راهنمای خرید ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور یا دیتا پروژکتور از یک منبع ویدئویی استفاده می کند تا در فاصله ای مشخص تصویر را برروی یک سطح نمایش دهد امروزه بیشتر پـروژکتور ها  پروژکتورهای دیجیتال می باشند ، فنآوری که معمولا در پروژکتورهای امروزی مورد اسـتفاده قرار می گیرد عبارتند از : DLP  و۳LCD  که با استفاده از منابع نوری مختلف مانند لامپ جیوه با فشار بالا، دیود ساطع کننده نور LED و دیودهای لیرز تصویر را بر روی سطح مورد نظر پخش میکنند. نکته ای که در خرید یک پروژکتور باید دانست میزان روشنایی ، کنتراست و طول عمر لامپ آن است.

بیشترین استفاده ویدئو پروژکتور

بـیشترین استفاده ویدئو پروژکتور در کشور ما مروط به آموزشگاه ها و دانشگاه ها می باشد به گونه ای که پروژکتورها ، معلمان را قادر می سازد که برای ارائه برنامه های درسی و پاورپوینت ها یا سایر یادداشت ها برای کلاس اسـتفاده نمایند. همچنین ویدیو پروژکتورها در محیط های بسیار متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند از قبیل : سینماها ، آموزشگاه ها ، ادارجات منازل و …. حتی توسط باشگاهها و سازمانها . برای مثال همچنین در مسابقات شطرنج ، از ویدیو پروژکتورها جهت تعیین موقعیت بازی و هـمچنین تعیین زمان باقـی مانده به مخاطبان استفاده می شود.

ویدئو پروژکتور
ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور خانگی

اگرچه تمامی ویدئو پروژکتورها می توانند از هر نوع رسانه ای را پخش کنند ، اما معمولاً یک ویدیو پروژکتور متناسب با شرایط خاص، نیاز شما را به بهترین وجه انجام می دهند ، خواه این محتوا مبتنی بر سرگرمی مانند فیلم و نمایش تلویزیونی باشد یا محتوا مبتنی بر داده مانند صفحات گسترده و نمایش اسلاید باشد. یک ویدئو پروژکتور سینمای خانگی به شما این امکان را می دهد تا تماشای فوتبال ، تماشای فیلم را با لذت انجام دهید. در ویدیو پروژکتور سینمای خانگی بر کیفیت تصویر و کنتراست بالا تأکید می شود.  از آنجا که ویدئو پروژکتور سینما خانگی یک محیط سینما تاریک را شبیه سازی می کند و باید در یک اتاق اختصاصی نصب گردد.

آشنایی با انواع ویدیو پروژکتور

بیشتر پروژکتورها تصاویر را بر اساس فناوری DLP (پردازش نور دیجیتال) یا LCD (صفحه نمایش کریستال مایع) نمایش می دهند. در حالی که هر دو نوع ویدئو پروژکتور از کیفیت تصویری بسیار مناسبی دارند و هر کدام مزایای خاص خود را دارند. به صورت مختصر برخی از مزایای این ویدئو پروژکتور ها را بیان می کنیم. اگر بخواهیم خیلی خلاصه بگوییم ویدئو پروژکتور های ال سی دی برای تماشا فیلم و انجام بازی بهتر هستند زیرا رنگ های آن ها نزدیک تر به صفحه نمایش ها می باشد.  و پروژکتور های دی ال پی برای محیط های آموزشی و ارائه مناسب تر زیرا در نمایش متن ها و خطوط سیاه رنگ بسیار قوی تر عمل می کنند.

ویدئو پروژکتور

سوالی دارید؟ مشاوره تخصصی دریافت کنید.

مزایای ویدیو پروژکتور DLP

مزایای ویدیو پروژکتور LCD

کنتراست ویدئو پروژکتور

نسبت کنتراست ویدیو پروژکتور

کنتراست میزان تفاوت بین تاریک ترین و روشن ترین نقطه در یک تصویر است. یک پروژکتور با نسبت کنتراست بالا به شما این امکان را می دهد جزئیات سایه و سطوح عمیق سیاه را به وضوح تماشا کنید. توجه به نسبت کنتراست برای پروژکتورهای سینمای خانگی نسبت به پروژکتورهای تجاری اهمیت بیشتری دارد. در اتاق های تاریک ، مانند یک محیط خانه ، کنتراست بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

روشنایی ویدئو پروژکتور

میزان روشنایی ویدیو پروژکتور

اگر قصد خرید ویدیو پروژکتور را دارید ، و یک دستگاه با روشنایی بالا می خواهید ، بنابراین باید به دنبال یک ویدئو پروژکتور با میزان لومن بالاتر در هر دو رنگ سفید و روشنایی رنگ باشید. از آنجا که به احتمال زیاد از آن در یک اتاق روشن استفاده خواهید کرد، لامپ ویدیو پروژکتور باید بتواند با منابع دیگر رقابت کند و تصویری را به نمایش بگذارد که خوب به نظر برسد.

انواع لنز ویدیو پروژکتور

ویدئو پروژکتور دارای لنز های بسیار متفاوتی هستند. اما اگر قصد خرید ویدیو پروژکتور را دارید ، محاسبه نسبت پرتاب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر به دلیل محدودیت فضا نمی توانید پروژکتور را به اندازه کافی دور از صفحه نمایش نصب کنید ، به یک ویدیو پروژکتور پرتاب کوتاه نیاز دارید. یک ویدئو پروژکتور پرتاب کوتاه به شما این امکان را می دهد تا بسیار نزدیک به صفحه نمایش نصب شود.

آشنایی با انواع ویدیو پروژکتور

تعداد پیکسلی هایی که یک ویدئو پروژکتور قادر به نمایش دارد وضوح بومی پروژکتور تعریف می کنند. هرچه تعداد پیکسل بیشتری در صفحه نمایش وجود داشته باشد ، تصویر شما واضح تر و دقیق تر می باشد. وضوح بالاتر برای دیتا پروژکتورهای سینمای خانگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وضوح تصویر از ۴۸۰p شروع می شود که در حد پایینی است و ۷۲۰p و ۱۰۸۰p برای مشاهده HD و حداکثر ۴K Ultra HD برای فیلم ها و نمایش های بسیار با کیفیت می باشند. با مطابقت با وضوح ویدیو پروژکتور با وضوح منبع ویدیویی که قصد استفاده از آن را دارید ، بهترین کیفیت تصویر را بدست خواهید آورد.

ویدئو پروژکتور

انواع ورودی های ویدئو پروژکتور

پروژکتورهای سینمای خانگی تقریباً همیشه شامل یک یا چند ورودی HDMI برای پخش کننده Blu-ray  کنسول بازی و سایر دستگاه ها دارند. ویدیو پروژکتور سینمای خانگی همچنین ممکن است درگاه های دیگری مانند کامپوننت ، VGA  و USB را نیز داشته باشد. خروجی های صوتی به شما این امکان را می دهد به سیستم صوتی خود متصل شوید. ویدیو پروژکتورهای تجاری معمولاً ورودیهای VGA و USB دارند. برخی شامل ورودی DVI یا HDMI نیز هستند و وجود وایرلس این امکان را می دهد تا بدون وصل کردن کابل ها ،  مطالب خود را به اشتراک بگذارید.

انواع پرده های ویدئو پروژکتور

اگرچه می توانید از یک دیوار سفید به عنوان صفحه نمایش در نمایش تصویر استفاده کنید ، اما یک صفحه نمایش با کیفیت بالا باعث می شود تصویر بهتر و روشن تر نمایش داده شود. هرچه صفحه نمایش مات تر باشد ، تصویر بر روی صفحه روشن تر خواهد بود. صفحه های سفید باعث افزایش روشنایی می شوند ، که به ویژه برای استفاده در اتاق ها مفید است ، جایی که می توانید تصاویر را در یک اتاق روشن ببینید و اسناد و نمودارهایی با پس زمینه سفید ارائه دهید. صفحه های خاکستری کنتراست رنگ را تقویت می کنند و باعث می شوند تصاویر سه بعدی تر شود و همین امر باعث می شود اتاق شما کمی سینمایی تر جلوه دهد.

ویدیو پروژکتور