جستجو
Close this search box.
تصویربرداری و صدابرداری

تجهیزات آکوستیک استودیو تصویربرداری و صدابرداری

آنچه در ساخت یک استودیو اهمیت دارد، انتخاب محیطی با دیوارهای مقاوم در مقابل صدا و دور از هرگونه آلودگی صوتی است. حقیقتی که وجود دارد این است که دیوارها و سقف ساختمان‌ها فضای مناسبی برای ایجاد استودیو صدا نیستند. ساده‌ترین راه‌ برای حل این مشکل، استفاده از تجهیزات آکوستیک حرفه‌ای و فوم عایق صدا است. هر استودیو از بخش‌ های مختلفی ساخته شده است که هر بخش آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ بنابراین استفاده از تجهیزات عایقی نقش قابل‌توجهی در طراحی این فضا دارند. به‌طور کلی چهار نوع کاربری برای استودیو صدابرداری وجود دارد. استودیو خانگی، استودیو ضبط موسیقی، استودیو گویندگی و استودیو صدا حرفه‌ای. در یک استودیو هرچه فضای طراحی شده آکوستیک مناسب‌تری داشته باشد،  میکس و مسترینگ بهتری به ارمغان خواهد آورد. ما در این مقاله قصد داریم تا با معرفی تجهیزات عایق صوتی استودیو، شما را در طراحی فضایی مناسب و ایده‌آل همراهی کنیم.

تجهیزات عایق صدای آکوستیک حرفه ای

تجهیزات عایق صدای آکوستیک حرفه ای

وقتی که فرکانس‌های پایین در آکوستیک به حرکت درمی‌آیند، پدیده‌ای به نام Standing Waves (موج‌های پایدار) ایجاد می‌شود. در آکوستیک استودیو این موج‌ها نقاطی هستند که در هنگام بازگشت صدا از دیوار و برخورد آن با صوتی که به صورت مستقیم از اسپیکر خارج می‌شود، به‌وجود می‌آیند. در بعضی از فرکانس‌ها این بازگشت سبب تقویت صدای اصلی در آن نقطه از محیط می‌شود و در بعضی دیگر این بازگشت صدای اصلی را کاهش می‌دهد و یا آن را از بین می‌برد. این موارد سبب تفاوت صدا با صدای اصلی می‌شود و ممکن است باعث بروز اشتباهاتی در تنظیمات گردد. از همین رو لازم است از Bass Trap استفاده شود.

دو نوع عایق صدا وجود دارد.

  • نوع (Sound Isolation): از این نمونه با هدف جلوگیری از انتقال صدا از یک محیط به محیط دیگر استفاده می‌شود.
  • نوع (Acoustic treatment within Room): به منظور کاهش اثرات بازگشت صدا در یک محیط انجام می‌شود و به آکوستیک کردن در داخل محیط مربوط می‌شود.

دسته‌بندی عایق صوتی استودیو

عایق صوتی استودیو از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و از مواد آکوستیکی، متریال چوبی یا عایق دست ساز ایجاد می‌شود. گروهی از عایق‌ های صوتی استودیو با نام‌های عایق زیرکار برای ایزولاسیون استودیو به‌کارگرفته می‌شوند و گروهی دیگر عایق‌هایی هستند که جهت آکوستیک حرفه ای و یکنواخت‌سازی صوت در استودیو استفاده می‌شوند. عایق‌کاری چوبی نمونۀ دیگری از آکوستیک استودیو است که جهت انتشار صدا در محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید تنوع در آکوستیک حرفه‌ای استودیو بسیار زیاد است؛ بنابراین شما این امکان را دارید که با توجه به نیاز استودیو صدابرداری مورد نظر خود از هر یک از عایق‌های نام‌برده شده استفاده نمایید.

فوم عایق صدا استودیو

در برخی از مواقع لازم است که صداهای یک محیط کاملا جذب شوند؛ به‌طوری که هیچ صدایی در محیط وجود نداشته باشد و گاهی برعکس انعکاس صداها و پخش آن‌ها در محیط بسیار ضروری است. پنل آکوستیک از آن دسته از تجهیزاتی است که وظیفه انجام این موارد را به عهده دارد. درواقع پنل آکوستیک سبب دور شدن هر نوع آلودگی صوتی از محیط می‌شود. علاوه بر این‌ها آکوستیک نقش مهمی در رفع نویز های محیطی دارد و به شفافیت و وضوح صداها کمک می‌کند. برای نصب این محصول بهتر است از متخصصین آگاه در این حوزه کمک بگیرید.

مزایای استفاده از فوم عایق

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

مزایای استفاده از فوم عایق صدا استودیو

کاهش آلودگی صوتی

‌امواج صوتی را می‌توان به امواج نور تشبیه کرد که از طریق کوچک‌ ترین روزنه‌ها عبور می‌کند. از فوم های آکوستیک جهت کاهش آلودگی صوتی در استودیوهای صدابردای استفاده می‌شود؛ زیرا آن‌ها صداهای پس زمینه را بدون مسدود کردن صدا و با جذب آن حذف می‌کنند. درواقع فوم عایق صدا استودیو با هدف کنترل انعکاس صوتی استفاده می‌شود و با عایق صوتی متفاوت است.

