fdsfdsfsdffdfd

مزایای آموزش هوشمند در مدارس

یکی از چیزهای ضروری که در آموزش های سنتی وجود ندارد، یادگیری تعاملی و هوشمند می باشد. در سیستم آموزشی سنتی، معلم در مورد مباحث جدید، حقایق علمی، فرضیات دانشمندان و … اطلاعاتی را به دانش آموزان ارائه میدهد و در پایان ترم با برگزاری امتحان میزان اثرگذاری مباحث درسی را در آنها تست میکند. اینکار اگرچه مزایای خاص خود را دارد اما زمانبر است و انرژی زیادی هم از معلمین و هم از دانش آموزان میگیرد.

این واقعیت که اینترنت جایگزین راه های معمولی انجام کارها در همه محیط های اداری و آموزشی شده را نمی توان نادیده گرفت. اینترنت بطور مشابهی مراحل آموزش دهی را نیز دچار تحول کرده و آن را به یک پروسه ی تعاملی و شراکتی تبدیل کرده است. در یادگیری هوشمند، دانش آموزان نقطه نظرات و ایده های خود را با یکدیگر تبادل می کنند که به آن ها کمک می کند مباحث را سریع تر درک کنند. متدلوژی آموزشی تحت وب به هیچ عنوان به زمان و محدودیت های جغرافیایی وابسته نیست. یک دانش آموز در یک مکان به مراتب دورتر می تواند با سایر کارمندانی که در اتاق کنفرانس حضور دارند آموزش ببیند. به علاوه ابزارهای هوشمند نظیر صدا، تصویر، گرافیک و بازی ها محیطی جذاب و سرگرم کننده را برای یادگیری فراهم می آورند.

برای این که پروسه ی آموزش هوشمند شود، ارائه دهندگان خدمات آموزشی آنلاین، از شبکه های اجتماعی، بازی ها و برنامه های موبایل بهره می گیرند. یادگیری در موبایل یک مزیت فوق العاده عالی برای کسانی است که مدام در حال رفت و آمد هستند. این موضوع خصوصا با افزایش محبوبیت اسمارت فون ها حائز اهمیت بیشتری است. همچنین تولید محتوا برای سیستم عامل های مختلف موبایل نظیر RIM، ویندوز و اندروید نیز موضوع مهمی است که توسعه دهندگان به آن توجه دارند. استفاده از ابزارهای چندرسانه ای غنی نظیر صوت، تصویر و گرافیک های متنوع باعث می شود تا مخاطب درگیری بیشتری با مباحث پیدا کند و تاثیر آموزش به مراتب بیشتر شود. محبوبیت برنامه های موبایل بسیاری از مدارس را به سمت برنامه های آموزش الکترونیک سازگار به پلتفرم های موبایل کشانده است. نکته مهم که بسیاری از معلمین نسل های قبل به آن واقف نیستند این است که دانش آموزان امروزی با ابزارهای تکنولوژی ارتباط خیلی بهتری دارند.

آموزش از طریق بازی ها یکی دیگر از موارد آموزش های هوشمند می باشد که بطور گسترده ای در مباحث آموزشی به خصوص دروس جغرافی، زیست و فیزیک کاربرد دارد. در این نوع آموزش، مفاهیم در قبال بازی ارائه می گردد که می توان بصورت یک نفره یا چند نفره به انجام آن پرداخت. با گذراندن هر مرحله، مخاطب چیزهای جدیدی را فرا می گیرد که بخشی از پروسه ی آموزشی محسوب می شود. آموزش می تواند از طریق بیان داستان یا بازی های شرایطی (تصمیم گیری در موقعیت های مختلف) نیز انجام بگیرد. همچنین این بازی ها می توانند بر روی موبایل ها هم اجرا شوند.

انتقال از کلاس های درس سنتی به کلاس های جدید می تواند به تکنولوژی های مدرن نسبت داده شود. خوره های اینترنت و علاقه مندان به جستجو در وب سایت ها نیز دیگر با محیط آموزشی غریبه نخواهند بود!

کلاسهای آنلاین برای همه

کلاس های مجازی برای تمام کسانی که دارای شرایط سنی مورد نظر هستند قابل دسترس می باشد. توجه کنید که آموزش آنلاین هیچ محدودیت مکانی یا زمانی ندارد و بصورت جهانی قابل ارائه و دسترسی می باشد. سیستم آموزش آنلاین این امکان را فراهم کرده تا علاقه مندان به کسب مدارک بالاتر از آن استفاده کنند و دیگر نگران رفت و آمد در بین مراکز مختلف نباشند و تنها بر روی مطالب آموزشی تمرکز کنند.

انعطاف پذیری و در دسترس بودن

کلاس های آموزشی مجازی با توجه به انعطاف پذیری و دسترس پذیری شان در حال محبوب شدن هستند. هر سایت آموزشی از متد خودش برای ارائه کلاس های آنلاین استفاده می کند. اما در مجموع تفاوت بسیاری زیادی بین کلاس های سنتی و مجازی وجود دارد.

