سوالاتی که قبل از خرید پروژکتور باید از خودتان بپرسید ( بخش دوم )

( این مقاله شامل ۲ بخش است، بخش اول آن را میتوانید از اینجا مطالعه کنید )

نکته ای که باید توجه کنید این است که بهترین میزان روشنایی بستگی به میزان نور محیط، ابعاد تصویر و حتی جنس پرده یا بردی که از آن استفاده می کنید دارد.اگر یک پروژکتور برای استفاده دائم در خانه یا محل کار خود لازم دارید بهتر از است از یک مرکز با اطلاعات مناسب آن را تهیه کنید تا شما را در انتخاب یاری کنند

اگر قصد دارید بین دو مدل انتخاب کنید به یاد داشته باشید که اختلافات اندک در روشنایی مانند ۲۰۰۰ و ۲۲۰۰ لومن تفاوت محسوسی را ایجاد نخواهد کرد. همچنین اکثر پروژکتورها روشنایی کمتری را نسبت به مقداری که اعلام شده ارائه می کنند که باید به این نکته هم توجه کنید.

نرخ کنتراست را خیلی جدی نگیرید!

نسبت کنتراست نسبت بین روشنایی بین روشن ترین و تاریک ترین بخشی از تصویر است که یک پروژکتور می تواند تولید کند. اگر تمام شرایط یکسان باشند، نسبت کنتراست بالاتر منجر به نمایش تصاویری جذاب تری می شود که جزییات بیشتری را در نواحی تاریک و سایه ها ارائه می کند. از آنجایی که معمولا عوامل بسیاری در این زمینه دخیل هستند تنها توجه به نسبت کنتراست کافی نیست.

با چه شیوه هایی پروژکتور را متصل خواهید کرد؟

اکثر پروژکتورها حداقل از یک اتصال VGA (آنالوگ) برای کامپیوتر و کامپوزیت ویدیو برای دستگاه های تصویری بهره می برند. اگر کامپیوتر شما دارای خروجی دیجیتال (HDMI) می باشد، بهتر است پروژکتوری را انتخاب کنید که از این قابلیت پشتیبانی کند تا شانس ایجاد هر گونه مشکل نظیر ناهمواری در پیکسل های تصویر را که در اثر اتصال بصورت آنالوگ بروز می کنند را از بین ببرید. همچنین برای منابع ویدیوئی نیز HDMI گزینه ایده آل می باشد، پس از آن پورت کامپوننت ویدیویی قرار می گیرد.

چه نوع تکنولوژی هایی لازم دارید؟

پروژکتورهای امروزی بر اساس چهار نوع تکنولوژی DLP, LCD, LCOS و رستر لیزری( نمایش تصاویر بر اساس نور لیزر) قابل تهیه هستند.

اکثر پروژکتورهای ارزان قیمت DLP و برای پروژکتور های جیبی LCOS،  شامل پروژکتورهای دیتا و ویدیوئی، رنگ های پایه را بصورت همزمان نمایش نمی دهند. این امر باعث ایجاد جلوه ی رنگین کمانی می شود که نواحی روشن تصویر  و همچنین صحنه هایی که در آن حرکت های سریع اتفاق می افتد مانند یک رنگین کمان دیده می شود. اگر نسبت به این مشکل حساس باشید پس از استفاده طولانی آزار دهنده خواهد شد.

پروژکتورهای LCD این مشکل را ندارند، اما دارای ابعاد بزرگتر و وزن بیشتری نسبت به پروژکتورهای دیگر هستند. مزیت پروژکتورهای LCOS کیفیت تصاویر بسیار بالای آن ها می باشد اما نسبت به پروژکتورهای DLP و LCD بزرگتر و سنگین و همچنین بسیار گران تر هستند. پروژکتورهای لیزری زیادی در بازار وجود ندارند، به همین دلیل نمی توان نظر قاطعی در مورد آنها داد. اما بارزترین مزیت این پروژکتورها عدم نیاز به فوکوس در تصاویر می باشد.

به صدا نیاز دارید؟

تمام پروژکتورها از خروجی صوتی بهره نمی برند خصوصا در پروژکتورهای فوق العاده قابل حمل که این مورد چندان بکار نمی آید. اگر برای ارائه های خود یا تماشای فیلم های محبوب تان به صدا نیاز دارید باید مطمئن شوید که پروژکتور انتخابی شما دارای بلندگوی داخلی باشد. کیفیت و بلندی صدای آن نیز باید در حد کاملا مطلوبی باشد، در غیر این صورت باید از یک سیستم صوتی مجزا استفاده کنید که برای کسانی که قصد استفاده دائم از پروژکتور را دارند گزینه ی ایده آلی محسوب می شود.

آیا به تصاویر سه بعدی نیاز دارید؟

نمایش تصاویر سه بعدی برای آموزش، کسب و کار، ویدیوی خانگی و بازی های ویدیویی یکی از جالب ترین ویژگی هایی است که در پروژکتورهای جدید دیده می شود و روز به روز بر تعداد پروژکتورهایی که از این قابلیت استفاده می کنند افزوده می شود.

متاسفانه حالت های مختلفی در زمینه نمایش تصاویر سه بعدی وجود دارد که بدین معنی است که صرف ۳D ready بودن پروژکتور به معنای سازگاری با منبع تصویری سه بعدی که شما تمایل به استفاده از آن را دارید، نمی باشد. برای مثال یک پروژکتور ممکن است با DLP-Link کار کند که نیاز به کامپیوتر با یک Quad-buffered و کارت گرافیک با پشتیبانی از Open GL 3D دارد اما با یک پخش کننده بلو ری کار نخواهد کرد.اگر شما به یک پروژکتور سه بعدی نیاز دارید مطمئن شوید که با منبع تصویری که شما قصد استفاده از آن را دارید به خوبی کار خواهد کرد.

آیا در یک اتاق بزرگ از آن استفاده خواهید کرد یا یک اتاق کوچک؟

در نهایت بررسی کنید که آیا به یک پروژکتور با فاصله پرتاب کوتاه تصویر نیاز دارید یا خیر. این پروژکتورها به شما اجازه می دهند در فاصله ای کم از پرده یا برد تصاویری با ابعاد بزرگ را نمایش دهید. این امر خصوصا در مکان هایی که رفت و آمد مخاطبین زیاد است باعث می شود تا سایه ی آنها بر روی تصویر نیفتد.

معیاری کلی برای تعریف یک پروژکتور به عنوان یک پروژکتور با فاصله پرتاب کوتاه تصویر وجود ندارد. برای مثال اکثر پروژکتورها تصاویری به ابعاد ۲ متر را از فاصله ای ۳٫۶ تا ۴٫۵ متری نمایش می دهند و اکثر پروژکتورهای با فاصله پرتاب کوتاه این تصاویر را از فاصله ای ۰٫۹ تا ۱٫۸ متری به نمایش می گذارند. این در حالی است که پروژکتورهای با فاصله پرتاب فوق کوتاه می توانند این تصاویر را تنها از چند اینچ به نمایش درآورند. همچنین اگر در یک مکان بزرگ مانند سالن سینما یا اتاق کنفرانس قصد استفاده از پروژکتور را دارید می توانید از پروژکتورهایی با فاصله پرتاب بلند تصویر استفاده کنید.

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »