پروژکتور بنکیو SH910 Benq

نقد و بررسی پروژکتور بنکیو SH910

پروژکتور اتاق کنفرانس بنکیو SH910 ، بازی مسابقات جهانی فوتبال است یا شاید دور فینال جام ملت های اروپا ! با دوستان خود جمع شده اید، چکار خواهید کرد؟ آن ها را در مقابل یک تلویزیون ۵۰ اینچ قرار خواهید داد؟ نه… آن ها را با یک صفحه ی نمایش ۱۲۰ اینچ شگفت زده خواهید کرد، طوری که احساس کنند داخل زمین مسابقه یا در میان طناب های رینگ قرار گرفته اند. بعد از ظهر جمعه است، و نور خورشید اتاق شما را روشن کرده است حتی سایه های آن نیز در همه جای اتاق وجود دارند، اما پروژکتور جدید شما بنکیو SH910 با توانایی بالای خود به راحتی از پس این مشکلات برخواهد آمد.

 با روشنایی ۴۰۰۰ لومن، این پروژکتور DLP با ارسال تصویر ۱۹۲۰x1080 فوق العاده ی خود بر نور محیطی غلبه خواهد کرد. شاید برای اتاق های نسبتاً تاریک سینمای خانگی خیلی روشن باشد، ولی موقع استفاده از آن در طول روز و در اتاق نسبتاً روشن ویدئو پروژکتور SH910 عملکردی بسیار زیبا دارد. همان گونه که انتظار می رود جزئیات سایه ها می تواند توسط نور محیطی بالا به خطر بیفتد، ولی روشنایی بالای SH910 کنتراستی موثر و نور خوبی را  ایجاد می کند. این سیستم قدرتمند در بازار ایران قیمتی معادل ۶٫۵ میلیون تومان داشته و وزن آن تقریباً چهار کیلوگرم است که باعث می شود حمل آن آسان باشد.

 گزینه های راه اندازی کمی محدود است چون قابلیت تغییر لنز وجود ندارد، ولی لنز زوم ۱٫۵:۱ SH910 به شما کمی انعطاف پذیری در مورد فاصله از صفحه ی را نمایش خواهد داد. برای یک صفحه ی نمایش ۱۲۰ اینچی، پایین تصویر ۲۰ اینچ بالاتر از مرکز لنز است، بنابراین پروژکتور را می توانید روی یک میز قرار دهید. خروجی صدای ۲۰ وات برای اجتماعات بزرگ طراحی شده است، و اسپیکر ها قوی بوده و هیچ گونه صدای اضافی و وزوز ندارند. ممکن است بنکیو SH910 برای پیچیدگی های خاص سینمای خانگی طراحی نشده است، ولی مطمئناً این پروژکتور سرگرمی خانگی را در اتاق نشیمن هنگام ظهر برای شما به ارمغان می آورد.

 به عنوان یکی دیگر از قابلیت های اساسی خود، پروژکتور بنکیو SH910 یک انتخاب فوق العاده برای سالن های با اندازه متوسط است که انتظار تصاویر با کیفیت و روشن دارند. نمونه هایی که به ذهن می آیند سالن های ورزشی بزرگ، باشگاههای عکس و کلیساها هستند. اگر بتوانید از محدودیت های نصب عبور کنید، این ویدئو پروژکتور بنکیو قدرت کافی برای ارسال تصاویر با کیفیت فوق العاده و صدای عالی برای جمعیتی بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر را دارد.

 تجربه تماشا با بنکیو SH910

زمانی که برای اولین بار بنکیو SH910 را روشن می کنید، متوجه خواهید شد که صدای فن به صورت شگفت آوری پایین است، آن هم در مورد پروژکتوری  با روشنایی بالا مانند SH910. با وجود لامپ هایی با این مقدار وات، مقدار بسیار زیادی هوای گرم باید از داخل دستگاه خارج شود. بنکیو قسمت های عظیمی از هر دو طرف پروژکتور را به تهویه ی هوا اختصاص داده است، و نتیجه ی آن سرعت پایین تر فن و صدای کمتر آن است. اگر می توانید از حالت ECO که روشنایی پروژکتور را فقط حدوداً ۲۲ درصد کاهش می دهد استفاده کنید، صدای فن بسیار کمتر خواهد شد.

 مجموعه ی اپتیک های بنکیو SH910 به خوبی طراحی شده است. کنترل بزرگنمایی و فوکوس یک احساس روان ولی قوی را دارند که باعث تنظیم دقیق و بدون اشتباه می شود. فوکوس گوشه به گوشه فوق العاده است، و هیچ نقاط مشکل دار آشکار در تصویر وجود ندارد. اصلاح زاویه ی نمایش می تواند در حالت خودکار قرار بگیرد یا این که  به صورت دستی توسط کنترل از راه دور یا از روی منوی صفحه ی نمایش تنظیم شود. در کل ویدئو پروژکتور SH910 طراحی اپتیکال فوق العاده ای دارد که عامل مهمی در قدرت تصویر آن محسوب می شود.

 خجالت آور است که SH910 نمی تواند جایی در سیستم سینمای خانگی برای خود پیدا کند، ولی به صورت کلی این پروژکتور برای تجربه ی تماشای راحت در اتاق های تاریک بیش از حد روشن است. حتی در حالت ECO با بزرگنمایی حداکثری، پایین ترین تنظیم (سینما) ۱۵۰۰ لومن روشنایی تولید می کند که برای یک اتاق کوچک و تاریک به صورت اذیت کننده ای  روشن است. با این حال از دست دادن علاقه مندان سینمای خانگی، طرفداران سرگرمی را خانوادگی جذب این پروژکتور می شوند، و در اتاق های بزرگ، SH910 بدون شک مخاطبان شما را حتی در شرایط دشوار ارسال تصویر  با تصاویر HD روشن خود تحت تاثیر قرار خواهد داد.

sh910rearconnections

 ویژگی های اصلی دیتا پروژکتور SH910

کیفیت تصویر – پروژکتور SH910 چهار حالت از پیش تنظیم شده (پویا، ارائه ی مطلب، سینما و sRGB) دارد که روشنایی، کنتراست و میزان اشباع آنها با هم متفاوت است تا بتوانند با برنامه های خاص خود به خوبی هماهنگ شوند. این حالت ها به درد ارسال داده ها می خورند، ولی آن ها برای مطالب ویدئویی کمتر موثر هستند چون وضوح و اشباع آن ها خیلی بالا بوده و روشنایی آن ها بیش از حد پایین می باشد. متاسفانه، وقتی در حالت از پیش تنظیم شده هستید دیگر نمی توانید هیچ گونه تنظیمات تصویری را انجام دهید، و وضوح تصویر پیش فرض گیج کننده  است. تنظیم شده در بالای محدوده ی خود، تنظیم  وضوح پیش فرض تصویر را کمی دانه دانه با گوشه های غیر طبیعی نشان می دهد. این موضوع به خصوص در هنگام تماشای فیلم قابل توجه است . خوشبختانه، دو حالت مخصوص کاربر وجود دارد که به شما اجازه ی تغییر تنظیماتی مانند روشنایی، کنتراست، وضوح، سایه ی رنگ و سه گزینه ی درجه رنگ را  می دهد. با صرف زمانی کم برای این تنظیمات می توان تصاویر ویدئویی واقعاً شگفت آور با کیفیتی عالی بدست آورد. نسبت ابعاد ۳۰۰۰:۱ پروژکتور SH910 تعادل خوبی بین سایه و جزئیات نور برقرار می کند، و نویز ویدئویی نیز اصلا دیده نمی شوند.

 عکس ها و تصاویر داده ای ارتفاع زیادی دارند و تعادل رنگ خیلی خوب است. نقاط مشکل دار روی تصویر وجود ندارد، و حروف کوچک حتی در بالاترین میزان اصلاح زاویه ی نمایش به راحتی خوانده می شوند. فوکوس گوشه به گوشه همراه با اندازه های روان تصاویر به غیر از نسبت ابعاد ۱۶:۹ عالی است.

کیفیت صدا

همان گونه که از یک پروژکتور اتاق کنفرانس روشن انتظار دارید، پروژکتور بنکیو SH910 یک خروجی صوتی قوی از دو عدد اسپیکر ۱۰ وات تایید شده توسط SRS دارد. صدا کاملاً قوی بوده و هیچ صدای وزوز حتی تا بالاترین میزان ولوم شنیده نمی شود. بسیاری از پروژکتورهای در این رده یا هیچ اسپیکری ندارند یا خروجی مجموع آن ها ۱۰ وات است. بنکیو خدمت بزرگی را به خریداران SH910 کرده است چون در بسیاری از شرایط نیازی به اسپیکرهای خارجی نخواهد بود.

قابلیت اتصال

پنل پشتی این ویدئو پروژکتور اتصال های HDMI و USB را برای منابع دیجیتال و همچنین ورودی های کامپوزیت، کامپوننت و S-Video را نیز دارد. همچنین یک ورودی LAN نیز وجود دارد که از فرمت های مختلف LAN مانند کنترل مرکزی پروژکتور، Crestron، SNMP و PJ-Link پشتیبانی می کند. اگر کنترل از راه دور و نظارت برای شما مهم است، متوجه خواهید شد که SH910 با اکثر محیط های LAN مطابقت دارد.

کنترل از  راه دور و منوها

در پروژکتور بنکیو SH910 با ساده و قابل درک نگاه داشتن کنترل از راه دور کار بسیار بزرگی را انجام داده است. تمامی دکمه ها نشاندار شده اند، و بعضی از آن ها بر اساس رنگ کدگذاری شده اند. اشاره گر داخلی که برای جلب توجه مخاطبان شما به بخش هایی از مطالب شما در کنترل از راه دور قرار گرفته است توجه شما را جلب خواهد کرد، و انتخاب منابع هر کدام دکمه ی مربوط به خود (کامپیوتر، HDMI، ویدیو، S-Video و شبکه). دکمه های جهت یابی منو بزرگ بوده و به خوبی از همدیگر جدا شده اند که در اتاق های تاریک به کار می آیند، و دکمه ی گرد و بزرگ Enter در وسط دکمه ها قرار گرفته است. زمان بسیار کمی برای عادت کردن به استفاده از این کنترل بدون نگاه کردن به آن نیاز خواهید داشت. منوهای روی صفحه های نمایش به راحتی قابل استفاده هستند. فقط یک منو لایه بندی شده است، و معمول ترین تنظیمات تصویر در یک منو گروه بندی شده اند بنابراین راه اندازی پروژکتور با سرعت بالایی صورت می پذیرد.

روشنایی پروژکتور بنکیو SH910

 پروژکتور SH910 در بیشترین حالت ۴۰۰۰ انسی لومن روشنایی دارد، در نمونه ی تست ما تصویری با روشنایی ۳۸۱۰ لومن در حالت پیش فرض دینامیک آن بدست آمد. این موضع پروژکتور را به یکی از روشن ترین پروژکتورهای ۱۰۸۰p موجود در بازار به قیمت زیر ۸ میلیون تومان تبدیل می کند.

بقیه ی حالت های پیش فرض روشنایی معادل ارقام زیر را دارند:

ارائه ی مطلب – ۳۰۴۰ لومن

سینما -۲۱۸۰  لومن

sRGB  ۲۲۵۰ لومن حالت ECO روشنایی تصویر را به میزان ۲۲% کاهش داد و همچنین صدای فن را به میزان بسیار ناچیزی کم کرد. در اتاق های بزرگ، صدای فن در هنگام استفاده حواس مخاطبان را پرت نخواهد کرد چون معمولاً پروژکتور در یک فاصله ای نسبت به صفحه ی نمایش قرار می گیرند. ولی در اتاق های نشیمن، ممکن است بخواهید برای کاهش صدا از حالت ECO استفاده نمایید و هنوز ۳۰۰۰ لومن روشنایی داشته باشید. عامل دیگری که روشنایی را تحت تاثیر قرار می دهد تنظیم بزرگنمایی لنز است. در بالاتربن مقدار بزرگنمایی خروجی نور پروژکتور به میزان حدوداً ۱۲% کاهش پیدا می کند که برای لنزی با بزرگنمایی ۱٫۵ برابری مقدار زیادی نیست. ولی اگر می خواهید تمامی روشنایی لومن پروژکتور را حفظ کنید،دیتا پروژکتور SH910 را با استفاده از انتهای عریض محدوده ی بزرگنمایی تنظیم نمایید.

نقایص پروژکتور بنکیو SH910

طول عمر لامپ – یک طول عمر ۲۰۰۰ ساعته ی لامپ برای یک پروژکتور ۴۰۰۰ لومن در حالت عادی غیر معمول نمی باشد، ولی پروژکتورهای هم قیمتی نیز وجود دارند که طول عمر لامپ آن ها (۳۰۰۰ ساعت)  می باشد. استفاده در حالت ECO عمر لامپ را به ۳۰۰۰ افزایش می دهد.

سختی راه اندازی

اگر ویدئو پروژکتور SH910 را از مکانی به مکان دیگر جابجا کنید،عدم وجود قابلیت تغییر لنز آن ممکن به یک مشکل تبدیل شود چون ترتیب وسائل خانه ها با هم متفاوت است. حتی اگر می خواهید این پروژکتور را به صورت دائمی نصب کنید، با گزینه های قرارگیری محدود مواجه خواهید شد و باید ملزومات دقیق برای نصب (مانند قطره چکان، پایه های نصب و …) به همراه داشته باشید تا بتوانید تصویری که مدنظرتان است را بدست بیاورید. بدون قابلیت تغییر لنز، شاید مجبور شوید تا مرکز لنز را به صورت عمودی نسبت به صفحه ی نمایش قرار دهید تا جلوی تغییر زاویه ی افقی گرفته شود. خبر خوب این است که زوم لنز ۱٫۵:۱ به شما اجازه می دهد تصویر مورد نظر را از فاصله ای متوسط بدست بیاورید. برای مثال، یک تصویر ۱۰۰ اینچی می تواند از فاصله ی ۳ تا ۴٫۵ متری ارسال شود.

نتیجه گیری

شما می توانید پروژکتورهای ۱۰۸۰p با روشنایی ۴۰۰۰ لومن ارزان تر نسبت به پروژکتور بنکیو SH910 پیدا کنید، ولی اسپیکرهای خارجی معمولاً هزینه ای اضافی و سیم های آن آزار دهنده می شوند. یا خروجی صوتی ۲۰ وات خود، بنکیو SH910 آن هزینه و ناراحتی را ندارد. آن عملکرد صوتی را با تصاویر دیتا و ویدئویی فوق العاده در نظر بگیرید، و شما یک مجموعه ی ارزشمند دارید که معمولاً در پروژکتورهای سالن های بزرگ در کنار هم یافت نمی شوند. وقتی کارایی آن را در برنامه های خانگی و محیط های نسبتاً روشن در نظر می گیرید، پروژکتور بنکیو SH910 به عنوان یک اسب بارکش با تمام زیبایی و تجربه ی نژاد خود نمایان می شود. این پروژکتور سزاوار بالاترین نمره های ارزش و عملکرد از طرف ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در جهان امروز، تقریباً برای انجام هر فعالیتی، استفاده از ابزارهای تکنولوژیک لازم است. همان‌طور که می‌دانید ارتباطات یکی

بلندگو ستونی

بلندگوهای ستونی، بلندگوهایی مستطیل شکل‌اند که اغلب بر روی دیوار، ستون و یا گاهی روی سقف نصب می‌شوند. بلندگو ستونی در دو نوع عمده تولید

دوربین کنفرانسی سونی

کمپانی‌های مختلفی در زمینه طراحی و راه‌اندازی تجهیزات کنفرانسی فعالیت دارند. شرکت سونی، برندی معروف و معتبر بوده که در عرضه تجهیزات صوتی و تصویری

تجهیز سالن کنفرانس در مشهد

تجهیز سالن کنفرانس یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر سازمانی محسوب می‌شود؛ علت حساسیت این موضوع در این است که تمامی جلسات مهم، تصمیم‌گیری ها و

آشنایی با قیمت سیستم کنفرانس

موارد بسیاری را می‌توان نام برد که در بهبود کیفیت برگزاری جلسات، تاثیرگذار هستند. تجهیزات سالن کنفرانس مهم‌ترین موارد در بهبود کیفیت جلسات هستند؛ البته

مطالب سیستم کنفرانس

معرفی سیستم صوتی کنفرانس

با توجه به افزایش کاربرد تکنولوژی در جهان امروز، تقریباً برای انجام هر فعالیتی، استفاده از ابزارهای تکنولوژیک لازم است. همان‌طور که می‌دانید ارتباطات یکی

معرفی سیستم کنفرانس تصویری

سیستم کنفرانس متشکل از یک منبع تغذیه، واحد شرکت‌کننده، واحد ریاست جلسه، دوربین کنفرانس (در صورتی که سیستم دیجیتال باشد) و سایر تجیهزات ارتباطی دیگر

معرفی سیستم کنفرانس خارجی

در عصر حاضر به­ طور کلی همه چیز را می­توان وابسته به ارتباطات دانست. از طریق تلفن، پیام، نامه، ایمیل و… افراد در ارتباط با

دوربین کنفرانسی سونی

کمپانی‌های مختلفی در زمینه طراحی و راه‌اندازی تجهیزات کنفرانسی فعالیت دارند. شرکت سونی، برندی معروف و معتبر بوده که در عرضه تجهیزات صوتی و تصویری

مطالب ویدئو کنفرانس