موارد و ماژول های مطالعه

سایت های آموزشی مطالب و ماژول های مختلفی را به دانش آموزان ارائه می کنند. بعضی از آنها از انجمن ها یا طرح سوال استفاده می کنند. بنابراین انتخاب یک مدرسه آنلاین مناسب کاملا به سلیقه شخصی افراد بر می گردد.

آموزش با ویدئوهای آنلاین

برخی از مدارس الکترونیکی کلاس های مبتنی بر ویدئو دارند. ویدئو کنفرانس یکی از متدهای آموزش هوشمند و آنلاین محسوب می شود. این کلاس ها به کلاس های سنتی نزدیکی بیشتری دارند. بنابراین مخاطبینی که از کلاس های سنتی به این سمت می آیند نقاط مشترک بیشتری را پیدا می کنند. استاد و دانش آموز می توانند کاملا با یکدیگر از طریق ویدئو ارتباط چشم پیدا کنند و این مهم ترین نکته کلاس های آموزشی سنتی می باشد.

سیستم وایت برد هوشمند و تبلت قلمی

کلاس های آنلاین از یک دستگاه وایت برد و تبلت قلمی استفاده می کنند تا توضیحات، اشکال، ارائه ها و یا جواب مسائل ریاضی، فیزیک، شیمی ،زیست شناسی و بسیاری دیگر را بر روی آن بنویسند. نوشتن تاثیر بسیار بیشتری نسبت به آموزش صرفا شفاهی دارد. بنابراین استفاده از برد هوشمند به همراه صوت و تصویر با یک سیستم شبکه ی خوب، می تواند یک کلاس مجازی ایده آل را تشکیل دهند.

رشته ها و گفتمان های مختلف

رشته های تخصصی زبان نظیر عربی، فرانسه، هندی و بسیاری دیگر جزو رشته های پر طرفدار آموزش آنلاین محسوب می شوند. این سیستم طیف گسترده ای از دوره های آموزشی را به همراه مدارک دیپلم معتبر تشکیل می دهد. آموزش الکترونیکی یک تجارت رو به رشد بوده و به شدت در حال فراگیر شدن است.

بنابراین آموزش مجازی آنلاین به اوج خود رسیده و به خوبی توانسته بصورت موازی با کلاس های سنتی و موسسه های آموزشی گام بردارد.
در حال حاضر اکثر کارشناسان ویدئو کنفرانس را ابزار تعاملی مناسب برای برگزاری کلاس های آموزشی برای تعدادی زیادی از دانش آموزان که در مناطق جغرافیایی متفاوتی قرار دارند، می دانند. در ابتدا دانش آموزان و والدین دیدی منفی نسبت به آموزش الکترونیک دارند و آن را جلسه ای تعاملی نمی دانند. اما بدلیل این نوسازی، کلاس های آموزش الکترونیک به جلساتی تعاملی تر تبدیل شده اند.

ویدئو کنفرانس روشی عالی برای برگزاری یک کلاس درس مجازی است که ضمن بالا بردن کیفیت آن، راه حلی انعطاف پذیر و قابل تغییر برای دانش آموزان و معلم است. در ابتدا آموزش الکترونیک وابسته به سخت افزار بود و جلسات درس تنها به کلاس هایی محدود می شد که امکانات لازم را نصب داشتند. اما هم اکنون با نوسازی برنامه ویدئو کنفرانس ، قابلیت جا به جایی بیشتری وجود دارد.

برنامه ویدئو کنفرانس به کاربر اجازه می دهد تا از هر نقطه ای از جهان به کلاس درس متصل شود. از این طریق کاربران نیازی به رزرو کلاس هایی با تخته برای شرکت در جلسات ندارند. نرم افزار بر روی دسکتاپ، لپ تاپ، آیپد و تلفن های مبتنی بر اندروید نصب می شود و از نوع ویدئو کنفرانس اغلب به ویدئو کنفرانس دسکتاپ یاد می شود. بدین طریق دانش آموزان حتی در مسافرت نیز می توانند در کلاس شرکت کنند.

اصلی ترین جنبه ای که در کلاس های مجازی در نظر گرفته می شود جلسات تعاملی است. برای ایجاد جلسه ای تعاملی تر لازم است که ویدئو کنفرانس قابلیت اشتراک گذاری آنی اطلاعات را فراهم کند. این موضوع تمامی قابلیت هایی که برای برگزاری یک کلاس مجازی موثر لازم است را در دسترس قرار می دهد.

مهم ترین مزایای برنامه ویدئو کنفرانس برای کلاس های مدرن درس عبارتند از :

راه حلی بسیار مفید و کاربردی برای دانش آموزانی که از محل معلم بسیار دور هستند
هزینه انجام بسیار کمتر در مقابل کلاس های فیزیکی
امکان اشتراک گذاری آنی اطلاعات توسط معلم و دانش آموزان
انعطاف پذیری و قابلیت انتقال امکانات اضافه شده نرم افزار هستند
معلم و دانش آموزان می توانند وایت برد دیجیتال را به اشتراک گذاشته و دانش آموزان هر گونه سوال خود را در حین درس بپرسند
در بین طرح های مختلف نرم افزار ویدئو کنفرانس، صفحه معلم می تواند در حالت تمام صفحه نمایش داده شود و صفحات دانش آموزان بصورت صفحاتی شناور باشد

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »