مراحل لازم تعمیر دیتا پروژکتور

نکاتی که ضروری است در مورد تعمیر دیتا پروژکتور بدانید.

تعمیر دیتا پروژکتور

تعمیر دیتا پروژکتور، از جمله مواردی است که گاهی اوقات نیاز به انجام آن دارید، اگر اطلاعات کافی در مورد قطعات و لوازم دیتا پروژکتور داشته باشید

به راحتی می‌توانید دلیل خرابی دستگاه را پیدا و اقدام به تعمیر دیتا پروژکتور کنید. با صدرا کامپیوتر همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در مورد این دستگاه به دست آوردید.

ویدیو پروژکتور چیست؟

ویدئو پروژکتور یا دیتا پروژکتور یکی از تجهیزات لازم برای سالن همایش است که این دستگاه از لامپ، عدسی و برد‌های الکترونیکی ساخته شده است. این وسیله تصاویر ورودی را از طریق ویدئو، کامپیوتر، پلیر‌ها و دوربین‌ها دریافت می‌کند و پس از انجام پردازش بر روی این فایل‌ها، بر روی پرده نمایش با بزرگ‌نمایی قابل توجهی نمایش می‌دهد. میزان این بزرگنمایی به فاصله دستگاه از پرده نمایش و همچنین نوع لنز دستگاه بستگی دارد. هرچه فاصله دیتا پروژکتور از پرده نمایش دور‌تر باشد تصویر ایجاد شده بزرگ‌تر خواهد بود. در گذشته این دستگاه‌ها فقط قابلیت پخش کردن تصاویر ویدئویی را داشته‌اند. امروزه نام‌های مختلفی بر روی این وسیله از قبیل پروجکشن، پروژکتور، دیتا پروژکتور و مالتی مدیا پروژکتور گذاشته شده است. برای استفاده از دیتا پروژکتور در گذشته نیاز بود که محیط کاملاً تاریک باشد و هیچ‌گونه نوری وارد محیط نشود که با پیشرفت تکنولوژی دیگر نیازی به تاریک بودن محیط برای نمایش صحیح تصاویر نیست و در حال حاضر دیتا پروژکتور‌ها قابلیت اتصال فلش مموری و پورت HDMI را دارا هستند.

اجزای مختلف دیتاپروژکتور

کاربردهای دیتا پروژکتور

با توجه به روند تکاملی پیشرفت در تمام صنایع، صنعت نمایش تصاویر هم دچار پیشرفت‌های بسیاری شده است. امروزه علاوه بر استفاده از دیتا پروژکتور‌ها درمدارس، دانشگاه‌ها، کارگاه‌ها و مراکز عملی آموزشی از آن‌ها در صنایع نظامی، علمی، تحقیقاتی و همچنین برای سرگرمی نیز استفاده می‌شود.

تعمیر دیتا پروژکتور در چه مواقعی ضروری است؟

 پاور

 خرابی در قسمت پاور یکی از مواردی است که باعث می‌شود دیتا پروژکتور به تعمیر نیاز داشته باشد. این قسمت از دستگاه معمولاً به دلیل نوسانات برق خراب می‌شود.

 برد اصلی پروژکتور

برق خروجی از پاور، مستقیم به برد اصلی دستگاه وارد می‌شود. یکی از دلایل خرابی برد اصلی دستگاه که در برخی از موارد منجر به تعمیر دیتا پروژکتور می‌شود، عدم استفاده از پاور مناسب و همچنین اتصالات الکتریکی به دلیل وجود گرد و خاک زیاد بر روی برد دستگاه می‌باشد.

ویدئو پروژکتور

لامپ‌های پروژکتور باید بعد از ۶ الی ۱۲ ماه کار کردن تعویض شوند. در صورتی که این لامپ‌ها تعویض نشوند در دراز مدت باعث ترکیدگی لامپ‌ها خواهد شد. لازم به توضیح است که منظور از تعمیر ویدئو پروژکتور همان تعویض لامپ است. این لامپ‌ها قابل تعمیر نیستند و بعد از گذشت ۲۸۰۰ ساعت کاری حتماً باید تعویض شوند.

 برد بالاست (Ballast) دیتا پروژکتور

یکی دیگر از علل خرابی دیتا پروژکتور که شما را راهی تعمیرگاه می‌کند، خرابی در برد بالاست می‌باشد. در صورت خرابی این برد حتماً باید تعمیر دیتا پروژکتور انجام شود. این برد وظیفه رساندن برق به لامپ دیتا پروژکتور را بر عهده دارد. عموماً لامپ‌ها و برد‌های بالاست هر دستگاه با دستگاه دیگر متفاوت است، پس اگر قرار است خودتان در منزل دست به تعمیر دیتا پروژکتور بزنید نیاز است که از مدل و مارک این دو قطعه آگاهی کاملی داشته باشید.

تعویض لامپ و تمیزکردن لنز ویدئو پروژکتور

 لنز (LENS)

لنز وسیله‌ای است که تصویر نهایی با گذشت از آن، بر روی پرده نمایش داده می‌شود. خرابی در لنز باعث تار شدن و عدم نمایش صحیح تصویر می‌شود که این عامل در لنز منجر به تعمیر دیتا پروژکتور خواهد داشت.

تفاوت لنز خوب و معمولی

لنز‌ خوب، به لنزی گفته می‌شود که توانایی نمایش تصاویر در تمامی سایز‌ها و اندازه‌ها را داشته باشد. یک لنز خوب همچنین باید توانایی نمایش تصویر در سایز‌های بزرگ را داشته باشد

اما لنز معمولی، به لنزی گفته می‌شود که تنها قابلیت نمایش تصویر در فاصله‌های نزدیک را دارد.

کالرویل

یکی از قسمت‌هایی که در اکثر موارد خراب‌ می‌شود کالرویل است. خرابی در این قسمت، دستگاه را به طور کلی از کار خواهد انداخت و این خرابی حتماً نیاز به تعمیر دیتا پروژکتور دارد.

مراحل تعویض لامپ دیتا پروژکتور

جدا کردن دوشاخه پروژکتور از پریز برق

پروژکتور را به وسیله کنترل آن خاموش کنید. پس از سرد شدن لامپ دستگاه به صورت کامل، دو شاخه پروژکتور را از برق بکشید.

باز کردن محافظ لامپ دیتا پروژکتور

پس از اطمینان از سرد شدن لامپ دیتا پروژکتور، در این مرحله باید اقدام به باز کردن پیچ‌های مربوط به محافظ دیتا پروژکتور کنید. به طور معمول محافظ پروژکتور توسط ۲ الی ۴ پیچ به بدنه متصل می‌شود. برای دسترسی به لامپ دیتا پروژکتور نیاز است که این پیچ‌ها را باز کنید. در مدل خاصی از پروژکتور‌ها درب لامپ روی سطح بالایی پروژکتور قرار دارد.

"آموزش

خارج کردن لامپ دیتا پروژکتور از داخل محفظه

در این مرحله باید لامپ پروژکتور را به آرامی از محل تعبیه شده خودش خارج کنید. هنگام خارج کردن لامپ نیاز است که با دقت زیاد سیم‌های لامپ را جدا کنید، سپس لامپ سوخته را به آرامی در محلی جداگانه قرار دهید تا با لامپ سالم اشتباه گرفته نشود.

گردگیری کردن محل لامپ دیتا پروژکتور

بعد از خارج‌سازی لامپ نیاز است که محل لامپ را تمیز کنید تا عاری از هرگونه کثیفی و گرد و غبار شود. برای تمیز کردن بهتر است که از پارچه‌ای بدون پرز و نرم استفاده کنید. هنگام تمیزکاری، دقت لازم را انجام دهید تا پارچه به دیگر سیم‌ها و قطعات الکترونیکی برخوردی نداشته باشد و باعث لق شدن یا شکسته شدن آن‌ها نشود.

تعمیر دیتا پروژکتور قرار دادن لامپ سالم در محل لامپ دیتا پروژکتور

پس از تمیزکاری سیم‌ها و محل لامپ، نوبت جایگذاری لامپ سالم می‌رسد. لامپ سالم را با دقت زیاد به سیم‌های لامپ وصل کنید و سپس لامپ را در محل تعبیه شده قرار دهید. در هنگام نصب و جایگذاری لامپ نیاز است که تمام دقت خود را انجام دهید تا دست شما به غیر از پشت لامپ و قاب دیتا پروژکتور، جای دیگری را لمس نکند. لمس کردن قطعات الکترونیکی آن‌ها را در معرض خطر سوختگی قرار می‌دهد.

جای‌گذاری درب لامپ دیتا پروژکتور در محل قبلی

بعد این‌که لامپ دیتا پروژکتور را در محل مناسب قرار دادید، وقت آن می‌رسد که درب لامپ را نصب کنید. درب لامپ را در جای قبلی‌اش بگذارید و به وسیله پیچ‌گوشتی، پیچ‌های آن را سفت کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله نیاز است که تایمر لامپ دیتا پروژکتور ریست شود.

شناسایی لامپ نصب شده توسط پروژکتور

برای این که دیتا پروژکتور، لامپ جدید نصب شده را شناسایی کند، نیاز است از طریق تنظیمات داخل منو‌ی پروژکتور، تایمر لامپ را صفر کنید. در صورتی که تایمر را صفر نکنید هیچ‌گونه تصویری توسط دستگاه به نمایش گذاشته نخواهد شد. توجه کافی داشته باشید که مراحل صفر کردن تایمر لامپ در دستگاه‌های مختلف، متفاوت خواهد بود. اگر با این تنظیمات آشنا نیستید می‌توانید این مراحل را از روی دفترچه بخوانید و قدم به قدم انجام دهید. اگر مشکل شما از روی دفترچه هم قابل حل نبود باید پروژکتور را به یک تعمیرکار ویدئو پروژکتور بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »

کنفرانس و ویدئو کنفرانس

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »

تجهیزات کنفرانسی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »