ماجرای اخراج استیو جابز از اپل و بازگشت دوباره به این شرکت

ماجرای اخراج استیو جابز از اپل و بازگشت دوباره به این شرکت

ماجرای اخراج استیو جابز از اپل ، قسمت مهمی از تاریخچه این کمپانی را توصیف می‌کند. او پس از اجرای یک کودتای نافرجام در هیئت مدیره، از اپل اخراج شد.

ظهور، سقوط و بازگشت استیو جابز بخش بزرگی از افسانه بنیانگذار اپل را تشکیل می‌دهد.

استیو جابز در سال ۱۹۸۵ و پس از اجرای یک کودتای نافرجام در هیئت مدیره، از شرکت خودش (اپل) اخراج شد. تصمیم سرنوشت‌ساز استیو جابز در این زمان، بسیار بسیار قابل توجه و آموزنده است. در پی اخراج استیو جابز از اپل ، او تمرکز خود را بر روی استارت‌آپ جدید خود گذاشت و شرکت کامپیوتری جدید NeXT را راه‌اندازی کرد. تجارت جدید استیو جابز، بعد‌ها از سوی مقامات اپل مورد توجه قرار گرفت و در نهایت توسط همین کمپانی خریداری شد.

مدتی بعد از این اتفاقات، او به مدیرعامل موقت و سپس به عنوان مدیرعامل دائمی این شرکت انتخاب شد. اخراج استیو جابز از اپل و بازگشت دوباره به این شرکت، اپل را به سمت موفقیت امروزی آن سوق داد. واقعیت این ماجرا نیز در نوع خود بسیار جالب است، از این جهت تصمیم گرفته‌ایم خلاصه‌ای از داستان این رویداد را خدمت شما عزیزان بازگو کنیم.

[su_heading] ماجرای اخراج استیو جابز از اپل و بازگشت دوباره او و نجات کمپانی اپل ![/su_heading]

شرکت اپل در سال ۱۹۷۶ میلادی توسط استیو جابز (Steve Jobs) و استیو وزنیاک (Steve Wozniak) تاسیس شد. جابز، مرد ایده‌ها بود و مسائل مرتبط با کسب و کار را مدیریت می‌کرد و در مقابل، وزنیاک اولین مهندس این کمپانی بود. با این وجود هیچکدام از این دو جوان، تجربه اداره یک کمپانی را در کارنامه خود نداشتند.

ماجرای اپل

 

مایک مارکولا (Mike Markkula) به عنوان یکی از اولین سرمایه‌گذاران و کارمندان اپل، معتقد بود که استیو جابز و یا استیو وزنیاک توانایی لازم برای اداره این کمپانی را ندارند. از این جهت، او دوست خود یعنی مایکل اسکات (Michael Scott) که تجربه بسیاری در فعالیت‌های مدیریتی داشت را به عنوان مدیرعامل اپل معرفی کرد. اسکات اولین مدیرعامل رسمی کمپانی اپل بود که در سرانجام در سال ۱۹۸۱ و بعد از عرضه اولیه سهام شرکت اپل، از سمت خود کناره‌گیری کرد. با استعفای اسکات، مایک مارکولا تصمیم گرفت در مقام مدیرعامل جدید اپل، خودش اداره امور را به دست بگیرد.

استیو جابز - مامجرای اپل

 

در سال ۱۹۸۳ میلادی استیو جابز علاقمند بود که مدیرعامل شود، اما هیئت مدیره با این تصمیم مخالف بودند. از این جهت جایز تصمیم گرفت مدیرعامل وقت کمپانی پپسی‌کولا یعنی جان اسکالی (John Sculley) را برای مدیریت شرکت اپل به استخدام درآورد. او در جمله‌ای تاریخی جان اسکالی را مخاطب خود قرار داد و گفت:

[su_quote]  آیا می‌خواهی که باقی عمر خود را نیز صرف فروش آب و شکر کنی؟ یا اینکه با پیوستن به اپل، ما را در تغییر دادن دنیا همراهی خواهی کرد؟[/su_quote]

stave jobs

 

مشکل اساسی این بود که استیو جابز به شهرت بزرگی دست یافته بود و همین امر، همکاری با او را مشکل می‌کرد. جابز در زمینه جزئیات بسیار حساس بود و در موارد زیادی با تعیین ضرب العجلبرای اعضای تیم خود، به احساسات افراد ضربه می‌زد.

 

stave jobs story

 

در سال ۱۹۸۵ و با کمک‌های جابز، کمپانی اپل موفق به عرضه کامپیوترهای لیسا (Lisa) شد. کامپیوتر لیسا ، اولین رایانه شخصی با رابط گرافیکی (GUI) در سراسر جهان بود، اما با این وجود استقبال خوبی از آن صورت نگرفت. پروژه بعدی جابز یعنی کامپیوترهای مکینتاش به فروش بهتری دست پیدا کردند، اما همچنین سهم بزرگی از بازار در اختیار کمپانی آی‌بی‌آم (IBM) قرار داشت.

 

stave story apple

 

جان اسکالی تصمیم گرفت بنیان‌گذار اپل را از گروه مکینتایش جدا سازد و در مقابل، استیو جابز نیز نزد هیئت مدیره رفت؛ اما اعضای هیئت مدیره نیز در این زمینه حامی اسکالی بودند.

 

apple story

این درست همان جایی‌ست که داستان دو روایت مختلف را پیدا می‌کند. استیو جابز به صورت عمومی اعلام کرد که هیئت مدیره او را از اپل اخراج کرده‌اند. اما در مقابل، جان اسکالی اظهار کرد که او خودش پس از افزایش قیمت نهایی مکینتاش، از سمت خود استعفا کرده است.

 

stave jobs apple story

 

جابز با خروج از اپل، کمپانی جدیدی را تحت عنوان نکست (NeXT) تاسیس کرد که بر تولید کامپیوترهای شخصی تمرکز داشت. با وجود اینکه کامپیوترهای نکست از لحاظ فنی دارای قدرت‌های فوق‌العاده‌ای نسبت به رقبای خود بودند، قیمت آنان بسیار بالا بود و از این جهت فروش به آهستگی پیش می‌رفت.

 

دانستان stave jobs در اپل

 

در همین حال، جان اسکالی نیز آغازی مهم را برای دوران بعد از جابز در نظر گرفته بود. در سال ۱۹۹۱ میلادی، کمپانی اپل سیستم‌عامل جدیدی تحت عنوان سیستم ۷ (System 7) را معرفی کرد که برای اولین بار محیط مک را به صورت رنگی به نمایش می‌گذاشت. در این زمان اپل همچنین از لپ‌ تاپ‌ پاوربوک (PowerBook) رونمایی کرد.

 

 

داستتان stave در اپل

 

طولی نکشید که رفته رفته کمپانی اپل تمرکز پیشین خود را از دست داد. کمپانی اپل که در این دوره توسط جان اسکالی مدیریت می‌شد، شکست‌هایی را متحمل شد که از یکی از مهم‌ترین آنان، دستگاه تشخیص دست‌خط نیوتون مسیج‌پد (Newton MessagePad) بود که به درستی کار نمی‌کرد.

شرکت اپل و محصولات آن

 

بزرگ‌ترین اشتباه جان اسکالی که سرانجام منجر به خروج او از کمپانی اپل شد را می‌توان به نسل جدیدی از پردازنده‌ها تحت عنوان پاور پی‌سی (PowerPC) نسبت داد. تولید این نسل جدید از پردازنده‌ها توسط اپل، هزینه بسیاری را به آنان تحمیل می‌کرد و قیمت کامپیوترهای مک را به شکل قابل توجهی افزایش می‌داد. این در حالی بود که پردازنده‌های ارزان قیمت x86 کمپانی اینتل، محبوبیت بسیاری داشت. وقوع چنین رویداد‌هایی منجر به خروج همیشگی جان اسکالی از کمپانی اپل شد.

 

استیو جابل apple story

 

کمی بعد با کاهش درآمدهای اپل، مایکل اسپیندلر (Michael Spindler) به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کارمندان اپل جایگزین اسکالی شد. پس از آنکه مذاکرات او با شرکت‌های آی‌بی‌آم (IBM)، سان میکروسیستم (Sun Microsystems) و فیلیپس (Philips) شکست خورد، هیئت مدیره او را نیز از مقام مدیریت شرکت برکنار کردند.

 

nhsjhk hsjd, [hfc

 

گیل آملیو (Gil Amelio) در سال ۱۹۹۶ به عنوان جایگزین اسپیندلر انتخاب شد. او کمپانی NeXT را در اوایل سال ۱۹۹۷ به قیمت ۴۲۹ میلیون دلار خریداری کرد و این به معنای بازگشت استیو جابز به شرکت اپل بود.

 

داستان stave jobs در اپل و مجرای ان

 

در ماه ژوئن سال ۱۹۹۷، فردی ناشناس ۱٫۵ میلیون از سهام اپل را به فروش رساند و همین حرکت باعث شد ارزش سهام اپل در طول ۱۲ سال گذشته به کمترین مقدار خود برسد. در پی این رویداد، جابز توانست هیئت مدیره را متقاعد کند که او را مدیرعامل موقت معرفی کرده و آملیو را از اپل اخراج کنند.

 

استوری استیو جابز

 

ماجرای اخراج استیو جابز از اپل و بازگشت دوباره به این شرکت یکی از ماندگارترین اتفاقات تاریخ این کمپانی به شمار می‌رود. پس از مدتی، جابز اعتراف کرد که او همان شخصی بود که سهام اپل را به فروش رسانده و در واقع این استیو جابز بود که با اجرای حرکتی هوشمندانه، مقدمات اخراج آملیو را فراهم کرد.

 

استیو جابز در اپل و ماجراها های آن

 

در آگوست همان سال، استیو جابز تغییرات بسیاری را در اپل کلید زد که از مهم‌ترین آنان می‌توان به روی کار آوردن هیئت مدیره‌ای جدید اشاره کرد. با اجرای تغییرات بود که سرانجام استیو جابز و رقیبه دیرینه‌اش یعنی بیل گیتس (Bill Gates) با همدیگر صلح کردند و در پی آن، مایکروسافت از سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون دلاری بر روی اپل خبر داد.

 

داستان استیو در اپل

 

در سال ۱۹۹۸ و با معرفی کامپیوترهای آی‌مک (iMac)، چرخه مالی اپل تقویت شد و سرانجام در سال ۲۰۰۰، عبارت «موقت» از عنوان مدیریتی جابز برداشته شد و او را رسما به عنوان مدیرعامل اپل معرفی کرد. اینگونه بود که با اخراج استیو جابز از اپل و بازگشت دوباره به این شرکت، برگ جدیدی از تاریخ دنیای تکنولوژی رقم خورد.

 

داستان آی مک و محصولات اپل

 

منبع:BusinessInsider

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »