغییر می دهد. در سوی دیگر قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر دیجیتال تصویر را فشرده کرده و پیکسل ها را بازسازی می کند. تنظیم کننده هایی که در این پروسه به کار گرفته می شوند باعث کاهش کیفیت تصویر شده و گاهی اوقات اشکالی را بر روی تصویر ارسال شده ایجاد می کنند. این مشکل به ویژه در هنگام نمایش ویدیو های با سرعت بالا بیشتر مشاهده می شود.

 بهترین سناریو برای به حداکثر رساندن کیفیت تصویر استفاده نکردن  از تغییر لنز یا قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر دیجیتال ، و به جای آن  تنظیم و تراز کردن دقیق پروژکتور به صورت عمودی با صفحه ی نمایش می باشد. هر چند، این مورد گزینه ای همیشگی نیست زیرا قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر دیجیتال انعطاف پذیری بیشتری در هنگام نصب پروژکتور به کاربر می دهد. به ویژه این مورد برای کاربرانی که به صورت موقتی و در مکان های مختلف از پروژکتور های خود برای ارائه مطلب استفاده می کنند و نیاز به نصب سریع پروژکتور دارند مناسب تر است، یا برای صاحبان سینماهای خانگی که نیاز به تغییر دکوراسیون منزل دارند.

امیدواریم که این مقاله ی آموزشی برای شما مفید بوده باشد. خوشحال خواهیم شد اگر نظر شما را درباره این قابلیت و نحوه استفاده از آن بدانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

میکروفون اتاق کنفرانس

در بسیاری از شرکت­ها و سازمان­ها وجود حداقل یک اتاق کنفرانس بسیار ضروری است. برگزاری جلسات مهم درون سازمانی و برون سازمانی برای اشتراک و

معرفی سیستم کنفرانس اروپایی

یکی از نیاز‌های اساسی سازمان‌ها، وجود سیستم کنفرانس بوده که به دو شکل دیجیتال و آنالوگ موجود است. از سیستم آنالوگ تنها می‌توان برای پخش

مطالب سیستم کنفرانس

معرفی سیستم کنفرانس LEM

سیستم کنفرانس LEM یکی از مهم‌ترین تجهیزات مربوط به هر سالن کنفرانسی است. این سیستم از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که میکروفون ریاست جلسه،

معرفی سیستم کنفرانس CREATOR

امروزه برگزاری جلسات کنفرانس یکی از اصلی ­ترین بخش­ ها در هر سازمان و نهادی است. نحوه برگزاری این جلسات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار

سیستم صوتی در مراکز مذهبی

سیستم صوتی مساجد و مراکز مذهبی این مراک برای اجرای مراسم های اعیاد و ایام عزاداری نیاز به یک سیستم صوتی مناسب با قدرت بالا

مطالب ویدئو کنفرانس