پروژکتور ان ای سی M300X

نقد و بررسی پروژکتور NEC M300X


پروژکتور NEC M300X یک دستگاه فوق العاده عالی
برای تمامی اتاق های کنفرانس و کلاس های درسی می باشد و با توجه قابلیت های حملی که دارد روشنایی بسیار خوبی را ارائه می کند. موتور LCD با وضوح ۱۰۲۴x768 و روشنایی ۳۰۰۰ لومن به همراه لنز زوم ۱٫۷:۱ تنها در وزنی معادل ۲٫۹ کیلوگرم به شما ارائه می شود. طراحی جمع و جور و وزن مناسب باعث شده تا بتونید آن را در کوله پشتی خود نیز حمل کنید.

۲۲۲۲۲مزایای NEC M300X

تصاویر درخشان با روشنایی یکنواخت

در تست هایی که صورت گرفت این پروژکتور  در وایدترین حالت لنز روشنایی ۲۷۹۸ لومن را به ثبت رساند که از بسیاری از پروژکتورهای دیگر بهتر است. روشنایی این پروژکتور به اندازه ای بالاست که می تواند یک تصویر ۱۰۰ اینچی با روشنایی مناسب را به شما ارائه کند. همچنین با افزایش بزرگنمایی لنز میزان روشنایی خیلی کاهش پیدا نمی کند. در حالت تله فوتو (بیشترین حالت زوم) روشنایی به ۲۳۹۸ لومن می رسد که باز هم بهتر از پروژکتورهای دیگر محسوب می شود. این پروژکتور NEC عملکرد بسیار خوبی را در زمینه یکنواختی روشنایی از خود نشان داد. تفاوت بین روشنایی ها نه تنها به میزان کمی مشخص هستند و حتی در یک تصویر کاملا سفید نیز نقاط تاریک و روشن قابل تشخیص نیستند.

محدوده ی روشنایی وسیع

برای تصاویر کوچک تر و سطوح روشنایی پایین تر، M300X محدوده روشنایی وسیعی را برای انتخاب در اختیار شما قرار می دهد که بر اساس تست هایی که صورت گرفت از ۱۳۵۰ تا ۲۲۰۰ لومن می باشد. همچنین دو حالت Eco وجود دارد که Eco 1 در روشن ترین حالت به ۲۱۰۲ لومن و Eco 2 به ۱۰۵۹ لومن می رسد. حالت های Eco برق کمتری هم مصرف می کنند به گونه ای که در حالت عادی ۲۱۸ وات و در حالت Eco 1 178 وات و برای Eco 2 129 وات می باشد. همچنین صدای فن نیز در این دو حالت بسیار کمتر است.

تصاویری با کیفیت عالی

به غیر از چند مورد جزیی، کیفیت تصاویر بطور کلی با رنگ های جذاب و کاملا درخشان تقریبا عالی می باشد. بنظر می رسد مشکلات کوچکی در زمینه تعادل رنگ ها وجود دارد، به گونه ای که در سایه های روشن، رنگ خاکستری کمی به زردی متمایل می شود. با این حال این مشکلات چندان غیرطبیعی نیستند و در روشن ترین حالت، در پروژکتورهای دیگر نیز دیده می شوند. همچنین زمانی که از اتصال آنالوگ استفاده می کنید ممکن است با کمی ناهمواری در نمایش پیکسل ها مواجه شوید ولی میزان آن کم بوده و در اتصال دیجیتال کاملا حذف می شوند. از مزیت های این بخش هم می توان به نمایش بسیار خوب متون اشاره کرد که در کوچک ترین سایزها نیز کاملا خوانا هستند.

ویدئوهای با کیفیت عالی

برای تست ویدئو، M300X را توسط پورتHDMI  به یک منبع ویدیو متصل کردیم و منبع نیز بر روی کیفیت ۱۰۸۰pقرار گرفت. نتایج کاملا حیرت انگیز بود. رنگ ها کمی حالت مصنوعی داشت که علت آن نرخ کنتراست نسبتا پایین و عدم وجود عمق و غلظت رنگ های مشکی بود. اما در مجموع پروژکتور عملکرد بسیار خوبی داشته و جزییات خوبی را در سایه ها نمایش داد.به احتمال زیاد شما نمی خواهید M300X را به عنوان یک سینمای خانگی دائمی در منزلتان نصب کنید، اما کیفیت پخش فیلم آن به اندازه ای خوب هست که هر از گاهی بخواهید یک فیلم با آن تماشا کنید.

اتصالات عالی

زمانی که صحبت از اتصالات می شود، M300X تمام آن چیزهایی که تمایل به استفاده دارید را در اختیارتا ن قرار می دهد. برای ارسال تصاویر به پروژکتور شما دو ورودی VGA و component را در اختیار دارید. همچنین پورت HDMI نیز برای استفاده از منابع با کیفیت برای شما در نظر گرفته شده است. اگرچه پورت DVI وجود ندارد اما اگر قصد دارید از این طریق پروژکتور را به رایانه ی خود متصل کنید می توانید از تبدیل DVI to HDMI استفاده کنید.به علاوه این پروژکتور از پورت اترنت نیز برخوردار است و به شما اجازه می دهد تا از آن برای دیتا یا کنترل پروژکتور استفاده کنید. پورت USB از نوع B نیز امکان انتقال تصاویر و همچنین کنترل ماوس کامپیوتر از طریق ریموت پروژکتور را می دهد. یک اتصال USB از نوع A نیز در اختیار شما می باشد که با آن می توانید فایل های JPG را بطور مستقیم از یک فلش مموری روی پروژکتور نمایش دهید.در زمینه صدا نیز، ورودی های VGA دارای یک ورودی استریو نیز می باشند و همچنین اتصالات کامپوزیت و S-Video نیز از یک جفت فیش استریو RCA بهره می برند. برای تکمیل این بخش، یک خروجی استریو، خروجی VGA برای مانیتور و یک پورت RS-232 برای کنترل خارجی از طریق یک کامپیوتر در نظر گرفته شده است. همچنین NEC یک اتصال WiFi را نیز به فروش می رساند که می توانید آن را بطور اختیاری تهیه کنید.

نصب آسان

M300X دارای ویژگی های کاربردی برای نصب آسان است که شامل بزرگنمایی ۱٫۷:۱ برای ایجاد انعطاف پذیری در انتخاب مکان قرارگیری ویدئو پروژکتور می شود. همچنین دو ایده ی بسیار مناسب در طراحی این پروژکتور مشاهده می شود که با توجه به تاثیر بسیار مناسبی که دارند حیف است عنوان نشوند.اول اینکه، اکثر اتصالات مربوط به کامپیوتر و منابع کامپیوتری در لبه بالایی پنل پشتی قرار گرفته اند و عنوان هر اتصال در قسمت بالایی پروژکتور کاملا مشخص شده است. این به شما کمک می کند تا با نگاه کردن از بالا بتوانید از مکان دقیق پورت ها مطلع شوید.مورد دوم وجود خطوط مشخصی در اطراف هر اتصال می باشد که باعث می شود تا اتصالات را به گروه های مشخصی جدا می کند و بنابراین به راحتی می توانید تشخیص دهید که کدام پورت های صدا با چه ورودی های تصویری جفت شده است.

قابلیت حمل مناسب

M300X کمی بزرگتر از آن است که کاملا قابل حمل توصیف شود، اما با وزن ۲٫۹ کیلوگرم به اندازه ای سبک می باشد که بتوانید آن را در یک کوله حمل کنید.

صدایی بالاتر از متوسط

سیستم صوتی داخلی استفاده شده در این پروژکتور nec می تواند صدایی کاملا شفاف را تولید کنید به گونه ای که صدای گوینده کاملا واضح شنیده می شود و همچنین به لطف بلندگوی ۱۰ واتی آن، قدرت صدای مناسبی را ارائه می کند به گونه ای که برای یک اتاق کنفرانس کوچک تا متوسط ایده آل می باشد. همچنین با توجه به خروجی صوتی در پنل پشتی ویدئو پروژکتور، به راحتی می توانید آن را به یک سیستم صوتی خارجی نیز وصل کنید.

عمر طولانی لامپ

بر اساس اندازه گیری کمپانی NEC لامپ پروژکتور M300X می تواند تا ۵۰۰۰ ساعت در حالت استاندارد عمر کند که این رقم در حالت اکو به ۶۰۰۰ ساعت می رسد این در حالی است که اکثر پروژکتورهای رایج عمر لامپی برابر ۲ تا ۳ هزار ساعت را ارائه می دهند.

محدودیت ها

فوکوس کمی نرم

علیرغم کیفیت تصویر بالا، M300X از فوکوس کمی نرم رنج می برد. اگرچه تصاویر و متون کوچک به اندازه ی کافی شارپ هستند و کاملا خوانا، اما با این حال در اکثر قسمت های تصویر می توان متوجه فوکوس اندکی نرم شد.

جمع بندی

M300X تعادل مناسبی از روشنایی، کیفیت تصویر، کیفیت صدا، اتصالات، قابلیت حمل و قیمت را ارائه می دهد. این ترکیب عالی سبب می شود تا از آن در اتاق های کنفرانس کوچک تا متوسط ،کسب و کارها و یا جلسات آموزشی بصورت دائمی استفاده شود. این دستگاه همچنین می تواند به عنوان یک پروژکتور قابل حمل مناسب نیز مطرح شود و از آن مهم تر با توجه به قیمت جذابی که دارد اکثر افراد با هر نیازی که دارند را به سوی خود می کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

ویدئو کنفرانس LifeSize چیست؟

ویدئو کنفرانس LifeSize چیست؟، شرکت‌های بسیار زیادی در عرصه طراحی و تولید دوربین های کنفرانس فعال هستند. شرکت LifeSize، یکی از بزرگ‌ترین و برترین این

دوربین کنفرانسی سونی

کمپانی‌های مختلفی در زمینه طراحی و راه‌اندازی تجهیزات کنفرانسی فعالیت دارند. شرکت سونی، برندی معروف و معتبر بوده که در عرضه تجهیزات صوتی و تصویری

راه اندازی ویدئو کنفرانس تحت وب

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، به­ منظور برقراری ارتباط از راه دور می­توان از فرآیند ویدئو کنفرانس استفاده کرد. در عصر کنونی بسیاری از فعالیت­

مطالب سیستم کنفرانس

کنترل دوربین ویدئو کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در زندگی روزمره افراد و گسترش ارتباطات و برگزاری جلسات متنوع و متعدد، امروزه روابط کاری به ‌طرز چشمگیری

بهترین وب کم برای اتاق کنفرانس

ویدئو کنفرانس جزو آن دسته از تجهیزاتی است که به برقراری ارتباط زنده صوتی و تصویری بین نقاط مختلف جهان کمک می‌کند. درواقع ویدئو کنفرانس

معرفی سیستم ویدئو کنفرانس Polycom

در عصر حاضر شرکت­های مختلفی در زمینه طراحی و تولید سیستم­ های ویدئو کنفرانس فعال هستند. شرکت پلیکام یکی از پرچم­داران تولید سیستم ویدئو کنفرانس

مطالب ویدئو کنفرانس