Conference-Room-Cameras-1-1

سیستم تصویری اتاق کنفرانس

سیستم تصویری در اتاق کنفرانس  به دو روش اتوماتیک و دستی انجام می گیرد.

در سیستم تصویری اتاق کنفرانس دستی (manual) دوربین های نصب شده در سالن کنفرانس توسط اپراتور و بوسیله کیبرد کنترل مدیریت می شوند ولی در سیستم تصویربرداری اتوماتیک (Automatic) از دوربین های موتورایز و مخصوص سالن کنفرانس استفاده می شود و نیاز به اپراتور ندارد.
مراحل کار به این صورت است که با روشن شدن هر میکروفن کنفرانس، دوربین به صورت اتوماتیک برروی موقعیت حرکت کرده و تصویربرداری می کند.

دوربین کاربرد زیادی در سالن‌های جلسات، کنفرانس و همایش دارد.
دوربین رباتیک رایج ترین دوربینی است که جهت فیلمبرداری در سالن های کنفرانس، همایش و… استفاده می‌شود.

در بسیاری از شرکت ها و سازمان ها، آرشیو ویدئوهای یک همایش یا کنفرانس و استفاده از آنها در وبسایت یا رسانه های اجتماعیشان به موضوعی بدیهی و روزمره تبدیل شده است. خصوصاً اگر آن جلسه موضوعی آموزشی داشته باشد. صدالبته که انجام این مهم بستگی زیادی به ضبط ویدئویی باکیفیت دارد.

بهترین راه برای تامین تصویر باکیفیت استفاده از تجهیزات تصویربرداری حرفه ای است.این تجهیزات شامل دوربین تصویربرداری و تجهیزات ضبط است.

نکته جالب اینجاست که دستگاه ضبط صدای تنها وجود دارد اما دستگاه ضبط تصویر تنها وجود ندارد. لذا ضبط تصویر مستلزم وجود صدای همزمان است. بدست آمدن یک محصول ویدئویی باکیفیت منوط به وجود صدا و تصویر باکیفیت در واقعیت است و عدم وجود یا ضعیف بودن هرکدام موجب بی کیفیت شدن نتیجه نهایی خواهد شد. ازینرو در لیست تجهیزات سالن کنفرانس همواره می بایست تناسب کیفیت سیستم تصویری اتاق کنفرانس و سیستم صوتی رعایت گردد.

عوامل مهم در انتخاب و خرید دوربین سالن کنفرانس

  • فاصله دوربین تا سوژه چقدر خواهد بود؟
  • میدان دید دوربین چقدر باید باشد؟
  • دوربین کجا نصب خواهد شد؟
  • آیا به دوربینی برای فیلمبرداری در شرایط کم‌نور نیاز است؟
  • وضوح و کیفیت تصویر تا چه اندازه اهمیت دارد؟

 

دوربین کجا نصب خواهد شد؟

 اکثر دوربین‌های کنفرانس بر روی دیوار بالا یا کنار یک صفحه نمایش نصب می‌شوند. این کار، تعامل صورت رو به رو بین شرکت کنندگان در هر دو طرف کنفرانس ویدیویی را مجاز می‌کند.به عنوان مثال، اگر یک میل برای داشتن دوربینی است که می‌تواند به یک مجری نشان داده شود و سپس دور خود بچرخد تا مخاطب سوالات را ببیند، یک دوربین نصب‌شده بر سقف ایده‌آل خواهد بود.

وضوح و کیفیت تصویر تا چه اندازه اهمیت دارد؟

کیفیت و وضوح به طور کلی مهم‌ترین عامل هنگام انتخاب یک دوربین کنفرانس هستند. تصاویر با وضوح بالا، قطعی و روشن، اولین تاثیر را در طول ویدئو کنفرانس حرفه‌ای ایجاد می‌کنند. زمانی که یک معرفی به دست می‌آید، کیفیت همچنین مشخص می‌کند که اطلاعات شما تا چه حد شارپ خواهد بود.

میدان دید دوربین هنگام فیلمبرداری چقدر خواهد بود؟

میدان دید نیز یک فاکتور مهم در فرآیند انتخاب دوربین است. میدان دید، یا FOV، به زاویه‌ای گفته می‌شود که لنز دوربین قادر به ثبت آن است. اگر دوربین دارای یک میدان دید ۶۰ درجه باشد، می‌توانید یک زاویه ۶۰ درجه از لنز دوربین را به بیرون تصور کنید.
بهترین تولیدکنندگان دوربین کنفرانس ویدیویی

اگر روزانه ساعت ها به مکالمه می پردازید ، باید مطمئن باشید که دوربین کنفرانس ویدیویی شما بهترین کیفیت فیلم را ارائه می دهد. من قصد ندارم کالاهای کم هزینه و بدون نام را لیست کنم ، زیرا این نوع محصولات کیفیتی قابل مقایسه با قیمت پرداختی شما دارند. در این مقاله ، من بازیکنان اصلی بازار دوربین های ویدیویی Logitech ، Jabra ، Polycom ، Owl Labs و Huddly را انتخاب کردم. من فکر می کنم این تضمین می کند شما دقیقاً همان چیزی را که نیاز دارید با کیفیت مناسب بدست خواهید آورد

بیایید با انواع شروع کنیم. سه نوع دوربین ویدئو کنفرانس وجود دارد:

  •     دوربین های تک کاربر – دوربین هایی که فقط روی صفحه کامپیوتر شما یا جایی دیگر روی میز نصب شده اند.
  •     دوربین های اتاق کنفرانس – برای گروه بزرگتری از کاربران طراحی شده است
  •     دوربین های ترکیبی – در هر دو حالت کار را انجام می دهند.

 

زوم دیجیتال :

اکثر دوربین ها این امکان را به شما میدهد که بتوانید تصاویر را بزرگ کنید ولی مشکل اصلی در این مدل از بزرگنمایی این است که باعث افت زیاد کیفیت میشود و تصاویر دلخواهی به شما نخواهد داد.

توصیه می کنیم جهت پوشش کلیه فضاهایی که نیاز به میدان دید وسیع تر است از دوربین های با فاصله کانونی ثابت استفاده کنید . معمولا فضاهایی مثل فضای بیرون ساختمان ، حیاط جلویی و پشتی ، محوطه اتاق ، انباری ، پارکینگ و … توسط دوربین فیکس لنز پوشش داده می شوند .

 

 

 با پیشرفت تکنولوژی نسل جدیدی از دوربین ها توسط کمپانی های بزرگ دنیا معرفی شد که به آنها دوربین های تصویربرداری PTZ می گویند. البته از اصطلاحات دوربین روباتیک و دوربین اتوماتیک نیز برای آنها استفاده می شود.

دوربین اتاق کنفرانس «PTZ Pro»

محصولی از برند «لاجیتک» (Logitech) است.
این دوربین همان‌طور که از نامش برمی‌آید، دارای قابلیت PTZ است. این صفت به دوربین‌هایی داده می‌شود که بتوانند چرخش به طرفین و بالا و پایین ( Panو Tilt) را انجام دهند و امکان زوم‌کردن تصویر هم داشته باشند.
دوربین PTZ Pro با مشخصات خاص خود، برای اتاق‌های کنفرانس، کلاس‌های آموزشی، بیمارستان‌ها و سایر کاربردهای حرفه‌ای ایدئال است. اتصال دوربین به کامپیوتر با استفاده از کابل USB انجام می‌شود و هرکسی می‌تواند در عرض چند دقیقه،

آن را به‌سرعت راه‌اندازی کند.
دوربین PTZ Pro با کیفیت Full HD و سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه فیلمبرداری می‌کند.
برخورداری از لنز باکیفیت ساخت شرکت «زایس» (Zeiss) میدان دید ۹۰درجه‌ای به دوربین داده‌ است و می‌توان در هر لحظه، گستره‌ی زیادی را به نمایش گذاشت.

دوربین می‌تواند روی پایه‌ی خود تا ۲۶۰ درجه به چپ و راست بچرخد و ۱۳۰ درجه هم به سمت بالا حرکت کند. تمام چرخیدن‌های دوربین با استفاده از موتورهای الکتریکی انجام می‌شود و ریموت کنترل همراه دوربین می‌تواند موقعیت دقیق دوربین را تنظیم کند.
این دوربین برای برنامه‌های Microsoft Lync و اسکایپ تایید شده و دارای گواهینامه‌ی سازگاری با این برنامه‌هاست. همچنین می‌توان از سازگاری دوربینPTZ Pro  با برنامه‌هایCisco Jabber WebEx و هم استفاده کرد.

امکان فوکوس خودکار روی سوژه و قابلیت زوم ۱۰برابری بدون افت کیفیت از خوبی‌های دوربین کنفرانس PTZ Pro لاجیتک هستند.

دوربین روبوتیک سونی Sony مدل EVI D70

یکی دیگر از دوربینهای فیلمبرداری روبوتیک کنترلی سونی دوربین EVI D70 است. این مدل علاوه بر انجام حرکات پن وتیلت و حرکت در جهت افقی و عمودی دارای قابلیت زوم می باشد و همچنین از طراحی کامپکت و نصب راحت بر روی سطوح مختلف برخوردار است.

با توجه به زوم قدرتمند ۱۸X دوربین EVI D70 امکان زوم بر روی سوژه هایی با ابعاد کوچک و یا بزرگنمایی فواصل دور امکان پذیر است. ویژگی بسیار مهم این دوربین امکان کنترل آن به وسیله کنترلر مخصوص می باشد.

 

دوربین Datavideo مدل PTC-۱۵۰

دوربین PTZ کیفیت full HD بازوم۳۰ برابر است.
این دوربین با کنترل از راه دور مادون قرمز (همراه دوربین) یا سیستم کنترل جوی استیک RMC-180 کنترل می شود.
دارای لامپ تالی LED دو رنگ مطابق با میکسر های datavideo می باشد.
سنسور ۱/ ۲.۸ اینچ MOS با ۲.۱۴ مگا پیکسل

در مراکز مذهبی، سالن‌های کنفرانس، مراکز آموزشی، میزگردها، استودیو مراکز مذهبی، مراکز آموزشی، میزگردها، استفاده می شود.

 

شرکت صدرا ایرانیان

صدرا ایرانیان پیوسته تلاش داشته در زمینه تکنولوژی های نوین پیشگام باشد . ما همواره وامدار مشتریان عزیزمان هستیم..

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب آموزشی

برد هوشمند ونتک em83

برخی قابلیت های کلیدی برد هوشمند ونتک em83: سایز داخلی (فعال): ۸۳ اینچ تکنولوژی لمسی: الکترومگنتیک وزن برد: ۲۵کیلوگرم رابط کاربری: قلم مخصوص برد تعداد کاربر: ۲ کاربر

مطالعه بیشتر »