پروژکتور-بهتر-است-یا-تلویزیون

برای خود یک ویدئو پروژکتور بخرم یا یک تلویزیون؟

تفاوت ویدئو پروژکتور با تلویزیون ،هنگام تصمیم گیری در مورد پروژکتور در مقابل تلویزیون ، سلامت چشم یک نکته اساسی است. صفحه هایی مانند تلویزیون نور مستقیم آبی را که به چشم آسیب می زند تولید می کنند. نور غیرمستقیم پروژکتور – حتی نور آبی غیرمستقیم آن – بسیار ملایم تر از چشم است. در کنار سایر ویژگی های ایمنی – که در زیر می توانید با آنها آشنا شوید – پروژکتورها بهترین گزینه هستند که کاملاً بر اساس سلامت چشم است. ویدئو پروژکتور در مقابل تلویزیون ، کدام یک را برای تنظیم سرگرمی خانگی بعدی خود انتخاب می کنید؟ کتورهای مهمی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود مانند هزینه ، اندازه صفحه و کیفیت تصویر ، اما اینها ویژگی های خود محصول هستند. با توجه به تأثیرات محصول بر روی کاربر ، در این مورد ، شما و خانواده خود ، که ساعتها با برنامه های تلویزیونی ، فیلم ها و محتوای پخش شده در سیستم سرگرمی خانگی جدید خود لذت خواهید برد ، چه می کنید؟ اگر یک راه حل انتخاب کنید که کمترین تأثیر را روی سلامتی شما ، به ویژه چشم ها داشته باشد ، مواردی وجود دارد که ممکن است قبلاً به آنها توجه نکرده باشید.

از آسیب نور آبی به  چشم  خودداری کنید

تفاوت ویدئو پروژکتور با تلویزیون نور آبی باید اولین نگرانی افراد معتاد به زمان نمایش باشد. ما ساعت ها در محل کار ، مدرسه و خانه با چشمان چسبیده به صفحه نمایش می گذرانیم و بزرگترین صفحه نمایش تلویزیون های ماست. LCD ، LED و همه انواع تلویزیون های دیگر نور آبی ساطع می کنند که به خصوص در شب تأثیرات مخربی بر سلامتی ما می گذارد. طبق گفته شرکت تحقیقاتی Nielsen ، به طور متوسط افراد بالغ در ایالات متحده بیش از ۴.۵ ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند ، مقدار نور آبی که از تلویزیون خود دریافت می کنیم بسیار زیاد است. نور آبی دلیل خستگی چشم دیجیتالی است ، یک مسئله پزشکی با علائم جدی از جمله تاری دید ، مشکل در تمرکز ، خشکی و تحریک چشم ، سردرد ، و گردن و کمر درد. علاوه بر این ، اثرات طولانی مدت نشان می دهد که مقادیر زیاد نور آبی طولانی مدت ممکن است باعث آسیب دائمی چشم شده و به تخریب شبکیه و … کمک کند.
تاثیر نور آبی بر چشم

نور آبی چگونه به چشم شما آسیب می زند؟

نور آبی یک طول موج نور است که در نور طبیعی خورشید و به طور مصنوعی از چیزهایی که نور را منتشر می کنند مانند لامپ ، صفحه رایانه و تلویزیون یافت می شود. اگرچه بیشتر طول موج های نور آبی برای چشم شما ایمن است ، اما نور بنفش آبی پرانرژی در باند ۴۱۵-۴۵۵ نانومتری برای چشم ها ، به ویژه لنز و شبکیه چشم آسیب می رساند. این محدوده از نور آبی تحت شدت اشعه ماورا بنفش قرار می گیرد ، که به طور گسترده ای شناخته شده است که در صورت قرار گرفتن در معرض بیش از حد برای بدن انسان مضر است (یکی از دلایل آفتاب سوختگی). متأسفانه ، هنگام تماشای فیلم یا نمایش مورد علاقه خود ، استفاده از عینک آفتابی مسدود کننده UV ، ایده آل نخواهد بود.

برای کاهش نور آبی چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

یکی از راه های کاهش نور آبی ، کاهش اعتیاد به صفحه نمایش است. احتمال این اتفاق کم است. همان گزارش نیلزن نشان داد که متوسط بزرگسالان آمریکایی بیش از ۱۰ ساعت در روز را صرف مصرف رسانه روی صفحه می کند. کوتاه کردن برای اکثر افراد بسیار بعید یا غیرممکن است ، خصوصاً اگر افراد مجبور به کار با رایانه باشند و سپس بقیه روز خود را در هنگام بررسی تلفن های هوشمند خود و تماشای یک برنامه تلویزیونی مورد علاقه هنگام بازگشت به خانه سپری کنند. یک جایگزین برای تلویزیون های تابنده نور آبی ، پروژکتورها هستند. پروژکتورها نور آبی تولید می کنند اما از آنجا که هنگام مشاهده این نور مستقیماً به منبع نور خیره نمی شوید مستقیماً به چشم شما برخورد نمی کند. نور قبل از برخورد به چشمان شما از سطح دیگری (صفحه پروژکتور یا دیوار) برمی گردد. این سطح برخی از طول موج های آسیب رسان را جذب می کند و باعث کاهش میزان نور آبی می شود که در واقع به چشم شما می رسد.
پروژکتورها همچنین دارای مزایای دیگری نسبت به تلویزیون مانند نور غیر مستقیم ، اندازه صفحه قابل تنظیم و ویژگی های ایمنی داخلی هستند.
تفاوت پروژکتور و تلویزیون

تأثیر منابع نور مستقیم یا غیرمستقیم بر سلامت چشم

تاثیر منابع نور مستقیم و غیر مستقیم  : منابع نور را می توان بر اساس مسیری که به چشم شما می رود به دو نوع تقسیم کرد: نور مستقیم و غیرمستقیم. بیشتر منابع نوری که ما روزانه از لامپهای فلورسنت بالای سر شما گرفته تا صفحه تلویزیون در اتاقهای نشیمن شما روبرو هستیم ، نور مستقیم ساطع کننده نور هستند. این بدان معنی است که این اقلام نور تولید می کنند و مستقیماً به چشم شما می روند. منابع نور مستقیم در مقایسه با نور غیر مستقیم نسبت به چشم شما سخت ترند. برای روشن کردن ، خیره شدن مستقیم به پرتو چراغ قوه بسیار ناراحت کننده تر از خیره شدن به آن نوری است که از دیوار می پرد. پروژکتورها از نور منعکس شده استفاده می کنند ، که کمتر به چشم شما حمله می کند و باعث کاهش خستگی چشم و سایر اثرات منفی مشاهده طولانی می شود.

اندازه صفحه – بزرگتر بهتر است

تفاوت ویدئو پروژکتور با تلویزیون اندازه صفحه نمایشگرها می توانند به راحتی تصاویری بزرگتر از آنچه در تلویزیون ممکن است ایجاد کنند. صفحه ای با بیش از ۱۰۰ اینچ یا حتی ۲۰۰ اینچ به راحتی تولید می شود. برای کسانی که به دنبال راحتی چشم هستند ، صفحه نمایش بزرگ پروژکتورها حتی بهتر است. صفحه های بزرگتر تصاویری بزرگتر و راحت تر برای دیدن چشم ایجاد می کنند. کاهش نیاز به فشار دادن چشم برای دیدن جزئیات. برای متن ، مانند زیرنویس ، حتی مفیدتر است. حروف بزرگتر خواندن را بسیار آسان می کند. در کل ، پروژکتورها صفحه های بزرگتری را ارائه می دهند ، نور آبی را کاهش می دهند ، نور مستقیم را دور می زنند و از نور بازتابنده استفاده می کنند ، که در مقایسه با تلویزیون ها تجربه مشاهده بسیار راحت تری است.

ویژگی های ایمنی هوشمند برای صرفه جویی در چشمان شما

سرانجام ، برخی از پروژکتورهای مدرن امروزه دارای مزایای اضافی داشتن ویژگی های ایمنی داخلی برای جلوگیری از آسیب دیدگی چشم هستند. پروژکتورهای هوشمند مانند ViewSonic X10-4K دارای ویژگی محافظت از چشم هستند که در صورت شناسایی اجسام بسیار نزدیک به پرتو پروژکتور ، لنز را به طور موقت خاموش می کند. در صورت وجود بچه ها و افراد مسن در خانواده ، ویژگی هایی از این دست برای آرامش خاطر عالی هستند. اکنون هرکسی می تواند از سرگرمی درخشان و لذت بخش در خانه لذت ببرد بدون اینکه نگران باشید که هرگز در معرض تابش مستقیم پرتوی پروژکتور دچار مشکل شوید.
ویدئو پروژکتور بهتر است یا تلویزیون

 پروژکتورها برای چشمان شما بهتر هستند

به طور خلاصه ، در مقایسه تلویزیون ها و پروژکتورها ، پروژکتور انعطاف پذیری بسیار بیشتری را ارائه می دهد در حالی که برای سلامت چشم بینندگان بسیار ایمن است. پروژکتورها از اثرات نور آبی و نور مستقیم کاسته می شوند در حالی که اندازه پروژکتور قابل تنظیم صفحه را نیز ارائه می دهند و پروژکتورهای جدید دارای ویژگی های ایمنی هوشمند هستند تا از آسیب تصادفی چشم جلوگیری کنند.  اگر تلویزیون یا پروژکتور جدیدی را در نظر دارید ، تأثیراتی را که بر روی چشم شما می گذارد در نظر بگیرید. کمی از صفحه نمایش های زندگی خود فاصله بگیرید و یک پروژکتور را امتحان کنید. در اینجا درباره پروژکتورهای ViewSonic بیشتر بدانید.

گرفتار مسائل تخصصی نشوید

اینجاست که کاربران بین انتخاب های بالقوه و واژگان فنی گرفتار می شوند. جایی که زمانی تلویزیون های خوب و قدیمی ۲۵ اینچ وجود داشت، امروزه کاربران نه تنها امکان انتخاب سایزهای مختلف از ۲۶ اینچ تا ۷۳ اینچ را دارند، بلکه فرصت انتخاب بین تلویزیون های پلاسما، ال سی دی، ارسال تصویر از عقب و ارسال تصویر از جلو را نیز دارند. اندازه ی تلویزیون یا دستگاه صفحه ی نمایش ویدئویی که خریداری خواهید کرد به اندازه ی اتاق محل زندگی شما و این که در چه فاصله ای از آن ها خواهید نشست بستگی دارد.

هر چند، انتخاب این که از چه نوع تلویزیونی استفاده خواهید کرد کمی پیچیده تر است. اگر چه، بدون توجه به نوع تلویزیون یا دستگاه صفحه ی نمایش ویدیویی که خریداری می کنید، مطمئن باشید که با سیستم کیفیت بالا HD سازگاری داشته باشد. با اشاره خاص به این که آیا یک کاربر باید یک نمایشگر ویدئویی مانند تلویزیون یا یک ویدیو پروژکتور خریداری کند، فاکتور اصلی که شما باید در نظر داشته باشید این است که آیا شما قصد دارید برنامه های تلویزیونی بیشتر تماشا کنید یا فیلم های دی وی دی و بلوری برای شما اولویت بیشتری دارند.

عواملی که در این مقایسه باید در نظر گرفته شوند

عوامل و فاکتورهای مهمی که در هنگام مقایسه ی یک ویدئو پروژکتور و یک نمایشگر ویدئویی مانند تلویزیون باید در نظر گرفته شوند شامل این موضوعات می شوند:

۱-   ویدئو پروژکتورهای اتصال کابل RF یا آنتن را بر خلاف تلویزیون ها ندارند. اگر چه، اگر رسیور ماهواره ای یا کابلی شما اتصالات کامپوزیت، S-Video، کامپوننت و/یا DVI یا  HDMI( برای مولفه های HD) را داشته باشند، قادر به تماشای برنامه های تلویزیونی از طریق ویدئو پروژکتور خود خواهید بود.

۲-  لامپ ویدیو پروژکتور ها طول عمر محدودی دارند. به عبارت دیگر، اگر از طریق ویدئو پروژکتور خود روزانه حدوداً چهار ساعت یا بیشتر به تماشای برنامه های تلویزیونی می نشینید، ممکن است نیاز به تعویض لامپ منبع نور هر سه سال یکبار با هزینه ای در حدود ۵۰۰ هزار تومان ( کمی بیشتر یا کمتر ) دارید. از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که منابع LED و لیزری در حال ورود به دنیای ویدئو پروژکتورها هستند، که انتظار می رود آن ها بتوانند مشکلات طول عمر لامپ های نوری را برطرف کنند، ولی میزان نور خروجی این تکنولوژی های جایگزین خیلی خوب نیست. هرچند، پیشرفت هایی در حال انجام است.

۳-   به دلیل استفاده از صفحه های نمایش بسیار بزرگ در ویدئو پروژکتورها، مطالب تلویزیونی و ماهواره ای استاندارد به میزانی که در یک صفحه ی نمایش بزرگ استاندارد تلویزیون خوب به نظر می رسند در صفحات نمایش بسیار بزرگ ویدئو پروژکتور ها خوب نخواهند بود. به علاوه، مطالب  VHS به دلیل رزولوشن پایین آن بسیار ضعیف و بد به نظر می رسند، اگر آنتن کابلی HDTV یا ماهواره ی HDTV دارید، نتایج خیلی بهتری بدست خواهید آورد.

به طور ایده آل، استفاده از ویدئو پروژکتور ها برای تماشای دی وی دی، بلوری، فیلم های HD دی وی دی بسیار مناسب می باشد، همچنین برای رویدادهای بزرگ مانند فینال مسابقات حساس، یا اگر یک سریال تلویزیونی را تماشا می کنید، آن را به قسمت های حساس پایانی فصل محدود کنید. اگر شما طول عمر لامپ بیشتری را می خواهید، استفاده از پروژکتور را به حدوداً ۱۲ ساعت در هفته محدود کنید و این گونه لامپ پروژکتور شما تا سالها دوام خواهد آورد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

میکروفون اتاق کنفرانس

در بسیاری از شرکت­ها و سازمان­ها وجود حداقل یک اتاق کنفرانس بسیار ضروری است. برگزاری جلسات مهم درون سازمانی و برون سازمانی برای اشتراک و

بلندگوهای لاین اری

بلندگوهای لاین اری (Line Array) متشکل از مجموعه ای متصل از بلندگوهای عمدتا هم سایز و ذوزنقه ای شکل می باشد. سیستم لاین اری (Line

بلندگو ستونی

بلندگوهای ستونی، بلندگوهایی مستطیل شکل‌اند که اغلب بر روی دیوار، ستون و یا گاهی روی سقف نصب می‌شوند. بلندگو ستونی در دو نوع عمده تولید

آشنایی با سیستم کنفرانس دیجیتال

سیستم کنفرانس دیجیتال مجموعه ای از تجهیزات کنفرانس شامل میکروفون کنفرانسی ، بلندگو سالنی ، آمپلی فایرها ، میکسرهای صوت و …می باشند که بدون

مطالب سیستم کنفرانس

معرفی سیستم کنفرانس LEM

سیستم کنفرانس LEM یکی از مهم‌ترین تجهیزات مربوط به هر سالن کنفرانسی است. این سیستم از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که میکروفون ریاست جلسه،

معرفی سیستم کنفرانس C&D

در سال‌های اخیر به‌دلیل پیشرفت کسب و کار‌ها و گسترش سازمان‌ها، استفاده از سیستم کنفرانس در سازمان‌های خصوصی افزایش یافته و شیوع بیماری کووید-۱۹ این

آشنایی با سیستم صوتی سالن جلسات

عواملی مانند گسترش شرکت‌ها، افزایش پست‌ها و پیچیدگی فعالیت کارمندان، مدیران سازمان‌ها را ناگزیر به برگزاری جلسات مختلف به منظور بهبود عملکرد کارکنان، ایجاد همفکری

راهنمای خرید سیستم کنفرانس

راهنمای خرید سیستم کنفرانس , در عصر حاضر، کاربرد تکنولوژی در زندگی روزمره افراد در حال گسترش است و همین امر در افزایش ارتباطات و

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان