( این مقاله شامل سه بخش است، در حال حاضر بخش دوم آن را مطالعه میکنید.)

برای مطالعه بخش اول آن اینجا را کلیک کنید

برای مطالعه بخش سوم آن اینجا را کلیک کنید

در بخش اول این نوشته به بخشی از مزایای ویدئو پروژکتور نسبت به تلوزیون اشاره کردیم، در این نوشته علاوه بر ادامه مبحث قبلی معایب آن و دلایلی را که میتواند باعث شود تلوزیون را به پروژکتور ترجیح دهید را بررسی میکنیم.

عدم ایجاد مشکل برای چشم ها

بسیاری از افراد همیشه می پرسند که آیا داشتن یک صفحه ی نمایش بزرگ به چشم ها آسیب می رسانند. در واقع، عکس این موضوع صحت دارد. با پر کردن بخش زیادی از میدان دید شما، و با روشنایی کلی کمتر، تماشای یک صفحه ی نمایش بزرگ بسیار آرامش بخش است.

فضاتقابل تلوزیون و پروژکتور

اگر پروژکتور را روی سقف نصب کنید، صفحه ی نمایش فقط می تواند روی دیوار قرار بگیرد. پروژکتورهای گران تر دارای صفحه های نمایش قابل جمع شدن هستند، که صفحه ی نمایش روی سقف ناپدید می شود.

اگر چه شما می توانید یک تلویزیون را روی دیوار نصب کنید، بسیاری از افراد این کار را انجام نمی دهند. تلوزیون های برای نصب بر روی دیوار سنگین هستند. یک صفحه ی نمایش سبک است، و اگر به صورت اتفاقی روی زمین بیفتد امکان آسیب دیدن آن کم است. ( مگر این که چیزی را توسط آن به دیوار چسبانده باشید).

معایب

نور تصویر پروژکتور

خوب، این یک مشکل بزرگ است. فرقی نمی کند پروژکتور چقدر روشنایی داشته باشد، یا این که مواد تشکیل دهنده ی صفحه ی نمایش چقدر خوب باشند، هر گونه نور محیطی داخل اتاق باعث خراب شدن تصویر خواهد شد. کنار بودن پرده ها یا روشن کردن چراغ ها هنگام تماشای تلویزیون را فراموش کنید. به کنترل نور مطلق در اتاقتان نیاز خواهید داشت، یا این که مجبور خواهید بود فقط شب ها تلویزیون تماشا کنید. در سینمای خانگی من، کمی نور در هنگام روز وجود دارد، ولی نه به آن اندازه که باعث کاهش کیفیت تصویر بشود. البته یادتان نرود همیشه با هزینه بیشتر میتوان به وضعیت مطلوبی دست پیدا کرد. پروژکتور هایی هستند که با روشنایی بسیار زیاد در نور زیاد محیط هم جوابگوی نیاز های شما هستند.

لامپ ها

تقریبا تمامی پروژکتورها از طریق یک لامپ UHP نور تولید می کنند، که معمولا تا چند هزار ساعت دوام می آورد و سپس باید با هزینه  ای در حدود ۵۰۰ هزار الی ۱ میلیون تومان آن را تعویض کنید. تصور کنید به علت مصرف زیاد هر سال نیاز به خرید یک لامپ داشته باشید. هزینه های انجام این کار ظاهرا وحشت آور است هر چند که لامپ های LED کم کم در حال جایگزینی با UHP هستند، ولی هنوز قیمت آن ها بالاست. بهتر است که یک پروژکتور خوب مبتنی بر UHP خریداری کرده و هزینه های لامپ ها را بپردازید.

برای مطالعه بخش بعدی این مقاله اینجا را کلیک کنید.