environmental-condition-mount-projector

شرایط محیطی نصب پروژکتور

پیش از این در نوشته ای نحوه نصب اتصالات و راه اندازی پروژکتور را توضیح دادم، همانطور که آن زمان قولش را داده بودم اینبار راهنمای انتخاب محیط و نصب پروژکتور با توجه به اندازه صفحه نمایش را موضوع نوشته خود قرار دارم. ابتدا به بعضی شرایط عمومی محیط اشاره ای گذرا کرده و سپس محیط مناسب نصب برای چند مدل محبوب پروژکتور را توضیح میدهم.

اگر سابقه استفاده از پروژکتور را داشته باشید احتمالا میدانید حساس ترین بخش پروژکتور که معمولا اولین قسمتی از دستگاه است که مستهلک میشود لامپ آن است. معمولا عمر لامپ پروژکتور را همتراز با عمر کل دستگاه به حساب می آورند. تولید کننده های پروژکتور نیز معمولا مانور تبلیغاتی زیادی روی عمر لامپ پروژکتور خود میدهند. دلیل اصلی خرابی لامپ پروژکتور دمای زیاد آن هنگام کار است، به خصوص زمانیکه در ساعت های متمادی مورد استفاده قرار بگیرد. برای خنک کردن لامپ فن هایی درون پروژکتور تعبیه شده تا دمای محیط داخل را پایین بیاورند. حال برمیگردیم به بحث اصلی این نوشته، اگر قرار باشد شرایط محیطی مناسبی برای پروژکتور فراهم کنیم بهتر است  دمای این محیط بالا نباشد. البته منظور این نیست که از سیستم های خنک کننده برای سرد کردن محیط استفاده کنید. اما همینکه تلاش کنید دستگاه به خصوص در حال استفاده در معرض نور آفتاب قرار نگیرد یا کنار یک وسیله گرمایشی نباشد خود تاثیر بسزایی در کارآیی بهتر لامپ دارد.

موضوع بعدی گرد و خاک محیط است. هرچه گرد و خاک بیشتر باشد فیلتر های پروژکتور زودتر کثیف شده و توانایی آنها جهت تهویه هوا کمتر میشود. پس در شهرهایی که دارای گرد و خاک بیشتر در هوا هستند باید عایق بندی محیط با دقت بیشتری انجام شود.
نکته دیگری که در مورد خنک کنندگی پروژکتور وجود دارد این است که فن های پروژکتور هوای داغ را با شدت به بیرون دستگاه پرتاب میکنند. از این رو فضای دور پروژکتور باید حدود ۱ متر خالی باشد تا تبادل جریان هوای سرد و گرم بخوبی اتفاق بیفتد و تجمع هوای گرم باعث فشار بر روی لامپ پروژکتور نشود.

فاصله پروژکتور از صفحه نمایش، اندازه تصویر و روشنایی محیط

برای اینکه درخشندگی و شفافیت تصویر مطلوبی از پروژکتور خود بدست بیاورید چندین عامل دخیل هستند. در زیر تعدادی از این عوامل را لیست کرده ام :

تعداد حضار که میخواهند تصویر پروژکتور را ببینند چقدر است ؟ هرچه این تعداد بیشتر باشد، اندازه تصویر شما هم باید بزرگتر شود، هرچه اندازه تصویر بزرگتر شود روشنایی کلی لامپ بیشتر تقسیم شده و از مقدار آن کاسته میشود.

میزان نور محیط چقدر است ؟ اگر لازم است هنگام استفاده از پروژکتور نور محیط زیاد باشد نیاز به قدرت لامپ بیشتری از طرف ویدئو پروژکتور است.

و در انتها توان لامپ پروژکتور که با مقایس ” لومن ” شناخته میشود. هرچه عدد آن بیشتر باشد توان پروژکتور در نمایش تصاویر با درخشندگی بالا بیشتر است. در زیر قابلیت نمایش تصویر تعدادی مدل های محبوب پروژکتور را که جهت مصارف آموزشی ، تجاری ، خانگی استفاده میشوند، با کمک تصویر نمایش داده شده است.

پروژکتور را در چه موقعیتی از صفحه نمایش نصب کنیم ؟

mount-projector-condition-1

مدل های مرسوم و محبوب پروژکتور در ایران مانند NEC VE281, NEC VE281X, بنکیو MS517 , سونی DX100 , ایسر P1163 و … از فاصله ای در حدود ۳٫۵ متر ( کمی کمتر ) تصویری به ابعاد ۸۰ اینچ را نمایش میدهند. جهت نمایش تصویر بزرگتر باید پروژکتور را از سطح نمایش دورتر کرد. این پروژکتور با قدرت روشنایی ای که دارند ابعاد ۸۰ اینچ را در محیط روشن نیز با درخشندگی بسیار عالی نمایش میدهند. اما برای ابعاد بزرگتر ( مثلا ۱۰۰ یا ۱۲۰ اینچ ) باید نور محیط را کم کرد. تفاوت جزئی که ممکن است وجود داشته باشد این است که در بعضی مدل ها مرکز لنز پروژکتور کمی پایین تر از تصویر نمایش داده شده است. ( همانطور که در عکس بالا میبینید ) مثلا در مدل NEC VE281 این فاصله برای ابعاد ۸۰ اینچ تصویر حدودا ۷ اینچ است. برای درک بهتر مطلب عکس زیر را مشاهده کنید :

mount-projector-condition-3

همانطور که در عکس بالا میبینید هنگام نمایش تصویر ۸۰ اینچی پایین ترین نقطه تصویر ۷ اینچ بالاتر از مرکز لنز قرار دارد. این عدد ( ۷ اینچ ) در پروژکتور های مختلف  فرق میکند. همانطور که گفتم اینها مدل های معمول در بازار هستند که در فاصله حدود ۳٫۵ متر تصویری به ابعاد ۸۰ اینچ نمایش میگذارند اما مدل های Short Throw و Ultra Short Throw این قابلیت را دارند که از فاصله ای بسیار نزدیک تصویری بسیار بزرگ ارائه دهند. مثلا پروژکتور مدل سانیو PLX-WL2500 از فاصله ۱ متری تصویری معادل ۸۳ اینچ را نمایش میدهد .

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

جوستیک چیست؟

به‌دنبال پیشرفت فناوری و تکنولوژی، وسایل مکانیکی بسیاری با هدف بهبود عملکرد سخت‌افزارها و نرم‌افزار‌ها طراحی و تولید شده‌اند. جوی استیک ها نمونه‌ای از این

مطالعه بیشتر »