fewrwerrrrrrrerewr

انتخاب یک پروژکتور سینمای خانگی

کدام رزولوشن را انتخاب می کنید: ۴۸۰p، ۵۷۶p و یا ۷۲۰p؟

یکی از نخستین چیزهایی که باید در هنگام خرید یک پروژکتور سینمای خانگی بدانید این است که آنها در رزولوشن های متفاوتی عرضه می شوند. این امر به عنوان یک معمای پیچیده برای خریداران شناخته می شود که واقعا چه رزولوشنی بهترین است؟ خب این سوال واقعا مهمی است، انتخاب رزولوشن مناسب و یا به عبارتی دیگر دوری از رزولوشن اشتباه، شما را در راه رسیدن به بهترین کیفیت تصویر نسبت به هزینه ای که کرده اید کمک می کند.

اکثر کسانی که به دنبال خرید این نوع ویدئو پروژکتورها هستند به فرمت واید اسکرین ۱۶:۹ که برای تلویزیون های اچ دی فرمت اصلی می باشد، علاقه مندند.در حال حاضر ۳ رزولوشن رایج با این نسبت تصویر وجود دارند که عبارتند از ۸۵۴x480، ۱۰۲۴x576 و ۱۲۸۰x720 و از آنجایی که همگی از نوع نمایش با اسکن progressive هستند تحت نام های ۴۸۰p، ۵۷۶p و ۷۲۰p نیز شناخته می شوند. ( در واقع ۷۲۰p یعنی رزولوشن عرض تصویر در ۱۲۸۰*۷۲۰ )

بگذارید در ابتدا این موضوع را روشن کنیم که رزولوشن بالاتر همیشه بهترین نیست. به عنوان مثال در حال حاضر پروژکتور هایی با رزولوشن ۴۸۰p قادرند تصاویر معمولی و اچ دی را با کیفیت بسیار خوبی نمایش دهند و در زمینه مقرون بصرفه بودن نیز به راحتی پیشتاز هستند.

home-cinema-projector-0042

دیسک های DVD و سیگنال های تلویزیونی استاندارد همگی دارای ۴۸۰ خط از اطلاعات تصویری می باشند و بنابراین پروژکتورهایی با رزولوشن ۸۵۴x480 به راحتی می توانند شارپ ترین تصاویر ممکن از این نوع منابع را به شما ارائه دهند.

اما بر خلاف تصوری که ممکن است داشته باشید، خریدن یک پروژکتور گران تر با رزولوشن ۱۰۲۴x576 عملا تصویری با کیفیت تر از این منابع را به شما نمایش نمی دهد زیرا شما تنها ۴۸۰ خط از اطلاعات تصویری را در اختیار دارید و پروژکتورها نیز خطوط جدیدی را تولید نمی کنند. بنابراین یک پروژکتور ۵۷۶p مجبور است این ۴۸۰ خط را تحت فرآیندی به نام scaling به صورت ۵۷۶ خط نمایش دهد. اگر به بهترین شکل ممکن این کار انجام شود شاید مقدار زیادی از کیفیت تصویر کم نشود. اما بطور کلی تصویری که به یک رزولوشن غیر اصلی scaled می شود جزییاتی کمتر یا به اصطلاح Soft دارد.

بنابراین چرا خودتان را با رزولوشن بالاتر عذاب می دهید؟! اما باید بدانید رزولوشن بالاتر دو مزیت اصلی دارند. اول اینکه تراکم پیکسلی بالاتری دارند و این بدین معنی است که شما می توانید از فاصله نزدیک تری به تصویر نگاه کنید بدون آن که متوجه پیکسل ها شوید. مزیت دوم این است که احتمال دریافت تصاویر HDTV با کیفیت بالاتر بیشتر می شود زیرا سیگنال های اچ دی دارای وضوح ۱۹۲۰x1080 و یا ۱۲۸۰x720 هستند و در اینجا هر چه رزولوشن پروژکتور بالاتر باشد یک برتری به حساب می آید.

با این حال، این دو مزیت چندان تاثیرگذار نیستند. تشخیص پیکسل ها حتی در پروژکتورهای ۴۸۰p DLP نیز در بدترین حالت معمولی می باشد. وضوح بالاتر ۵۷۶p این میزان را کمتر می کند اما آن را حذف نخواهد کرد. بطور کلی فشرده سازی سیگنال های HDTV به رزولوشن های پایینتر بدون توجه به ماهیت تصویر، باعث افت کیفیت می شود و تفاوت بین ۴۸۰ خط و ۵۷۶ خط در بهترین حالت جزیی خواهد بود.

اما سوال اصلی این است که آیا شما حاضر به هزینه کردن بیشتر برای کم کردن میزان پیکسل-پیکسل شدن تصاویر HDTV به قیمت کاهش کیفیت تصاویر منابعی همچون DVD هستید؟ بسیاری از مردم این سوال را نامفهوم می دانند، زیرا در مناطقی که فرمتNTSC  استاندارد محسوب می شود پروژکتورهایی با کیفیت ۱۰۲۴x576 و قیمت بسیار مقرون بصرفه ای وجود دارند. اما از سوی دیگر همه چیز تغییر می کند اگر شما در کشوری زندگی می کنید که فرمت های PAL و SECAM به عنوان استاندارد در نظر گرفته شده اند. این سیستم ها از ۵۷۶ خط از ویدیو در هر فریم استفاده می کنند بنابراین پروژکتور هایی با کیفیت ۱۰۲۴x576 برای DVD و ویدیوهایی با کیفیت استاندارد ایده آل می باشند. گفتنی است که سیستم های PAL و SECAM در کشورهای اروپایی به عنوان فرمت استاندارد مطرح شده اند.

اما اگر در منطقه ای زندگی کنید که فرمت ۴۸۰p یک استاندارد به حساب بیاید، شما چه در تصاویر استاندارد و چه اچ دی با Scale شدن تصویر مواجه خواهید شد که جالب نخواهد بود.

واقعیت این است که جدیدترین مدل پروژکتورهای DLP با کیفیت ۱۲۸۰x720 اکنون با قیمتی کمتر از ۳۰۰۰ دلار عرضه می شوند و شما می توانید پروژکتورهای LCD با کیفیت ۱۲۸۰x720 را با قیمتی کمتر از ۲۰۰۰ دلار نیز پیدا کنید. بنابراین پروژکتورهایی با کیفیت ۱۰۲۴x576 عملا در بازارهای آمریکایی رقیبی نخواهند داشت. مگر اینکه با چشم پوشی از هزینه های اضافی بخواهید به سراغ پروژکتورهای با کیفیت ۷۲۰p بروید.

بنابراین در دنیای NTSC، اگر می خواهید بهترین تصویر ممکن را از DVD نسبت به هزینه ای که کرده اید دریافت کنید، مدل های رده بالای ۴۸۰p کیفیتی فوق العاده را به شما ارائه می کنند و همچنین تصاویر با کیفیت اچ دی را نیز به خوبی نمایش می دهند. این پروژکتورها قیمتی کمتر از ۱۲۰۰ دلار دارند. اگر امکان افزایش بودجه را دارید و می خواهید تصاویر HDTV را با کیفیت بهتری پخش کنید انتخاب یک پروژکتور با کیفیت ۱۰۲۴x576 منطقی نیست. تهیه یک پروژکتور با کیفیت ۱۲۸۰x720 و یا حتی بالاتر تنها انتخاب شما خواهد بود زیرا نسبت به هزینه ای که کرده اید نتیجه ی مناسبی را دریافت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

میکروفون اتاق کنفرانس

در بسیاری از شرکت­ها و سازمان­ها وجود حداقل یک اتاق کنفرانس بسیار ضروری است. برگزاری جلسات مهم درون سازمانی و برون سازمانی برای اشتراک و

معرفی شرکت Aten

معرفی شرکت Aten ، امروزه تجهیزات سخت افزاری مربوط به سیستم ­های مختلف، بیشترین کاربرد را دارند؛ به­ طوری که استفاده از آن­ها را می­توان

معرفی سیستم کنفرانس تلویک

در عصر کنونی، شرکت‌های خصوصی و مراکز دولتی به مکانی مشخص برای برگزاری جلسات و کنفرانس‌های خود نیاز دارند. برای پاسخ به این نیاز، اقدام

مطالب سیستم کنفرانس

دوربین کنفرانسی سونی

کمپانی‌های مختلفی در زمینه طراحی و راه‌اندازی تجهیزات کنفرانسی فعالیت دارند. شرکت سونی، برندی معروف و معتبر بوده که در عرضه تجهیزات صوتی و تصویری

معرفی سیستم کنفرانس تصویری

سیستم کنفرانس متشکل از یک منبع تغذیه، واحد شرکت‌کننده، واحد ریاست جلسه، دوربین کنفرانس (در صورتی که سیستم دیجیتال باشد) و سایر تجیهزات ارتباطی دیگر

مطالب ویدئو کنفرانس