Throw Distance

فاصله پرتاب تصویر ( Throw Distance ) در پروژکتور ها چیست ؟ ( بخش اول )

( این مقاله شامل دو بخش است، شما در حال مطالعه بخش اول آن هستید، بخش دوم آن را میتوانید از اینجا ببینید )

 هنگام جست و جو و تحقیق برای خرید یک پروژکتور DLP یا LCD، مطمئناً در برگه ی مشخصات آن ها فاصله ی پرتاب را دیده اید. بطور اساسی فاصله ی پرتاب یک پروژکتور به مسافت بین لنز پروژکتور و صفحه ی نمایش اشاره می کند. برای مثال، بیشترین فاصله ای که تصویر می تواند ارسال شود در حالی که کیفیت آن افت نمی کند. شما همچنین حتماً متوجه شده اید که پروژکتورها به دو دسته ی پروژکتورهای پرتاب بلند و پروژکتور های پرتاب کوتاه تقسیم بندی می شوند.

 برای دانستن فاصله ی پرتاب فقط کافی است فاصله ی بین لنز پروژکتور و صفحه ی نمایشی که تصویر به روی آن ارسال می شود را اندازه گرفت. فاصله ی پرتاب استاندارد یک پروژکتور ( برای بدست آوردن تصویری در حد مطلوب ) ۳۰ سانتی متر از عرض صفحه ی نمایش در ازای هر ۶۰ سانتی متر از فاصله ی بین پروژکتور و صفحه ی نمایش می باشد.

 هرچند، لنزی که پروژکتور استفاده می کند می تواند این نسبت را تغییر دهد زیرا لنزهای پروژکتورها می توانند برای ارائه ی تصاویر کوچک از فاصله ی زیاد، یا تصاویری بزرگ از فاصله ی کوتاه تنظیم شوند. در این مقاله ی آموزشی مورد دوم این مثال را بررسی خواهیم کرد ( ارسال یک تصویر به روی صفحه ی نمایش یا هر سطح دیگر از فاصله ای بسیار کوتاه ) . این موضوع به عنوان لنز پروژکتور پرتاب کوتاه ( short throw ) شناخته می شود. در این مقاله ی آموزشی ما چگونگی کارکرد پروژکتورهای پرتاب کوتاه را توضیح خواهیم داد، و شما را با این که چگونه آن ها می تواند انعطاف پذیری بیشتری به ارائه ی مطالب شما بدهند آشنا خواهیم کرد.

  پروژکتور پرتاب کوتاه چیست؟

پروژکتور پرتاب کوتاه نوعی  مخصوص از پروژکتورها است که به طور مشخص برای ارسال تصاویر بزرگ هنگامی که فاصله ی بسیار کوتاهی بین پروژکتور و صفحه ی نمایش وجود دارد طراحی شده است. این موضوع می تواند به دلایل مختلفی انجام شده باشد. برای مثال، پروژکتور باید پنهان شود، یا دلیل آن به سادگی می تواند محدودیت های اندازه ی اتاق باشد.

 در حالی که پروژکتورهای استاندارد می توانند با نصب یک لنز پرتاب کوتاه برای اهداف پرتاب کوتاه سازگاری پیدا کنند، پروژکتورهای خاص پرتاب کوتاه با لنزهای مخصوص از قبل نصب شده تولید می شوند. این پروژکتورها به طور کلی بهترین گزینه برای ارسال تصاویر پرتاب کوتاه در نظر گرفته می شوند.

 این ها نمونه های اختصاصی پروژکتورهای پرتاب کوتاه در بازار می باشند، که شامل Hitachi CP-X275، BenQ MP771 و NEC WT610 می شوند که همگی نمونه های معروف پروژکتورهای پرتاب کوتاه هستند. این پروژکتورها به طور اختصاصی برای ارسال تصاویر از فاصله ای نزدیک به صفحه ی نمایش طراحی شده اند. با استفاده از یک لنز پرتاب بسیار کوتاه و یک سیستم اپتیکال ویژه ی پرتاب کوتاه، این مدل ها می توانند یک تصویر ۶۰ اینچی را فقط از فاصله ای یک و نیم متری ارسال کنند.

 تصویر زیر تفاوت بین قرارگیری یک پروژکتور معمولی در تصویر بالا، و یک پروژکتور پرتاب کوتاه را در تصویر پایین نشان می دهد. توجه داشته باشید که پروژکتور معمولی باید در پشت مخاطبان قرار بگیرد، که همین موضوع می تواند مشکلاتی با ایجاد سایه روی صفحه ی نمایش ایجاد کند. پروژکتور پرتاب کوتاه توانایی ارسال تصویری به همان اندازه را دارد، ولی می توان آن را در مقابل تمامی مخاطبان قرار داد.

what-is-throw-distance-projector-1410-1

پروژکتور پرتاب کوتاه ( Short Throw ) چگونه کار می کند؟

عملکرد پروژکتورهای پرتاب کوتاه تقریباً به همان شیوه ی  بقیه ی پروژکتورها می باشد. روشی که پروژکتور پرتاب کوتاه یک تصویر را تولید می کند به طور کلی همان روش پروژکتورهای معمولی می باشد، اگر چه سیستم اپتیکال در یک پروژکتور پرتاب کوتاه ممکن است در بعضی از مدل ها بهینه سازی شود، برای مثال پروژکتور Hitachi CP-X275 یک سیستم اپتیکال پرتاب فوق العاده کوتاه و یک لنز و آینه ی بدون شکل دارد.

تفاوت بزرگ، و چیزی که به پروژکتور پرتاب کوتاه اجازه می دهد تا تصاویر با کیفیت بالا را از فاصله ای بسیار نزدیک به صفحه ی نمایش ارسال کند، ویژگی های بزرگنمایی لنز مورد استفاده ی آن ها می باشد. این ویژگی های بزرگنمایی از طریق شکل یک لنز پرتاب کوتاه تعیین می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »

کنفرانس و ویدئو کنفرانس

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »

تجهیزات کنفرانسی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »