مراقبت و نگهداری مناسب از میکروسکوپ می تواند عمر آن را تا سال ها افزایش دهد.

نکته ۱ : میکروسکوپ را با احتیاط حمل کنید

اکثر مشکلات میکروسکوپ ها نتیجه حمل نامناسب است. هنگامی که میکروسکوپ را حمل می کنید، آن را بوسیله پایه و بازوی محافظ فلزی نگه دارید. آن را با گرفتن صفحه نمونه بلند نکنید زیرا ممکن است باعث خارج شدن آن از تنظیم شود. هنگام حمل میکروسکوپ، از کیف مخصوص استفاده کنید.

نکته ۲ : لنز میکروسکوپ را تمیز نگه دارید

هنگامی که از میکروسکوپ دیجیتال استفاده و میزان بزرگنمایی را تنظیم می کنید، نیاز دارید که عدسی چشمی را تا حد امکان پائین ببرید. توجه داشته باشید نباید اجازه دهید که لنز با شی که به آن نگاه می کنید تماس پیدا کند. تمیز کردن لنزهای کثیف کاری سخت است و میتواند باعث ایجاد خطوط و خش های دائمی بر روی آن شود.

نکته ۳: پس از استفاده از روغن غوطه وری آن را تمیز کنید

اگر از روغن غوطه وری استفاده می کنید، همیشه بلافاصله پس از آن عدسی های چشمی را تمیز کنید. عدسی های چشمی، عدسی سر میکروسکوپ و کندانسور را برای تمیزکردن جدا کنید. تنها از کاغذ و پاک کننده لنز استفاده کنید و هرگز پارچه های دیگر را بکار نبرید.

نکته ۴: هنگام عدم استفاده از میکروسکوپ دیجیتال آن را بپوشانید

تمامی میکروسکوپ ها با کاورهای ضد گرد و غبار فروخته می شوند. حتی اگر میکروسکوپ بلااستفاده را درمحفظه ای در بسته نگهداری می کنید آن را بپوشانید. چشمی های عدسی نیز می بایست بدون گرد و غبار باشند، بنابراین آنها را با درپوش مناسب بپوشانید. اگر عدسی های چشمی میکروسکوپ دیجیتال را جدا کرده اید، لوله های آنرا حتما با درپوش و یا کیسه پلاستیکی به همراه نوار لاستیکی به دور آن، بپوشانید.

نکته ۵ : مراقب لامپ ها باشید

•        پس از استفاده، منابع نوری را خاموش کرده و اجازه دهید قبل از کنار گذاشتن آن به خوبی خنک شود. این کار عمر لامپ را افزایش می دهد.

•        هنگام خاموش/روشن کردن میکروسکوپ از کلید مربوطه و نه منبع اصلی برق، استفاده کنید.

•        هنگام استفاده از شدت نور کامل میکروسکوپ دیجیتال را روشن نکنید.

•        هرگز با انگشتان لامپ را لمس نکنید زیرا سوختن چربی بدن انسان بر روی آن، عمر لامپ را کاهش می دهد. از دستمال استفاده کنید.

•        همیشه از لامپ های درست و مطمئن استفاده کنید. بد نیست همیشه تعدادی لامپ جایگزین مطمئن داشته باشید.

نکته ۶ : میکروسکوپ را در محیطی تمیز و خشک نگهداری کنید

مطمئن شوید محیط نگهداری میکروسکوپ عاری از مواد شیمیایی مخرب و محلول هاست، زیرا می تواند باعث تخریب لنز و قسمت های فلزی میکروسکوپ شوند. همچنین هوای مرطوب و نمکی نیز با گذشت زمان باعث آسیب میکروسکوپ می شود. از تهویه مناسب محل نگهداری آن اطمینان حاصل کنید.

نکته۷ : از کاغذ و تمیزکننده های مخصوص لنز استفاده کنید

لنزهای میکروسکوپ دیجیتال به راحتی خراشیده می شوند و می بایست به خوبی مراقبت شوند. از یک بادبزن هواکش برای از بین بردن گرد و غبار استفاده کنید. مانده های چسبیده را می توان با کاغذ لنز مرطوب با آب مقطر و یا محلول پاک کننده لنز و مالیدن با حرکتی دایره ای از بین برد. هیچگاه از اجسام نوک تیز بر روی لنز میکروسکوپ استفاده نکنید.

نکته ۸ : راهنمای کاربری و ابزارها را در مکانی مطمئن نگه دارید

هر میکروسکوپ با راهنمای کاربری و ابزاری مخصوص ارایه می شود. همیشه قبل از استفاده از ابزارها و هرگونه تغییر در میکروسکوپ، راهنمای کاربری آن را مطالعه کنید. هیچگاه از ابزارهای نامناسب و یا اعمال فشار اضافی در اعمال تغییرات بر میکروسکوپ استفاده نکنید. این عمل به قسمت های مختلف آن آسیب می رساند.

نکته ۹ : سالانه بازدیدهای مراقبتی را انجام دهید

•        قسمت های متحرک میکروسکوپ می بایست تمیز و روغنکاری شوند. گریس و کثیفی را با استفاده از پارچه ای تمیز از سطوح لغزنده پاک کنید. لایه ای نازک از گریس لیتیوم را برروی سطوح لغزنده قرار دهید. از مالیدن گریس به چرخنده ها خودداری کنید.

•        منبع تغذیه برق و دوشاخه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم لامپ جایگزین تهیه کنید.

نکته ۱۰ : میکروسکوپ دیجیتال خود را به صورت دائم سرویس کنید

بعنوان یک قانون به ازای هر ۲۰۰ ساعت و یا ۳ سال استفاده می بایست میکروسکوپ خود را سرویس کنید. متخصصان کامپیوتر صدرا آماده ارائه سرویس های دوره ای و تعمیر قطعات میکروسکوپ هستند.

( خدمات )