( این مقاله شامل ۲ بخش است، بخش دوم آن را میتوانید از اینجا مطالعه کنید )

هنگام خرید ویدئو پروژکتور سوالات و ابهامات زیادی برای هر فرد به وجود می آید، البته با توجه به ویژگی ها و قابلیت های متعدد هر پروژکتور طبیعی است که انتخاب آن ساده نباشد. مهم ترین عامل در انتخاب پروژکتور مناسب درک صحیح از نیازهاست. در این مقاله سعی میکنیم به نکاتی اشاره کنیم که لازم است قبل از خرید پروژکتور بدانید.

 از زمانی که پروژکتورها را تنها بر اساس وزنشان رده بندی می کردند مدت زیادی گذشته است. امروزه پروژکتورها بر اساس معیارهای مهمتری نظیر نوع استفاده (کسب و کار، ارائه ها، سینمای خانگی، بازیهای ویدئویی)، تکنولوژی (LCD، DLP، LCOS)، فاصله پرتاب تصویر (کمترین فاصله ای که پروژکتور می تواند از برد یا پرده قرار بگیرد) و سایر موارد. اما در اینجا سوال مطرح می شود که چطور می توان یک پروکتور با ویژگی ها و کارایی مناسب با خواسته های خودمان تهیه کنیم.

قصد دارید چه تصاویری را نمایش دهید؟ پروژکتور بخریم

بطور کلی چهار نوع تصویر وجود دارد که شما می توانید بر روی پروژکتورها به نمایش بگذارید: دیتا، ویدیو، عکس و بازی ها. هر پروژکتوری می تواند این تصاویر را به نمایش بگذارد، اما باید بدانید که هر پروژکتوری که انتخاب کنید تنها در یکی از این نوع تصاویر عالی عمل می کند و در سایر انواع تصاویر تنها عملکردی قابل قبول خواهد داشت. شما باید به دنبال پروژکتوری باشید که تصاویر مورد نیاز شما را به بهترین شکل نمایش دهید.

توجه کنید نام های مختلف همیشه حاکی از عملکرد متفاوت نیستند. به عنوان مثال در بازار پروژکتورهای مخصوص کسب و کار و دیتا را خواهید دید، اگر چه نامشان متفاوت است اما موارد استفاده ی آنها کاملا یکسان است. همچنین می توان به پروژکتورهای مخصوص سینمای خانگی، سرگرمی خانگی و یا ویئیو اشاره کرد که همگی یکسان هستند. علاوه بر این ها پروژکتورهای مخصوص نمایش بازی های ویدیوئی نیز در حال محبوب شدن هستند.

همانطوری که از نام این پروژکتورها مشخص است، پروژکتورهای دیتا برای نمایش ارائه های پاورپوینت، صفحات گسترده، فایل های PDF و امثال آنها بکار می روند در صورتی که پروژکتورهای سینمای خانگی بیشتر برای نمایش تصاویر ویدیوئی استفاده می شوند. هر پروژکتوری که بتواند تصاویر ویدیوئی را به خوبی نمایش دهد، باید تصاویر ثابت را نیز به خوبی نمایش دهد، البته ممکن است بعلت ثابت بودن تصاویر، جلوه های مصنوعی(از نظر کیفیتی) در آنها دیده شود.

بازی ها به ویژگی های یک پروژکتور دیتا و ویدیوئی بطور همزمان نیاز دارند. بنابراین اگر به دنبال یک پروژکتور مخصوص بازی هستید اما اطلاعات مناسبی در مورد آنها پیدا نکردید باید به دنبال پروژکتورهایی باشید که این نوع تصاویر را به خوبی نمایش می دهند.

تا چه حدی قابلیت حمل داشته باشد؟

میزان قابلیت حمل پروژکتور را در نظر بگیرید. شما می توانید مدل هایی را پیدا کنید که به اندازه ای کوچک و سبک هستند که در جیب یک پیراهن جای می گیرند و یا پروژکتورهای بزرگ و سنگینی که تنها می توان بصورت ثابت از آنها استفاده کرد. اگر به دنبال پروژکتوری هستید که آن را به جلسات مختلف و یا برای سرگرمی آن را با خود به خانه دوستتان ببرید باید به ابعاد و وزن آن توجه کنید. هر چقدر قابلیت حمل برای شما ارجحیت داشته باشد باید پروژکتوری با وزن و ابعاد کمتری را انتخاب کنید.

به چه رزولوشنی نیاز دارید؟

بطور ایده آل، شما باید رزولوشن اصلی(تعداد پیکسل های موجود بر روی نمایش دهنده پروژکتور) را با رزولوشن دلخواه خود تطابق دهید. اگرچه پروژکتورها می توانند تصاویر را به ابعاد اصلی خودشان بزرگ یا کوچک کنند، اما ممکن است با کاهش کیفیت تصویر مواجه شوید.

اگر قصد دارید تا تصاویر دیتا را به نمایش بگذارید باید بدانید که  تصاویر شما تا چه حدی دارای جزییات هستند. برای یک ارائه پاورپوینت معمولی SVGA (800 by 600 pixels) کاملا مناسب بوده و هزینه ی کمتری نیز نسبت به مدل های حرفه ای تر دارد. اما بطور کلی هر چه جزییات تصاویر شما بیشتر باشند باید رزولوشن بالاتری را انتخاب کنید.

برای ویدیوها، کیفیت ۱۰۸۰p که بالاترین کیفیت تصویر فعلی، حداقل برای پروژکتورهای مرسوم در بازار محسوب می شود، پیشنهاد می شود، خصوصا اگر شما یک دستگاه پخش بلو ری یا سایر دستگاه های پخش فیلم های فول اچ دی داشته باشید. همچنین توجه داشته باشید که اگر امکانش هست که ویدئوهای با کیفیت پایین تر را نیز مشاهده کنید، پروژکتور انتخابی شما چه عملکردی را در این زمینه نشان خواهد داد.

آیا به فرمت واید اسکرین نیاز دارید؟

برای بازی ها و ویدیوها شما تقریبا باید از یک پروژکتور با پشتیبانی از فرمت واید اسکرین استفاده کنید.حتی برای تصاویر دیتا نیز فرمت عریض در حال رواج یافتن هستند. اگر شما ارائه های خود را بر روی صفحه عریض یک لپ تاپ یا مانیتور طراحی کنید، با استفاده از پروژکتوری که از این فرمت پشتیبانی کند، نمایش بهتری خواهید داشت.

به چه میزان روشنایی نیاز دارید؟

باید بدانید که هیچ درجه مشخصی برای بهترین روشنایی وجود ندارد و همچنین هر چه پروژکتور روشنایی بیشتری داشته باشد لزوما به معنای برتری نیست. برای یک سینمای خانگی که پروژکتور در یک اتاق تاریک مورد استفاده قرار می گیرد، روشنایی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ لومن کافی می باشد اما به عنوان مثال روشنایی ۲۰۰۰ لومن ممکن است باعث درد چشمان شما شود. از سوی دیگر برای یک پروژکتور دیتای قابل حمل شما برای استفاده در یک محیط با روشنایی مناسب به ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لومن روشنایی نیاز دارید. برای اتاق های بزرگتر نیز به روشنایی بیشتری نیاز خواهید داشت.

( برای مطالعه بخش دوم این مقاله اینجا را کلیک کنید )