Microscope digital

میکروسکوپ دیجیتالی چیست؟

یک میکروسکوپ دیجیتالی از یک دوربین دیجیتال کوچک(CMOS)  تشکیل شده و به کامپیوتر متصل است. تصاویری که از طریق چشمی میکروسکوپ دیده می شوند بر روی کامپیوتر نیز قابل مشاهده است و همچنین می توان آنها را بر روی هارد با فرمت های مختلف عکس، ویدیو و یا ویدئوهای صحنه آهسته ذخیره کرد.

میکروسکوپ های دیجیتالی به طور گسترده ای در صنعت و تحقیقات مورد استفاده قرار می گیرند:

 • در یک گالری هنری برای ترمیم یک اثر
 • در صنعت نساجی برای آزمایش کیفیت نخ
 • توسط دانشمندان( حشره شناسان، باستان شناسان، زیست شناسان دریایی و غیره) در آزمایشگاه ها و یا در محیط طبیعی
 • در کارگاه های مهندسی برای بررسی ابزارآلات و بردهای مدارهای چاپی
 • توسط باغداران برای شناسایی حشرات و آفت های گیاهی
 • در کنترل آفات
 • در چاپخانه برای کنترل کیفیت چاپ
 • در تجزیه و تحلیل قانونی و شناسایی اسناد جعلی
 • توسط دامپزشکان برای شناسایی و حذف چیزهایی مانند کنه کوچک
 • توسط متخصصین زیبایی برای شناسایی مشکلات پوستی و بهبود طرح های خالکوبی شده
 • توسط متخصصین شنوایی برای بررسی گوش درونی
 • توسط دندان پزشکان برای بررسی دندان ها

محققین صنعتی و علمی این میکروسکوپ های دیجیتالی را بسیار بهتر از مدلهای رایج و قدیمی می دانند. اول از همه این که تصاویر قابل ذخیره و پرینت شدن هستند. به علاوه زمانی که تصاویر از طریق میکروسکوپ دیده می شوند به لطف تکنولوژی همزمان بر روی کامپیوتر هم نمایش داده می شوند، این باعث می شود تا همزمان چندین نفر از تصاویر استفاده کنند.

همچنین مزیت هایی برای اساتید نیز وجود دارد. به عنوان مثال کل کلاس بصورت همزمان می توانند یک نمونه را بر روی یک برد هوشمند مشاهده و بررسی کنند. این مضووع باعث کاهش چشمگیر زمان می شود و همچنین این اطمینان را می دهد که تمامی دانش آموزان بطور کامل آن نمونه ی بخصوص را مشاهده کرده اند. تصاویر می توانند برای استفاده های بعدی ذخیره شوند و توسط یک نرم افزار مخصوص مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند.

am311-dinolite

 انواع میکروسکوپ های دیجیتالی

بعضی میکروسکوپ های دیجیتالی قابل حمل بوده و می توان آنها را به راحتی در دستان خود نگه داشت. برخی دیگر اما دارای محدودیت هایی هستند و حتما باید بر روی یک میز نصب شوند.میکروسکوپ های معمولی و رایج به راحتی با اضافه شدن یک چشم مخصوص می توانند به یک میکروسکوپ دیجیتالی تبدیل شوند. چشمی دیجیتال یک دوربین دیجیتال کوچک است که جای چشمی استاندارد را می گیرد و سپس توسط یک کابل USB به رایانه متصل می شود.

با این حال میکروسکوپ های دیجیتال پر طرفدار بیشتر قابلیت حمل بالایی داشته و به همراه یک لپ تاپ یا کامپیوترهای خیلی کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. Proscope Mobile برای استفاده از طریق آیپد، آیفون و آیپاد تاچ طراحی شده اند. شما می توانید اپلیکیشن هایی را برای استفاده از این ابزار دانلود کنید. Proscope HR از یک لنز قابل تعویض بهره می برد که می تواند تا ۴۰۰ برابر بزرگنمایی نماید.

ViTiny میکروسکوپ دیجیتالی است که برای مصارف آموزشی مناسب است و همچنین از حافظه داخلی بهره می برد. اگرچه به هیچ عنوان جایگزینی برای سایر میکروسکوپ های دیجیتالی USB نمی باشد اما برای مدارسی که به دنبال یک میکروسکوپ قابل حمل و دیجیتالی با کیفیت هستند ViTiny به سادگی می تواند بهترین انتخاب باشد. این میکروسکوپ می تواند تا ۲۰ عکس را در خود جای دهد تا در آینده به کامپیوتر منتقل شوند.

میکروسکوپ های دیجیتالی ویژه شامل مدل های پلارید و فلئورسنت (UV) و همچنین مسافت دور می شوند. میکروسکوپ های پلارید برای کار با سطوح درخشان و براق نظیر جواهرات، فلزات و بردهای مدارهای چاپی مناسب هستند.میکروسکوپ دینو لایت مدل am4113 این قابلیت خنثی کردن درخشش نور را دارد.

digital1

سایر میکروسکوپ های دیجیتالی دارای کاربردهای خاصی نظیر dentiscopes، earscopes و iriscopes می باشند. بعضی دستگاه های پزشکی میکروسکوپ های دیجیتالی معمولی را برای کاربردهای خاصی سازگار می کنند.

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی