49b97861988d26f54072dc737ba3e447

واقعیت مجازی چیست و چه کاربردی دارد ؟

در این مقاله ما میخوایم  درباره تکنولوژی واقعیت مجازی وهمچنین کاربرد واقعیت مجازی در حورزه های مختلف رو برای شما توضیح بدیم.

واقعیت مجازی یا به انگلیسی ( Virtual Reality ) که معمولا به اختصار با حروف VR نمایش داده میشه رو اینطور میشه گفت که بشر در تلاس است برای برداشتن مرزهای بین فضای واقعی و فضای مجازی است.
چندین سال هست که محققین سرتاسر دنیا به دنبال راهی برای ادغام کردن فضای مجازی و فضای واقعی هستن و این همه تحقیق برای آسان کردن زندگی انسان‌ ها و ایجاد جذابیت در میان مشغله‌ های فراوان کاری که در اجتماع‌ های امروزی دیده میشه که همه درگیر زندگی روز مره هستن و نیاز به ایجاد چنین فضایی که انسان‌ ها را گاهی از خستگی‌ ها و مشغله ‌های فکری دور کند به شدت احساس میشود.

واقعیت مجاری یک تکنولوژی و فناوری نوین هست که به ما این امکان رو میده تا یک محیط شبیه سازی کامپیوتری یا تعاملی رو داشته باشیم.
بیشتر محیط های واقعیت مجازی برای تعامل تصویری انسان و کامپیوتر هست اما گروهی هست که دارای حسگرهای صوتی یا لمسی برای تعامل کاربر هستند.

یکی از کاربرد های این تکنولوژی میشه به محیطی مجازی در جلوی چشمان کاربر قرا میگیرد و بر اساس حرکت سر و بدن آن محیط مجازی تعامل برقرار می کند.
یکی دیگه از کاربردهای .اقعیت مجازی وجود داره که توسط تصاویر پانوروما ۳۶۰ درجه ایجاد میشود.
با استفاده از فناوی واقعیت مجازی میشود این امکان رو فراهم کنیم تا افراد بتوانند از امکانات و مکان شما به خوبی دیدن کنند.
واقعیت مجازی که از اون به عنوان محیط چند رسانه ای همه جانبه هم یاد میشه ، یک محیط شبیه سازی کامپیوتری هست که می توان حضور فیزیکی رو در یک محل و در یک دنیای واقعی یا یک دنیای مجازی شبیه سازی کرد.

اغلب محیط های واقعیت مجازی در درجه اول ، تجربه های دیداری هستند که یا از طریق یک صفحه کامپیوتر یا از طریق دستگاه برجسته بینی قابل رویت است.

یک توضیح کوتاهی نسبت به این دستگاه خدمت شما بگم ، دستگاه برجسته بینی یا استریوسکوپی به انگلیسی( stereoscopy ) شیوه هست که برای ایجاد تصویر سه بعدی در بیننده بوسیله دید دوچشمی هست.

در بیشتر روش های برجسته بینی دو تصویر معمولی دو بعدی با اندکی تفاوت مقابل چشم راست و چپ قرار می گیرند.این دو تصویر دو بعدی در مغز تلفیق شده و دیدن تصویر سه بعدی رو برای بیننده القاء می کند.
مبنای برجسته‌بینی نشان دادن تصاویر متفاوت به چشم چپ و راست است.
در شکل قدیمی این کار بوسیله برجسته بین انجام می شد که در شکل های امروزی در سینمای سه بعدی این کار توسط عینک های سه بعدی انجام میشه که انواع متفاوتی دارد.

محیط های شبیه سازی شده توسط واقعیت مجازی میتونه محیط های واقعی زندگی یا کاملا متفاوت باشه مثل محیط های بازی ، امروز ها با بوجود آوردن یک تجربه واقعی با واقعیت مجازی به دلیل وجود محدودیت های نظیر پردازش توان ، رزولوشن صفحه نمایش و پهنای باند مشکل است .

در هر صورت طرفداران تکنولوژی امدوارن که مشکلات ارتباطات و پردازش در آینده نزدیک برطرف بشه تا راه حل مقرون به صرفه ای رو برای این تکنولوژی ارائه کرد.

هدست های واقعیت مجازی چیست و طرز استفاده :

این هدست ها که دارای نرم افزار های بسیاری هستن که با یک جستجو ساده در فروشگاه های گوگل پلی برای اندروید و در اپ استور برای سیستم عامل آی او اس قابل دریافت هستن که بیشتر این نرم افزار ها رایگان هستن و نیازی پرداخت هزینه نیست فقط در برخی از نسخه ها غیر رایگان هست

تا تیر ماه سال ۱۳۹۵ بیش از ۱۴۰۰ اپلیکیشن برای سیستم عامل اندروید و بیش از ۵۰۰ اپلیکیشن برای سیستم عامل آی او اس برای استفاده در هدست‌ های واقعیت مجازی تولید و عرضه شده‌اند که از طریق مارکت‌های معتبر قابل دانلود هستن.
همچنین پروژه هایی مثل AltspaceVR یا Beebola وجود دارند که امکان تجربه واقعیت مجازی رو به صورت عمومی و در مرورگر کاربر یا در پلت فرم هایی مثل Vizor فراهم میکنند. در پلت فرم Vizor حتی میتونید محتوای واقعیت مجازی برای وب ایجاد کرد بدون نیاز به اینکه یک برنامه نویس حرفه ای باشید.

وقتی که ما هدست واقعیت مجازی روی سر خود نصب می کنیم، در جلوی چشمای خودمون محیطی رو مشاهده می کنیم که براساس تغییر موقعیت بدن ما تغییر می کنه و ذهن انسان پس از مدتی می پذیرد که در یک محیط واقعی قرار گرفته است.

یک محیط واقعیت مجازی در هدست واقعیت مجازی توسط نرم افزار های اختصاصی بوجود میاد که در بالا  برای دریافت این نرم افزار ها اشاره کردیم.

برخی از این محیط ها بصورت گرافیک کامپیوتری و سه بعدی هستند و برخی دیگر نیز ویدئوها یا تصاویری ۳۶۰ درجه از محیط های واقعی هستند که از قبل فیلمبرداری شده اند. در تصویر زیر شما میتونید یک دید کلی نسبت به این هدست های واقعیت مجازی داشته باشید.

 

 

 انواع عینک های واقعیت مجازی

براساس نوع کارکرد هدست واقعیت مجازی میشه آنها رو به دو بخش تقسیم کنیم. اول هدست هایی که برای نمایش تصویر از نمایشگرهای اختصاصی که درون خود استفاده می کنند اشاره کرد و دوم هدست هایی که برای نمایش تصویر از نمایشگر تلفن همراه استفاده می کنند.

با توجه به اینکه تلفن های همراه پرقدرت که قابلیت پردازش و نمایش اپلیکیشن های واقعیت افزوده را داشته باشند در حال حاضر زیاد شده اند لذا هدست هایی که بر این اساس کار می کنند نیز بسیار بیشتر مورد استقبال قرار گرفته اند.
در حال حاضر اکثر هدست های واقعیت مجازی در بازارهای جهانی مبتنی بر تلفن های هوشمند هستند و به همین خاطر هم قیمت بسیار پایینتری نسبت به نوع اول هدست ها دارند.

تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در چیست ؟

یکی از اشتباهات رایج در میان جامعه ما ایرانیان خطاب کردن فناوری واقعیت مجازی به عنوان واقعیت افزوده است. باید گفت که واقعیت افزوده فناوری ای است که در آن تصویر سه بعدی یا اطلاعاتی به صورت متن یا تصویر بر روی تصویر زنده ای که از طریق دوربین موبایل یا تبلت در حال نمایش است نشان داده می شود. البته این فناوری دارای محدودیت هایی است که باعث شده توسعه ی آن به کندی صورت بگیرد و فراگیر نشده باشد.

در صورتی که واقعیت مجازی البته در برخی از نرم افزار های واقعیت مجازی با استفاده از دوربین پشتی گوشی همراهی که در هدست قرارگرفته است، تصاویر از محیط ضبط شده و با اطلاعات یا محتوای سه بعدی ادغام می کند.

عمده ترین کاربردهای فناوری واقعیت مجازی در چیست ؟

استفاده در صنعت توریسم:

یکی از کاربردهای مهم فناوری واقعیت مجازی در گردشگری است  به این صورت که ویدئوها و یا تصاویری ۳۶۰ درجه و با کیفیت بالا از مکان های توریستی و مهم تهیه می شود و افراد هزاران کیلومتر آنطرف تر می توانند با استفاده از هدست های واقعیت مجازی آن ویدئوها را آنگونه ببینند که گویی در همان جا قرار دارند و به هر طرف که بخواهند می توانند حرکت کنند.

استفاده در نمایش مکان های اجاره ای و فروشی:

یکی دیگر از کاربردهای این فناوری نمایش همه جهت و کامل فضای داخلی و بیرونی مکان هایی است که برای فروش یا اجاره قرار گرفته اند.
بطوری که فرد بیننده به راحتی میتونه بدون حضور در آنجا همه جنبه های آن رو از طریق هدست واقعیت مجازی بررسی کرده و انتخاب کند. همچنین از این فناوری میشه برای پیش نمایش طرح های نمای داخلی آپارتمان ها استفاده کرد.

سرگرمی

اگر صنعت گیمینگ در حال حاضر یکی از کاربردهای اولیه و اصلی تکنولوژی واقعیت مجازی نباشد، پس دیگر شکل‌های سرگرمی قطعا خواهند بود.

در حال حاضر تماشاگران سینما میتونن از فیلم‌های سه‌ بعدی لذت ببرند اما با نرم افزار هایی مانند Oculus Cinema  کاربران میتونن به شکلی عمیق‌تر و موثرتر از دیدن این فیلم‌ها لذت ببرند.

آنها میتونن فیلم‌ ها روی یک پرده بسیار بزرگ مجازی تماشا کنن چیزی شبیه به یک تجربه شخصی دیدن فیلم و خودشون رو درون اون فیلم تصور کنن محاصره شده در میان افکت‌ های تصویری و صوتی.

اگر شما جزو علاقه‌ مندان و طرفداران ورزش هستید بد نیست بدونید که شرکت‌ های ارائه‌ دهنده پلت‌ فرم واقعیت مجازی مانندLiveLike VR یک استادیوم مجازی ساخته‌اند که میتونید هیجان و تجربه حضور در روز مسابقه و بازی رو با دوستاتون شریک بشید آن هم در راحتی کامل و در منزل.

تکنولوژی واقعیت مجازی با ساختاری مشابه همچنین می‌تونه تجربه متفاوتی از حضور در یک کنسرت موسیقی رو با پلت‌فرم‌هایی مانند آنچه در شرکت Next VR ارائه کرده رو برای کاربران ایجاد کنه آن هم بدون حضور طرفداران پر سر و صدا و شلوغ.

حتی در صنعت توریسم و جهانگردی هم این تکنولوژی نفوذ کرده است.
شرکت جهانگردی Marriott’s Travel Brilliantly در همکاری با شرکت Oculus قرار است علاقه‌ مندان سفر و مسافرت را غافلگیر کند.

به این ترتیب و با استفاده از یک نرم افزار شما می‌تونید به صورت مجازی و تنها در ۹۰ ثانیه به هاوایی بروید و با سرمای این روزهای زمستان برای چند لحظه خداحافظی کنید.

بهداشت و درمان

صنعت بهداشت و درمان با وجود موسساتی که از تصاویر کامپیوتری برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند.
یکی از بزرگ‌ترین استقبال‌ کنندگان از تکنولوژی واقعیت مجازی است.

شبیه‌سازی‌های واقعیت مجازی از قبیل آنچه شرکت‌ های نرم‌افزاری Surgical Theater و Conquer Mobile تولید می‌کنند و میتونن تصاویر تشخیصی درست و دقیقی رو از اسکن‌ ها و مدل‌ های سه‌ بعدی تهیه شده از آناتومی بیماران رو ایجاد کنند.
مدل‌های مجازی به پزشکان و جراحان تازه‌ کار و با تجربه کمک میکنه تا بتونن امن‌ ترین و موثرترین راه برای پیدا کردن محل تومورها رو ارائه کند، ابزارهای جراحی را در جای درست قرار دهند یا امکان تمرین و تست درمان‌ها و عمل‌ های جراحی پیچیده را فراهم بیاورند.

صرف‌نظر از جراحی، واقعیت مجازی همچنین میتونه به عنوان یک ابزار موثر و مقرون به صرفه برای توانبخشی به‌ کار برده بشه.
بیماران ضایعات مغزی و نخاعی در سراسر اروپا حالا میتونن از یک درمان موثر مبتنی بر واقعیت مجازی که از سوی شرکت MindMazeto ارائه شده است، بهره ببرند.
این درمان امکان بازیابی عملکرد فیزیکی و شناختی را با روند درمانی سریع‌تر از روش‌های معمول برای بیماران فراهم می‌آورد.
تمرینات مجازی و بازخوردهای در لحظه در درمان MindMazeto احساس انجام یک بازی را در بیمار ایجاد کرده و با ایجاد انگیزه در بیماران، آنها را به تمرین هر روزه ترغیب می‌کند.

 

فضانوردی

این روزها دانشمندان ناسا یک ماموریت سخت در پیش دارند؛ جستجو زندگی در سیاره‌های دیگر.
به همین دلیل هم هست که آنها به دنبال تکنولوژی واقعیت مجازی هستند تا بتوانند از طریق آن روبات‌ ها را روی مریخ کنترل کرده و راه‌ های دقیق و کم خطر را برای فضانوردان پیدا کنند.
در لابراتوار Jet Propulsion ناسا محققان هدست Oculus Rift را با تجهیزات سنجش حرکت مربوط به Kinect 2 و Xbox One مرتبط کرده‌اند تا از این طریق بتوانند یک بازوی رباتیک را با حرکات دست اپراتور کنترل کنند.

این تکنولوژی در آینده‌ای نه چندان دور می‌تواند برای کنترل مریخ نوردها یا دیگر ابزارها از میلیون‌ها مایل دورتر به‌کار برده شود.
با اضافه کردن تردمیل Virtuix Omni هم محققان می‌توانند پیاده‌ روی  سطح مریخ را شبیه‌ سازی کنند تا فضانوردان را برای یک فرود موفقیت‌آمیز تقویت کنند.
در نمایشگاه CES امسال هم ناسا این شانس را به بازدیدکنندگان داد تا از طریق تکنولوژی واقعیت مجازی بتوانند آنچه را که فضانوردان هنگام صعود به فضا می‌بینند، ببینند و تجربه کنند.

موزه‌ها

واقعیت مجازی می‌تواند علایق فرهنگی ما را پررنگ‌تر کند. این تکنولوژی می‌تواند بلافاصله و در لحظه کاربران را به موزه لور پاریس، آکروپولیس در آتن و موزه گوگنهایم در نیویورک ببرد. در واقع تعدادی از موزه‌ها در حال حاضر با همکاری توسعه‌دهندگان توانسته‌اند فضاهای مجازی را ایجاد کنند که مردم بتوانند تجربه حضور فیزیکی در موزه را در آنها داشته باشند.

سال گذشته موزه بریتیش در لندن اولین آخر هفته واقعیت مجازی خودش را برگزار کرد و موزه تاریخ طبیعی آمریکا در شهر نیویورک هم امکان تماشای بعضی از مجموعه‌های خودش را به صورت مجازی و از طریق عینک واقعیت مجازی Cardboard گوگل برای علاقه‌مندان فراهم آورد.
به این ترتیب حالا هر کاربر موبایل هوشمند می‌تواند با استفاده از عینک واقعیت مجازی گوگل به تماشای این موزه برود.

خودروسازی

از فرآیند طراحی تا نمونه‌های اولیه مجازی خودروسازان هم دهه‌ ها است که از شبیه‌ سازی‌های تکنولوژیک بهره می‌برند. شرکت فورد با استفاده از هدست واقعیت مجازی Oculus Rift یک مرکز واقعیت مجازی برای توسعه خودروهای بدون راننده خود ساخته است. در آزمایشگاه این شرکت در در بورن میشیگان کارمندان می‌توانند یک هدست واقعیت مجازی را پوشیده، یک صندلی در خودرویی که هنوز تولید نشده داشته باشند و از این طریق داخل و خارج یک خودرو را بازرسی کنند.
نمونه‌های اولیه مجازی به طراحان و مهندسان بخش‌های مختلف امکان بازرسی عناصر مختلف مانند موتور از نزدیک را داده تا بتوانند قبل از ورود خودرو به بازار مشکلات احتمالی آن را پیدا و رفع کنند.

آموزش

صنعت خودرو تنها کاربرد واقعیت مجازی برای اهداف طراحی نیست؛ شرکت تویوتا همچنین از هدست‌های واقعیت مجازی Oculus به عنوان بخشی از کمپین TeenDrive365 خودش استفاده می‌کند تا از این طریق به نوجوانان و والدینشان درباره رانندگی پرخطر آموزش دهد.
این تجربه‌های تاثیرگذار که با هدست‌های واقعیت مجازی ایجاد می‌شوند، می‌توانند آموزش در حوزه‌های مختلف را متحول کنند.
مقامات شرکت تویوتا می‌گویند واقعیت مجازی می‌تواند با ساده کردن و شبیه‌سازی موقعیت‌های پیچیده برای افراد در سنین مختلف، آموزش شناختی سریع‌تر، موثرتر و کاربردی‌تری را ایجاد کند.
نرم افزار هایی مانند Unimersiv وCerevrum نمونه‌هایی از ابزارهای آموزشی آنلاین مبتنی بر واقعیت مجازی هستند.

دادگاه‌ها

عکس‌های ثابت و دوبعدی ممکن است ابزار کافی جهت ارزیابی صحنه‌های جرم برای اعضای هیات منصفه نباشند.
دیدن یک صحنه جرم به صورت سه‌بعدی می‌تواند به قضات برای تجسم اینکه افراد و اشیا به چه صورت بوده‌اند، کمک زیادی کند.
محققان دانشگاه زوریخ گزارشی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد استفاده از هدست واقعیت مجازی Oculus Rift برای بازسازی اتفاقات و صحنه‌های جرم در دادگاه‌ها را بررسی کرده است.
این محققان متوجه شده‌اند استفاده از تکنولوژی تعاملی، تجسم و فهم بهتر و دقیق‌تر جزئیات یک مورد را راحت‌تر کرده و تصمیم‌گیری درباره مجرم بودن یا نبودن افراد را منصفانه‌تر می‌کند.

خرید

خیلی از افراد در حال حاضر با خرید آنلاین از وب‌ سایت‌ ها آشنا هستند، اما نرم افزارهای واقعیت مجازی مانند Trillenium میتونه قدم بعدی در شیوه خرید محصولات روی وب‌ سایت‌ ها باشه. این نرم افزار ها میتونن یک بازدید مجازی از تمام فروشگاه رو ایجاد کنند و تجربه خریدهای آنلاین را بهبود ببخشند.
خریدارها هم میتونن به جای نگاه کردن به کاتالوگ‌های موجود روی یک وب‌ سایت، یک تجربه خرید در لحظه و حتی با همراهی دوستاشون رو داشته باشند.
این نرم افزار توانست توجه یکی از بزرگ‌ترین خرده‌ فروشی‌های آنلاین اروپا یعنی ASOS را به خودش جلب کنه.
خریداران میتونن به‌ زودی با استفاده از اپلیکیشن Trillenium و هدست‌های واقعیت مجازی، اجناس مختلف را از ASOS به راحتی با دقت خرید حقیقی و حضوری، بخرند.

صنایع نظامی

ارتش ایالات متحده آمریکا از شبیه‌ سازهای واقعیت مجازی برای آموزش و تمرین سربازان قبل از به‌ کار گرفتن آنها استفاده می‌کند.
نسخه‌های غیرتجاری بازی‌هایی مانندVirtual Battlespace 2 و Unity 3D برای آمادگی و تمرین بیشتر نیروهای نظامی پیش از نبرد به‌ کار برده می‌شوند.
شبیه‌ سازی‌ های بازی‌ گونه به گروه‌ ها این امکان را می‌دهد تا بتوانند با یکدیگر در فضای شبیه‌ سازی شده و نزدیک به واقعیت همکاری کنند، پیش از آنکه بخواهند با تجهیزات واقعی در دنیای حقیقی به نبرد بروند.
این محیط شبیه‌سازی شده بسیار مهم و تاثیرگذار است چون تمرین و آموزش از این طریق تمرکز و قدرت تصمیم‌ گیری سربازان و نیروهای نظامی را تقویت می‌کند.

meditation و سلامت روانی

با استفاده از هدست واقعیت مجازی Oculus و برنامه Guided Meditation VR کاربران می‌توانند مکان شادی مخصوص خودشان را پیدا کنند و به خوبی در یکی از محیط‌ های قابل انتخاب از این طریق به مدیتیشن بپردازند.
کارشناسان معتقدند که این تجربه می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب ناشی از زندگی پرمشغله روزانه کمک کند.
واقعیت مجازی همچنین می‌تواند برای آنهایی که از مشکلات روانی جدی و نیازمند مراقبت بیشتر رنج می‌برند، به عنوان یک ابزار درمانگر مورد استفاده قرار بگیرد.
تکنولوژی واقعیت مجازی می‌تواند محیطی امن و کنترل شده را برای بیماران ایجاد کند تا بتوانند در آن با آنچه آنها را می‌ترساند، مواجه شوند.
بر اساس مطالعه‌ای که در یک نشریه روانشناسی آمریکایی منتشر شده، این نوع از درمان به وسیله واقعیت مجازی به خوبی درمان با داروها موثر و مفید است.

خوب حالا که ما با کاربرد های واقعیت مجازی در حوضه های مختلف آشنا شدیم میخوام چند نمونه از این عینک های واقعیت مجازی رو برای شما معرفی کنم.

 

فناوری های واقعیت مجازی چیست ؟

قابلیت های دیگری برای واقعی تر شدن دنیای واقعیت مجازی و تعامل با کاربر وجود دارد که به انها اشاره می کنیم.

کنترل های دستی :

کنترل ها دارای قابلیت بازخورد لمسی هستند و این امکان را برای کاربر فراهم می‌کنند تا با اشیای دنیای مجازی تعامل داشته باشد.
توانایی دیگر کنترلرها، تشخیص باز و بسته شدن دست است که امکان در دست گرفتن یا رها کردن اشیاء در دنیای واقعیت مجازی را فراهم می‌کند.

دستکش‌های هوشمند :

دستکش‌های هوشمند واقعیت مجازی قابلیت ردیابی حرکات دست و ایجاد بازخورد لمسی همچون لرزش و گرما را دارند

واقعیت مجازی در ایران

با برخی از شرکت هایی که در ایران از فناوری واقعیت مجازی استفاده می کنند و در حال توسعه این تکنولوژی هستن کمی آشنا شوید.

شبیه ساز رانندگی
مجموعه شبیه ساز رانندگی نصیر به عنوان قطب واقعیت مجازی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از سال ۱۳۸۵ تحقیقات گسترده ای در حوزه طراحی و توسعه زیرسیستم های واقعیت مجازی آغاز کرد.
این مجموعه از سال ۱۳۸۶ پروژه طراحی و ساخت شبیه ساز های رانندگی را به صورت بومی آغاز کرد و تا به امروز بیش از ده ها شبیه ساز مختلف خودرو های سبک و سنگین توسط این مجموعه طراحی و ساخته شده است.

مؤسسه رسانه پرداز آمیتیس

سازنده بازی رایانه‌ای مبارزه در خلیج عدن در تاریخ ۲۲ دی ماه سال ۱۳۹۳ برای اولین بار از دستاورد خود در حوزه واقعیت مجازی رونمایی کرد.

تبدیل انواع هدست‌های نمایشگر سه بعدی (۳D Viewer) به هدست واقعیت مجازی، توسعه و گسترش این تکنولوژی به منظور بهره‌ برداری در شهربازی‌ها و مباحث شبیه‌ساز تنها بخشی از فعالیت‌های استودیو آمیتیس در این زمینه است.
لازم است ذکر شود این محصول تحت عنوان Amytech 1 اولین هدست واقعیت مجازی مبتنی بر کامپیوتر ایرانی در چهارمین دوره نمایشگاه شهر بازی و اوقات فراغت رونمایی گردید.

رونمایی از هدست واقعیت مجازی استودیو آمیتیس در چهارمین دوره نمایشگاه شهربازی و اوقات فراغت.

رونمایی از هدست واقعیت مجازی استودیو آمیتیس در چهارمین دوره نمایشگاه شهربازی و اوقات فراغت
هدست واقعیت مجازی آمی سِت (Amyset):

مبتنی بر پلتفرم موبایل نیز توسط استودیو آمیتیس به بازار ایران ارائه گردیده است که علاوه بر قابلیت استفاده به صورت هدست با کمک نصب کش و قرار گرفتن روی سر، با استفاده از لایه‌ای نرم در محل قرار گرفتن بینی و پیشانی به افزایش استفاده کاربری آن افزوده است.

در ششم خرداد ماه ۹۴ اولین هدست واقعیت مجازی مبتنی بر پلتفورم موبایل ساخته شده در ایران طی مراسمی در دانشگاه تهران رونمایی شد.
ا

ین هدست با نام فونیکس پلاس دارای تمامی قابلیت‌های لازم برای نمایش تصاویر و اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی بوده و امکان تنظیم فاصلهٔ عدسی‌ها برای سنین مختلف را دارد.
علاوه بر آن دارای سیستم هدایت و کنترل نرم‌افزارها از طریق مگنت که در سمت چپ دستگاه تعبیه شده را دارا می‌باشد.

این هدست نسخه پلاستیکی هدست گوگل است و تنها تحت پلتفورم موبایل قابل استفاده می‌باشد.

شرکت فناوری دریک

بیش از ۵ سال تجربه در گستره فناوری اطلاعات و تکنولوژی های تعاملی با توجه به سیاست ها و چشم اندازهای مورد نظر و پس از تحقیقات فراوان در زمینه های واقعیت مجازی ، واقعیت افزوده ، سیستم های تعاملی و … پا در این عرصه نهاد.

همگام با معرفی عینک واقعیت مجازی گوگل در سال ۲۰۱۴ با نام Cardboard و با شعار واقعیت مجازی برای همه ،تیم اسپیس عینکی را تحت عنوان VRSpace (وی آر اسپیس) طراحی و تولید کردند که در مقایسه با نمونه مشابه Cardboard2 از طراحی و کیفیت بیشتری برخوردار است.

 

واقعیت مجازی SM VR

سازنده عینک مقوایی واقعیت مجازی (الهام گرفته شده از گوگل کاردبرد) در ایران می‌باشد که اولین سری از محصولات خود را شهریور ماه سال ۹۴ وارد بازار ایران نموده است، که مجهز به تگ NFC نیز می‌باشد.

 

شرکت کدکم ایران CadCam Iran

در سال ۱۳۸۹ اولین مرکز واقعیت مجازی ایران را در مدیریت اکتشاف -شرکت ملی نفت ایران طراحی و پیاده‌سازی نمود.
این شرکت امروزه (۱۳۹۴) سرگرم ایجاد چنین مرکزی در مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا می‌باشد.

شرکت راویس Ravis co

در سال ۱۳۹۵ با نام باریش گیمز آغاز به کار نمود.
یکی از اولین تولید کننده های پکیج های واقعیت مجازی  در ایران می باشد .
امروزه تمرکز اصلی خود را بر روی نرم‌افزارهای تبلیغاتی و سرگرمی قرار داده است.

جمع بندی این مقاله

خوب ما در این مقاله با تکنولوژی واقعیت مجازی و همچنین با انواع هدست های واقعیت مجازی آشنا شدیم.
کاربرد های این تکنولوژی در حوضه های مختلف رو یاد گرفتیم و تفاوت بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده رو هم متوجه شدیم.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشه و خوشحال میشیم تا نظر شمارو درباره این مقاله بدونیم.

منابع این مقاله :

هدست‌های واقعیت مجازی چیست

virtual – definition of virtual in English | Oxford Dictionaries

رونمایی از کنترلر جدید واقعیت مجازی Valve

دستکش‌های هوشمند واقعیت مجازی

WhatsReal

واقعیت مجازی و کاربرد آن در پزشکی

واقعیت مجازی

ZoomG

از خلیج عدن رکورددار تا هدست واقعیت مجازی سامسونگ و بیشتر

ایسنا، واقعیت مجازی در مبارزه در خلیج عدن

تکنیکال دمو از فعالیت آمیتیس در زمینه واقعیت مجازی

اخبار دانشگاه تهران

Asus Support

واقعیت مجازی چیست ؟

کامپیوتر صدرا ایرانیان

 

2 پاسخ

  1. واقعیت مجازی به عنوان یکی از مباحث داغ دنیای فناوری اطلاعات است. من فقط از هدست vr استفاده کرده بودم در این پست جدا اطلاعات ارزشمندی و جامعی در این مورد کسب کردم. تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

معرفی سوئیچ hdmi کنترلدار

 معرفی سوئیچ hdmi کنترلدار , ممکن است این اتفاق برای شما هم پیش آمده باشد که برای استفاده از درگاه hdmi نمایشگر خود با مشکلات

نورپردازی سالن کنفرانس

نورپردازی بر نحوه دیدن محیط اطراف ما تأثیر می گذارد و بر نحوه تفکر و احساس ما نیز تأثیر می گذارد. تغییرات یکپارچه در روشنایی

آشنایی با دوربین ویدئو کنفرانس

برقراری جلسات کاری یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در هر سازمانی در نظر گرفته می‌شود. به‌طور معمول افراد ترجیح می‌دهند برای مذاکرات مهم از

آشنایی با قیمت سیستم کنفرانس

موارد بسیاری را می‌توان نام برد که در بهبود کیفیت برگزاری جلسات، تاثیرگذار هستند. تجهیزات سالن کنفرانس مهم‌ترین موارد در بهبود کیفیت جلسات هستند؛ البته

آشنایی با مانیتور کنفرانس آسانسوری

مانیتورهای لیفت یکی از مهم‌ترین ملزومات در حوزه تجهیزات سالن کنفرانس هستند که در برطرف‌سازی مشکلاتی مثل کمبود فضا، عملکرد بسیار خوبی دارند. در واقع

سیستم تصویری اتاق کنفرانس

سیستم تصویری در اتاق کنفرانس  به دو روش اتوماتیک و دستی انجام می گیرد. در سیستم تصویری اتاق کنفرانس دستی (manual) دوربین های نصب شده

مطالب سیستم کنفرانس

آشنایی با سیستم کنفرانس دیجیتال

سیستم کنفرانس دیجیتال مجموعه ای از تجهیزات کنفرانس شامل میکروفون کنفرانسی ، بلندگو سالنی ، آمپلی فایرها ، میکسرهای صوت و …می باشند که بدون

کنترل دوربین ویدئو کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در زندگی روزمره افراد و گسترش ارتباطات و برگزاری جلسات متنوع و متعدد، امروزه روابط کاری به ‌طرز چشمگیری

معرفی سیستم کنفرانس اروپایی

یکی از نیاز‌های اساسی سازمان‌ها، وجود سیستم کنفرانس بوده که به دو شکل دیجیتال و آنالوگ موجود است. از سیستم آنالوگ تنها می‌توان برای پخش

مطالب ویدئو کنفرانس