پرزنتر

پرزنتر چیست (Presenter) ؟

پرزنتر چیست ؟ کاربرد پرزنتر، مزایای پرزنتر ، فواید پرزنتر، معایب presenter

در این مقاله ما به بررسی کاربرد های پرزنتر و یا ایر موس می پردازیم و این گجت را بررسی می کنیم. شاید تا بحال برای شما نیز پیش آمده باشد که بارها در سمینارها و یا کلاس های درس دانشگاه استاد و یا برگزار کننده سمینار بدون نزدیک شدن به لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی خود میتواند از طریق یک وسیله بیسیم تصاویر بر روی دیتا پرژکتور را تغییر دهد. و ازاین طریق سخنران تنها تمرکز خود را بر روی ارائه و ارتباط با مخاطبان متمرکز می کند وهیچ وقتی را صرف عوض کردن تصاویر نمیکند.

نحوه کار با پرزنتر(presenter)

مزایای پرزنتر  ، کاربرد پرزنتر ، شاید این فکر را می کنید که حتما سخنران با یکی از همکارانش هماهنگ کرده و در مواقع لازم اسلایدها را عوض می کنند، اما اینطور نیست، همه افرادی که دنبال یک سخنرانی و ارائه حرفه ای هستند از یک ابزار ساده اما بسیار کاربردی به نام پرزنتر استفاده می کنند.

پرزنتر یا ایرموس دقیقا همین وسیله است که در دستان برگزار کننده قرار میگیرد و از طریق گیرنده بیسیم متصل شده به کامپیوتر و معمولا از طریق برنامه پاور پوینت اقدام به تعویض تصاویر و یا نشان دادن قسمت خاصی از مطلب از طریق لیزر قرار گرفته بر روی آن میکند که تقریبا نظیره همان خط کش های استادان قدیم است. معمولا بر روی پرزنتر یک دکمه برای روشن کردن لیزر پوینت و نیز ۲ دکمه برای تعویض تصاویر تعبیه شده است که در انواع مدلها تقریبا یکی است .

انواع اسامی پرزنتر 

برخی از اسامی که برای این دستگاه در بازار مشاهده می شود را میتوانید در زیر مشاهده نمایید :

 • ریموت کنترل اسلاید

 • ریموت کنترل پاورپوینت

 • ریموت کنترل کامپیوتر

 • ایر موس

 • و نام هایی از این قبیل

سوالی دارید؟ مشاوره تخصصی دریافت کنید.

پرزنتر به چه صورت به کامپیوتر متصل می شود ؟

پرزنترها از طریق بلوتوث یا وای فای به سیستم شما متصل می شوند.

روش هایی که می شود اسلایدر ها را عوض کرد چیست ؟

چندین روش برای انجام این کار وجود دارد که برخی دارای معایب و مزایایی می باشد و باهم این موارد را بررسی می کنیم.

روش اول : کمک گرفتن از شخصی برای عوض کردن اسلاید

ما می توانیم در زمانی که در حال تدریس و یا سخنرانی هستیم از شخصی کمک بگیریم و آن شخص در پشت لپ تاپ ما بنشیند و هر زمان که گفتیم اسلایدها را برای ما عوض کند. فرض کنید که ما در یک صحبت یک ساعته ۳۰ اسلاید داریم، و در این یک ساعت می بایست ۳۰ مرتبه بگوییم، “لطفا اسلاید بعدی” ، این روش معایب زیادی دارد ماننده :
 • حضار و مخاطبین ۳۰ مرتبه باید بشنوند لطفا اسلاید بعدی.
 • احتمال دارد شخصی که پشت کامپیوتر ما نشته است با ما هماهنگ نباشد و اسلاید را دیرتر یا زودتر عوض کند و نظم صحبتمان را بهم بریزد.
 • ممکن است در یک قسمت حساس از صحبتمان قرار داشته باشیم و گفتن این جمله که “لطفا اسلاید بعدی” تمرکز مخاطبان را از بین ببرد.

روش دوم : خودمان هربار به سمت کامپیوتر بریم و اسلاید را عوض کنیم

این کار بهتر از کمک گرفتن از دیگران است،  حداقل فایده ای که دارد این است که کنترل اسلایدها در دست خودمان است و باعث نمی شود که ناخواسته اسلاید عقب یا جلو برود. اما باید حواسمان باشد، زمانی که در حال تدریس و یا سخنرانی هستیم و از پشت کامپیوتر بلند شده ایم و راه میرویم می بایست طوری راه رفتن و مسیر راه رفتنمان را طراحی کنیم که در زمانی که قصد داریم اسلاید را عوض کنیم نزدیک به کامپیوتر باشیم، در غیر این صورت مجبوری می شوید از آخر کلاس یا اتاق که هستید بروید به سمت کامپیوتر و اسلاید را عوض کنید.  بنابراین می بایست مسیر راه رفتن ما طراحی شده باشه و در زمان مناسب و خیلی نامحسوس به سمت کامپیوتر بریم تا اسلایدها را عوض کنیم.

روش سوم : تغییر اسلاید ها با استفاده از موس های بی سیم

معمولا موس به دلیل شکل و اندازه نسبتا بزرگی که داره، در دست به سادگی برای همه افراد قابل تشخیص هست و همه متوجه می شوند که ما از یک ماوس که به سختی در دستمان جای میگیرد برای تغییر اسلایدها استفاده می کنیم. گرفتن موس در دست هنگام سخنرانی و یا تدریس اصلا جلوه خوبی نداره و از طرفی هم چون موس ها برای گرفتن در دست طراحی نشده اند بسیار سخت است که یک موس را در هنگام تدریس و یا سخنرانی در دست داشته باشیم. برخی از عمده ترین مشکلاتی که برای در دست گرفتن موس میشه بهش اشاره کرد این موارد می باشد:
 • قابل تشخیص برای مخاطبان
 • به سختی در دست جای میگیرد
 • احتمال این که اشتباها دستمان به دکمه های موس بخورد زیاد است
پس میشه نتیجه گرفت که در دست گرفتن موس هم برای عوض کردن اسلاید ها اصلا گزینه مناسبی برای یک تدریس یا سخنرانی حرفه ای نیست و ما را شخصی غیرحرفه ای جلوه می دهد.بهترین روش استفادهت از پرزنتر استهمانطور که در ابتدا پرزنتر را خدمتتان معرفی کردیم، پرزنتر وسیله ای است برای عوض کردن اسلایدها در زمان تدریس یا سخنرانی، از راه دور. پرزنتر یک وسیله تخصصی برای افرادی هست که قصد دارند یک ارائه، تدریس و یا سخنرانی حرفه ای داشته باشند.مزایایی که پرزنتر نسبت به دیگر روش ها برای عوض کردن اسلاید ها داره این موارد هستند:
 • به راحتی در دست جای میگیرد
 • به سختی قابل تشخیص از طرف مخاطبان است
 • به راحتی از راه دور می توانیم با استفاده از دکمه هایی که بر روی آن تعبیه شده اسلایدهای خود را کنترل کنیم
 • جلوه ای حرفه ای به ارائه ما می دهد
پس پیشنهاد می کنیم برای یک ارائه حرفه ای و قابل اعتماد از پرزنتر برای عوض کردن اسلایدها استفاده نمایید.

کدام مدل از پرزنتر را تهیه کنیم ؟

کاربرد پرزنتر ، مدل های مختلفی از این دستگاه با برندها و اندازه های مختلف در بازار موجود می باشد که تقریبا همگی یک کار را انجام می دهند؛ اما توصیه می کنیم برای راحتی کار از مدل های ساده تر و کوچک تر استفاده کنید. با توجه به اینکه پرزنتر باید در طول ارائه در دست شما باشد اگر از نظر اندازه خیلی بزرگ باشد باعث جلب توجه شده و این زیاد خوب نیست.

چگونه میتوان با دستگاه پرزنتر کار کرد ؟

برای کار با پرزنتر بهتر است به اندازه کافی به مکان قرارگیری دکمه ها مسلط شویم. افراد تازه کار موقع تعویض اسلاید ها به پرزنتر نگاه می کنند و یا مانند کنترل تلویزیون پرزنتر را به لپ تاپ یا رایانه نزدیک می کنند که این کار اصلا جالب نیست. با تسلط به محل قرار گیری دکمه ها احتیاج به نگاه کردن به پرزنتر نیست و با فشردن دکمه مورد نظر اسلاید در هر کجا که باشیم عوض خواهد شد.

اشتباهات رایج در هنگام استفاده از پرزنتر چیست ؟

متاسفانه بعضی افراد هنگام استفاده از پرزنتر یکسری اشتباهاتی انجام می دهند که باعث می شود کاملا غیرحرفه ای به نظر برسند که در زیر به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد :

 • از پرزنتر دقیقا مثل کنترل تلوزیون استفاده می کنند
 • زمانی که میخواهند اسلاید را عوض کنند به دکمه های پرزنتر نگاه می کنند
 • بصورت خیلی محسوس پرزنتر را دست می گیرند

این ها مواردی از اشتباهاتی هست که افراد آماتور در هنگام استفاده از پرزنتر انجام می دهند است. زمانی که دکمه پرزنتر را میفشاریم تا اسلاید عوض شود اصلا نیازی نیست تا آن را به طرف پرده نمایش یا کامپیوتر نشانه رویم مانند کنترل های تلویزیون ما باید انقدر با پرنتر کار کنیم، تا پرزنتر جزئی از بدنِ ما بشه تا نیاز نباشه هر سری برای عوض کردن اسلایدها به دکمه هایش نگاه کنیم.

تعداد دکمه های پرزنتر معمولا ۵ عدد است. با کمی تمرین می توانیم جای این دکمه ها را برای خودمان حفظ کنیم و بدون اینکه نیاز باشه به پرزنتر نگاه کنیم، اسلایدهایمان را مدیریت کنیم و همچنین پرزنتر را می بایست طوری در دست بگیریم که به راحتی در دست قابل تشخیص برای مخاطبان نباشد، البته در هنگام خریداری پرزنتر می بایست به اندازه و طراحی که داره دقت کنیم.

سوالی دارید؟ مشاوره تخصصی دریافت کنید.

راهنمای دکمه های اصلی پرزنتر

در زیر یک نمونه از دستگاه پریزنتر را برای شما توضیح خواهیم داد تا قسمت های مختلف این دستگاه آشنایی پیدا کنید. در هر دستگاه پرزنتر این دکمه های اصلی وجود دارد که ما می توانیم برای مدیریت اسلایدها استفاده کنیم.

راهنمای دکمه های اصلی پرزنتر

 1. دکمه نشانگر لیزر
 2. دکمه جلو زدن اسلاید
 3. دکمه عقب بردن اسلاید
 4. دکمه عدم نمایش/ نمایش اسلاید برای مخاطبین
 5. پلی کردن اسلاید :  در پاورپوینت با دو مرتبه فشردن این دکمه به حالت پرزنتیشن در می آید
 6. خاموش و روشن کردن دستگاه پرزنتر

و در آخر اگر سوالی برایتان پیش آمده یا جایی از مقاله نیاز به توضیح بیشتر دارد و یا اگر نظری درباره این نوشته دارید می توانید در پایین همین صفحه در قسمت نظرات، سوال خودتان را مطرح بفرمایید تا در سریع ترین زمانِ ممکن به آن پاسخ داده شود.

4 پاسخ

 1. سلام من معلم هستم و نیاز مبرم دارم به یک پرزنتر خوب. بنظر شما چه مدلیش برای تدریس درکلاس درس مناسب است؟
  اندازش هم کوچک تا متوسط باشه خوبه. اگر در این زمینه راهنماییم کنید. ممنونتان میشوم.

 2. با سلام و سپاس
  بسیار بسیار عالی و کامل بود باعث شد من حتما از این وسیله در کلاس استفاده کنم دقیقا همون مشکلاتی که فرمودین در حین تدریس بدون پرزنتر وجود داره که با این وسیله برطرف میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

کارت کپچر

کارت کپچر چیست ؟  کارت کپچر که با نام هایی مانند ویدیو کپچر ، کپچر کارت یا Video Capture Card هم نامیده می شود، به

نحوه برگزاری ویدئو کنفرانس

نحوه برگزاری ویدئو کنفرانس ، با شیوع ویروس کرونا در سال ­های اخیر، افراد با جایگاه­ های شغلی و اجتماعی مختلف درگیر نوع تازه ­ای

بهترین وب کم برای اتاق کنفرانس

ویدئو کنفرانس جزو آن دسته از تجهیزاتی است که به برقراری ارتباط زنده صوتی و تصویری بین نقاط مختلف جهان کمک می‌کند. درواقع ویدئو کنفرانس

مطالب سیستم کنفرانس

سیستم تصویر برداری اتوترکینگ

برخی از دوربین های پیشرفته اتوترکینگ می توانند عملکرد ردیابی خودکار در محیط های شما انجام دهند  ، بنابراین معمولاً دوربین اتوترکینگ “هوشمند” نامیده می

میکروفون ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس‌ها با هدف افزایش ارتباطات و کاهش هزینه‌های رفت و آمد و جابه‌جایی ایجاد شدند. به کمک این ابزار دیگر برای شرکت در یک

معرفی سیستم کنفرانس اروپایی

یکی از نیاز‌های اساسی سازمان‌ها، وجود سیستم کنفرانس بوده که به دو شکل دیجیتال و آنالوگ موجود است. از سیستم آنالوگ تنها می‌توان برای پخش

معرفی سیستم کنفرانس تلویک

در عصر کنونی، شرکت‌های خصوصی و مراکز دولتی به مکانی مشخص برای برگزاری جلسات و کنفرانس‌های خود نیاز دارند. برای پاسخ به این نیاز، اقدام

آشنایی با سیستم کنفرانس دیجیتال

سیستم کنفرانس دیجیتال مجموعه ای از تجهیزات کنفرانس شامل میکروفون کنفرانسی ، بلندگو سالنی ، آمپلی فایرها ، میکسرهای صوت و …می باشند که بدون

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان