projector_buying_guide_2016_700

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور – قابلیت های کلیدی

وقتی که لیست کوتاه پروژکتور های تان را تهیه کردید، می توانید انتخاب های خود را با استفاده از مشخصات شرکت سازنده و در نظر گرفتن مواردی که در ادامه ذکر می شود، محدود تر کنید. بعضی قابلیت های کلیدیِ پروژکتور ها برای خریداران نامفهوم است در این نوشته توضیحی پیرامون این موارد داده ام تا خریداران پروژکتور با چشمی بازتر دست به انتخاب بزنند.

 لنز زوم :  لنز زوم پروژکتور به شما امکان تنظیم اندازه ی صفحه ی تصویر دهی شده را بدون جابجایی فیزیکی پروژکتور به شما می دهد. خیلی از پروژکتور های قابل حمل دارای لنز های زوم با رنج محدود هستند و بسیاری نیز اصلا قابلیت زوم را ندارند. یک پروژکتور با زوم ۱.۲:۱ فقط به شما امکان تنظیم ۲۰ درصدی تصویر را می دهد ممکن است بتوانید بعضی مواقع پروژکتور را کمی جابجا کنید و تنظیم مناسب را بدست آورید. اگر شما یک سایز صفحه ثابت را دارید که می خواهید آن را پر کنید، حتی یک زوم با رنج محدود نیز تنظیم اندازه ی تصویر با صفحه را آسان تر می کند. اگر قصد دارید در محیط های مختلف کار تصویر دهی را انجام دهید، شاید لازم باشد برای پروژکتوری با رنج زوم بیشتر سرمایه گذاری کنید که به شما در قرار گیری دستگاه انعطاف بیشتری می دهد. لنز های زوم دارای رنجی بین ۱.۱:۱ تا ۲.۰:۱ و بیشتر هستند. هر چقدر که عدد بیشتر می شود، رنج زوم بالاتر می رود.

 اصلاح زاویه نمایش تصاویر ( Keystone Correction ) : علاوه بر قابلیت لنز زوم، کاربران موبایل باید مزیت های اصلاح زاویه عمودی نمایش تصویر را در نظر بگیرند. وقتی شما یک تصویر را از هر زاویه ای غیر از مستقیم نسبت به سطح تصویر دهی، ارسال می کنید، نتیجه تصویری می شود که کاملا چهارگوش نیست و بیشتر ذوزنقه ای نمایش داده می شود. بیشتر پروژکتور ها دارای ویژگی به نام اصلاح زاویه عمودی نمایش تصویر هستند که اثر ذوزنقه ای را که بر اثر کج شدن پروژکتور ایجاد می شود را اصلاح می کند. بقیه یک گام جلوتر می روند و یک اصلاح اضافی برای زاویه افقی نمایش تصویر ارایه کرده اند که وقتی اتفاق می افتد که شما از دو طرف صفحه تصویر دهی کنید. به یاد داشته باشید که اعمال اصلاح زاویه نمایش تصویر باعث از دست رفتن جزئیات و شارپ بودن تصویر می شود اما زمانی که چاره ای وجود ندارد، چهارگوش بودن تصویر ارزش بیشتری نسبت به کاهش کیفیت دارد.

 کنتراست : کنتراست نرخی بین روشن ترین و تاریک ترین ناحیه ی تصویر است. نرخ کنتراست یک پروژکتور نمایان گر ماکزیمم اختلاف بین رنگ سیاه و سفید است که از لحاظ تئوری و در شرایط ایده آل بدست آمده و ممکن است واقعا آن چیزی که شما روی صفحه می بینید را منعکس نکند. این موضوع بیشتر واقعیت خواهد داشت اگر شما دو پروژکتور با کنتراست ۴۰۰:۱ و ۱۵۰۰:۱ و فاکتور های مشابه دیگر را در اتاق هایی با نور متوسط و کم امتحان کنید چرا که تصاویر یکسان خواهند بود. اگر شما پروژکتورتان را در یک اتاق با نور محیطی تقریبا زیاد استفاده می کنید، لومن خروجی ( روشنایی پروژکتور ) بیشتر از کنتراست مهم خواهد بود. اگرچه در یک اتاق تاریک، کنتراست برای نمایش دقیق تر گرافیک ها و ویدیو ها مهم تر خواهد بود.

 ورودی و خروجی های ویدئویی : بیشتر پروژکتور های تجاری سیگنال های ترکیبی ویدئویی، S-video و computer/RGB را به عنوان ۳ نوع انتقال سیگنال قبول می کنند. همچنین بیشتر پروژکتور ها کامپوننت ویدیو  YpbPr/YCbCr را شناسایی می کنند. اگرچه تنها دو استاندارد دیجیتال شناخته شده به نام DVI و HDMI وجود دارد. خیلی از کامپیوتر ها خروجی DVI و HDMI را نیز ارایه می کنند که به کاربران امکان نگهداری سیگنال در دامنه ی دیجیتال را می دهد و تبدیل های آنالوگ به دیجیتال را حذف می کنند. اگر به بهینه کردن عملکرد ویدئو علاقه مند هستید و یک منبع ویدئو دارید که خروجی DVI و HDMI را ارایه می کند، در لیست تان بررسی کنید و ببینید کدام پروژکتور ها دارای ورودی دیجیتال هستند. در قسمت توضیحات ممکن است HDMI، DVI-I یا DVI-D نوشته شده باشد.

 پورت های چند تایی VGA : اگر می خواهید چندین کامپیوتر یا منبع ویدئو را به طور همزمان به پروژکتو متصل کنید نیاز به پورت های ورودی چند تایی نیاز دارید. برای مثال شما ممکن است بخواهید یک نوت بوک و یک کامپیوتر دسکتاپ را متصل کنید تا از دو ارائه ی پشت سر هم یا ۲ ارائه دهنده ی مختلف استفاده کنید. اگر پروژکتور شما فقط یک ورودی کامپیوتر داشته باشد شما باید در حین ارایه نوت بوک را قطع کنید و کامپیوتر دسکتاپ را متصل کنید. بررسی کنید تا مطمئن شوید پروژکتور مورد نظرتان به تعداد کافی جای اتصال برای پشتیبانی از نوع استفاده ی شما داشته باشد.

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »