مانیتور تاچ

مانیتور تاچ چیست و چگونه کار می کند؟

مدت زمان مطالعه مقاله مانیتور تاچ:۶ دقیقه


سیستم های تاچ اسکرین همان نمایشگرهای لمسی تعاملی هستند که از جذابیت و کارایی بیشتری نسبت به نمایشگرهای معمولی برخوردارند و می توانند ارتباط ساده ای بین مخاطب برقرار کند. این تاچ اسکرین ها از نظر شکل ظاهری، هیچ تفاوتی با یک مانیتور یا تلویزیون معمولی ندارند. سیستم های تاچ با قابلیت لمسی و کاربری بسیار ساده ای ساخته شده اند، که هر فردی از طریق یک روش لمسی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با قلم های نوری می تواند این تکنولوژی را مورد استفاده قرار دهد.

فهرست مطالب

مقدمه

نمایشگرهای لمسی از جمله فناوری است که استفاده کردن از آن ها موجب شده در دنیای اطرافمان بتوانیم در زمینه‌های مختلفی فعالیت داشته باشیم مانند: گوشی‌های موبایل، تبلت، لپ‌تاپ‌، نمایشگرهای کامپیوتری و صفحات نمایشی و دستگاه‌های مختلف که در محل‌های عمومی نصب هستند شامل: دستگاه‌های خودپرداز، سیستم‌های مسیریاب اتومبیل‌، مانیتورهای پزشکی و نمایشگرهای سیستم‌های کنترل‌ کننده واحدهای صنعتی است. به طور کلی صفحه نمایشگرهای تاچ بسته به کاربرد فناوری مختلفی که دارند به دو دسته تقسیم می شوند که در مورارد زیر به آن اشاره می کنیم.

صفحه لمسی با ساختار مقاومتی

صفحه نمایشی تاچ خازنی

سیستم های زیادی در دنیای فناوری اطلاعات در حال تولید هستند که هدف اصلی آن ها برقراری ارتباط با مخاطب است، استفاده از این فناوری و ابزارها کمک می کند تا در محیط های کسب و کار بتوانیم شناخت و آگاهی صحیح از این فناوری را داشته باشیم. در صورتی که شرکت یا مجموعه ای شناخت کافی از این فناوری را نداشته باشد ولی بخواهد در کسب و کار خود از آن استفاده کنند، استفاده از این فناوری منجر به شکست شده و یا برعکس آگاهی و انتخاب درست فناوری و ابزارها می تواند علاوه بر تسهیل امور، موجب ایجاد فضاهای خلاقانه و پیدایش رویکردهای نو در سازمان شود. جهت آشنایی بیشتر مانیتور تاچ با این مقاله از صدرا همراه باشید.

مانیتور تاچ اسکرین چیست؟

سیستم های تاچ اسکرین همان نمایشگرهای لمسی تعاملی هستند که از جذابیت و کارایی بیشتری نسبت به نمایشگرهای معمولی برخوردارند و می توانند ارتباط ساده ای بین مخاطب برقرار کند. این تاچ اسکرین ها از نظر شکل ظاهری، هیچ تفاوتی با یک مانیتور یا تلویزیون معمولی ندارند. سیستم های تاچ با قابلیت لمسی و کاربری بسیار ساده ای ساخته شده اند، که هر فردی از طریق یک روش لمسی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با قلم های نوری می تواند این تکنولوژی را مورد استفاده قرار دهد.

انواع صفحه نمایشگرهای تاچ

نمایشگرهای تاچ اسکرین بسته به کاربردی که دارند از سیستم های مجهز به صفحه لمسی ساخته شده اند که در ادامه در مورد هریک از آن ها می پردازیم:

صفحه لمسی با ساختار مقاومتی

نمایشگرهای مقاومتی همان طور که از اسمش پیداست از دو لایه مقاومتی در کنار هم تشکیل شده اند. و هیچ گونه تماسی بین دو لایه ی هادی و مقاومتی وجود ندارد و جریانی بین آن دو منتقل نمی گردد. زمانی که دو لایه به هم برخورد می کنند باعث ایجاد تغییر در مقدار عبوری جریان الکتریکی می شود. این تغییر توسط کنترلر کشف شده و با اندکی پردازش روی اطلاعات حاصل از لمس، آنها را تبدیل به یک مختصات افقی و عمودی می کند که به عنوان یک رویداد لمسی آن را ثبت می کنیم.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

مزایای صفحه نمایشی مقاومتی

طراحی ظریف

نصب و راه اندازی آسان

قابل نصب به روی کلیۀ سطوح و انواع نمایشگرها

عدم تاثیر پذیری از نور محیط

قیمت مناسب و مقرون به صرفه

به لمس کردت توسط  (انگشت، قلم، خودکار و…) واکنش می‌دهد.

مصرف انرژی پایینی دارد

در برابر آلودگی‌های سطحی و مایعات از قبیل گردوخاک، روغن، چربی و رطوبت مقاوم است.

معایب صفحه نمایشی مقاومتیپ

وضوح تصویر پایین‌تری نسبت به سایر فناوری‌های تاچ دارد

لایه‌ی پلی‌استر بیرونی به خراش اشیاء تیز و خط و خش حساس است.

صفحه نمایشی تاچ خازنی

صفحه نمایش تاچ خازنی تشکیل شده از قاب شیشه ای که دخیره کننده بار الکتریکی است. این صفحه نمایش از لایه‌ های الکترود شفافی روی پنل شیشه‌ای قرار دارند. زمانی که صفحه نمایش با یک شیء هادی مناسب مثل سرانگشت در تماس است، مقداری از بار الکتریکی به کاربر منتقل شده و بار الکتریکی بر روی عنصر خازنی کاهش می یابد. این کاهش توسط مدارهایی که در گوشه های صفحه نمایش قرار دارند، اندازه گیری می شوند. رایانه از تغییرات نسبی بار در هر گوشه مکان دقیق لمس را محاسبه می کند و اطلاعات را به درایو نرم افزاری می فرستد.

مزایای صفحه نمایش خازنی

 ثبت کردن بیش از یک تماس در یک لحظه

عبور کردن نور کافی

مقاومت بسیار بالا در برابر آلودگی‌های محیطی و مایعات نظیر گردوخاک، روغن، چربی، قطرات آب

مقاومت بالا در برابر خراش

معایب صفحه نمایش خازنی

محدودیت استفاده از اجسام برای لمس آن

از قیمت بالایی برخوردار است

نسبت به آلودگی و رطوبت آسیب پذبر است

به دست بدون دستکش یا قلم الکتریکی نیاز دارد

حساسیت به تداخل‌های رادیویی و الکترومغناطیسی

تفاوت صفحه نمایش مقاومتی و خازنی

مهم‌ترین تفاوت صفحه نمایش های مقاومتی با خازنی در نوع لمس کاربر آن ها است. این نوع صفحات لمسی، از دو لایه از مواد رسانا تشکیل شده اند و با فصای کمی از یکدیگر قرار دارند که به عنوان یک بخش مقاومتی در صفحات لمسی عمل می کند. بدین صورت با تماس انگشت کاربر در هر کدام از قسمت های این نوع از نمایشگرها دو لایه‌ی رسانا به یکدیگر نزدیک شده و برخورد می کند و محل دقیق لمس کاربر مشخص می شود. و اطلاعات دقیق مربوط به محل تماس انگشت کاربر پس از ارسال به پردازنده و  تجزیه و تحلیل آن به برد اصلی منتقل شده و محل مورد نظر در صفحه انتخاب می گردد.

کاربرد نمایشگر تاچ اسکرین کاربرد نمایشگر تاچ  اسکرین در کیوسکهای اطلاعاتی، نمایشگر توریستی، اطلاعات تجاری و سایر نمایشگرهای الکترونیکی قابل استفاده توسط افراد متعدد با دانش رایانه ای محدود.

رستوران ها و سیستم خرده فروشی جهت انجام کار با سرعت بیشتر، خودپرداز بانک ها (ATM)، سیستم حمل و نقل و باجه های فروش بلیط

در سیستم نظارتی و خود کارسازی مدیران می توانند با استفاده از واسط های گرافیکی، نظارت بر کارکردهای پیچیده را در زمان معین با یک لمس ساده صفحه نمایش انجام دهند.

محیط های آمورشی،دانشگاهها که هر روزه مراسم متعددی نظیر جشنواره ها، نمایشگاهها، معارفه ها و حتی مسابقات ورزشی و علمی برگزار می کنند می توان با قرار دادن نمایشگرهای تاچ در نقاط پر تردد به میزان زیادی در اطلاع رسانی به دانشجویان و مراجعه کنندگان کمک کنیم

اتاق های مانیتورینگ و کنترل

تالار های بورس و اوراق بهادار

اتاق های جلسات و فروش (استفاده از نمایشگر لمسی بزرگ برای ارائه مطالب به مشتریان)

برای ویدئو کنفرانس‌های پزشکی بخصوص اگر جنبه آموزشی داشته باشند (بعنوان مثال برای نمایش روند عمل جراحی در خارج از اطاق عمل)

مصارف خانگی جهت تبدیل نمایشگرهای LCD/LED به نمایشگرهای لمسی

سرگرمی و اجرای بازی های رایانهای تعاملی به  صورت لمسی و گروهی روی تلویزیون و انواع صفحه نمایش

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

نکاتی در مورد خرید مانیتور تاچ باید رعایت کنیم؟

ابعاد و نوع نمایشگر لمسی

نمایشگرهای لمسی به LED,LCD,IPS,Curved,Gaming نیز تقسیم بندی می شوند. و دارای گستردگی و تنوع زیادی در ابعاد این نمایشگرها وجود دارد. ابعاد این نمایشگرهای لمسی تشکیل شده است سایز ۴۶ اینچ؛ ۵۵ اینچ ، ۶۵ اینچ، ۷۰ اینچ است.

انواع صفحه نمایش

کیفیت نمایشگرهای LCD، برای تماشای فیلم و یا مشاهده عکس ها بسیار عالی هستند. نمایشگرهای LED تصاویر زنده و رنگارنگ واضحی را نشان می دهند که برای چشم ضرری ندارد و از انرژی کمتری نسبت به نمایشگرهای دیگر مصرف می کنند. نمایشگرهای LED هنوز LCD هستند، ولی از نور پس زمینه پیشرفته تری برخوردارند. مانیتورهای IPS رنگ های سیاه تر و دقیق تری نسبت به اکثر مانیتورهای LED یا LCD هستند، و برای ویرایش عکس، و کارهای گرافیکی و بازی بسیار مناسب هستند.

رزولوشن یا وضوح تصویر

بعد از اندازه صفحه نمایش، رزولوشن یکی از مهمترین نکاتی است که در هنگام خرید نمایشگر تاچ باید به آن توجه کنیم. به طور معمول، هر چه صفحه نمایش بزرگتر باشد، رزولوشن هم بالاتر است. و  هر اندازه رزولوشن بالاتر باشد،کیفیت تصویر صاف تر و واضح تر خواهد شود.

تعمیرات مانیتور های صنعتی تاچ

تعمیرات مانیتور

مانیتورهای صنعتی ممکن است به دلایل مختلف دچار ایرادها و خرابی هایی بشوند. که این خرابی ها مربوط به تاچ یا پاور صفحه نمایش آن است. از جمله این دلایل می توان به ضربه خوردن، عدم استفاده صحیح از دستگاه، وجود مشکلات نرم افزاری و به وجود آمدن مشکلات سخت افزاری و …باشد. در تعمیرات مانیتور صنعتی به بخش درایو صفحه نمایش آن ربط دارد با خرابی بخش درایو تاچ یا صفحه نمایش ما شاهد از کار افتادن این بخش از مانیتور خواهیم بود.

عمده ترین ایردها در مانیتور صنعتی تاچ

خاموش شدن صفحه نمایشگر در حین انجام کار

روشن و خاموش شدن مداوم و خود به خود

خرابی پنل به صورت خود به خود یا در اثر ضربه

عدم قابلیت برنامه‌ریزی مجدد HMI که نیازمند تعمیر HMI (تعمیر اچ ام آی) می باشد.

کم شدن نور صفحه

عدم نمایش تصویر

شکستگی صفحه نمایش

از کار افتادن یا شکستن تاچ (حالت لمسی) مانیتور

خرابی برد تغذیه که به خرابی برد اصلی منجر خواهد شد

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا گفته شد مانیتور تاچ نوعی دیگر از صفحه نمایش های لمسی هستند که امروزه به عضو جدیدی از  دستگاه‌ها تبدیل شده اند که این سیستم‌ ها در مسیریاب اتومبیل‌، مانیتورهای پزشکی و نمایشگرهای سیستم‌های کنترل‌ کننده، بانک‌ها بیمارستان‌ها، هواپیماها، دانشگاه، فروشگاه‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فناوری محصولاتی را عرضه می کند که می توان به وسیله آنها هرسطحی مانند یک نمایشگر معمولی را تبدیل به نمایشگر لمسی کرد. صفحه نمایش تاچ اسکرین را می‌توان جایگزینی برای کیبورد مکانیکی معرفی کرد و نحوه کار هرکدام از این صفحه نمایش ها با دیگری متفاوت است. اما اساس کار همه تاچ اسکرین ها به این صورت است که با لمس کردن دست کاربر یا فشردن نقطه‌ای خاص دستوراتی به یک جریان الکتریکی که در زیر صفحه نمایش لمسی برقرار است، ارسال می‌شوند. و برنامه ای که از قبل مشخص شده برای فشردن نقطه مربوطه با این لمس اجرا خواهد شد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

معرفی سیستم کنفرانس چرمن

در سالن‌های کنفرانس پیوسته شاهد تبادل نظر میان مدیران و کارمندان و در نهایت تصمیم‌گیری‌های بسیار مهم هستیم. از این جهت طراحی و تجهیز سالن

میکسر تصویری دیجیتال

میکسر دیجیتال یا میکسر تصویر دیجیتال این تجهیزات به طور کلی به دسته های آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. با پیشرفت تکنولوژی و وضوح

مطالب سیستم کنفرانس

معرفی سیستم کنفرانس D&D

در عصر کنونی برای ساخت یک سالن کنفرانس با فناوری روز دنیا نیاز به تجهیزات مختلفی است. مهم‌ترین تحهیزات شامل سیستم کنفرانس بوده که به

معرفی سیستم کنفرانس تلویک

در عصر کنونی، شرکت‌های خصوصی و مراکز دولتی به مکانی مشخص برای برگزاری جلسات و کنفرانس‌های خود نیاز دارند. برای پاسخ به این نیاز، اقدام

آشنایی با سیستم صوتی سالن جلسات

عواملی مانند گسترش شرکت‌ها، افزایش پست‌ها و پیچیدگی فعالیت کارمندان، مدیران سازمان‌ها را ناگزیر به برگزاری جلسات مختلف به منظور بهبود عملکرد کارکنان، ایجاد همفکری

کنترل دوربین ویدئو کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در زندگی روزمره افراد و گسترش ارتباطات و برگزاری جلسات متنوع و متعدد، امروزه روابط کاری به ‌طرز چشمگیری

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان