جستجو
Close this search box.
Introducing different types of splitters

معرفی انواع اسپیلتر

پیشرفت تکنولوژی سبب ایجاد سخت افزارهای مختلفی برای سهولت در انجام کارها و بهبود کیفیت فعالیت­ ها شده است. یک نمونه از این سخت افزارها اسپیلتر است. با ایجاد انواع اسپیلاتور در حوزه­ های مختلف مانند نمایش، مخابرات، شبکه و… سبب بهبود عملکرد بسیاری از فعالیت ­ها در حوزه­ های نام برده شده است. در مطالب پیشین به ­طور کامل در خصوص اینکه اسپیلتر چیست توضیح داده شد. در این مطلب قصد داریم به ­طور تخصصی در خصوص انواع اسپیلتر صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

انواع اسپیلاتور

اسپیلاتور را می­توان براساس کاربرد آن­ها به چند دسته تقسیم بندی کرد. این دسته بندی شامل اسپیلتر مودم، اسپیلتر HDMI، اسپیلتر VGA و اسپیلتر آتن است. هر کدام از این موارد دارای کاربردهای مختلفی بوده و در حوزه­ های مختلفی خدمت رسانی می­کنند. به­ طور کلی دستگاه­ های اسپیلتر در انواع مختلف با کاربردهای متفاوت وظیفه جداسازی و تقسیم ­بندی سیگنال­ های مختلف را برعهده دارند. در ادامه در خصوص هرکدام از این موارد توضیح خواهیم داد.

اسپیلتر HDMI

اسپیلتر HDMI یکی از انواع اسپیلترهای موجود در بازار است. این وسیله جانبی تخصصی برای انتقال یک سیگنال HDMI به چندین دستگاه مورد استفاده قرار می­گیرد. سیگنال­ های ایجاد شده توسط اسپیلتر  HDMI در نمایشگرهای مختلف نمایش داده می­شوند. طریقه کار این دستگاه به این شکل بوده که یک سر کابل HDMI متصل به خروجی دستگاه بوده و طرف دیگر آن دارای یک یا چند خروجی HDMI است. کابل­ های متصل را می­توان به راحتی برای نمایش در صفحه­ های نمایش پیکربندی کرد. به ­طور کلی اسپیلتر قوی HDMI تنها سیگنال اصلی که در تمامی دستگاه­ های متصل نمایش داده می­شود را تقسیم می­کند. تصویر نمایش داده شده در تمامی دستگاه یکسان بوده و امکان کنترل مستقل دستگاه متصل شده به صورت جداگانه به صفحه نمایش وجود ندارد. برای ایجاد تصویر در صفحه نمایش­ های بیشتر امکان استفاده از دو اسپیلتر HDMI وجود دارد. این سخت افزار دیجیتالی در دو نوع کابلی و جعبه­ ای وجود دارد.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

اسپیلتر HDMI جعبه ­ای

سخت افزار مورد استفاده قرار گرفته شده در این دستگاه کوچک بوده و برای ارائه چندین نمایش طراحی شده است. چندین پورت در سراسر جعبه به منظور تقسیم سیگنال اصلی در میان دستگاه­ های مختلف وجود داشته و برای این منظور به یک منبع خارجی نیاز دارد.

اسپیلتر HDMI کابلی

این دستگاه به شکلی طراحی شده است که سیگنال دریافتی را از روش تکرار سیگنال در یک محفظه با بهره ­مندی از کابل­ها تقسیم می­کند. به ­دلیل وجود یک یا دو تقسیم در این نوع اسپیالتور نیازی به وجود یک منبع خارجی ندارد. کمپانی آتن Aten را می­توان یکی از برندهای بسیار موفق در زمینه طراحی و تولید انواع اسپیلتر  HMDI دانست. این کمپانی با تولید انواع اسپیلاتورها با پورت­های مختلف توانسته عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش بگذارد.

اسپیلتر VGA

این سخت افزار به منظور نمایش یک تصویر از یک رایانه در چند مانیتور مختلف از طریق پورت VGA مورد استفاده قرار می­گیرد. این محصول در شرکت­ ها و آموزشگاه ­ها که نیاز است یک تصویر را بر روی چند نمایشگر نمایش دهند استفاده می­شود. اسپیلتر VGA مناسب سیستم ­های رایانه­ ای قدیمی  و نمایشگرهای قدیمی بوده که از پورت HDMI پشتیبانی نمی­کنند. تعداد پورت­های تعبیه شده در این دستگاه بین ۲ تا ۸ پورت بوده و بسته به کیفیت آن در قیمت­ های مختلف و توسط برندهای متفاوت مانند Aten عرضه می­شود. نحوه استفاده از این دستگاه بسیار آسان بوده و نیازی به تخصص خاصی ندارد. تنها باید از اتصال کابل­های رایانه و دستگاه و از دستگاه به نمایشگر اطمینال حاصل کرد تا بتوان از آن استفاده نمود. هر وسیله ه­ای که دارای پورت VGA باشد مانند ویدئو پروژکتور را می­توان به این دستگاه متصل کرد.

اسپیلتر آتن

یکی دیگر از انواع اسپیلترهای کاربردی اسپیلتر آتن است. این دستگاه به منظور تقسیم سیگنال اصلی آنتن مرکزی بین چند کاربر مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد. این نکته را باید در نظر داشته که در صورت استفاده از اسپیلتر در سیستم آنتن مرکزی احتمال افت سیگنال وجود دارد. با این شرایط با نصب اسپیلتر در مسیر آنتن مرکزی، میزان سیگنال ورودی و خروجی با یکدیگر متفاوت هستند. اسپیلتر آتن براساس تعداد خروجی و میزان افت سیگنال به انواع مختلفی دسته­ بندی می­شود.

تعداد خروجی

اسپیلتر آتن براساس تعداد خروجی در انواع ۲ راه، ۳ راه، ۴ راه، ۶ راه و… وجود دارد. منظور از تعداد راه­ ها این است که با یک ورودی به اسپیلتر می­توان به تعداد راه­ های آن سیگنال تحویل کاربران دهیم.

میزان افت سیگنال

بسته به شرایط کاری، محیط و متراژ سیم مورد استفاده شده در آنتن مرکزی به انواع مختلفی از اسپیلتر و تقسیم کننده برای انتقال سیگنال نیاز است.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

اسپیلتر مودم

واژه Split به معنای دونیم کردن است؛ براین اساس می­توان گفت اسپیلتر Spiltter وظیفه جداسازی و تقسیم کردن را بر عهده دارد. اسپیلتر مودم این قابلیت را دارد تا سیگنال اصلی خط تلفن را به یک سیگنال ADSL و یک سیگنال تلفن جداسازی کند. این دستگاه دارای ۳ پورت بوده که شامل یک پورت ورودی خط اصلی تلفن، یک پورت خروجی ADSL و یک پورت خط تلفن است.

هدف از ایجاد این دستگاه کاربردی امکان استفاده از تلفن و اینترنت به صورت هم زمان بوده و هم­چنین نویز­های ایجاد شده بر روی خط تلفن را تاحد امکان کاهش داد. همان­طور که در مطالب قبل توضیح داده شد برای ADSL خط جداگانه­ای در نظر گرفته نشده و سیگنال­های آن بر روی خط تلفن سوار هستند. سیگنال­های ADSL دیجیتال و سیگنال­های خط تلفن آنالوگ هستند و در صورت عدم جداسازی این سیگنال­ ها به وسیله اسپیلتر از یکدیگر به اصطلاح کانفیلیکت یا تداخل بوجود می­آید.

دیگر نکات مهم در مورد اسپیلتر

هر کدام از این انواع اسپیالتورها در حوزه ­های مختلف و برای رفع نیازهای متفاوتی مورد استفاده قرار می­گیرد. در برخی موارد برای داشتن چند خروجی یا اسپیلتر قوی می­توان از امکان استفاده از دو اسپیلتر به ­طور همزمان بهره ­مند شد. دستگاه ­های اسپیالتورها براساس برند طراحی شده و کیفیت داخلی قیمت­ گذاری شده و به­ دلیل تنوع بسیار زیاد آن­ها ممکن است در هنگام خرید آن­ها مشتری دچار سردرگمی شود؛ بدین ترتیب پیشنهاد می­شود خدمات مشاوره رایگان کامپیوتر صدرا استفاده نمایید تا علاوه­ بر داشتن یک انتخاب خوب بتوان محصول مورد نظر خود را با مناسب­ ترین قیمت و ضمانت نامه کتبی خریداری کرد. برای دستیابی به این مهم می­توانید از طریق تماس با شماره ۰۵۱۳۷۰۲۴ اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

ویدیو وال چیست

آشـنـایی با ویـدئـو وال آیا تاکنون به سیستم های نمایشگر عظیم – مانند آنهایی که در اتاق های کنترل ، بورس ، اوراق بهادار و

معرفی شرکت Aten

معرفی شرکت Aten ، امروزه تجهیزات سخت افزاری مربوط به سیستم ­های مختلف، بیشترین کاربرد را دارند؛ به­ طوری که استفاده از آن­ها را می­توان

معرفی بهترین دوربین‌ های live

دوربین live , یکی از ابزارهایی که این روزها در دنیا از آن استفاده می‌کنیم، دوربین‌های live هستند. با استفاده از این دوربین‌ها می‌توانیم از

آشنایی با مانیتور کنفرانس آسانسوری

مانیتورهای لیفت یکی از مهم‌ترین ملزومات در حوزه تجهیزات سالن کنفرانس هستند که در برطرف‌سازی مشکلاتی مثل کمبود فضا، عملکرد بسیار خوبی دارند. در واقع

مطالب سیستم کنفرانس

معرفی سیستم کنفرانس LEM

سیستم کنفرانس LEM یکی از مهم‌ترین تجهیزات مربوط به هر سالن کنفرانسی است. این سیستم از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که میکروفون ریاست جلسه،

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در جهان امروز، تقریباً برای انجام هر فعالیتی، استفاده از ابزارهای تکنولوژیک لازم است. همان‌طور که می‌دانید ارتباطات یکی

معرفی سیستم کنفرانس C&D

در سال‌های اخیر به‌دلیل پیشرفت کسب و کار‌ها و گسترش سازمان‌ها، استفاده از سیستم کنفرانس در سازمان‌های خصوصی افزایش یافته و شیوع بیماری کووید-۱۹ این

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.