افزایش کیفیت صدا

شکل فوم های آکوستیک به صورت کاشی‌های هرمی یا گوه‌ای است که نه تنها در کاهش آلودگی صوتی مؤثر هستند بلکه سبب جذب صدا و افزایش کیفیت صدا نیز می‌شوند. جالب است بدانید که این فوم ها می‌توانند هزینه‌های مربوط به گرم کردن استودیو را نیز کاهش دهند. درواقع فوم عایق صدا استودیو با کم کردن دامنه امواج، انرژی صوتی را به‌عنوان گرما پراکنده می‌کنند. برای زیاد شدن این اثر باید به اندازه مناسب شکاف هوا میان پنل‌های فوم و دیوارها توجه کرد.

طراحی استودیو

با توجه به اینکه فوم آکوستیک از فوم پلی اورتان سلول باز ساخته شده است، استفاده از آن نقش زیادی در طراحی یک استودیو صدابرداری دارد. تنوع رنگ‌ها و بافت‌های این فوم علاوه بر کاهش صدا در زیبایی ظاهری محیط نیز تأثیرگذار است. توجه داشته باشید که فوم های آکوستیک دارای اندازه‌ها و ضخامت های مختلفی هستند و می‌توان آن‌ها را به دیوار، سقف، درب و یا سایر نقاط یک محیط متصل کرد.

آکوستیک حرفه ای

معایب استفاده از فوم عایق صدا استودیو

قابل اشتعال

با توجه به اینکه مواد تشکیل دهنده پنل آکوستیک، پلی اورتان است، در هنگام سوختن بسیار مشتعل بوده و دود زیادی آزاد می‌کند. از همین رو این مواد ممکن است در آتش‌سوزی امن نباشند. البته جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا به کمک استفاده از فوم های نسوز می‌توان میزان بروز این خطر احتمالی را به حد چشمگیری کاهش داد.

نتیجه معکوس

عدم جای‌گذاری صحیح این فوم سبب نتیجه‌ای معکوس در استفاده از آن می‌شود. هنگامی که این فوم در مکان نادرستی قرار می‌گیرد، صدایی را جذب نمی‌کند و تنها منعکس کننده امواج صوتی از یک دیوار به دیواری دیگر است. به همین دلیل لازم است هنگام نصب این فوم ها از افراد حرفه‌ای و متخصص همین حوزه کمک بگیرید.

آکوستیک درب و لمسه کاری

آکوستیک درب با روکش چرمی و لمسه کاری درب از موارد مؤثر در کاهش صدا محسوب می‌شود و باید در استودیو صدابرداری به‌کارگرفته شود. جالب است بدانید که به سادگی و با کمترین هزینه می‌توان درب‌های ضعیف در برابر صدا را با روش چرم کوبی به درب‌هایی زیبا و ضدصوت تبدیل کرد. نکتۀ مهم در این روش، توجه به استفاده از عایق صوتی استودیو است. از آن‌جا که میزان نشتی صدا از درب‌ها به عوامل مختلفی مثل نوع محیط و ساختار آن، شدت فرکانس صدا، نوع درب، فاصله منبع تولید صدا و…  وابسته است. پیش از عایق‌کاری درب باید توجه زیادی به هر یک از موارد نام‌برده شده داشت. عایق‌کاری درب ها با هدف کاهش انتقال صدا انجام می‌شود؛ بنابراین هرچه این کار از دقت بیشتری برخوردار باشد، نتیجه بهتری را به ارمغان خواهد آورد. به‌طور کلی برای لمسه کوبی درب از مواردی مثل پارچه‌های مخمل، چرم‌های مصنوعی، عایق اسفنجی، گل میخ و… استفاده می‌کنند.

ویزور استودیو و متریال آکوستیکی

اگرچه استودیوهای صدابردای دارای شباهت‌های بسیار زیادی هستند اما باز هم ممکن است براساس کاربرد و نیاز آن‌ها، تجهیزات صدابرداری و متریال آکوستیکی در آن‌ها متفاوت باشد. اتاق فرمان (کنترل روم) و اتاق ضبط (ددروم) مهم‌ترین وجه تشابه استودیوهای صدابردای محسوب می‌شوند. پس از آن درب استودیو، متریال آکوستیکی، ویزور استودیو و تجهیزات اصلی صدابرداری، مهم‌ترین متریال در سیستم صدابرداری هستند. اما شاید بپرسید ویزور استودیو چیست؟ ویزور استودیو صدابرداری یک راه ارتباطی میان اتاق ضبط صدا و اتاق فرمان است که به ناظران و صدابرداران این امکان را می‌دهد که با خواننده، گوینده یا نوازنده، ارتباط تصویری داشته باشند. نکتۀ مهم برای جلوگیری از نشتی صدا در استودیوهای صدابردای استفاده از درب های عایق‌کاری است که پیش‌تر راجع‌به آن حرف زدیم؛ اما گاهی تنها عایق‌کاری نتیجه بخش نیست در این صورت برای حل این مشکل راه ارتباطی این دو اتاق از طریق راهرویی کوچک و خارج از اتاق فرمان انجام می‌گیرد.

عایق صوتی استودیو

آکوستیک حرفه ای استودیو صدابرداری

با علم به این موضوع که در بسیاری از ساخت‌وسازهای امروزی توجه به آلودگی صوتی از سوی سازندگان ساختمان‌ها کمتر مورد ‌توجه قرار می‌گیرد، آکوستیک استودیو از جمله مسائل مهمی است که در هر استودیو صدابرداری باید به آن پرداخته شود. از این رو برای آکوستیک حرفه ای باید نسبت به عایق‌کاری درب، آکوستیک سقف، آکوستیک دیوارهای مشترک و نصب عایق صوتی کف استودیو اقدام کرد. برای جلوگیری از صداهای مزاحم بهتر است ‌در هنگام ساختمان‌سازی از مصالح آکوستیکی استفاده شود. اما به دلیلی گرانی این مصالح، از آن‌ها در ساخت‌وساز استفاده نمی‌شود. این موضوع باعث می‌شود که نشتی صدا به وفور در ساختمان‌ها دیده شود. به همین دلیل برای جبران این کاستی‌ها باید از عایق‌های صوتی استفاده کرد. در نهایت باید گفت که دیوارهای ضد صدا نقش به‌ سزایی در آکوستیک استودیو دارد.

فوم عایق صدا استودیو

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

سوالی دارید؟ مشاوره دریافت کنید.

بودجه لازم برای آکوستیک استودیو

اکوستیک حرفه ای استودیو موضوعی است که نباید آن را نادیده گرفت و لازم است با بیشترین دقت و ظرافت انجام شود. استفاده از محصولات استاندارد به شما کمک می‌کند تا استودیویی بدون نقص و با کمترین نویز و آلودگی صوتی داشته باشید. حداقل هزینه مورد نیاز برای این کار حدود ۱۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود. و با توجه به امکانات و تجهیزات مختلف این هزینه ممکن است به چند صد میلیون هم برسد. البته باید این نکته را هم درنظر گرفت که ابعاد استودیو نقش به‌سزایی در میزان هزینه لوازم عایق‌کاری دارد. مسلم است که هرچه ابعاد یک استودیو بزرگ‌تر باشد، هزینه مصرفی آن جهت عایق‌کاری بیشتر خواهد بود. بهتر است در هنگام خرید تجهیزات آکوستیک حرفه‌ ای، از محصولاتی استفاده کنید که از برندی معتبر و قابل اعتماد تهیه شده باشند. فروشگاه اینترنتی کامپیوتر صدرا مفتخر است تا با ارائه تجهیزات معتبر و دارای ضمانت، شما را در طراحی و راه‌اندازی یک استودیو صدابرداری با کیفیت یاری نماید. در نهایت باید گفت آنچه در طراحی و ساخت یک استودیو صدابرداری مهم است استفاده از تجهیزات مؤثر در عایق بندی است. این تجهیزات در ابعاد، شکل‌ها و رنگ‌های مختلفی وجود دارند و شما می‌توانید بسته به نیاز و سلیقه خود از آن‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

آشنایی با دوربین ویدئو کنفرانس

برقراری جلسات کاری یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در هر سازمانی در نظر گرفته می‌شود. به‌طور معمول افراد ترجیح می‌دهند برای مذاکرات مهم از

معرفی تجهیزات ویدئو کنفرانس

تجهیزات ویــدئـو کنفرانس امروزه استفاده از سیستم ویدئو کنفرانس یا دستگاه ویدئو کنفرانس تنها راه حل برگزاری جلسات از راه دور همراه با صرفه جویی

مطالب سیستم کنفرانس

قیمت دستگاه ویدئو کنفرانس

برای اطلاع از قیمت دستگاه ویدئو کنفرانس، بهتر است ابتدا بیشتر با این دستگاه آشنا شوید. در بازار امروز، نمونه‌های گوناگونی از سیستم‌های ویدئو کنفرانس

بررسی سیستم کنفرانس رکسون

سیستم کنفرانس را می­توان مجموعه ­ای کامل از میکروفون کنفرانسی، آمپلی فایرها، بلندگوها، میکسرهای صدا، مانیتور های کنفرانسی، دوربین کنفرانسی و… دانست. این تجهیزات براساس

آشنایی با سیستم صوتی سالن جلسات

عواملی مانند گسترش شرکت‌ها، افزایش پست‌ها و پیچیدگی فعالیت کارمندان، مدیران سازمان‌ها را ناگزیر به برگزاری جلسات مختلف به منظور بهبود عملکرد کارکنان، ایجاد همفکری

معرفی سیستم کنفرانس چینی

یکی از مهم­ترین تجهیزات در سالن­ های اجتماعات ، سیستم صوت کنفرانس است؛ بدین ترتیب باید سیستم صوت را متناسب با سالن یا اتاق کنفرانس

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.

کمتر از دو دقیقه تماس می گیریم.

جهت برقراری ارتباط لطفا نام و شماره تماس خود را وارد نمایید.