نصب و راه اندازی کیت هوشمند بسیار ساده است، اما افرادی که آشنایی نسبی با این ابزار ندارند ممکن است برای استفاده از آن دچار مشکل شوند، در این نوشته قدم به قدم راه اندازی و کالیبره کردن کیت هوشمند را توضیح میدهم. فرض من بر این است که شما پروژکتور و وایت برد خود را به درستی نصب کرده اید و نمایش تصویر از طریق پروژکتور بدون اشکال انجام میشود.  راه اندازی کیت های هوشمند اپتیک با برندهای مختلف معمولا شبیه به هم است در اینجا من نحوه کار با کیت ونتک را توضیح میدهم. در ابتدا بدانید کیت باید در محلی ثابت باشد و حرکت نکند، از این رو استفاده از پایه آن که قابلیت پیچ شدن به سطوح مختلف را دارد لازم است. فاصله کیت از تخته ( یا هر سطحی که میخواهیم لمسی شود ) باید ۲ تا ۳ متر باشد تا تمام صفحه را پوشش دهد.

بعد از اینکه جای مناسبی برای کیت پیدا کردید باید درایور آن را روی ویندوز نصب کنید.  سی دی درایور را درون درایو لیزری قرار دهید و مراحل نصب را به همان شکل پیش فرض جلو ببرید. ( نیاز به تغییر هیچ مولفه ای در طول نصب نیست ) بعد از نصب درایور آیکونی روی دسکتاپ نمایان میشود با نام Vantek Server . شکل این آیکون را در زیر میبینید. بر روی آن کلیک کنید :

ونتک سرور

این نرم افزار بعد از اجرا به قسمت گوشه سمت راست ویندوز میرود. ( در عکس مشخص است )

اجرای نرم افزار ونتک سرور

آیکونی که در تصویر نمایش داده شده سیاه و سفید است، تنها در صورتی که کیت به درستی با کابل USB به کیس وصل باشد آیکون آن رنگی میشود. کابل USB همراه با کیت هوشمند ونتک عرضه میشود، تصویر آن را در زیر میبینید. بخش سمت چپ ( نوع B ) را باید به پشت کیت و سمت راست ( نوع A ) را به پورت های USB پشت کیس وصل کنید.

کابل یو اس بی ونتک

بعد از اینکه کابل USB را به درستی وصل کردید، کیت را با دکمه قرمز پشت آن روشن کنید و نرم افزار ونتک سرور را اجرا کنید. تا الان ۹۰ درصد کار انجام شده، تنها کافیست کیت را روی سطحی که میخواهید با آن کار کنید کالیبره کنید. برای اینکار روی آیکون نرم افزار Vantek Server  که گوشه سمت راست ویندوز قرار دارد کلیک راست کرده و Calibration را انتخاب کنید :

کالیبره کردن کیت هوشمند

بعد از اینکه روی Calibration کلیک کردید تصویر زیر بر روی مانیتور و وایت برد نمایش داده میشود. وقتی کیت را روشن میکنید یک نور قرمز رنگ از خود ساطع میکند. در این مرحله باید این نور قرمز روی مرکز دایره نشان داده شده بر روی وایت برد قرار گیرد. یعنی باید طوری آن را تنظیم کنید که در آن حالت ثابت باشد. البته اندکی خطا و عدم تقارن مشکلی ایجاد نمیکند. بعد از این کار باید در محیط کاپیوتر روی دکمه OK پایین سمت راست کلیک کنید.

کیت هوشمند ونتک

بعد از کلیک بر روی OK نقاط کالیبره به نوبت ظاهر میشوند. باید توسط قلم نقاط مشخص شده را بر روی وایت برد را کلیک کنید. نقاط به دنبال هم پس از کلیک بر روی نقطه قبلی پدیدار میشوند. دقت کنید دقیقا در مرکزی نقاط کالیبره قلم را فشار دهید. این کار باعث افزایش دقت عملکرد کیت هنگام کار میشود. دقت کنید که قلم باطری داشته باشد.

در تصویر اولین نقطه کالیبره را میبینید :

نقاط کالیبره کیت ونتک

بعد از اینکه ۶ نقطه را مشخص کردید به تصویر به محیط ویندوز برگشته و میتوانید با قلم روی سطحی که کالیبره کرده اید کار کنید . برای اهداف آموزشی از نرم افزار قدرتمند Vantek Note استفاده کنید.