lamp-projector

راهنمایی در مورد لامپ پروژکتورها

لامپ پروژکتور که با نام bulb نیز شناخته می شود، یک قطعه قابل تعویض است که بر اساس مدت زمان عمر لامپ که معمولا بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ ساعت می باشد، نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. محاسبه هزینه های نگهداری پروژکتور با تخمین عمر لامپ آن بسیار آسان می باشد. بسته به اینکه از لامپ های وات کم یا وات بالا استفاده کنید، قیمت لامپ های پروژکتور معمولا بالاست. بر اساس میزان برقی که لامپ شما استفاده می کند می کند می توانید عمر آن را کم یا زیاد کنید.

 لامپ ویدئو پروژکتورها باید در مکانی خشک، خنک و عاری از گرد و خاک نگهداری شوند تا عمر آنها حداکثر شده و هزینه های راه اندازی کاهش پیدا کنند. یکی از کارهای ابتدایی این است که از یک فن خنک کننده با قدرت مناسب پس از خاموش کردن پروژکتور استفاده کنید تا بصورت کامل خنک شود. همیشه بخاطر داشته باشید که مسدود شدن جریان هوا در اطراف پروژکتور یا لامپ، ممکن است باعث سوختن آن و یا حتی اتفاقات بدتری شود.

روشنایی لامپ برای کیفیت تصاویر ضروری است، بنابراین باید تمام اقدامات لازم را انجام دهید تا عمر لامپ را به حداکثر خود برسانید. ممکن است در اواخر عمر لامپ تصاویر به طرز محسوسی تاریک تر شوند.

 بطور کلی دو نوع لامپ در پروژکتورها رایج می باشند: لامپ هالید فلزی و هالوژن که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. لامپ هالید فلزی بهتر بوده و برای پروژکتورهای متوسط تا حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از نقاط ضعف این نوع لامپ ها، کاهش روشنایی آنها پس از استفاده می باشد، به گونه ای که لامپ های هالوژنی پس از ۴۰ تا ۷۰ ساعت و لامپ های هالید فلزی ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ ساعت روشنایی خود را حفظ می کنند. برخی از این لامپ ها تا ۴۰۰۰ ساعت نیز قادر هستند روشنایی خود را حفظ کنند. لامپ های هالوژن زرد هستند که در مقایسه با نور سفید لامپ های هالید فلزی نقطه ضعف بزرگی دارند.

 تکنولوژی لامپ پروژکتور

کارایی فوق العاده بالا – UHP

نمایش با کیفیت رنگ ها و عمر لامپ بالای ۱۰۰۰۰ ساعت چیزی است که در تکنولوژی UHP خواهید دید. این تکنولوژی از تخلیه الکتریکی بین الکترودها در یک محفظه با بخار جیوه با فشار بالا استفاده می کند.

 تکنولوژی قوس زنونی

این تکنولوژی برای پروژکتور های فیلم بسیار رایج می باشد و همچنین به UHP نیز شباهت دارد. قوس زنونی در سینماهای IMAX که نیاز به ابعاد بزرگ تصویر با روشنایی بسیار بالا می باشد استفاده می شود. بجای استفاده از جیوه، در این تکنولوژی از گاز زنون بین دو الکترود در محفظه با فشار ۳۰۰ اتمسفر استفاده می شود.

 تکنولوژی NSH

این تکنولوژی برای پروژکتورهای سینمای خانگی و کسب و کار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و مشکلاتی نظیر پرش تصویر را ندارند. لامپ فرا بنفش در این پروژکتورها یک روشنایی یکنواخت را ارائه می دهند و همچنین تا ۶۰۰۰ ساعت عمر می کنند.

 تکنولوژی P-VIP

این لامپ ها در واقع نوعی لامپ هالید فلزی می باشند که از روشنایی بسیار بالایی برخورداند و همچنین عمر بلایی نیز دارند و بیشتر برای پروژکتورهای مخصوص نمایش ویدئوها مورد استفاده قرار می گیرند.

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »