آشنایی با قلم نوری

آشنایی با قلم نوری

قلم نوری چیست ؟

آشنایی با قلم نوری ، به راحتی یکی از مدرن ترین وسایل ارتباطی بشر در دنیای امروزی است. قلم نوری و یا تبلت گرافیکی شبیه یک خودکار می باشد که برای نوشتن و یا طراحی  در برنامه های نرم افزار کامپیوتری استفاده می شود که جایگزین ماوس می باشد ومزایای بیشتری نسبت به آن در زمینه های مختلفی به خصوص طراحی دارد. یکی از ابزارهای ورود اطلاعات به رایانه قلم نوری می باشد. قلم نوری در کنار ابزارهای نظیر صفحه کلید و موس قرار می‌گیرد. قلم‌های نوری برای مصارفی نظیر طراحی گرافیک و اتوماسیون اداری استفاده بالایی دارند و با عمومیت یافتن اتوماسیون اداری کاربرد قلم های نوری نیز مرتباً در حال افزایش است. از آن جا که این روزها آموزش های مجازی بسیار رونق پیدا کرده اند لذا، آموزش مجازی کاربرد قلم های نوری را برای برقراری ارتباط بین استاد و دانشجو ضروری کرده و همچنین کارهایی نظیر طراحی های دیجیتال نیاز به قلم نوری با کیفیت دارند. قلم نوری در مقایسه با موس مزیت‌های بسیار بیشتری دارد که همین موضوع سبب شده تا استفاده از آن توسط هنرمندان رونق پیدا کند.

تفاوت قلم نوری و ماوس:

قلم نوری مجهزتر از ماوس می باشد و به دلیل شکل ظاهر خود بسیار راحت تر از ماوس میان انگشتان دست قرار می گیرد و بر خلاف ماوس به فشار دست حساس است. مهم‌ترین تفاوت های بین استفاده از  قلم نوری و ماوس حساس بودن به فشار دست می باشد. شاید اولین روز کار با light pen برای شما کمی سخت و نا ملموس باشد اما این مسئله نیاز به کمی تمرین و ممارست دارد.

چرا بهتر است از قلم نوری استفاده کنیم ؟

کار با تبلت‌های گرافیکی در واقع یک تغییر الگویی در استفاده از ابزارهای ورودی محسوب می‌شود و شاید در ابتدا برای کسانی که به شدت به کار با ماوس عادت کرده اند کمی غیر عادی به نظر بیاید و نیاز به کمی زمان برای سازگاری با آن دارد.  بسیاری از کسانی که به صورت ممتد و هر روز با ماوس کار می‌کنند از آسیب هایی نظیر “سندرم تونل کارپ”  در مچ دست خود  رنج می‌برند و هیچگونه دارو یا درمانی برای آنها کارساز نیست مگر ترک حرکات مکرر مچ در استفاده از ماوس. در بسیاری موارد کسانی که بیشتر وقت خود را پشت کامپیوتر خود به طراحی و وبگردی می‌گذارند ماوس را به فراموشی سپرده و قلم نوری را به جایگزینی همیشگی برای ماوس خود بدل می‌کنند. پس اگر شما از کسانی هستید که به فکر چاره‌ای برای کنار گذاشتن حرکات مخرب مچ خود هستید بهتر است با تغییر کنار بیایید و این ابزار ورودی ارگونومیک را جایگزین ماوس کامپیوتر خود کنید, قطعا پس از ۲ یا ۳ روز کار با قلم‌نوری از پذیرفتن این تغییر خوشحال خواهید بود.

سوالی دارید؟ مشاوره تخصصی دریافت کنید.

تاریخچه قلم نوری

قلم تبلت های طراحی که تا کنون با نام دیجیتایزرها یا تبلت های گرافیکی نیز شناخته شده اند. اولین تبلت به شکل مدرن و متصل به کامپیونر در سال ۱۹۵۷ توسط شرکت Stylator عرضه شد. و اولین تبلت گرافیکی برای کامپیوترهای خانگی توسط شرکت koala pad ساخته شد که برای apple II طراحی شده است.

شکل ظاهری

قلم های نوری می توانند از پلاستیک یا فلز ساخته شوند و می توانند هر رنگی باشند انها اغلب یک گیره کوچک دارند تا آن را روی پیراهن یا وسیله ای نگه دارند. وضوح قلم های نوری روز به روز با پیشرفت تکنولوژی در حال بهبود و تکامل است. و از هزار نقطه در اینچ به دو هزار یا بیشتر رسیده است. بعد از انتخاب یک سایز مناسب برای استفاده از این نوع قلم های هوشمند، نوبت به تعیین یک رزولوشن مناسب برای این نوع از نوشت افزارهای دیجیتالی می رسد. هرچه رزولوشن یک قلم نوری بالاتر باشد، قیمت آن نیز به مراتب بیشتر خواهد بود! ولی خوب به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر مشغول به کارهای طراحی و انیمیشن سازی هستید، رزولوشن قلمی که با آن کار می کنید، بسیار مهم و بر روی کیفیت نهایی کارتان تاثیرگذار است.

ساختار قلم نوری

قلم های نوری از دو یا سه باتری استفاده می کند(AAAA  (AAA/AAAA  جدیدترین نوع باتری و نازک تر است. در عصر ما تمام قلم های نوری بدون سیم می باشند که باعث استفاده آسان از آنها می شود ،بیشتر صفحات رسم یا Tablet ها توسط یک کابل به پورت USB وصل می شوند. مدلهایی  هم وجود دارد که دارای صفحه رسم بدون سیم و یا بلوتوث دار هستند که ارتباط بین Tablet و کامپیوتر در این مدل ها از طریق امواج بی سیم Bluetooth تامین می شود.

کاربرد قلم نوری

قلم های نوری یا LIGHT PEN  ها  پل ارتباطی بین اساتید و دانشجویان است و همینطور طراحان لباس و فرش از این ابزار استفاده می کنند در کنار هنرمندان هر کسی که طراح گرافیک باشد، هنرمند می‌تواند از یک لوح نقاشی برای خلق آثار هنری دیجیتال استفاده کند و به همین دلیل آشنایی با قلم نوری در زندگی ما نقش اساسی دارد. مورد مصرف مهم دیگر این قلم‌ها، کاربرد گسترده آن‌ها در تولید بازی‌های رایانه‌ای است. بعضی از مدل های قلم های نوری از نظر سازگاری با سیستم های عامل مختلف محدودیت دارند برای مثال با سیستم ویندوز XP کار نمی کنند.

سایز مناسب قلم نوری : 

استفاده از قلم های نوری که صفحه رسم آنها بصورت یک نمایشگر است خیلی راحت تر است چون کاربر، نتیجه عمل خود را در همان جایی مشاهده می کند که آن را نوشته است. در حقیقت، این وسیله، نوع دیجیتالی همان کاغذ و قلم سنتی است. نمایشگر قلمی ۱۳ اینچی، به علت سبکی و نازکی، خیلی محبوب و متداول بوده و کاربر با آن خیلی راحت است و این نوع از قلم نوری ویژه استفاده در امور گرافیکی و تولید پویانمایی می باشد. بعد از انتخاب یک سایز مناسب برای استفاده از این نوع قلم های هوشمند، نوبت به تعیین یک رزولوشن مناسب برای این نوع از نوشت افزارهای دیجیتالی می رسد. هرچه رزولوشن یک قلم نوری بالاتر باشد، قیمت آن نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.اگر مشغول به کارهای طراحی و انیمیشن سازی هستید، رزولوشن قلمی که با آن کار می کنید، بسیار مهم و بر روی کیفیت نهایی کارتان تاثیرگذار است.

پس از آشنایی با قلم نوری و کاربرد قلم نوری ، خرید آن اهمیت دارد. عوامل متعددی بر روی قیمت قلم نوری تاثیر می گذارد شما به دنبال مدلی از این نوشت افزارهای دیجیتالی باشید که سبب رفع مشکل و تامین نیازتان خواهند بود. قلم های نوری از چند صد هزار تومان آغاز و با توجه به سطح کارایی و قابلیت های خود قیمت آن ها تا چند میلیون تومان نیز ادامه پیدا کند.

بهترین قلم نوری برای طراحی چیست ؟

برای انتخاب بهترین قلم نوری جهت کار با نرم افزار های طراحی مانند فتوشاپ ، ایلیستور طراحی گرافیک و یا نقاشی دیجیتال و … ، ابتدا باید  ویژگی‌های قلم‌نوری را بدانید . برای خرید قلم نوری باید ابتدا با مشخصاتی که برای قلم‌های نوری عنوان می‌گردد آشنا باشید. این موضوع به شما کمک می کند تا گزینه بهتری  را انتخاب کنید .

وضوح قلم نوری برای طراحی دیجیتال

برای یک هنرمند، انتخاب قلم نوری که وضوح بالایی داشته باشد و در کنار آن تاخیر کمی داشته باشد، بسیار حائز اهمیت است. از جمله این مدل ها می توان به قلم های نوری با نمایشگر و یا قلم های نوری بدون نمایشگر اشاره کرد. برای هنرمندانی که با فتوشاپ و و یا کورل کار می کنند. استفاده از قلم های نوری با نمایشگر می تواند سبب شود تا کار جذاب تر و تمیزتری را ارائه دهید.

سوالی دارید؟ مشاوره تخصصی دریافت کنید.

خرید قلم نوری برای نقاشی دیجیتال

خرید قلم نوری برای نقاشی دیجیتال بسیار مهم است چرا که سبب می شود تا نقاشی جذاب تری بکشید و تجربه بهتری از نقاشی خود داشته باشد. برای قلم های نوری مناسب نقاشی دیجیتال لازم است تا وضوح تصویر شما ۵۰۸۰یا بالاتر باشد. وضوح تصویر کمتر از ۵۰۸۰ سبب می‌شود تا کار شما آنگونه که باید جذاب نگردد و در نهایت به چیزی که می خواهید دست پیدا نکنید. به شما نشان می دهد که در هر اینچ چه مقدار تراکم دارید. هر چقدر تراکم شما بیشتر باشد سبب می شود تا تصویر شما بهتر دیده شود. در نقاشی های دیجیتالی لازم است تا وضوح تصویر در مقایسه با کارهای دیگر بالاتر باشد. در قلم های نوری LPIهر چه بالاتر باشد کار شما در ابعاد بزرگتر نیز کیفیت بالاتری خواهد داشت.

کیفیت قلم و صفحه LPI

راهنمای خرید قلم نوری  :این ویژگی که با واحد LPI تعریف و مشخص میشود، در واقع تعداد خطوطی هستند که قلم قادر است روی یک اینچ مربع از صفحه تبلت گرافیکی ترسیم کند. بنابراین هرچه میزان LPI  در قلم نوری بالاتر باشد کیفیت کارتان هم در ابعاد بزرگ بالاتر می‌رود.

سرعت انتقال قلم RPS

راهنمای خرید قلم نوری :این ویژگی در واقع سرعت انتقال دیتا از قلم روی صفحه است که هر چه بیشتر باشد میزان تاخیر قلم کمتر است. این میزان در قلمهای مختلف بین ۱۳۰ تا ۲۶۰ RPS  متفاوت میباشد.  بیشتر قلم‌های نوری پیشرفته و  مدرن دارای سرعت انتقال  ۲۰۰+ RPS هستند که نسبتاً مناسب است. بنابراین – هرچه این رقم بالاتر باشد عملکرد شما هم بالاتر می‌رود. سرعت انتقال داده‌ها را در یک واحد RPS در ثانیه معمولاً نشان می‌دهند، یعنی در هر ثانیه بیش از ۲۰۰ بار در ثانیه این اطلاعات از قلم نوری به سیستم شما از طریق کابل انتقال پیدا می‌کند

میزان حساسیت به فشار در قلم های نوری:

راهنمای خرید قلم نوری  : میزان حساسیت به فشار در قلم های نوری نیز از دیگر مسائلی است که در مشخصات قلم ذکر می شود. حساسیت قلم دیجیتال نسبت به فشار یا LEVEL یک المان بسیار مهم است و هرچه میزان این حساسیت بیشتر باشد، قلم نوری شما کاری با کیفیت تر و حساس تر را تحویل می دهد. در بین بهترین قلم های نوری برای طراحی انواع قلم ها با LEVEL پایین تر و بالاتر یافت می‌شود اما شما بسته به کار خود باید طرحی را انتخاب کنید که بیشترین کیفیت از کار را تحویل بگیرید. به طور کلی هرچه قلم نوری، level بالاتری داشته باشد، خطوط به بهترین حالت ترسیم می شود و وضوح کار شما و خروجی نهایی طبیعی تر خواهد بود .در بازار قلم های نوری شما می توانید بنا به حساسیت فشار قلم نوری، بهترین مدل را انتخاب کنید و انتخاب قلمی با level  ۸۱۹۲ معقول به نظر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب تجهیزات کنفرانس

معرفی سوئیچ hdmi کنترلدار

 معرفی سوئیچ hdmi کنترلدار , ممکن است این اتفاق برای شما هم پیش آمده باشد که برای استفاده از درگاه hdmi نمایشگر خود با مشکلات

معرفی تجهیزات ویدئو کنفرانس

امروزه استفاده از تجهیزات یا دستگاه ویدئو کنفرانس تنها راه حل برگزاری جلسات از راه دور همراه با صرفه جویی در هزینه ها و زمان

معرفی انواع مانیتور _ مانیتور ریاست

هر سالن کنفرانس برای پخش صوت و تصویر و ارتباط بین شر‌کت کنندگان، نیاز به تجهیزاتی مخصوص دارد. مانیتور یک نمونه از کاربردی‌ترین و پراستفاده‌ترین

نحوه برگزاری ویدئو کنفرانس

نحوه برگزاری ویدئو کنفرانس ، با شیوع ویروس کرونا در سال ­های اخیر، افراد با جایگاه­ های شغلی و اجتماعی مختلف درگیر نوع تازه ­ای

آشنایی با مانیتور کنفرانس آسانسوری

مانیتورهای لیفت یکی از مهم‌ترین ملزومات در حوزه تجهیزات سالن کنفرانس هستند که در برطرف‌سازی مشکلاتی مثل کمبود فضا، عملکرد بسیار خوبی دارند. در واقع

مطالب سیستم کنفرانس

تجهیز سالن کنفرانس در مشهد

تجهیز سالن کنفرانس یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر سازمانی محسوب می‌شود؛ علت حساسیت این موضوع در این است که تمامی جلسات مهم، تصمیم‌گیری ها و

آشنایی با سیستم صوتی سالن جلسات

عواملی مانند گسترش شرکت‌ها، افزایش پست‌ها و پیچیدگی فعالیت کارمندان، مدیران سازمان‌ها را ناگزیر به برگزاری جلسات مختلف به منظور بهبود عملکرد کارکنان، ایجاد همفکری

آشنایی با سیستم کنفرانس دیجیتال

سیستم کنفرانس دیجیتال مجموعه ای از تجهیزات کنفرانس شامل میکروفون کنفرانسی ، بلندگو سالنی ، آمپلی فایرها ، میکسرهای صوت و …می باشند که بدون

مطالب ویدئو کنفرانس

صدرا ایرانیان