Photography-Projectors

راهنمای خرید پروژکتور عکاسی

چند روز پیش با همکارم در بخش فروش در مورد نسل جدید خریداران ویدئو پروژکتور صحبت میکردم، هر دوی ما روی این موضوع اتفاق نظر داشتیم که این روزها خریداران پروژکتور با مصرف خانگی و تجاری در ایران روز به روز در حال افزایش است، در واقع اگر تا چند سال پیش استفاده از ویدئو پروژکتور فقط مخصوص مصارف آموزشی بود این روزها به جز مدیران مراکز آموزشی و معلمان، مردم از همه طیف های جامعه به استفاده از پروژکتور روی خوش نشان میدهند.

در میان صحبت های همکارم متوجه این موضوع شدم که تعدادی از مشتریان به دنبال خرید “پروژکتور عکاسی” هستند. ابتدا کمی تعجب کردم اما بعد از کمی تحقیق متوجه شدم منظور پروژکتور عکاسی ویدئو پروژکتوری است که عکاسان برای نمایش نمونه کارهای خود به مشتریان و اغلب با هدف تجاری استفاده میشوند.

photos-projector-photography-1

بنظرم استفاده از پروژکتور به منظور نمایش آثار هنری یک عکاس بسیار جالب توجه خواهد بود، از این رو تصمیم گرفتم این نوشته رو به و راهنماییِ عکاسان برای خرید پروژکتور عکاسی اختصاص بدم ( هرچند که هنوز متوجه نشدم چرا با عنوان پروژکتور عکاسی معروف شده .  همه ما میدانیم که یک تصویر بزرگ و واضح نه فقط  می تواند در نمایش کارهایتان به شما یاری برساند، بلکه می تواند به فروش آن ها نیز کمک کند. ما این راهنمای خرید را به طور مشخص برای عکاسانی که می خواهند تصاویر ارسال شده ی آن ها با ذهن خلاقشان همخوانی داشته باشد آماده کردیم.

 چیزهایی که یک عکاس باید پیش از خرید پروژکتور بداند :

  • مبانی اصلی پروژکتور: روشنایی، کنتراست، رزولوشن
  • استفاده در سفر: پروژکتور مورد نظر چقدر قابل حمل است، و راه اندازی آن به آسانی صورت میگیرد یا خیر ؟
  • نکاتی برای رنگ پروژکتور: کدام پروژکتور بهترین رنگ را نمایش می دهند؟
  • اتصالات : کدام قابلیت اتصال بیشتر به درد برنامه های عکاسی می خورد؟
  •  بودجه ی : بهترین پروژکتور را با توجه به مبلغ پرداختی خود خریداری کنید.

 مبانی پروژکتور برای عکاس ها

روشنایی، کنتراست و رزولوشن! مشخصات اساسی پروژکتور پیچیده نیست. قبل از اقدام برای خرید پروژکتور باید در مورد هر کدام از آن ها کمی اطلاعات بدست بیاورید. به چند نکته ی نیز توجه کنید.

 روشنایی پروژکتور

روشنایی با انسی لومن محاسبه می شود. به عبارت ساده تر، لومن بیشتر معادل روشنایی بیشتر می باشد. میزان روشنایی که نیاز دارید به چند عامل بستگی دارد.

 تعداد مخاطبان شما

  • مخاطبان بیشتر به تصاویر بزرگتری نیاز دارند، که در نتیجه باید پروژکتور با روشنایی بالاتری داشته باشید. نباید در مورد میزان لومن اشتباه کنید، مخصوصا که امروزه پروژکتورهای با لومن بالا از همیشه ارزان تر هستند.

 مقدار روشنایی محیطی که تصاویر را انجا به نمایش خواهید گذاشت

  • اگر با پروژکتور خود در حلسات مشتریهای زیادی حضور پیدا می کنید، باید فرض کنید که همیشه مقدار بسیاری نور محیطی وجود خواهد داشت و باید پروژکتور با روشنایی بالاتری خریداری کنید. اگر پروژکتور شما در یک مکان بدون نور ( یا حداقل کم نور ) قرار خواهد گرفت، هر پروژکتوری می تواند نیاز شما را برطرف کند.

 نسبت کنتراست در پروژکتورها

نسبت کنتراست به تفاوت بین تاریک ترین نقطه ی سیاه و روشن ترین نقطه ی سفید در یک تصویر اشاره می کند. یک پروژکتور با نسبت کنتراست ۱۰۰۰۰:۱ لزوما ۵ برابر بهتر از یک پروژکتور با نسبت کنتراست ۲۰۰۰:۱ نیست. نسبت کنتراست این موضوع را تبیین نمی کند که چگونه پروژکتور تمامی سایه های خاکستری را در بین تاریک ترین نقاط سیاه و روشن ترین نقاط سفید نمایش می دهد. اگر پروژکتور نمی تواند آن سایه های خاکستری را نمایش دهد، قسمت هایی از تصویر خراب خواهد شد و در صفحات نمایش بزرگ آن نقاط پیکسلاریزه خواهند شد.

 خوب چگونه می توانیم بگوییم که کدام پروژکتورها آن محدوده ی میانی را به بهترین شکل نمایش می دهند؟ دنبال پروژکتورهایی با تنظیمات کنترل رنگ بیشتر بگردید. تکنولوژی پردازش رنگ های متعدد مانند حالت های BrilliantColor و sRGB به شما کمک خواهند کرد تا تصاویر نمایش داده شده توسط پروژکتور را به شکل دلخواه خود درآورید. همچنین جهت مشورت در این زمینه با بخش فروش کامپیوتر صدرا تماس بگیرید. کارشناسان ما کارکرد مدل های بسیار زیاد از برندهای مختلف پروژکتور را دیده اند. از این رو میتوانند راهنمایی مناسبی در این زمینه بکنند.

 نکته : در واقعیت شما نخواهید توانست تفاوت آشکاری بین یک پروژکتور با نسبت کنتراست ۱۰۰۰۰۰۰:۱ با پروژکتور دیگر ۵۰۰۰۰۰:۱ را پیدا کنید، تا وقتی که آن ها را در یک محیط کاملا تاریک مقایسه نکرده باشید. در موقعیت های طبیعی روزانه که همراه با نور محیطی است، حتی تفاوت بین یک نسبت کنتراست ۲۰۰۰:۱ و ۱۰۰۰۰:۱ می تواند بی اهمیت باشد. در واقع، یک پروژکتور که برای نمایش عکس های حرفه ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت باید حداقل نسبت کنتراست معادل ۵۰۰۰:۱ را داشته باشد.

 رزولوشن مناسب

رزولوشن در اصل تعداد پیکسل هایی است که یک تصویر را می سازند. پیکسل های بیشتر، معادل جزدیات بیشتر در تصویر ارسال شده ی شما خواهد بود. با وجود بعضی دوربین های دیجیتال SLR که عکس هایی با کیفیت ۲۴ مگاپیکسل می گیرند، ما شدیدا توصیه می کنیم که روی یک پروژکتور HD سرمایه گذاری کنید. خبر خوب این است که این پروژکتورهای در سال های اخیر افت قیمت زیادی داشته اند. اما با این حال اگر بودجه شما به خرید یک پروژکتور HD نمیرسد. رزولوشن محبوب ۱۰۲۴ در ۷۶۸ را امتحان کنید.

 استفاده از پروژکتور در حال جا به جایی و سفر

تا همین ۱۰ سال پیش واژه ی قابل حمل فقط در مورد بعضی پروژکتورهای انگشت شمار صدق می کرد. امروزه، تقریبا تمامی تولید کننده ها مدل های کوچکتری تولید می کنند که راحت بتوانید آن ها را حمل کنید.

 ما پیشنهاد می کنیم که یک مدل زیر ۳٫۵ کیلوگرم را خریداری کنید. پیشرفتهای گسترده ای در روشنایی و امکانات این پروژکتورهای کوچک به وقوع پیوسته است. توجه داشته باشید برای استفاده یک عکاس نیاز است پروژکتور به مکان های مختلف برده شده و برای افراد مختلف نمایش داشته باشد. از این روز یک پروژکتور سبک و تقریبا هم وزن یک لپ تاپ بسیار کاربردی تر است.

 رنگ تصاویر در پروژکتورهای کدام تکنولوژی بهتر است ؟ LCD ، DLP ، LCoS

در سال های گذشته، انتخاب محبوب برای نمایش رنگ های دقیق تر LCD بوده است. هر چند، تکنولوژی DLP در طول ۵ سال اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است، مخصوصا با موفقیت تکنولوژی BrilliantColor، که شامل یک چرخ رنگ گسترش یافته با رنگ های CMY در کنار RGB می باشد.

هنوز، تکنولوژی  LCDبه طور کلی دقیق ترین رنگ ها را نمایش می دهد. پروژکتورهای DLP تصاویر نسبتا نرم تری را ایجاد می کنند، با رنگ های غنی تر و نقاط سیاه عمیق تر. تصاویر LCD ، با رنگ پوست طبیعی و رنگ های سبز، آبی و نسبتا زرد صحیح تر طبیعی تر به نظر می آید. البته برند NEC بین همه پروژکتور ها متفاوت است. کیفیت تصویر آن به قدری بالاست که هیچ پروژکتور LCD نیز قابل رقابت با آن نیست.  بازیگر جدید بازی پروژکتورها LCos است. به یاد بیاورید، LCD یک تکنولوژی انتقال دهنده است در حالی که DLP منعکس کننده می باشد. LCos، در توضیح بسیار ساده، ترکیبی از این دو است، یک پنل LCD روی یک آینه.

 مقدار پیکسل ها در مقایسه با LCD یا DLP محدودیت کمتری دارد زیرا قطعات الکترونیکی می توانند به جای قرار گرفتن در کنار پیکسل ها در زیر آن ها قرار بگیرند. این تراکم بالای پیکسل به معنی رزولوشن بالا می باشد. این مزیت باعث می شود تا این تکنولوژی مشکلات موجود در LCD ها و DLP ها را نداشته باشد و در تصاویر متحرک کیفیت بالاتری را ارائه نماید. به خاطر این موضوع، بسیاری از بینندگان می گویند که این تکنولوژی بهترین تصاویر را برای تماشای فیلم ایجاد می کند. در پروژکتورهای Canon و سونی می توانید دنبال این تکنولوژی بگردید.

اتصالات پروژکتور عکاسی

بسیاری از عکاس ها لپ تاپ خود را به پروژکتور متصل خواهند کرد. دسته ی در حال افزایشی از لپ تاپ ها امروزه از طریق پورت HDMI خروی می دهند. این روش بسیار خوبی برای انتقال عکس ها به پروژکتور میباشد. از پورت HDMI همچنین می توان برای انتقال مطالب HD مانند ویدئوها و فیلم ها برای نمایش در پروژکتور استفاده کنید.

photos-projector-photography-2

هرچند همه ی لپ تاپ های خروجی HDMI ندارند. مدل های قدیمی تر ممکن است فقط پورت VGA (آنالوگ) و یک پورت DVI (دیجیتال) داشته باشند. ما شدیدا پیشنهاد می کنیم که یک کابل VGA با کیفیت خریداری کنید، حتی اگر لپ تاپ شما یک پورت DVI یا HDMI دارد. در حال حاضر، اتصال های VGA در همه جا وجود دارند. داشتن یک کابل خوب به این معنی است که همیشه یک طرح جایگزین برای ارائه ی مطالب داشته باشید.

امکانات معروف پروژکتورها برای عکاسان

تغییر لنز و قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش دو امکانی هستند که به پروسه ی نصب و راه اندازی پروژکتور کمک می کنند.

قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر به کاربران اجازه می دهد تا  زمانی که محل قرارگیری پروژکتور مناسب نیست و تصویر روی صفحه ی نمایش مربع نمی باشد تصاویری مربع داشته باشند. این یک پروسه ی دیجیتال است، بنابراین با استفاده از این ویژگی ممکن است کمی کیفیت تصویر کاهش پیدا کند. قابلیت اصلاح زاویه ی نمایش تصویر خیلی ایده آل نیست، و برای استفاده در مواقعی که پروزکتور در مکان های مختلفی نصب خواهد شد طراحی شده است. نباید از آن در پروژکتورهایی که به صورت دائمی نصب شده اند استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قابلیت اصلاح زاویه نماش یا Keystone Correction میتوانید این مطلب را مطالعه کنید.

 قابلیت تغییر لنز کاربران را قادر می کند تا موقعیت لنز را در داخل بدنه ی پروژکتور به صورت فیزیکی تغییر دهند. تصویر می تواند پایین تر یا بالاتر یا در چپ و راست قرار بگیرد، و انعطاف پذیری بیشتری را در اختیاز شما قرار خواهد داد.

 مزایای پروژکتور ها در مقایسه با نمایشگرهای LCD یا پلاسما

  • پروژکتورها قابل حمل هستند. شما می توانید تصاویر را وارد فضاهای خانگی مشتریان خود کرده و به مشتریان خود نشان دهید که آن پرتره ی قاب شده در بالای شومینه ی آن ها چقدر شگفت انگیز دیده خواهد شد.
  • پروژکتورها تجربه ای مشابه سینماها ایجاد می کنند. مشتریان خود را تماشا کنید که احساس ستاره ی فیلم بودن به آن ها دست خواهد داد.
  • هزینه ی آن ها در مقایسه با تلویزیون های LCD و پلاسما کمتر است وقتی بحث هزینه بر اینچ مطرح می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

معرفی تجهیزات ویدئو کنفرانس

امروزه استفاده از تجهیزات یا دستگاه ویدئو کنفرانس تنها راه حل برگزاری جلسات از راه دور همراه با صرفه جویی در هزینه ها و زمان

معرفی سیستم کنفرانس C&D

در سال‌های اخیر به‌دلیل پیشرفت کسب و کار‌ها و گسترش سازمان‌ها، استفاده از سیستم کنفرانس در سازمان‌های خصوصی افزایش یافته و شیوع بیماری کووید-۱۹ این

جوستیک چیست؟

به‌دنبال پیشرفت فناوری و تکنولوژی، وسایل مکانیکی بسیاری با هدف بهبود عملکرد سخت‌افزارها و نرم‌افزار‌ها طراحی و تولید شده‌اند. جوی استیک ها نمونه‌ای از این

کارت کپچر

کارت کپچر چیست ؟  کارت کپچر که با نام هایی مانند ویدیو کپچر ، کپچر کارت یا Video Capture Card هم نامیده می شود، به

مطالب سیستم کنفرانس

معرفی سیستم کنفرانس چرمن

در سالن‌های کنفرانس پیوسته شاهد تبادل نظر میان مدیران و کارمندان و در نهایت تصمیم‌گیری‌های بسیار مهم هستیم. از این جهت طراحی و تجهیز سالن

اسپیکرفون چیست ؟

با توجه به شرایط پیش آمده و شیوع ویروس کرونا، افراد نسبت به قبل، زمان بیشتری را در خانه سپری می­کنند. همچنین اساتید، معلمان، مدیران

سیستم ترجمه همزمان (تورگاید)

تجهیزات ترجمه و مترجم همزمان ، تورگاید (راهنمای تور) از جمله تجهیزات کنفرانسی می باشد که بعنوان سیستم ترجمه همزمان در سالن های کنفرانس و

مطالب ویدئو کنفرانس