معرفی-ابزار-برای-سفارش-سازی-دکمه-های-موس

۵ ابزار رایگان برای تغییر تنظیمات و سفارشی کردن دکمه های ماوس

تنظیم و برنامه ریزی دکمه های موس گیمینگ ، هر کاربر رایانه می داند که اقدامات پیش فرض دکمه های استاندارد موس برای انتخاب کلیک چپ ، کلیک راست برای نشان دادن منوی زمینه و چرخ برای پیمایش استفاده می شود. اکثر موس ها همچنین دارای یک دکمه سوم روی چرخ اسکرول هستند که در واقع عملکرد پیش فرض ندارد و بسته به نرم افزاری که استفاده می کنید می تواند اقدامات مختلفی را انجام دهد. به عنوان مثال ، دکمه میانی ماوس در Google Chrome می تواند برگه ها را ببندد ، پیوندها را در برگه های جدید باز کند و پیمایش خودکار را انجام دهد.

جدیدترین ماوس های گیمینگ

موس های گران قیمت یا برتر می توانند با ده دکمه یا بیشتر به بالا عرضه شوند. با استفاده از نرم افزاری که برای ماوس طراحی شده است ، می توانید دکمه ها را برای انجام چندین کار مختلف پیکربندی کنید. شرکتی که این نرم افزار را تولید می کند معمولاً از موسهایی که تولید می کند پشتیبانی خواهد کرد ، بنابراین نمی توانید از نرم افزار Logitech با موس Razer یا Corsair و غیره استفاده کنید.

در حالی که اکثر شرکت ها از موس های خود با نرم افزار پشتیبانی می کنند ، برخی از موس ها ژنریک تر هستند یا از سازنده ای تهیه می شوند که نرم افزار خود را ساخته نیست. در این صورت ، شما به روش دیگری برای تغییر و سفارشی کردن عملکردهای دکمه ماوس خود نیاز دارید زیرا ویندوز گزینه خاصی برای انجام آن ندارد. در اینجا ما ۵ روش را نشان می دهیم که چگونه می توانید اقدامات مختلف از پیش تعریف شده را به دکمه های ماوس اختصاص دهید.

۱. مدیرت ماوس (Mouse Manager)

اگر ماوس چهار یا پنج دکمه دارید ، Mouse Manager می تواند مفید واقع شود. این یک برنامه رایگان و ساده است که به شما امکان می دهد هر کلید یا ترکیبی را روی دکمه های چهارم و پنجم تنظیم کنید. Mouse Manager تعداد زیادی دستور یا عملکرد پیشرفته ندارد که بتوانید از بین آنها انتخاب کنید و استفاده از آن آسان است. دکمه های چهارم و پنجم ماوس در موس شما به عنوان دکمه های اضافی علاوه بر دکمه های چپ ، راست و وسط (چرخ پیمایش) طبقه بندی می شوند.

برای ایجاد نمایه جدید ، روی Add کلیک کنید و کلیدها ، متن یا ترکیب خود را در کادر وارد کنید ، میانبرهایی مانند Ctrl + V پشتیبانی می شوند. Mouse Manager از چندین پروفایل پشتیبانی می کند بنابراین می توانید در صورت تمایل از ترکیبات مختلف استفاده کنید ، فقط برای ایجاد نمایه دیگری Add را فشار دهید. از منوی نماد  موس مدیریت می توان به پروفایل ها دسترسی و انتخاب کرد.

کنترل دکمه X-Mouse 

X-Mouse Button Control احتمالاً شناخته شده ترین مورد در مورد ابزار سفارشی سازی دکمه ماوس در اینترنت است. این برنامه رایگان است ، دارای یک نسخه قابل حمل است و هیچ محدودیتی در عملکرد آن ندارد. می توانید برنامه های خاصی را اضافه کنید تا توسط X-Mouse Button Control و همچنین فرآیندهای باز شده و پنجره های باز کنترل شوند. سه دکمه اصلی ماوس به همراه دکمه های احتمالی چهار و پنج ، چرخ اسکرول و چرخش چپ / راست پشتیبانی می شوند.

اقدامات برای هر دکمه از کشویی انتخاب می شود و حدود ۱۰۰ عملکرد مختلف برای انتخاب وجود دارد. این اقدامات از مبادله یا غیرفعال کردن ساده دکمه های ماوس ، ضربه های شبیه سازی شده ، اعمال تنظیم / نگه داشتن دکمه ، دستکاری در پنجره ، دستورات Explorer ، تنظیمات ویندوز ، دستورات رسانه و مرورگر وب ، دکمه های چسبنده و کاهش سرعت مکان نما است. X-Mouse Button Control از حداکثر ۱۰ لایه پشتیبانی می کند که در اصل زیر پروفایل های مختلفی هستند که می توانید با هر پروفایل اصلی استفاده کنید.  این گزینه ها به شما امکان می دهد گزینه های متفرقه مانند پیمایش در پنجره های پس زمینه ، تغییر سرعت ماوس ، کلیدهای میانبر برای جابجایی بین لایه ها و غیره را پیکربندی کنید. کنترل دکمه X-Mouse برای کاربران بی تجربه کاملاً دلهره آور و پیچیده به نظر می رسد اما فقط کافی است روی چند دکمه کلیک کنید برای استفاده اساسی

نرم افزار HydraMouse : 

HydraMouse یک نرم افزار قدرتمند برای اختصاص اقدامات به دکمه های ماوس است. اگرچه HydraMouse یک نرم افزار مشترک است ، اما نسخه رایگان آن تقریباً کاملاً کاربردی است. تنها محدودیت عمده این است که شما نمی توانید پس از پایان ۳۰ روز دوره آزمایشی ، ورودی های جدیدی را به لیست برنامه ها اضافه کنید. اگرچه هنوز می توانید HydraMouse را خریداری کنید ، اما به نظر می رسد مدت هاست که توسعه برنامه کنار گذاشته شده است ، آخرین نسخه مربوط به سال ۲۰۱۱ است.

برخی از ۱۰۰+ اقدامات از پیش تعریف شده موجود در برنامه ، توانایی باز کردن پرونده ها / پوشه ها / برنامه ها ، دسترسی به پوشه های خاص مانند تصاویر من ، فشار دادن کلیدهای میانبر مانند کپی / چسباندن / برش / ذخیره ، شبیه سازی کلیک ماوس ، کلیدهای رسانه است برای پخش / مکث / توقف / کنترل میزان صدا ، و سایر اقدامات متفرقه برای باز کردن / بستن سینی CD ، به حداقل رساندن / به حداکثر رساندن پنجره و غیره.  لیست اقدامات کاملاً چشمگیر است. برای انجام یک بازنگری ساده از یک دکمه ماوس به دکمه دیگر ، تنها کاری که باید انجام دهید اینست که برنامه را از لیست انتخاب کنید ، روی جعبه ماشه ورودی کلیک کنید و دکمه مورد نظر را فشار دهید ، جعبه اقدام را کلیک کنید و دکمه را فشار دهید تا دوباره انجام شود ، سپس راه انداز / اقدام را تنظیم کنید. HydraMouse همچنین با ایجاد یک ویرایشگر ماکرو قدرتمند توالی های پیچیده ای از اقدامات را ایجاد می کند که می توانند با کلیک یک دکمه اجرا شوند.

نرم افزار Clicky Mouse

ClickyMouse مربوط به سال ۲۰۱۵ است و از آن زمان با نرم افزار دیگری به نام Macro Toolworks جایگزین شده است. یک نسخه رایگان از Macro Toolworks نیز وجود دارد ، اما ما متوجه شدیم که هنگام استفاده از دکمه های ماوس ، استفاده از ClickyMouse آسان تر و کمی قابل اطمینان تر است. اگر بخواهید کار ساده ای مانند غیرفعال کردن یا دکمه های مجدد ماوس را دوباره انجام دهید ، تنظیم این برنامه بیش از بقیه برنامه ها مشکل تر است.

علاوه بر تحریک ساده اقدامات با کلیک طبیعی دکمه ماوس ، می توانید رویدادهای دیگر ماوس مانند دو بار کلیک ، پایین نگه داشتن دکمه ماوس ، تکان دادن ماوس به صورت افقی یا عمودی ، پیمایش چرخ ماوس به جلو یا عقب و حرکت مکان نما را نیز تحریک کنید. به لبه یا گوشه های صفحه بروید. ClickyMouse از پنج دکمه استاندارد ماوس در چپ ، وسط ، راست ، X1 و X2 پشتیبانی می کند.  برای اختصاص دادن یک دکمه ماوس ، ابتدا باید یک ماکرو ساده ایجاد کنید. Add Macro را فشار دهید ، به برگه Macro Triggers بروید ، رویدادی مانند “کلیک دکمه ماوس” و کدام دکمه رویداد را از لیست کشویی انتخاب کنید. سپس به تب Macro Text بروید ، بر روی Add CMD کلیک کرده و دستور Button Down and Button Up را اضافه کنید. اگر مدتی برای یادگیری نحوه کار آن صرف کنید ، ClickyMouse می تواند برخی از دستورات و عملکردهای کاملا پیچیده و پیشرفته را با ماوس انجام دهد.

با AutoHotKey دکمه های ماوس را دوباره تنظیم کنید

اگر نیازهای شما کاملاً ساده است و فقط می خواهید یک دکمه ماوس را روی دکمه دیگر تغییر دهید ، یک دکمه ماوس را غیرفعال کنید یا چرخ پیمایش را غیرفعال کنید ، AutoHotKey به راحتی از پس این کار بر می آید. AutoHotKey یک ابزار کاربر نهایی نیست اما یک زبان اسکریپت نویسی است و تعامل با ماوس و صفحه کلید یکی از ویژگی های آن است. ابتدا AutoHotKey را بارگیری کرده و آن را نصب کنید. روی دسک تاپ کلیک راست کرده و گزینه New> “AutoHotKey Script” را انتخاب کنید. به اسکریپت نام دهید اما اطمینان حاصل کنید که پسوند آن به صورت “.ahk” باقی بماند روی پرونده جدید کلیک راست کرده و “ویرایش اسکریپت” را انتخاب کنید تا اسکریپت در Notepad باز شود.

در AutoHotKey اقدامات LButton ، RButton ، MButton ، XButton1 و XButton2 نامگذاری شده اند. دکمه های X اگر موس شما آن را داشته باشد به عنوان دکمه های چهارم و پنجم ماوس طبقه بندی می شوند. چرخ ماوس با WheelUp ، WheelDown ، WheelLeft و WheelRight پشتیبانی می شود (عملکرد چپ و راست تضمین نمی شود).

نحو استفاده در اسکریپت :

 در یک خط جدید ، دکمه ماوس / عملکرد پیمایشی را که می خواهید تغییر دهید تایپ کنید ، دو نقطه را اضافه کرده و سپس اقدام جدیدی را که می خواهید به دکمه بدهید ، تایپ کنید. برای غیرفعال کردن دکمه از Return بعد از دو نقطه استفاده کنید. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

MButton :: RButton – باعث می شود دکمه میانی ماوس اعمال کلیک راست را انجام دهد.

RButton :: LButton – باعث می شود دکمه سمت راست کلیک چپ را انجام دهد.

WheelUp :: WheelDown – پیمایش به بالا در عوض پیمایش به پایین خواهد بود.

WheelDown :: WheelUp – آیا نقطه مقابل است. برای احترام به چرخ اسکرول از این و بالاتر با هم استفاده کنید.

XButton1 :: RButton – چهارمین دکمه ماوس یک کلیک راست را انجام می دهد.

XButton2 :: Return – دکمه پنجم را غیرفعال می کند. RButton :: Return – دکمه سمت راست ماوس را غیرفعال می کند.

پس از اتمام پرونده ، آن را ذخیره کنید و سپس روی آن دوبار کلیک کنید تا اسکریپت اجرا شود. اسکریپت در حال اجرا با یک نماد سبز در سینی سیستم قرار دارد ، می توانید روی آن کلیک راست کرده و اسکریپت را به حالت تعلیق درآورید (اقدامات سفارشی ماوس را متوقف کنید) ، پس از تغییر ، اسکریپت را بارگیری مجدد کنید ، اسکریپت را ویرایش کنید یا از آن خارج شوید. اگر دکمه سمت راست ماوس را در اسکریپت خود غیرفعال کنید ، با نگه داشتن Shift هنگام کلیک راست ، می توانید به همه منوهای زمینه دسترسی داشته باشید. از AutoHotKey می توان به روش های پیشرفته تری مانند نگاشت کلیدهای صفحه کلید یا میانبرهای دکمه های ماوس ، راه اندازی برنامه ها / ماکروها با یک کلیک ماوس و حتی اختصاص اعمال دکمه های سفارشی ماوس به برنامه های خاص استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر راهنمای AutoHotKey را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

آشنایی با قیمت سیستم کنفرانس

موارد بسیاری را می‌توان نام برد که در بهبود کیفیت برگزاری جلسات، تاثیرگذار هستند. تجهیزات سالن کنفرانس مهم‌ترین موارد در بهبود کیفیت جلسات هستند؛ البته

معرفی تجهیزات ویدئو کنفرانس

امروزه استفاده از تجهیزات یا دستگاه ویدئو کنفرانس تنها راه حل برگزاری جلسات از راه دور همراه با صرفه جویی در هزینه ها و زمان

معرفی انواع اسپیلتر

پیشرفت تکنولوژی سبب ایجاد سخت افزارهای مختلفی برای سهولت در انجام کارها و بهبود کیفیت فعالیت­ ها شده است. یک نمونه از این سخت افزارها

مطالب سیستم کنفرانس

بهترین وب کم برای اتاق کنفرانس

ویدئو کنفرانس جزو آن دسته از تجهیزاتی است که به برقراری ارتباط زنده صوتی و تصویری بین نقاط مختلف جهان کمک می‌کند. درواقع ویدئو کنفرانس

سیستم تصویر برداری اتوترکینگ

برخی از دوربین های پیشرفته اتوترکینگ می توانند عملکرد ردیابی خودکار در محیط های شما انجام دهند  ، بنابراین معمولاً دوربین اتوترکینگ “هوشمند” نامیده می

دوربین کنفرانسی سونی

کمپانی‌های مختلفی در زمینه طراحی و راه‌اندازی تجهیزات کنفرانسی فعالیت دارند. شرکت سونی، برندی معروف و معتبر بوده که در عرضه تجهیزات صوتی و تصویری

معرفی سیستم کنفرانس تصویری

سیستم کنفرانس متشکل از یک منبع تغذیه، واحد شرکت‌کننده، واحد ریاست جلسه، دوربین کنفرانس (در صورتی که سیستم دیجیتال باشد) و سایر تجیهزات ارتباطی دیگر

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان